Σρι Λάνκα 8 ημέρες στην Σρι Λάνκα

GREG1979

Member
Μηνύματα
35
Likes
27
Επόμενο Ταξίδι
ΜΠΑΝΓΚΟΚ-ΠΟΥΚΕΤ
Ταξίδι-Όνειρο
ΓΚΑΛΑΠΑΓΚΟΣ
Κρέμομαι από τα χείλη σου ή μάλλον από το πληκτρολόγιό σου. Μία ερώτηση: οι οκτώ ημέρες ήταν αρκετές γι αυτά που επέλεξες να δεις ή θα χρειαζόσουνα κατά τη γνώμη σου και άλλες;
Για να δεις την νότια πλευρά της χώρας με τις παραλίες κτλ χρειάζεσαι τουλάχιστον 5 ημέρες ακόμη , μιλώντας για μία δύο διανυκτερεύσεις στις πόλεις που θα επιλέξεις .

Για το κεντρικό τμήμα θεωρώ ότι ήθελα 3 ημέρες ακόμη , να μείνω περισσότερο σε κάποιους προορισμούς και να δώ κάποια πράγματα που δεν είδα ή είδα στα γρήγορα .
 

FAMEK

Banned
Μηνύματα
418
Likes
45
Επόμενο Ταξίδι
στουτγκαρδη
Ταξίδι-Όνειρο
γαλλικη πολυνησια
το ταξιδι στις περιοχες με τα τσαγια ειναι πολυ ενδιαφερον..εχω παει πριν 5 χρονια εκει και ακομα θυμαμαι τις αθλιες συνθηκες των εργαζομενων..επαιρναν τοτε 1 η 2 δολλαρ μεροκαματο.εκει οπως εχω αναφερει και αλλου δεν θα ξεχασω τον μικρο που ξυπολυτος κατεβηκε ολοκληρο το βουνο για να μας δωσει λουλουδια και να του δωσουμε κατι..ενω το λεωφορειο δεν σταματουσε.. εμπειρια χαραγμενη εντονα στην μνημη μου..οπως και τη κυρια που μας σερβιρε τον καφε που μας ζητησε κραγιον...το τσαι το πρασινο ειναι πολυ καλο εχω φερει και προσφατα το θυμηθηκα και πινω,,παιδια χανεις κιλα με αυτο..πρασινο τσαι σρι λαγκας.αληθεια τα παιδακια τα ειδες?
εκει μια απο το γκρουπ τα εδωσε σοκολατες αλλα δεν ηξεραν τι ειναι και τις κοιταζαν .το πιο εξυπνο την ανοιξε και εμεινε με το χρυσοχαρτο και εκει κολλησε μαλλον δεν ειχε ξαναδει τετοιο..τελικα δεν τις εφαγαν..μεχρι καραμελες ηξεραν...
 

GREG1979

Member
Μηνύματα
35
Likes
27
Επόμενο Ταξίδι
ΜΠΑΝΓΚΟΚ-ΠΟΥΚΕΤ
Ταξίδι-Όνειρο
ΓΚΑΛΑΠΑΓΚΟΣ
Τις επόμενες μέρες κινηθήκαμε σε βορειότερα σημεία , σε πόλεις που αποτέλεσαν τα βασίλεια του νησιού τα αρχαία χρόνια .
Η sigiriya μπορώ με σιγουριά να πω ότι ήταν το ομορφότερο αξιοθέατο που συνάντησα και το πιο εντυπωσιακό . Πρόκειται για μία περιοχή στην οποία είχε μεταφερθεί το βασίλειο της Σρι Λάνκα από κάποιον βασιλιά το 500 μχ περίπου . Μία μεγάλη έκταση στην οποία βρίσκονται ερείπια παλατιών , απομεινάρια των τειχών που προστάτευαν την πόλη , κατασκευές που παραπέμπουν σε τεράστιους κήπους , πισίνες !! , αίθουσες συνεδριάσεων , διάδρομους και μνημεία με απεικονίσεις ζώων , μα πάνω απ’ όλα ο τεράστιος βράχος εντελώς κάθετος και μεγαλειώδης με ύψος περίπου 200 μέτρων , στον οποίο ανεβαίνοντας θα θαυμάσετε τοιχογραφίες με γυμνόστηθες καλλονές ( πιθανότατα αποτελούσαν μέρος του χαρεμιού του βασιλιά ) , που δυστυχώς αρκετές έχουν σβηστεί από μοναχούς του βουδισμού , και στην κορυφή η κυρίως αίθουσα του θρόνου , με θέα μοναδική προς πάσα κατεύθυνση . Κυριολεκτικά στην κορυφή θα αισθανθείτε για λίγο βασιλιάδες και θα αντικρίσετε το μεγαλείο της αρχαίας αυτής πόλης συνειδητοποιώντας το μέγεθος και την μεγαλοπρέπεια της . Θεωρείται το 8ο θαύμα του αρχαίου κόσμου , μια αξέχαστη εμπειρία για όποιον δεν φοβάται τα ύψη .
Πέρα από αυτό στην ευρύτερη περιοχή δεν υπάρχει κάτι το σημαντικό , 2-3 άνετα ξενοδοχεία για διαμονή , μπορείτε να κάνετε βόλτα στην πλάτη κάποιου ελέφαντα , η ‘’ σαφάρι ‘’ με τζιπ σε κάποια γειτονική τοποθεσία , καθώς ουσιαστικά δεν υπάρχει σύγχρονη πόλη , μόνο τοπία μέσα στην ζούγκλα . Αρκετά κουνούπια για όσους έχουν πρόβλημα , οπότε εφοδιαστείτε με τα κατάλληλα εργαλεία .
 

GREG1979

Member
Μηνύματα
35
Likes
27
Επόμενο Ταξίδι
ΜΠΑΝΓΚΟΚ-ΠΟΥΚΕΤ
Ταξίδι-Όνειρο
ΓΚΑΛΑΠΑΓΚΟΣ
Τελευταίο κομμάτι του ταξιδιού και το μοναδικό πράγμα για το οποίο μετανιώνω είναι η διάρκεια της επίσκεψης μου στην αρχαία πόλη , anuradhapura , την πρώτη πρωτεύουσα της Σρι Λάνκα από τον 5ο αιώνα Π.Χ . Πρόκειται για μία μεγάλη έκταση με σημαντικότατα μνημεία , τα οποία θέλει αρκετό χρόνο να θαυμάσει κανείς . Ιδιαίτερη εντύπωση μου έκανε η βουδιστική εκδοχή της πυραμίδας , λέγεται Stupa , ένα δημιούργημα με υλικό παρόμοιο του τούβλου , και ήταν τόσο σε έκταση και επιβλητικότητα ώστε υπολογίστηκε ότι αν τοποθετηθούν όλα τα ‘’ τούβλα ‘’ στην σειρά θα καλύψουν απόσταση από το Λονδίνο έως το Εδιμβούργο !!!!
Η αρχαία αυτή πόλη αποτελούσε σημείο διαλογισμού και ηρεμίας για χιλιάδες μοναχούς του βουδισμού και θα καταλάβει κανείς το γιατί όταν βρεθεί εκεί .
Γαλήνη , ηρεμία , χαλάρωση και απόλαυση στην αγκαλιά της φύσης , μέρος ιδανικό για περιπάτους και ψυχική ξεκούραση . Θεωρώ ότι χρειάζονται τουλάχιστον τρεις μέρες ώστε με κάποιον συνοδό , να μπορέσει ο ταξιδιώτης να ανακαλύψει τις χαρές αυτές τις πόλης .
Ήταν και το βορειότερο κομμάτι του νησιού που επισκέφτηκα , από εκεί και πέρα δεν είμαι σίγουρος ότι είναι και τόσο ασφαλή τα πράγματα , γενικά καλό είναι να μην το δοκιμάσετε , οι αυτονομιστές ταμίλ βρίσκονται μόλις 200 χιλιόμετρα παραπάνω .
Η τελευταία μέρα περιελάμβανε την επιστροφή στο Κολόμπο από τον παραλιακό δρόμο δίχως κάτι το αξιοπρόσεκτο . Είναι τεράστια η διαφορά της γαλήνιας επαρχίας με την χαοτική μεγαλούπολη .
Σαν επίλογο αν με ρώταγε κανείς αν θα επέστρεφά στην Σρι Λάνκα θα έλεγα ίσως , και για συγκεκριμένους λόγους . Για να απολαύσω την ζωή στην επαρχία τους , σε συνθήκες που φαίνονται τόσο μακρινές σε εμάς σαν από άλλο πλανήτη . Το χάος τους έχει μια συγκεκριμένη τάξη όταν το συνηθίσεις και οι αισθήσεις σίγουρα πολλαπλασιάζονται σε τέτοια μέρη . Χαίρομαι που επισκέφτηκα αυτό το νησί αν και δεν ήταν στους επιλεγμένους προορισμούς μου , ίσως σε κάποιο ταξίδι στην Ινδία στο μέλλον ( από τα όνειρα μου ) έχω ξανά την ευκαιρία .
ΤΕΛΟΣ
 

xenos

Member
Μηνύματα
2.414
Likes
804
Επόμενο Ταξίδι
Ν.Α Ασια
Ταξίδι-Όνειρο
Bανουατου/Tαιλανδη
GREG1979 σε ευχαριστουμε πολυ που μοιραστηκες μαζι μας το ταξιδι σου,
πολυ καλη η αφηγηση σου.
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.950
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
greg 79,μου άρεσε η sri lanka. περιέγραψες με πολύ ωραία λόγια το ταξίδι σου.
ευχαριστούμε πολύ
 

GREG1979

Member
Μηνύματα
35
Likes
27
Επόμενο Ταξίδι
ΜΠΑΝΓΚΟΚ-ΠΟΥΚΕΤ
Ταξίδι-Όνειρο
ΓΚΑΛΑΠΑΓΚΟΣ
Μολις διαβασα οτι ο στρατος κατελαβε μια πολη στο βορειο κομματι της χωρας που ΄΄ανηκε΄΄ στους ταμιλ και εκεινοι απαντησαν με βομβιστικη επιθεση που αφησε 8 νεκρους και 1 τραυματια στο κολομπο . Δεν αρχισε ωραια το 2009 και ας το εχει υποψιν του οποιος θελησει να επισκεφτει την πανεμορφη αυτη χωρα .
 

stel

Member
Μηνύματα
15
Likes
8
Σε Ευχαριστώ πολύ
Με την περιγραφή του ταξιδίου σου με πήγες πάρα πολλά χρόνια πίσω … νομίζω ήταν το 1979 !! έφηβος ακόμα τότε ..
Θυμάμαι έμενα στο Οβερόητ Hotel και οι τιμές ήταν εξευτελιστικές …..Καταπληκτική η ντισκοτέκ που υπήρχε στο υπόγειο του ξενοδοχείου …
Θυμάμαι ότι οι εργάτες που δούλευαν ολημερίς στις φορτοεκφορτώσεις έπαιρναν 3.5 δραχμές μεροκάματο …
Θυμάμαι την Καταπληκτική διαμονή για μερικές μέρες σε ένα παραλιακό χωριό όχι μακριά από το Κολόμπο καθώς και η διαδρομή μεσα από την ζούγκλα φιλοξενούμενος σε μια καλύβα….
Θυμάμαι τις βόλτες μου στην πλάτη των ελεφάντων …Τα καταπληκτικά καβούρια στο πιάτο μου..τις ανταλλαγές με ένα πακέτο τσιγάρα ένα τσαμπί μπανάνες και ένα πανέρι με ανανάδες …Το τοπικό ποτό Αράκ αν θυμάμαι καλά……
Αχ ..τι ….. μου θύμησες…..2 ολόκληρους μήνες έκατσα
 

giorgosxa

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Ο οδηγός μενεί μαζι σου καθόλη την εκδρομη? σε μετακινει σε ολους τους προορισμους που θεσ να πας για ολες τις μερες?
 

LULLU

Member
Μηνύματα
3.506
Likes
7.699
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ταξίδι-Όνειρο
Νιγηρας-Μαλι
Ο οδηγός μενεί μαζι σου καθόλη την εκδρομη? σε μετακινει σε ολους τους προορισμους που θεσ να πας για ολες τις μερες?
κοιτα τωρα ανακαλυψες ενα πολυ παλιο ποστ και τυχαια ειδα και εγω την ερωτηση σου..αν εχεις κλεισει με τοπικο πρακτορειο και ξεναγο η οδηγο θα ειναι μαζι σου ολες τις ημερες. ειχα παει περισυ το Ιανουαριο ειχα κλεισει με τοπικο παρκτορειο και ο οδηγος ηταν μαζι μας συνεχως..
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.788
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom