Ουγγαρία 3 βδομάδες εθελοντική εργασία στη Βουδαπέστη!!!

Honey bee

Member
Μηνύματα
28
Likes
39
Χαιρετώ όλα τα μέλη αυτού του φόρουμ! Είναι η πρώτη ταξιδιωτική μου εμπειρία που σας περιγράφω σε αυτό το φόρουμ κι ελπίζω να την απολαύσετε, όσο χάρηκα κι εγώ την παραμονή μου στη Βουδαπέστη. Πριν λίγες μέρες επέστρεψα λοιπόν μετά την παραμονή μου για τρεις βδομάδες σε αυτήν την πραγματικά υπέροχη πόλη, που πλέον είναι σίγουρα κομμάτι της καρδιάς μου! Επίλογος αυτών των υπέροχων διακοπών σε συνδυασμό με την εθελοντική εργασία μας, ήταν ένα τριήμερο στη Βιέννη, για το οποίο θα σας μιλήσω επίσης!

Αφορμή γι αυτό το ταξίδι, ήταν η επιθυμία μου και μιας φίλης μου να εργαστούμε εθελοντικά κάπου στην Ευρώπη, αυτό το καλοκαίρι, και συγκεκριμένα σε κάποιο σχολείο ή νηπιαγωγείο, μιας και σχετίζεται με τις σπουδές μας. Μετά από πολλή αναζήτηση βρήκαμε αυτό το site : http://www.workaway.info/ . Λίγα λόγια για το workaway: η ιστοσελίδα αυτή, προσφέρει μια μεγάλη ποικιλία εθελοντισμού σε διαφορετικές εργασίες στην Ευρώπη αλλά και στον υπόλοιπο κόσμο. Η εργασία ως εθελοντής, σύμφωνα με τους κανόνες του site, δεν πρέπει να ξεπερνά τις 5 ώρες την ημέρα. ‘Αλλωστε σκοπός της ιστοσελίδας και του όλου προγράμματος εθελοντισμούς είναι η συνύπαρξη διαφορετικών κουλτούρων, η γνωριμία με άλλους ανθρώπους, η επαφή με το «διαφορετικό» κι όχι η εκμετάλλευση των εθελοντών κι η χρησιμοποίηση τους ως απλήρωτο επαγγελματικό προσωπικό. Γι’ αυτό σε όποιον θέλει να δοκιμάσει κάτι ανάλογο, θα του πρότεινα να επιμείνει πάρα πολύ στην 5ωρη εθελοντική εργασία. Στο workawayμπορεί να δει κανείς τους οικοδεσπότες και τις διαθέσιμες θέσεις εθελοντικής εργασίας εντελώς δωρεάν. Για να επικοινωνήσει ωστόσο μαζί τους, θα πρέπει να ανοίξει έναν λογαριασμό, ο οποίος κοστίζει περίπου 20 ευρώ κι ισχύει για έναν χρόνο.

‘Ηταν περίπου Μάρτιος, όταν αποφασίσαμε να ξεκινήσουμε την αναζήτηση μας για το ιδανικότερο μέρος εθελοντικής εργασίας. Συνολικά στείλαμε 5 email, αλλά αυτό που μας ενθουσίασε από την πρώτη στιγμή ήταν ένα αγγλικό-ούγγρικο νηπιαγωγείο στο Budaors, μια μικρή πόλη (κάτι σαν προάστιο), περίπου 30 λεπτά από την Βουδαπέστη. Μόλις μας απάντησε ο ιδιοκτήτης του νηπιαγωγείου (ονόματι Imre) κι αφού μιλήσαμε και στο skype, η απόφαση πάρθηκε ! Θα μέναμε από τις 26/6 μέχρι τις 19/7 στη Βουδαπέστη!!! ‘Ηταν αυτό που θέλαμε!! 3 εβδομάδες σε μια από τις πιο ωραίες και lowbudgetπρωτεύουσες της Ευρώπης. Επειδή είμαι πάρα πολύ ενθουσιασμένη με την όλη εμπειρία που κέρδισα από αυτό το ταξίδι (δουλειά και τουρισμός μαζί) νομίζω ότι έχω να γράψω πολλλάαααα πάνω σ αυτό. Γι αυτό θα ήθελα πρώτα να δω αν υπάρχει ενδιαφέρον πάνω στην ιστορία μου κι αν ένα να ξεκινήσω με το πρώτα με την εμπειρία μου στο νηπιαγωγείο, μετά για την Βουδαπέστη και τέλος για το 3ημερο στη Βιέννη…Τι λέτε ? :) :)
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.721
Likes
14.815
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
αργείς....
 

Honey bee

Member
Μηνύματα
28
Likes
39
Κεφάλαιο Νηπιαγωγείο

Χαίρομαι που βλέπω να υπάρχει ενδιαφέρον J ‘Όπως είπα και πριν, το νηπιαγωγείο βρισκόταν σε ένα προάστιο, από τα πιο ακριβά και highclassτης Βουδαπέστης, όπως συνειδητοποιήσαμε και μόλις πήγαμε. Πολιτική του νηπιαγωγείου είναι τα παιδιά να μαθαίνουν αγγλικά και παράλληλα να αναπτύσσουν τη μητρική τους. Γι αυτό κι οι γονείς δίνουν το καθόλου ευκαταφρόνητο ποσό των 350 ευρώ κάθε μήνα για να πάει εκεί το παιδί τους. Κι ενώ ο μέσος μισθός στην Ουγγαρία είναι περίπου 500-600 ευρώ. Οπότε καταλαβαίνετε ότι οι συγκεκριμένοι γονείς δεν ανήκουν στο μέσο όρο :p . Το νηπιαγωγείο χωριζόταν σε διαφορετικές τάξεις ανάλογα με την ηλικία των παιδιών. Υπήρχε τμήμα παιδιών 2-3 ετών μέχρι και το τμήμα preschoolγια παιδιά που το Σεπτέμβρη θα πάνε στο δημοτικό. Στο νηπιαγωγείο υπήρχε γυμναστήριο για τα μικρούλια, πισίνα που κάνανε μαθήματα και οι τάξεις ήταν τόσο όμορφα διακοσμημένες! Οι δασκάλες ήταν από διαφορετικές χώρες : από Ισπανία, Ελλάδα, Ιράν ( απίστευτη κοπέλα, μάθαμε τόσα για τη χώρα της!), Ουγγαρία και μόλις φύγαμε ήρθε μια κοπέλα από την Αυστραλία. ‘Όλα νομίζω ότι σας ακούγονται πολύ ιδανικά έτσι? Αμ δε!! Γρήγορα το όνειρο του ιδανικού νηπιαγωγείου κατέρρευσε. :pΕντάξει μπορεί να μαι λίγο υπερβολική απλά στη συνέχεια θα καταλάβετε τι εννοώ :pΗ πρώτη μας γνωριμία με το αφεντικό έγινε στο αεροδρόμιο. Οφείλω να το ομολογήσω, ήταν πολύ ευγενικό που ήρθε και μας πήρε από το αεροδρόμιο, αλλιώς ειλικρινά δεν θα βρίσκαμε το δρόμο για το Budaors. Γενικά ήταν πολύ ευγενικός και φιλικός. Μία ώρα στο αυτοκίνητο μαζί του, πέρασε πολύ γρήγορα. Είχαμε ένα θέμα στην επικοινωνία διότι ήταν λεξιπλάστης. ‘Εφτιαχνε λέξεις στα αγγλικά που δεν υπήρχαν κι η προφορά του ήταν τόσο τραγική που κάποιες φορές ένιωθα ότι μιλούσε μια νέα γλώσσα δική του :pΝα σημειώσω εδώ ότι στα emailμας είχε υποσχεθεί ότι θα μας δώσει 3 γεύματα την ημέρα κι όταν τον είχα ρωτήσει αν θα έχουμε μονόκλινο ή δίκλινο δωμάτιο μου λέει ότι υπάρχουν περισσότερες από μία δυνατότητες. Φτάνουμε λοιπόν στο νηπιαγωγείο, μας ξεναγεί σε όλους τους χώρους (πισίνα, γυμναστήριο κ.λ.π.) κι εμείς να ψάχνουμε να βρούμε κρεβάτι να κοιμηθούμε και δεν βρίσκαμε τίποτα. Μόνο κάτι στρωματάκια για τα παιδιά στο οποίο ζήτημα να χώραγε το ένα μου χέρι :pΚι εκεί που είχαμε απελπιστεί εντελώς μας δείχνει τα κρεβάτια μας για τις επόμενες 3 βδομάδες : ένα φουσκωτό στρώμα για τη μία κι ένα ράντζο για την άλλην. Τότε καταλάβαμε γιατί μας έδωσε πιο πριν από 30 ευρώ στην καθεμία. Για να μας καλοπιάσει για όλα όσα πρόκειται να ζούσαμε τις επόμενες μέρες. :p Δε φαντάζεστε τι απογοήτευση είχαμε. Και σαν να μην έφτανε αυτό μας είπε ότι την πρώτη βδομάδα , που θα υπήρχαν οι κανονικές τάξεις των παιδιών κι όχι τα summercampsπου γίνονται έξω, θα έπρεπε να μαζεύουμε όλα μας τα πράγματα ( συμπεριλαμβανομένων και των κρεβατιών) γιατί 7.30 θα ερχόταν η καθαρίστρια να καθαρίσει. Ενώ εμείς ξεκινούσαμε δουλειά στις 9.00. Και συν τις άλλοις το νηπιαγωγείο ήταν σε μια γειτονιά χωρίς φώτα, στην άκρη του πουθενά. Σαν κάτι σπιτάκια που βλέπετε σε θρίλερ. ‘Ετσι ήμασταν κι εμείς μόνο που δεν ξέραμε ποιος θα ναι ο δολοφόνος :p Αλλά μετά από λίγο το συνηθίσαμε. Κουραστήκαμε πολύ εκείνη την πρώτη βδομάδα, θέλαμε να τον βρίσουμε άσχημα αλλά ευτυχώς τις επόμενες δύο, είχαμε επιτέλους τον δικό μας χώρο και δεν μας ενοχλούσε κανένας. Οπότε τελικά κύλησαν όλα καλύτερα. ‘Οσοι θέλετε να δοκιμάσετε κάτι ανάλογο, φροντίστε να οπλιστείτε με υπομονή και να είστε ανοιχτοί και προσαρμοστικοί. Γιατί τα πράγματα ίσως να μην έρθουν όπως τα περιμένετε. Αλλά ούτως ή άλλως αποφασίζοντας κάτι τέτοιο διαλέγεις να αποχωριστείς για λίγο την comfortzoneσου. Τώρα που τα γράφω ακόμη και αυτό το στρωματάκι μου , μου λείπει ρε παιδί μου. Θα ανεβάζω μικρά κομμάτια γιατί οι πολλές ώρες στον υπολογιστή με κουράζουν

Δείτε και μια φώτο με τα ζουζουνάκια να κοιμούνται το μεσημέρι

13549305_1018893094832992_579781475_o.jpg
 

schumigirl

Member
Μηνύματα
103
Likes
75
Επόμενο Ταξίδι
Βουδαπεστη
Ταξίδι-Όνειρο
New York
Καλησπερα, ποσο χρονο εισαι??

ψαχνω και εγω για εθελοντικη εργασια αλλα τα περισσοτερα ειναι κατω των 30!
 

LULLU

Member
Μηνύματα
3.506
Likes
7.699
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ταξίδι-Όνειρο
Νιγηρας-Μαλι
ωραιες εμπειριες ειναι αυτες.. αλλα συγνωμη δηλαδη δουλεψατε εθελοντικα για ενα ελιτ νηπιαγωγειο σε ενα ιδιοκτητη που τσεπωνει αρκετα απο τους γονεις ????? αυτος δηλαδη βρισκει εθελοντες δασκαλους απο διαφορες χωρες με προσχημα τι? εμπειρια? και γινεται πλουσιτερος????? καταλαβα σωστα η καπου το εχασα? για μενα εθελοντικη εργασια εχει να κανει με προσφορα για το συνολο και οχι σε ιδιωτικες επιχειρήσεις..
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.723
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom