ΗΠΑ Aθήνα-Χιούστον-Μαιάμι-Νέα Υόρκη-Αθήνα

AERIKO

Member
Μηνύματα
423
Likes
205
Επόμενο Ταξίδι
χωρίς χάρτη...
Ταξίδι-Όνειρο
Παταγονία ,Γαλ. Πολυνησία
Καλημέρα σε όλους !

Σκεφτόμαστε να ταξιδέψουμε στις 15 Ιουνίου για ένα μήνα περίπου Χιούστον-Μαιάμι-Νέα Υόρκη
Σε μια πρόχειρη αναζήτηση που έκανα χθές στο kayak.com μου δίνει το συγκεκριμένο πακέτο μόνο1180$ το άτομο (!) ήτοι 885 ευρώ..με Delta airlines

Το δε πρόγραμμα έχει ως εξής
Αθήνα-Χιούστον (μέσω Αμστερνταμ) και παραμονή στο Χιούστον 5 ημέρες .

Μετά Χιούστον-Μαιάμι 5 ημέρες οδικώς (με στάσεις) San Antonio,New Orleans,Daytona beach κ.λ.π(εδώ θέλουμε συμβουλή σχετικά με τον τύπο αμαξιού που θα πρέπει να ενοικιάσουμε και κάποια καλή εταιρεία εκεί) γιατί το ταξίδι είναι 2000 χιλ. περίπου

Στη συνέχεια παραμονή για άλλες 5 ημέρες στο Μαιάμι όπου θα θέλαμε γνώμη για οικονομικά ξενοδοχεία.

Και το τελευταίο σκέλος του ταξιδιού είναι Μαιάμι-Νέα Υόρκη(JFK) με παραμονή εκεί για μια εβδομάδα περίπου(εδώ επιβάλλεται ενοικίαση αυτοκινήτου?) επειδή η Ν. Υόρκη είναι τόσο δαιδαλώδης :xmas_mrgreen:που εμείς θα προτιμούσαμε μετακινήσεις με το μετρό και τα υπόλοιπα μέσα μεταφοράς.Όσον αφορά δε την επιλογή οικονομικού ξενοδοχείου και με εύκολη πρόσβαση παντού ποιά περιοχή να επιλέξουμε?

Δεν ξέρω εάν κάναμε σωστό καταμερισμό στις μέρες ανα τοποθεσία,επειδή ακόμα είμαστε στη φάση της οργάνωσης του ταξιδιού, οπότε άνετα μπορούμε να διαφοροποιήσουμε τα πάντα λαμβάνοντας υπ'όψη και τις δικές σας απόψεις
που ομολογώ ότι είναι πολύ κατατοπιστικές αν κρίνω απο ένα άλλο ταξίδι που κάναμε στις ΗΠΑ το 2009 και μας βοηθήσατε πάρα πολύ !!!:xmas_lol:
 

ZephX

Member
Μηνύματα
401
Likes
198
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Azerbaijan/Bhutan
Αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι η επιλογή πόλεων που θέλετε να πάτε.

Έαν έχετε φίλους/οικογένεια στο Houston, ok πάω πάσο...αλλά αν όχι τότε θα το ξανασκεφτόμουν σαν επιλογή πολής και ειδικότερα για 5 μέρες. Ο,τι τουριστικό έχει το Houston είναι απίστευτα manufactured.

Το San Antonio είναι 3,5-4 ώρες δυτικά του Houston ενώ εσείς θέλετε να πάτε ανατολικά...Δηλαδή θα χάσετε 8 ώρες χωρίς πάλι να δείτε κάτι ιδιαίτερο (επίσης απίστευτα manufactured το San Antonio).

Για εμένα το Dallas και ακόμα καλύτερα το Austin έχουν το μεγαλύτερο ενδιαφέρον στο Texas αλλά γούστα είναι αυτά.

5 μέρες για roadtrip για Μιάμι είναι καλά ανάλογα με το που θέλετε να κάνετε στάσεις και για πόσες μέρες. Νέα Ορλεάνη είναι ίσως ο πιο ενδιαφέρον προορισμός απο όσα έχεις γράψει και μπορείς άνετα να κάτσεις μερικές μέρες χωρίς να βαρεθείς. Στο δρόμο σας θα είναι το Biloxi, MS και η Mobile. AL χωρίς τίποτα το ιδιαίτερο ή συναρπαστικό. Η Ατλάντα είναι αρκέτες ώρες off road για εσάς αλλα σαν το Houston και αυτή είναι απλά μεγάλη χωρίς τίποτα το ενδιαφέρον. Το Daytona Beach επίσης για εμένα είναι εντελώς αδιάφορο. Το Orlando είναι οκ αν είναι του στύλ σας.

Το Μιάμι είναι καλό αν περνάει καλή περίοδο. Εγώ σπάνια το βρίσκω τόσο γκλαμουράτο όσο κάποιοι το παρουσιάζουν. Εάν θέλετε κάτι οικονομικό και αφού έχετε αυτοκίνητο πηγαίνετε καλύτερα να μείνετε δίπλα στο Ft. Lauderdale που είναι και πιο οικονομικό, και πιο relaxing και έχει και καλύτερο κόσμο. Μετά πηγαίνετε όσες φορές θέλετε στο Μιάμι με το αυτοκίνητο.

Έαν δεν έχεις κάνει τη διαδρομή FL->NY τότε μπορώ να σου πώ ιδέες γιατί έχει κάμποσα πράγματα να δείς και σίγουρα καλύτερες στάσεις (NC, VA, DC, PA). Τώρα για ξενοδοχείο στη ΝΥ πες καλύτερα τι θεωρείς οικονομικό.

Γενικότερα είμαι εναντίων τέτοιων ταξιδιών να σου πω την αληθεία. Η διαδρομή που περιγράφεις βασικά περιέχει το ίδιο τοπίο για κάθε χιλιόμετρο. Ότι δεις στο πρώτο χιλιόμετρο, θα το βλέπεις και για τα επόμενα 2000. Σπάνια θα δεις αλλαγή τοπίου ή κουλτούρας πάνω σε interstate. Άσε που μπορεί να σου έρθει και πιο φτήνα να κάνεις HOU-> MSY -> MIA/FLL -> NYC αεροπορικά.
 

AERIKO

Member
Μηνύματα
423
Likes
205
Επόμενο Ταξίδι
χωρίς χάρτη...
Ταξίδι-Όνειρο
Παταγονία ,Γαλ. Πολυνησία
Πραγματικά έχουμε φίλους στο Χιούστον -έπεσες διάνα- και μαζί τους υπολογίσαμε το υπόλοιπο σκέλος του ταξιδιού !
'Οσον αφορά τώρα το υπόλοιπο μέρος του ταξιδιού (Χιούστον-Μαιάμι-Νέα Υόρκη) η αλήθεια είναι ότι σκεφτήκαμε κι' εμείς να το καλύψουμε αεροπορικά και κατά ένα μέρος μας επηρέασες κι' εσύ ! Είδομεν...
Σ' ευχαριστούμε πολύ πολύ !!!!!!!!
 

ZephX

Member
Μηνύματα
401
Likes
198
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Azerbaijan/Bhutan
Κοίτα, άν κλείσεις αεροπορικά τώρα θα σου βγεί το ταξίδι με αεροπλάνο αρκετά φτηνά μέσα στην Αμερική (IAH->MSY->MIA->NYC). Δηλαδή αν το ψάξεις λίγο στο Kayak (multi-city trip βάλε στη μηχανή) θα πρέπει να σας βγεί γύρω στα 200-250 ευρώ το άτομο αεροπορικά για όλα τα legs.

Έαν πάτε με αυτοκίνητο ένα το minimum θα είναι γύρω στα 25-30 δολλάρια την ημέρα για κάτι σχετικά άνετο για roadtrip + το κόστος βενζίνης + τα περιστασιακά.

Απο την άλλη πλευρά ίσως να ήμουν λίγο άδικος με αυτά που έγραψα παραπάνω. Έχω κάνει αρκετά roadtrip στην Αμερική και συνήθως το κόστος ήταν παρόμοιο με αεροπορικά εισητήρια. Το πρώτο μου που ήταν για Miami απο midwest, μου έμεινε αξέχαστο αλλά για διαφορετικούς λόγους απο αυτούς που νόμιζα. Δηλαδη...

Το τοπίο στα interstates δεν άλλαζε σχεδόν ποτέ (πέρα από κάποια στιγμή στα βουνά του TN). Εγώ νόμιζα οτί θα δώ τον Αμερικάνικο νότο αλλά τίποτα τέτοιο. Σε κάθε στάση που κάναμε όμως, έστω και για ένα αναψυκτικό έβλεπες τη διαφορά των ανθρώπων που υπάρχει (απο IL, MO, KY, TN, GA, FL...). Εγώ νόμιζα ότι δεν θα υπήρχε διαφορά μεταξύ 2 πολιτειών όπως το Kentucky και η Georgia, και ήμουν βαθύτατα λανθασμένος. Οπότε για αυτό και μόνο άξιζε. Επίσης μου άρεσε πολύ που κάναμε στάσεις σε μέρη που οι φίλοι μου σταματούσαν με τους γονείς τους όταν ήταν παιδιά και πήγαιναν στη Florida (Shoney's, Cracker Barrel, etc). Ακόμα και το decadence του να βλέπεις όλα τα βενζινάδικα και highway motels που ιδιωκτήτες τους είναι Ινδοί και στη reception να έχουν shrines στο Shiva. Κάτι τέτοια για εμένα δίνουν αξία στα ταξίδια. Οπότε γι'αυτό και μου άρεσε. Οπότε τοπία και φυσική ομορφιά δεν νομίζω να δείτε αλλά έχει κάποιο ενδιαφέρον αν αντιμετωπίζεις με ένα συγκεκριμένο τρόπο τα πράγματα.

Επίσης μπορεί εμένα να μην με ενδιαφέρει το Biloxi ή Mobile, αλλα γιατί να μην τα δείτε. Εγώ πάντα έβρισκα τη Νέα Ορλεάνη απο τους τοπ προορισμούς στη Αμερική. Πιστεύω οτι πραγματικά αξίζει να την δείτε. Δεν έχω πάει μετα τη Κατρίνα βέβαια.

Τώρα το Μιάμι που μίλησα άσχημα γι'αυτό. Μιάμι πήγαινα για αρκετά χρόνια όταν ζούσα Αμερική, τουλάχιστον μία φορά το χρόνο. Στην Αμερική που οι άδειες είναι λίγες και δεν μπορείς να πάρεις πολλές μέρες, είναι πραγματικά gateway για να γλυτώσεις απο τον άγριο καιρό του βορρά. Οπότε κάθε φορά που πήγαινα, πήγαινα για ένα και μόνο λόγο...ήλιο. Βέβαια παραλίες υπάρχουν πολύ καλύτερες στην άλλη πλευρά της Florida (Destin, etc), άλλα ήθελα και λίγο δράση. Οπότε αξίζει να το δείτε αλλά μην περιμένετε τίποτα σπουδαία αξιοθέατα ή κάτι τέτοιο. Έαν όντως κάνετε roadtrip εγώ θα έλεγα να δείτε Orlando, που όντως εντελώς φτιαχτό, αλλά με δίαφορα πράγματα να δεις και να κάνεις. Συνεχίζω να υποστηρίζω ότι η Daytona είναι εντελώς μα εντελώς αδιάφορη για εμένα (και νομίζω για όποιον δεν πάει εκεί για springbreak ή να δει το Daytona 500).

Όποτε δεν νομίζω να περάσετε άσχημα αρκεί να κανονίσετε το ταξίδι σύμφωνα με τα γούστα σας. Πχ. η νότια Φλόριντα έχει αρκετό αρχιτεκτονικό ενδιαφέρον για εμένα ΚΑΙ ένα απο τα ωραιότερα outlet malls της Αμερικής (πότε δεν το έχανα).

Ελπίζω να βοήθησα και να μην μπέρδεψα :xmas_biggrin:
 

AERIKO

Member
Μηνύματα
423
Likes
205
Επόμενο Ταξίδι
χωρίς χάρτη...
Ταξίδι-Όνειρο
Παταγονία ,Γαλ. Πολυνησία
Οπως ανέφερα και στην αρχή ,βρίσκω πολύ οικονομικό το συγκεκριμένο πακέτο μέσω Κayak με multi city! Δηλαδή
(ATH) - μέσω Hartsfield- Jackson (ATL) - George Bush Intcntl (IAH)
και παραμονή στο Χιούστον για 3-4 ημέρες
Στη συνέχεια ενοικίαση αυτοκινήτου απο Χιούστον μέχρι Μαιάμι και πέριξ(18-20 ημέρες)και παράδοση αυτοκινήτου στο Μαιαμι.
Μετα πτήση απο ΜΙΑ για JFK (παραμονή 6-8 ημέρες ΝΥ )
Kαι τέλος ΝΥ-ΑΤΗ
Όλες οι πτήσεις λοιπόν με multi city θα μου κοστίσουν 885 ευρώ το άτομο !!!
Θεωρώ πως είναι πολύ οικονομικό.!!!
Σ΄αυτή τη φάση πάντως προσπαθούμε να βγάλουμε το πρόγραμμα αναλυτικά έτσι ώστε να είμαστε ακριβείς με τις πτήσεις.
Το μόνο σίγουρο είναι ότι καθόλου δεν μας μπέρδεψες ,αντιθέτως μας βοήθησες αρκετά!
Να είσαι καλά !!!
 

giorgosk

Member
Μηνύματα
322
Likes
63
Επόμενο Ταξίδι
Μπέργκαμο Κόμο Λέκο
Ταξίδι-Όνειρο
Los Angeles
Για Νέα Υόρκη δεν θα πρότεινα αυτοκίνητο.
Ο υπόγειος εκεί έχει 24 γραμμές.
Σε πάει παντού!!!!!!!!!!!!
 

AERIKO

Member
Μηνύματα
423
Likes
205
Επόμενο Ταξίδι
χωρίς χάρτη...
Ταξίδι-Όνειρο
Παταγονία ,Γαλ. Πολυνησία
Για Νέα Υόρκη δεν θα πρότεινα αυτοκίνητο.
Ο υπόγειος εκεί έχει 24 γραμμές.
Σε πάει παντού!!!!!!!!!!!!
Συμφωνώ μαζί σου !!! Θεωρώ πως είναι ο πιο γρήγορος και αξιόπιστος τρόπος κυκλοφορίας στην πόλη...!!!:)
 

mariagl

Member
Μηνύματα
844
Likes
648
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία
Ειναι πάρα πολύ οικονομικό το ταξίδι σου, απλά εχω την εντυπωση οτι προκειται για τον πιο οικονομικό ναυλο ο οποιος δεν επιδεχεται αλλαγες, οποτε πρεπει να εισαι 100% σιγουρος για το προγραμμα που θα ακολουθησεις. Εγω αντιμετωπισα αυτο το "προβλημα" οταν εκλεισα το δικο μου εισητηριο καθως θα ταξιδεψω με μωρο και ισως χρειαστει να αλλαξω τις ημερομηνιες μου, και το site της lufthansa δεν μου εδινε flexible ναυλο για multi segment ταξιδι οποτε και το εκλεισα τηλεφωνικως... παντως το ταξιδι σου ακουγεται ενδιαφερον.. να σε ρωτησω ποσο θα σε χρεωσουν για την παραδοση του αυτοκινήτου σε αλλη πολη?
 

AERIKO

Member
Μηνύματα
423
Likes
205
Επόμενο Ταξίδι
χωρίς χάρτη...
Ταξίδι-Όνειρο
Παταγονία ,Γαλ. Πολυνησία
Ειναι πάρα πολύ οικονομικό το ταξίδι σου, απλά εχω την εντυπωση οτι προκειται για τον πιο οικονομικό ναυλο ο οποιος δεν επιδεχεται αλλαγες, οποτε πρεπει να εισαι 100% σιγουρος για το προγραμμα που θα ακολουθησεις. Εγω αντιμετωπισα αυτο το "προβλημα" οταν εκλεισα το δικο μου εισητηριο καθως θα ταξιδεψω με μωρο και ισως χρειαστει να αλλαξω τις ημερομηνιες μου, και το site της lufthansa δεν μου εδινε flexible ναυλο για multi segment ταξιδι οποτε και το εκλεισα τηλεφωνικως... παντως το ταξιδι σου ακουγεται ενδιαφερον.. να σε ρωτησω ποσο θα σε χρεωσουν για την παραδοση του αυτοκινήτου σε αλλη πολη?
Δεν κλείσαμε το αυτοκίνητο ακόμα ! Όταν κάνω την κράτηση θα σου πώ !:lol:
Υπάρχει όμως και η εκδοχή να το κλείσουμε όταν φτάσουμε εκεί:clap:
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.254
Μηνύματα
885.064
Μέλη
38.933
Νεότερο μέλος
athgouletas

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom