Κούβα 40 ημέρες στην Κούβα

cubanita

Member
Μηνύματα
6
Likes
7
Γεια χαρά σε όλους!
Μόλις κλείσαμε εισιτήρια για δύο άτομα με προορισμό την Κούβα για 40 ημέρες, απο 6 Δεκεμβρίου μέχρι 14 Ιανουαρίου. Έχουμε να ταξιδέψουμε δέκα χρόνια εκτός Ευρώπης, λόγω δυσκολιων οικονομικών, συναισθηματικών, εργασιακών κλπ κλπ. Σημασία έχει ότι τώρα τα καταφέραμε και θα θελαμε την πολύτιμη βοήθεια του φορουμ, για τον προγραμματισμό του ταξιδιού μας.

Θα θέλαμε τις 20 ημέρες να τις αφιερώσουμε σε εξερεύνηση του νησιού και τις άλλες 20 ημέρες να μείνουμε σε ένα σπιτάκι σε μια παραλία για ξεκούραση, snorkeling, ψαρεμα, με ηρεμία..τι εχετε να προτεινετε?
 
Last edited by a moderator:

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.626
Likes
50.306
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
20 μέρες τρέξιμο και 20 (!!) μέρες ρέκλας. Για να δούμε:

1-4 Αβάνα
5 Τεράσας
6-7 Βινιάλες
8 Σιενφουέγος
9-10 Τρινιδάδ
11-12 Καμαγουέι
13-14-Σαντιάγο
15-16 Μπαρακόα
17 Χιμπάρα
18 Σάντα Κλάρα
19 ΜΑτάνσας
20 Αβάνα

Τώρα για το άλλο που ζητάτε δεν είμαι και πολύ σίγουρος ότι θα το βρείτε έτσι όπως το φαντάζεστε. Μια επιλογή είναι η Μπαρακόα: φτηνή, όμορφη, με παραλία μέσα στην πόλη και κάποιες καλύτερες εκτός, ωραίο και φτηνό φαγητό και ψάρεμα. Είναι μακριά από οτιδήποτε άλλο πάντως και πολύ μικρή πόλη για 20 μέρες, ενώ φημίζεται για το βροχερό της κλίμα, αν και τις μέρες που θα πάτε δεν είναι άσχημα.

Δεύτερη επιλογή, Playas del Este, στις παραλίες της Αβάνας. Τρομερή παραλία, όχι τόσο φτηνά, πολλά πράγματα να κάνετε κοντά (συν νυχτερινή ζωή, εστιατόρια κλπ, ακόμη και η Αβάνα κοντά είναι)αλλά προφανώς με περισσότερο τουρισμό, κυρίως Κουβανούς πάντως.

Τρίτη κι εναλλακτική, να μη μείνετε μόνο σε ένα μέρος αλλά να το σπάσετε. Π.χ. στη Μπόκα του Τρινιδάδ μερικές μέρες, κάποιες στη Μπαρακόα, εμένα μου αρέσει και η Herradura, μη σου πω και η Santa Lucia στο Καμαγουέι. Έτσι και λιγότερο θα βαρεθείτε, και περισσότερο κόσμο θα γνωρίσετε και λιγότερο θα κουραστείτε στην τρεχάλα. Ξέρεις ότι η βίζα σας ισχύει 30 μέρες και θέλετε ανανέωση την 27η ημέρα φαντάζομαι. Επίσης, να έχετε υπόψη σας ότι η χώρα δεν είναι και του πάμφθηνου.
 

cubanita

Member
Μηνύματα
6
Likes
7
Yorgo, εισαι απίθανος!! Άμεση απάντηση, σε ευχαριστω πολυ! Επίσης με προλαβες για τη βιζα που θα ηταν και η επόμενη ερώτηση μου. Μηπως γνωριζεις ποια ειναι η διαδικασία για την ανανέωση της βίζας, αν είναι εύκολη ή μήπως είναι χρονοβόρα??
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.626
Likes
50.306
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Yorgo, εισαι απίθανος!! Άμεση απάντηση, σε ευχαριστω πολυ! Επίσης με προλαβες για τη βιζα που θα ηταν και η επόμενη ερώτηση μου. Μηπως γνωριζεις ποια ειναι η διαδικασία για την ανανέωση της βίζας, αν είναι εύκολη ή μήπως είναι χρονοβόρα??
Πας στο τοπικό immigration της πόλης όπου βρίσκεσαι, κατά προτίμηση με τον ιδιοκτήτη του καταλύματός σου. Εάν είσαι σε καμία Αβάνα, πήγαινε ΠΡΩΙ, πριν τις 8 και στήσου στην ουρά. Αλλού δεν έχει ουρές συνήθως. Πληρώνεις ένα χαρτόσημο 25cuc και σου σφραγίζουν την ανανέωση.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.626
Likes
50.306
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Πας στο τοπικό immigration της πόλης όπου βρίσκεσαι, κατά προτίμηση με τον ιδιοκτήτη του καταλύματός σου. Εάν είσαι σε καμία Αβάνα, πήγαινε ΠΡΩΙ, πριν τις 8 και στήσου στην ουρά. Αλλού δεν έχει ουρές συνήθως. Πληρώνεις ένα χαρτόσημο 25cuc και σου σφραγίζουν την ανανέωση.
Αν δεν έχει αλλάξει κάτι, το χαρτόσημο πρέπει να το έχεις αγοράσει από την τρ΄παεζα την προηγούμενη και να μηχάσεις και την απόδειξη. Σε κάθε περίπτωση, ρώτα από την προηγούμενη τον ιδιοκτήτη του σπιτιού σου, αυτοί ξέρουν τη διαδικασία και τους ανθρώπους εκεί, κάθε εβδομάδα στην Υπηρεσία Μετανάστευσης είναι.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.669
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom