Cyprus Airways Cyprus Αirways - Δρομολόγια από Ελλάδα

panpan

Member
Μηνύματα
6.865
Likes
26.632
Σημαντική επέκταση στα εσωτερικά δρομολόγια της Ελλάδας περιλαμβάνει το νέο πτητικό πρόγραμμα των Κυπριακών Αερογραμμών από την ερχόμενη χειμερινή περίοδο, η οποία ξεκινά στις 28 Οκτωβρίου 2012. Μετά την θετική εμπορική απήχηση που είχε το δρομολόγιο Αθήνα-Θεσσαλονίκη-Αθήνα, η Εταιρεία αποφάσισε νέο άνοιγμα στον ελλαδικό χώρο με καθημερινές ή πολύ συχνές πτήσεις στα σημαντικότερα αεροδρόμια της χώρας.
Συγκεκριμένα από τις 28 Οκτωβρίου οι Κυπριακές Αερογραμμές θα πραγματοποιούν στην Ελλάδα τα ακόλουθα νέα εσωτερικά δρομολόγια μεταξύ:

• Αθήνας-Ηρακλείου, δύο (2) πτήσεις ημερησίως.
• Αθήνας-Ρόδου μία (1) πτήση ημερησίως.
• Ηρακλείου-Θεσσαλονίκης μία (1) πτήση ημερησίως
• Ρόδου-Θεσσαλονίκης τρεις (3) φορές εβδομαδιαίως.

Επίσης με τη χειμερινή περίοδο αυξάνονται κατά μία οι πτήσεις στα δύο υφιστάμενα εσωτερικά δρομολόγια των Κυπριακών Αερογραμμών στην Ελλάδα, ως ακολούθως:

• Αθήνα – Θεσσαλονίκη τρεις (3) πτήσεις ημερησίως (αντί δύο)
• Ηράκλειο-Ρόδος, τέσσερις (4) πτήσεις εβδομαδιαίως (αντί τρεις).

Cyprus Airways - News Releases
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.865
Likes
26.632
το προγραμμα απο 28-10-12 εως 30-03-13

Ηράκλειο – Θεσσαλονίκη CY 633 HERSKG 1215 1330 Α320 Καθημερινά
Θεσσαλονίκη - Ηράκλειο CY 634 SKGHER 1415 1530 A320 Καθημερινά


Ρόδος – Θεσσαλονίκη CY 638 RHOSKG 1315 1425 Α320 Τρίτη ,Πέμπτη ,Σάββατο
Θεσσαλονίκη – Ρόδος CY 637 SKGRHO 1515 1630 Α320 Τρίτη , Πέμπτη ,Σάββατο

Αθήνα - Θεσσαλονίκη CY 620 ATHSKG 0815 0915 Α320 Καθημερινά
CY 624 ATHSKG 1750 1850 A320 Καθημερινά
CY 622 ATHSKG 2120 2220 A320 Καθημερινά

Θεσσαλονίκη - Αθήνα CY 623 SKGATH 0635 0735 Α320 Καθημερινά
CY 621 SKGATH 0955 1055 A320 Καθημερινά
CY 625 SKGATH 1935 2035 A320 Καθημερινά

Ηράκλειο – Αθήνα CY 628 HERATH 0645 0735 A320 Καθημερινά
CY 626 HERATH 1615 1705 A320 Καθημερινά

Αθήνα - Ηράκλειο CY 627 ATHHER 1040 1130 A320 Καθημερινά
CY 629 ATHHER 1940 2030 A320 Καθημερινά

Ρόδος – Αθήνα CY 632 RHOATH 1715 1815 A320 Καθημερινά
Αθήνα -Ρόδος CY 631 ATHRHO 1135 1235 A320 Καθημερινά

Ρόδος – Ηράκλειο CY 636 RHOHER 1405 1455 A320 Δευτ., Τετ. ,Παρ., Κυρ.
Ηράκλειο -Ρόδος CY 635 HERRHO 1540 1630 A320 Δευτ., Τετ., Παρ., Κυρ.
 
Μηνύματα
93
Likes
76
το υπερτατο παιχνιδι....πριν 2 χρονια δεν περασε απο την επιτροπη ανταγωνισμου της ΕΕ η συνχωνευση Οlympic- Aegean και τωρα ταυτοχρονα με την ανακοινωση της εξαγορας ανακοινωνει η cyprus δρομολογια...Δηλαδη δεν υπαρχει πλεον θεμα μονοπωλιου καθως πετάει και άλλη αεροπορικη εντος συνορων και αρα προχωραει η εξαγορα...
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.356
Likes
6.701
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Happy Slam, AO
ας εχουν το νού τους αρχάριοι επί των διαδικτυακών κρατήσεων,οταν κλείνουν στο σάιτ της εταιρίας καποιο εισιτήριο
οταν σας ζητάει το τηλέφωνο εχει τρία κουτάκια
1 για την χώρα
1 για την πόλη
και
1 για τον αριθμό.

στην χώρα πχ Ελλάδα δεν ειναι ουτε το 0030 το σωστό
ούτε ομως και το +30 που συνηθίζεται παντού
ειναι το σκέτο 30.

μέχρι το ανακαλύψω χρειάστηκε να παιδευτώ λιγάκι και αφού πήρα τηλέφωνο στο τμήμα εξυπηρέτησης πελατών για να με ενημερώσουν σχετικά και το οποίο ηταν αναρτημένο στο σάιτ και φυσικά φυσικά ξεκινούσε με το το + μπροστά:D

πληροφοριακά η τιμή για την διαδρομή θεσσαλονίκη αθήνα ηταν 45Ε (12Ε ο ναυλος, 29Ε οι φόροι και 4Ε το τέλος κράτησης)
 

SPO

Member
Μηνύματα
163
Likes
56
Και γιατί να κλείσουμε από το site της εταιρίας; Μας περισσεούν 4 ευρώ;
 

jetry

Member
Μηνύματα
41
Likes
28
Επόμενο Ταξίδι
Μεξικό
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Σίγουρα λαχτάρησα αλλά όχι μόνο εγώ, υπήρχε μεγάλη ανησυχία..Δε ξερω που οφείλεται, αλλά δεν ήταν τυχαίο γιατί εγινε και στις δυο πτησεις, σε καλό καιρό.. Κατι λάθος έκαναν. Ή απλά δε τους νοιάζει πόσο θα μας ανακατέψουν αρκεί ναναι στην ώρα τους. Ο τρόπος που ανεβασαν και κατέβασαν το αεροπλάνο και τις δυο φορες ήταν διαφορετικός από ότι έχω συναντήσει..Μεγάλη κλίση στο αεροπλάνο και αυτο οδηγεί σε υπερβολικές αναταράξεις και "κενά". Δηλαδή σε κακοκαιρία τι γίνεται;;; Δε θα το μαθω ποτέ γιατί δε ξαναμπαίνω..Αν κάποιος θέλει να λάβει υπόψην του την εμπειρία μου θα το κάνει..Δεν έχω κανένα συμφέρον να δυσφημίζω την εταιρία..όποιος θεωρεί οτι υπερβάλω απλά θα αγνοήσει ότι γράφω..
Σήμερα ταξίδεψα πρώτη φορά με cyprus από Θεσσαλονίκη για Αθήνα. Χθες βράδυ διάβαζα το πιο πάνω σχόλιο για τις πτήσεις της συγκεκριμένης εταιρίας και έχω να πω οτι όλη την ώρα είχα ένα άγχος πως θα είναι η πτήση, οτι θα κουνάει κτλ.. Λοιπόν η πτήση ήταν ωραιότατη, δεν κουνηθήκαμε δευτερόλεπτο και οι κλίσεις ήταν κανονικότατες.. Να σημειώσω οτι η ομίχλη ήταν μπόλικη στο Μακεδονία αλλά παρόλα αυτά όλα ήταν άψογα..
Κι εγώ δεν έχω κανένα λόγο να διαφημίσω την εν λόγω αεροπορική εταιρία, απλά επειδή είναι λίγο άδικο να δημιουργείται άγχος στους ταξιδιώτες χωρίς λόγο, θέλησα κι εγώ να ποστάρω τη δική μας εμπειρία. Πάντα υπάρχουν φορές που λόγω διαφόρων συνθηκών δημιουργούνται αναταραχές στις πτήσεις αλλά αυτός δεν είναι λόγος για να προκαταβάλουμε τους υπόλοιπους με σχόλια του τύπου η χειρότερη πτήση ever, δεν θα ξαναταξιδέψω κτλ. Επίσης και με malev είχα ταξιδέψει για Βουδαπέστη και η πτήση ήταν επίσης ωραιότατη.

Προσωπικά χάρηκα την πτήση και εννοείται θα ταξιδέψουμε ξανά (α! και 40 ευρώ το εισιτήριο μαζί με τους φόρους)

φιλικά! :D
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.571
Κι εγώ δεν έχω κανένα λόγο να διαφημίσω την εν λόγω αεροπορική εταιρία, απλά επειδή είναι λίγο άδικο να δημιουργείται άγχος στους ταξιδιώτες χωρίς λόγο, θέλησα κι εγώ να ποστάρω τη δική μας εμπειρία. Πάντα υπάρχουν φορές που λόγω διαφόρων συνθηκών δημιουργούνται αναταραχές στις πτήσεις αλλά αυτός δεν είναι λόγος για να προκαταβάλουμε τους υπόλοιπους με σχόλια του τύπου η χειρότερη πτήση ever, δεν θα ξαναταξιδέψω κτλ. Επίσης και με malev είχα ταξιδέψει για Βουδαπέστη και η πτήση ήταν επίσης ωραιότατη.

Προσωπικά χάρηκα την πτήση και εννοείται θα ταξιδέψουμε ξανά (α! και 40 ευρώ το εισιτήριο μαζί με τους φόρους)

φιλικά! :D
Δεν είχα σκοπό να αγχώσω κανέναν, όπως και εσύ έτσι και εγώ ταξίδεψα με cyprus για πρώτη φορά περσι το καλοκαίρι και έγραψα τότε την δική μου εμπειρία. Αφού είχες καλές πτήσεις και έμεινες ευχαριστημένος από τις υπηρεσίες τους καλά θα κάνεις και θα ξαναταξιδέψεις μαζί τους, και γω το ίδιο θα έκανα.
Εμείς με πολύ καλό καιρό, (σύμφωνα με αυτό που και οι ίδιοι μας είπαν από το πιλοτήριο πριν την απογείωση) είχαμε απότομες, αγχωτικές πτήσεις με διαρκείς αναταραχές όπου έγιναν και 3-4 "βουτιές" και κανείς δε βγήκε να μας πει κάτι να μας καθησυχάσει ενώ άκουγαν πως κάποιοι φώναζαν. Anyway, τα σχόλιά μου δεν έγιναν για να προκαταβάλουν, είπα απλά αυτό που ένιωσα και που ισχύει για μένα. Ήταν οι χειρότερες πτήσεις μου και δε θέλω να ξαναταξιδέψω με cyprus και δε θα γράφω μόνο όταν έχω κάτι καλό να πω. Και εσυ πολύ καλά κάνεις που μοιράζεσαι με τους υπόλοιπους πως είχες ωραίες πτήσεις και έμεινες ευχαριστημενος. Δεν υπάρχει όμως λόγος να κρίνεις τη δική μου εμπειρία και να λες πως κακώς την έγραψα.
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.767
Likes
18.143
Δεν υπάρχει όμως λόγος να κρίνεις τη δική μου εμπειρία και να λες πως κακώς την έγραψα.
Εκτός αν αφορά κινδυνολογία....αν δε σου άρεσε το φαγητό, οι τουαλέττες, τα καθίσματα, θεμιτό. Το να θεωρείς ότι φταίει η εταιρεία για τις αναταράξεις που πιθανώς έζησες, μήπως είναι λίιιιιγο υπερβολικό? (να το θέσω κομψά).
Φυσικά μπορείς να επιχειρηματολογήσεις επί αυτού.....να μάθουμε κι εμείς αν η Cyprus έχει προβληματικούς πιλότους....
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.571
Εκτός αν αφορά κινδυνολογία....αν δε σου άρεσε το φαγητό, οι τουαλέττες, τα καθίσματα, θεμιτό. Το να θεωρείς ότι φταίει η εταιρεία για τις αναταράξεις που πιθανώς έζησες, μήπως είναι λίιιιιγο υπερβολικό? (να το θέσω κομψά).
Φυσικά μπορείς να επιχειρηματολογήσεις επί αυτού.....να μάθουμε κι εμείς αν η Cyprus έχει προβληματικούς πιλότους....
Εγώ ως απλός επιβάτης-πελάτης όπως γνωρίζεις δεν είμαι σε θέση να ξέρω κατα πόσο φταίει η εταιρία για την κακή πτήση. Και αυτό που έγραψα είναι αυτό που είδα, δηλαδή απότομη απογείωση-προσγείωση, συνεχείς αναταραξεις και "βουτιές", σε δύο διαφορετικές πτήσεις. Ακόμα και να μην ευθύνονται για αυτά, ευθύνονται σίγουρα για τον τρόπο που το χειρίστηκαν. Δηλαδή δε μπορεί να λένε πριν ξεκινήσουμε πως οι συνθήκες είναι πολύ καλές, και μεις φυσικά αυτό να βλέπουμε ιούνιο μήνα, και μετά όταν γίνονται αυτά για 30 απ'τα 45 λεπτά της πτήσης, να μη βγαίνει κανείς ούτε μια φορά να μας πει κάτι, ενώ μάλιστα ακούγονταν κραυγές από κάποιους που τρόμαζαν απ'τις βουτιές.. Πως η περιγραφή μιας κατάστασης μπορεί να αποτελεί κινδυνολογία δε το καταλαβαίνω.
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.767
Likes
18.143
Πως η περιγραφή μιας κατάστασης μπορεί να αποτελεί κινδυνολογία δε το καταλαβαίνω.
Δεν έκανες μια απλή περιγραφή μιας κατάστασης....ελληνικά ξέρουμε να διαβάζουμε και αυτό που έκανες είναι να κατηγορήσεις μια αεροπορική εταιρεία για τις αναταράξεις που έζησες και έχουμε ζήσει οι πάντες εδώ μέσα με διάφορες αεροπορικές, πολλές φορές. Στο είπα όσο πιο ευγενικά γινόταν, κοίταξε τι λες, μήπως οι αναταράξεις δεν έχουν σχέση με την αεροπορική εταιρεία, τι άλλο πια να κάνω. Εκεί εσύ....όσο φταίει η εταιρεία για τη βροχή που πέφτει τόσο φταίει και για τις αναταράξεις...δύσκολο να το πιάσεις μάλλον....μη πιάσουμε τώρα τα μαργαριτάρια που γράφεις ένα προς ένα (Ιούνιο μήνα δεν έχει "βουτιές" ε...ε βέβαια αφού είναι καλοκαίρι, φταίνει οι κακοί πιλότοι και τα σάπια αεροπλάνα της Κύπρου ή μπορεί να κάνουν τρελίτσες στο πιλοτήριο και να μη κρατά το τιμόνι ο πιλότος...). Βρε μπας σε καλό σας....μήπως τα ζώδια δεν το είχαν προβλέψει ότι θα έχει αναταράξεις η πτήση?

Κοίταξε στο google για airplane ή flight turbulence (δωρεάν ενημέρωση είναι) κι αφήστε τα μαντζούνια και τις δικές σας θεωρίες για το ποιος φταίει και γιατί. Ενημερωθείτε πρώτα. Τόσο δύσκολο είναι πια...
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.571
Δεν έκανες μια απλή περιγραφή μιας κατάστασης....ελληνικά ξέρουμε να διαβάζουμε και αυτό που έκανες είναι να κατηγορήσεις μια αεροπορική εταιρεία για τις αναταράξεις που έζησες και έχουμε ζήσει οι πάντες εδώ μέσα με διάφορες αεροπορικές, πολλές φορές. Στο είπα όσο πιο ευγενικά γινόταν, κοίταξε τι λες, μήπως οι αναταράξεις δεν έχουν σχέση με την αεροπορική εταιρεία, τι άλλο πια να κάνω. Εκεί εσύ....όσο φταίει η εταιρεία για τη βροχή που πέφτει τόσο φταίει και για τις αναταράξεις...δύσκολο να το πιάσεις μάλλον....μη πιάσουμε τώρα τα μαργαριτάρια που γράφεις ένα προς ένα (Ιούνιο μήνα δεν έχει "βουτιές" ε...ε βέβαια αφού είναι καλοκαίρι, φταίνει οι κακοί πιλότοι και τα σάπια αεροπλάνα της Κύπρου ή μπορεί να κάνουν τρελίτσες στο πιλοτήριο και να μη κρατά το τιμόνι ο πιλότος...). Βρε μπας σε καλό σας....μήπως τα ζώδια δεν το είχαν προβλέψει ότι θα έχει αναταράξεις η πτήση?

Κοίταξε στο google για airplane ή flight turbulence (δωρεάν ενημέρωση είναι) κι αφήστε τα μαντζούνια και τις δικές σας θεωρίες για το ποιος φταίει και γιατί. Ενημερωθείτε πρώτα. Τόσο δύσκολο είναι πια...
Βάζεις λόγια στο στόμα μου, εγώ δήλωσα άγνοια για τον βαθμό στον οποίο ευθύνονται και είπα πως μπορεί να φταίει το ότι το αεροπλάνο έπαιρνε απότομα ύψος με μεγάλη κλίση και αντιστοιχα στη προσγειωση και αυτό μπορεί να επηρέασε στην κακή πτήση (όχι τρελίτσες, σάπια αεροπλάνα και τα άλλα που αναφέρεις). Επίσης είπα πως δε θέλω να ξαναταξιδεψω μαζί τους, που είναι δικαίωμά μου. Δεν είμαι ειδική για να γνωρίζω τέτοια θέματα και στο google ενημέρωση για τεχνικά ζητήματα δεν βρίσκω.

Επίσης σκόπιμα αγνοείς αυτό που με ενόχλησε περισσότερο, δηλαδή η έλλειψη επικοινωνίας με τους επιβάτες, αν όχι για να μας ηρεμήσουν έστω μόνο για λόγους ασφάλειας, δηλαδή να μείνουμε στις θέσεις μας, να προσδεθούμε κτλ.
Και γω έχω τύχει αρκετές φορές σε αναταράξεις αλλά ποτέ με τέτοια αντιμετώπιση. Πριν ένα μήνα μάλιστα που πήγα στην Πόλη, και ήταν ο μεγάλος κατακλυσμός που "πνίγηκε" η Αθήνα, η πτήση ήταν ωραιότατη με ελαφριές αναταραξεις μόνο και πάντα μας ενημέρωναν.
Δε πρόκειται να συνεχίσω να απολογούμαι για την γνώμη που απέκτησα. Το είπα από την αρχή, όποιος θεωρεί ότι υπερβάλω απλά αγνοεί το περιστατικό και τη γνώμη μου.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.780
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom