5μερο οδοιπορικό στα ΤΖΟΥΜΕΡΚΑ

Rubicon

New Member
Μηνύματα
3
Likes
14
5μερο οδοιπορικό σε ΤΖΟΥΜΕΡΚΑ : Καλαρρυτες-Συρρακο - Μυλος Κουιασας -Γεφύρι Πλακας-Καταρρακτη Κλιφκης -Πραμαντα- -Ι.Μ. Κηπίνας- Γεφύρι Πολιτσάς - Ματσουκι - Μελισσουργοί


ΕΛΛΑΣ,η ΜΟΝΑΔΙΚΗ χωρα , με τις αμέτρητες φυσικές και μαγευτικές περιοχές.

Απορώ ,αν η πλειοψηφία των Ελλήνων έχει επισκεφτεί ,έστω κι έναν μικρο μέρος των αμέτρητων περιοχών και τοπίων με της πατρίδας μας ,ή αν έχει ταξιδέψει ποτέ αν την Ελλάδα για να γνωρίσει την μαγεία και την μοναδικότητα της ελληνικής φύσης .
Έτσι κι εγώ αποφάσισα να επισκεφτούμε ένα από τα μέρη, για το οποίο πολλά είχα ακούσει,,
Τα Τζουμέρκα (ή αλλιώς Αθαμανικά Όρη) είναι μία μεγάλη οροσειρά της Πίνδου, που χωρίζει την Ήπειρο από τη Θεσσαλία. Το βόρειο τμήμα της οροσειράς καταλαμβάνει το όρος Κακαρδίτσα, που έχει 2.429 μ. υψόμετρο, ενώ το νότιο τμήμα αποτελείται από το βουνό Τζουμέρκα, που έχει 2.393 μ. υψόμετρο. Τα περισσότερα από τα χωριά που φωλιάζουν στις πλαγιές των Τζουμέρκων ανήκουν στο Ν. Άρτας (στο νότιο τμήμα της οροσειράς), υπάρχουν όμως και μερικά χωριά στα Τζουμέρκα που ανήκουν στο Ν. Ιωαννίνων (στο βόρειο τμήμα). Σε γενικές γραμμές όλη αυτή η περιοχή περικλείεται ανατολικά από τον ποταμό Αχελώο, βόρεια από την Εγνατία Οδό, δυτικά από τον ποταμό Άραχθο και νότια από την εθνική οδό Άρτας - Τρικάλων.
Τα Τζουμέρκα είναι ένας από τους γραφικότερους τουριστικούς προορισμούς της ορεινής Ελλάδας
Το οδοιπορικό μου περιλάμβανε Καλαρρυτες-Συρρακο - Μυλος Κουιασας -Γεφύρι Πλακας-Καταρρακτη -Πραμαντα- -Ι.Μ. Κηπίνας- Γεφύρι Πολιτσάς
Τους προορισμούς μου τους Κατέγραψα και με GPS Σε αρχείο Gpx
Για περισσότερη περιπέτεια ακολουθήστε με στο Κανάλι μου στο Youtube & Στο Instagram

https://www.youtube.com/channel/UC0BRXuuX5MKnTc6HshHj3jg

Login • Instagram
 

Attachments

Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.603
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom