Λίβανος 7 ημέρες Road trip στον Λίβανο

Juago

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Λίβανος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αφρική
Θέλουμε να γυρίσουμε τον Λίβανο για 7 ημέρες με αυτοκίνητο τον επόμενο Νοέμβρη... Είμαστε εξοικειωμένοι με την διαφορετικότητα, στις κουλτούρες, συνήθειες, διατροφή και διαμονή. Δεν γνωρίζουμε όμως τίποτα σχεδόν για την χώρα και τις επιλογές της. Τα βασικά σημεία έλξης τουριμού δεν είναι πάντα η επιλογή μας. Οποια πληροφορία, συμβουλή η σχόλιο θα είναι καλοδεχούμενο.
 

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.986
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ονειρεμένο Ταξίδι
yeah, whatever...
Πολλές πληροφορίες για τον Λίβανο στο forum. Θα βρεις μπόλικα. Εγώ σου παραθέτω την δική μου εμπειρία και την αίσθηση ότι 7 ημέρες είναι πολλές. Είναι και οι συγκυρίες άσχημες και δεν μπορείς να προσθέσεις και λίγο Συρία. Είναι και ο Λίβανος landlocked χώρα καθώς μοιράζεται σύνορα μόνο με Συρία (τα του Ισραήλ δεν τα βάζω γιατί είναι απροσπέλαστα). Φαντάσου ότι σαν χώρα είναι λίγο μεγαλύτερη από την Κύπρο.

http://www.travelstories.gr/%F4%E1%...E9%EA%DC-%F3%F4%EF%ED-%EB%DF%E2%E1%ED%EF.html

Επίσης, όπως γράφω και στην ιστορία, προτείνω το Jeita Grotto. μοναδικό θέαμα...
Jeita Grotto | New7Wonders of Nature
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Είναι και ο Λίβανος landlocked χώρα καθώς μοιράζεται σύνορα μόνο με Συρία (τα του Ισραήλ δεν τα βάζω γιατί είναι απροσπέλαστα).
Από τον ορισμό στη wikipedia: A landlocked country is a country entirely enclosed by land, or whose only coastlines lie on closed seas. Δε νομίζω λοιπόν ότι ο Λίβανος είναι landlocked (εφόσον βλέπει στη μεσόγειο)...
 

sfakhania

Member
Μηνύματα
142
Likes
40
Ονειρεμένο Ταξίδι
ινδια , ρωσσια
liban

road trip δεν ξερω αν ειναι και τοσο ασφαλες με τα τωρινα δεδομενα. ισως περιοχες οπως η bekaa και το baalbek να ειναι λιγο πιο δυσκολα προσβασιμες λογω γειτονειας με τη συρια. εγω πηγα περισυ 6 μερες στο λιβανο και μετα περασα συρια .εξω απο τη βυρητο και τη βυβλο δεν μπορω να πω οτι ενιωθα και απολυτα ασφαλης .ημουν μονος και ταξιδεβα με δημοσια συγκοινωνια .εχει παντου αστυνομια και δεν ξερω αν ειναι πιο ευκολο να μετακινηθεις με δικο σου αμαξι .σημειωνω οτι στο βορρα στην τριπολη ειχε παντου στρατο .για να πας στο καστρο επρεπε να δειξεις διαβατηριο σε στρατιωτικο φυλακιο.στο baalbek ειχε παντου σημαιες και αφισσες της χεζμπολαχ .νοεμβρη δε που δεν θα εχουν και καθολου τουρισμο ...δεν ξερω αν θα αξιζει τοσο. η βυρητος ειναι ωραια αλλα ακομα ξαναχτιζεται....περα απο τα σπηλαια και τη βυβλο δεν μπορω να πω πως ξετρελλαθηκα .αντιθετα η συρια ειναι τοσο υπεροχη χωρα...κριμα που γινονται ολα αυτα εκει....
 

fileas81

Member
Μηνύματα
43
Likes
6
Επόμενο Ταξίδι
Μάλτα
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αμπου Σιμπελ
Ο Λίβανος είναι μια πολύ εύκολη και κυρίως ασφαλής χώρα.Πήγα φέτος το πάσχα και παρά το τεταμένο κλίμα στη γύρω περιοχή δεν ένιωσα ούτε στιγμή ότι κάτι δεν πήγαινε καλά.Σωστή η απόφασή σας να γυρίσετε τη χώρα δεδομένου ότι το μέγεθος της είναι μικρό και ότι η Βηρυτός είναι μια σύγχρονη πόλη,που ναι μεν έχει πολύ ενδιαφέρον,ελάχιστα όμως θυμίζει Μέση Ανατολή.Επισκεφθείτε την Τρίπολη,δεύτερη σε μέγεθος πόλη,και χαθείτε στο πολύβουο παζάρι της,κάντε μια βόλτα μέχρι τη Σιδώνα,με τη γραφική της παλιά πόλη,στο Μπάλμπεκ (να πάτε όπωσδήποτε) θα σας κοπεί η ανάσα από τους αρχαιολογικούς θησαυρούς.Υπάρχουν βέβαια και άλλα πολλά μέρη να δείτε,δεν ξέρω όμως τι ακριβώς σας ενδιαφέρει.
Προσωπικά τις μετακινήσεις μου εντός της χώρας τις έκανα με λεωφορία ή μίνιμπας.Έχει τακτικότατη συγκοινωνία και είναι ασφαλέστατη.Μέσα στη Βηρυτό τα πράγματα είναι πιο δύσκολα καθώς ουσιαστικά η μόνη λύση είναι τα ταξί,τα οποία είναι κάπως ακριβά. Τελευταία φιλική συμβουλή:από και προς το αεροδρόμιο μην πάρετε ταξί.Μηχανεύονται χίλιους δυο τρόπους για να σας ζητήσουν τα τριπλάσια.ελπίζω αν έχετε άλλη απορία να μπορώ να σας την λύσω!Καλό ταξίδι!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.780
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom