Ισπανία 4 μέρες στη Βαρκελώνη.

Kalliopi27

Member
Μηνύματα
49
Likes
116
Επόμενο Ταξίδι
Βόρεια Αμερική
Ονειρεμένο Ταξίδι
Άνδεις-Περού
Επέστρεψα χτές το βράδυ απ την Βαρκελώνη και θα ήθελα να μιλήσω σχετικά γι αυτή τη διάσημη πόλη. Οι 4 μέρες σίγουρα είναι αρκετές για να την δείς.
1η μέρα .Φτάνοντας με την aegen περίπου στις 11 το πρωί πήραμε το aerobus κατευθείαν ξενοδοχείο (casa balmes) και ύστερα ξεκινήσαμε με τα πόδια να ανακαλύπτουμε τα πιο κοντινά σημεία ενδιαφέροντος. Casa batllo και La pedrera για αρχή. To batllo υπέροχο απ έξω αλλά η αποτρεπτική τιμή άνω των 30ε μας έκανε να επιλέξουμε να μπούμε στο La Pedrera με είσοδο στα 28ε κανονική και στα 25ε απ το ΄ίντερνετ. Η διαφορά με το batllo δεν ήταν μεγάλη αλλά θέλαμε να δούμε την περιβόητη ταράτσα.. Με εξαίρεση λοιπόν την ταράτσα με τις ιδιαίτερες καμινάδες που μοιάζουν με πρόσωπα και τα περίεργα ψηφιδωτά ο εσωτερικός χώρος δεν ήταν για μένα τουλάχιστον κάτι ιδιαίτερο. Συνεχίσαμε στη La ramblas απ την αρχή της στη κεντρική πλατεία Plaza Catalunya όπου μου έκανε ιδιαίτερη εντύπωση το άγαλμα του Δία (το αναφέρω με επιφύλαξη καθώς δεν μου το επιβεβαίωσε κάποιος ότι όντως ήταν ο Δίας..) και καταλήξαμε στο άγαλμα του Κολόμβου. Για κάποιο περίεργο λόγο η La Ramblas μού θύμισε την δική μας την Ερμού αλλά με πιο πολύ πράσινο το οποίο όμως έκανε την διαφορά.. Καταλήξαμε για φαγητό στο Vinitus το οποίο παρά τις μικρές μερίδες ήταν υπέροχο. Δε θυμάμαι τα πιάτα που πήραμε αλλά είχαν πολλά απο αυτά βάση την μελιτζάνα σε συνδυασμό με κάποιες ιδιαίτερες σώς. Εν κατακλείδι πολύ καλή εντύπωση.

2η μέρα. Είχα ήδη κλείσει ιντερνετικά εισιτήριο για τη Sagrada Familia . Ενώ στην αρχή θεώρησα ότι η αύξηση απ τα 15 στα 26 ε ήταν υπερβολική το αποτέλεσμα με αποζημίωσε. Ο Gaudi ήταν αναμφίβολα ένας απίστευτος αρχιτέκτονας και ουσιαστικά καλλιτέχνης.. Όσο χαζεύαμε το εξωτερικό του ναού άλλο τόσο ενθουσιαστήκαμε με το εσωτερικό. Αγόρασα το βιβλίο του Gaudi για τα έργα του στην αγγλική γλώσσα καθώς προτιμώ να διαβάζω για τα εκθέματα που βλέπω με ηρεμία ώστε εκείνη την στιγμή απλά να αποτυπώνω στο μυαλό μου τις εικόνες και γενικά δεν είμαι φάν του audio guide.
Μετά τη Sagrada πήραμε λεωφορείο και κατεβήκαμε La ramblas όπου συνεχίσαμε με τα πόδια μέχρι τη γοτθική συνοικία και το καθεδρικό ναό. Εδώ πάλι έκανα συνειρμούς σε κάποια σημεία με την δική μας Πλάκα.. Συνέχεια είχε το πάρκο la ciutadella
και ο υπέροχος γλυπτός καταρράκτης. Ένα όμορφο πάρκο το οποίο αναδεικνύεται και από την Αψίδα του Θριάμβου (Αrc de Triomph) στην έξοδο του. Από εκεί με συγκοινωνία φτάσαμε στη διάσημη Barcellonetta όπου κάναμε τη βόλτα μας. Όμορφη παραλία αλλά ως Ελληνίδα θεωρώ ότι δεν έχει κάτι παραπάνω απ τις δικές μας.

3η μέρα. Σήμερα στο πρόγραμμά είχε το πρωί το πάρκο guell. Ένα πάρκο με παραμυθένια σπιτάκια με την πολύχρωμη γνωστή "βεράντα" και με την πασίγνωστη πλέον σαύρα όπου γινόταν κυριολεκτικά μάχη για να βγεις μια φωτογραφία.
Ο καλός ηλιόλουστος καιρός έκανε ακόμα πιο έντονο το στοιχείο της πολυχρωμίας των ψηφιδωτών και μας έκανε να ξεχνάμε την ομολογουμένως έντονη υγρασία. Σειρά είχε το Camp Nou όπου δεν μπήκαμε μέσα καθώς ως γυναικεία παρέα δεν μας ενθουσίαζε η ιδέα του γηπέδου αλλά κάναμε μια βόλτα στο περιβάλλοντα χώρο και πήραμε απ το official store της FC τα παραδοσιακά σουβενίρ για άντρες φίλους ή συζύγους. Το βράδυ το πρόγραμμα είχε κάτι διαφορετικό. Βόλτα με καραβάκι με ζωντανή jazz μουσική εν πλώ και σαγκρία! Ιδέα μιας φίλης απ την παρέα μας η οποία ομολογουμένως άξιζε καθώς έβλεπες και το ηλιοβασίλεμα κατά τη διάρκεια της βόλτας .Στη συνέχεια είχαμε κλείσει τραπέζι για παραδοσιακή παέγια σε ένα απ τα καλύτερα εστιατόρια σύμφωνα με το trip advisor όπου ομολογουμένως ξετρελαθήκαμε. Ένα value for money εστιατόριο το el xiringo μας άφησε τις καλύτερες εντυπώσεις!.

4η μέρα. Τελευταία μέρα σήμερα όπου είχαμε γυρίσει το μεγαλύτερο κομμάτι της πόλης οπότε αφήσαμε για το πρωί ψώνια και σουβενίρ και πήγαμε για πίτσα το μεσημέρι στο pizzeria da nanni στη γοτθική συνοικία και μετά σ ένα παραδοσιακό ζαχαροπλαστείο για τσούρος! Και τα 2 ομολογουμένως πολύ καλά! Γύρω στις 17 00 ξεκινήσαμε για το κάστρο του Montjuic στο οποίο δεν μπήκαμε μέσα απλά είδαμε τον περιβάλλοντα χώρο και καταλήξαμε στο Ισπανικό Χωριό. Για όσους ενδιαφέρονται μέχρι τις 19 00 η είσοδος είχε 14ε λόγω ανοικτών καταστημάτων και μετά 7ε. Εμείς καθώς δεν ενδιαφερόμασταν να ψωνίσουμε κάτι περιμέναμε 10 λεπτά και στις 19 00 μπήκαμε. Όμορφα πολύχρωμα κτίρια που αναδείκνυαν όντως την ατμόσφαιρα μιας παλιάς εποχής. Και καθώς η ώρα ήδη πλησίαζε οχτώμισι το βράδυ αρχίσαμε να κατηφορίζουμε για το Palau Nacional με το μαγικό σιντριβάνι. Στις 21 00 που ξεκίνησε το σόου με το σιντριβάνι μετά απ τα 20 πρώτα λεπτά που ήμασταν μπροστά ανεβήκαμε πιο πάνω στην είσοδο σχεδόν του κτιρίου όπου η θέα ήταν μαγευτική. Ο συνδυασμός του μαγικού σιντριβανιού, του μικρού καταρράκτη στη βάση του παλατιού καθώς και το ίδιο το παλάτι φωτισμένο κι ένώ είχε ήδη νυχτώσει νομίζω ότι είναι μια απ τις ωραιότερες εικόνες που θα πάρω μαζί μου απ τη Βαρκελώνη.
Στη συνέχεια κάναμε βόλτα στη Μαρίνα με τα σκάφη όπου πάλι έκανα συνειρμούς με Μαρίνα Ζέας και Φλοίσβου..

Όσον αφορά τη λειτουργικότητα και τους ανθρώπους της πόλης έχω να πώ τα εξής: Οι Καταλανοί ενώ δεν γνωρίζουν ομολογουμένως καλά αγγλικά είναι ευγενικοί (με ελάχιστες εξαιρέσεις)και προσπαθούν να σε εξυπηρετήσουν. Το οδικό δίκτυο και οι μετακινήσεις απίστευτα οργανωμένες με τα λεωφορεία να περνούν άνα 5 λεπτά. Βγάλαμε την κάρτα Τcasual για 10 διαδρομές ανά άτομο η οποία τελικά εξαντλήθηκε και μετά βγάλαμε μεμονωμένα εισιτήρια των 2.40 ανά διαδρομή κι όχι με την ώρα το οποίο βρήκα λίγο ακριβό. Οι τιμές στο φαγητό τους είναι καλές όπως επίσης και οι γεύσεις τους. Ίσως κοστολογούν παραπάνω κάποια αξιοθέατά τους αλλά απο μία άποψη καλά κάνουν καθώς έτσι αναδεικνύουν τον πολιτισμό και την κουλτούρα τους. Αν κάτι έχει περιθώρια βελτίωσης αυτό είναι η καθαριότητα στους δρόμους το οποίο λόγω του πολύ κόσμου δεν είναι και τόσο εύκολο.
Συμπερασματικά μια όμορφη πόλη με 2-3 σημεία πραγματικά μοναδικά για μένα τουλάχιστον (Sagrada, Batllo, Palau Nacional),όχι η ωραιότερη που έχω επισκεφτεί αλλά που πιστεύω δεν απογοητεύει τον επισκέπτη.
 
Last edited by a moderator:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.114
Μηνύματα
880.826
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom