Λίβανος Aρωμα Βηρυτού

Sugar

Member
Μηνύματα
204
Likes
124
Επόμενο Ταξίδι
Ψάχνεται....
Ταξίδι-Όνειρο
Απ' άκρη σ' άκρη
Το οποίο άρωμα θυμίζει μήλο, σταφύλι, νέφος, μπαχαρικά και δεν ξέρω τί άλλο μαζί.....Επιστρέφοντας από τη Βηρυτό και γνωρίζοντας ότι κάποιοι θα την επισκεφθούν σύντομα είπα να σας γράψω τις εντυπώσεις μου και κάποια τιπς που ίσως φανούν χρήσιμα.
Περάσαμε υπέροχα και είναι σίγουρο ένα ταξίδι με δικό του χρώμα που αξίζει να το κάνεις γιατί σε 2 σχεδόν ώρες είσαι σ' ένα κόσμο τελείως διαφορετικό.
Η πόλη είναι πολύ αλέγκρα και σε προκαλεί συνέχεια να είσαι έξω και να την ανακαλύπτεις. Σίγουρα συνετέλεσε σ' αυτό και ο υπέροχος καιρός του προηγούμενου ΣΚ. Αν λοιπόν ακούσετε για 26-28 βαθμούς Κελσίου πάρτε καλοκαιρινά. Εγώ έλιωσα εκεί. Η περιοχή που μείναμε (Αin al-Mreisse) μας βόλεψε πολύ γιατί πηγαίναμε με τα πόδια και στη Hamra και στο downtown (Solidere) και είμασταν κοντά στη Corniche.
Η λύση ταξί είναι μονόδρομος από-προς αεροδρόμιο (20 $ όταν φτάσαμε, 25 $ γυρίζοντας). Το παζαρεύεις πρώτα αλλά η τιμή αυτή είναι αποδεκτή. Και λιβανέζικα χρήματα να μην κάνεις δεν θ' αντιμετωπίσεις κανένα πρόβλημα καθώς οι πάντες χρησιμοποιούν δολάρια.

Η Βηρυτός είναι όντως μία πόλη που την απολαμβάνεις περισσότερο από το απόγευμα και μετά. Τρεις ημέρες περιηγηθήκαμε στη πόλη πλην μίας επίσκεψης στην Τρίπολη μισής ημέρας (πήγαμε με connex λεωφορεία, απλά, άνετα και οικονομικά - μόλις 2$ το εισιτήριο, 1,5 ώρα η διαδρομή). Στην Τρίπολη δεν μπόρεσα να μείνω πάνω από 2 ώρες. Μη με ρωτήσετε γιατί, δεν με σήκωνε το κλίμα, δεν μπορώ να το εξηγήσω. Θα προτιμούσα να είχα πάει στη κοιλάδα με τα οινοποιεία.
Τριγυρίσαμε πολύ στο Solidere (φάγαμε πολύ ωραία λιβανογαλλικά πιάτα στο Petit Cafe εκεί, υπάρχει κι άλλο Petit cafe στη Raouche όπου εκεί είναι για άραγμα αγνατεύοντας τη Μεσόγειο. Ηπιαμε καλό καπουτσίνο εκεί) και ξανά στο Solidere στα διάφορα μαζαγιά για ποτάκια και την τοπική τους μπύρα (δεν θυμάμαι τ' όνομα). Ολοι οι Λιβανέζοι είναι έξω μέχρι αργά τρώγοντας και πίνοντας οικογενειακώς και είναι πραγματικά απόλαυση να περιτριγυρίζεις εκεί απολαμβάνοντας τα όμορφα κτιρία, του χαμογελαστούς ανθρώπους, τον υπέροχο καιρό. Κάποια στιγμή νόμιζα ότι βρισκόμουν στη Βουκουρεστίου όπως ανέβαινα τον πεζόδρομο με τα μαγαζιά δεξιά αριστερά και όλους έξω στα τραπέζια. Οι Λιβανέζοι έχουν έντονο το στοιχείο του ξενόφερτου και δυτικού και θέλουν να το προβάλουν πολύ. Το είδα μόνη μου αλλά μου το επιβεβαίωσε κι ένας γνωστός μου Ελληνα, τον οποίο συνάντησα και μένει μόνιμα πλέον εκεί. Θέλουν να έχουν το καλύτερο αυτοκίνητο και η αλήθεια είναι ότι η BMW εκεί κάνει χρυσές δουλείες. Τόσα πολλά τζιπ τεράστια, πολυτελή δεν έχω ξαναδεί και όχι MX5 αλλά ΜΧ6 και Porche και Range Rover και δεν ξέρω τί άλλο. Μια λιβανέζικη οικογένεια μπορεί να βγάζει 1000 $ και να δίνει τα 200 στη Φιλιπινέζα εσωτερική. Τελοσπάντων αυτά για την ιστορία.

Ηπιαμε ποτάκι στην περιοχή Gemmayzeh όπου υπάρχουν πολλά μπαράκια ευρωπαικού στυλ (καθίσαμε σ' ένα πολύ ωραίο με τίτλο ένα νούμερο). Ομορφοι, χαρούμενοι άνθρωποι έξω. Οι γυναίκες κάνουν σίγουρα πλαστική στη μύτη και ίσως και στο στήθος (παρατήρηση συζύγου). Μια άλλη περιοχή για βόλτα και διασκέδαση είναι η Monot (όπου εκεί γύρω είναι αρκετά clubs και pubs). Εκεί είδα 2 εστιατόρια όπου πολύ θα ήθελα να κάτσω αλλά δεν πρόλαβα, ας όψεται και η επιθυμία μου να φάω μόνο λιβανέζικο εκεί. Τα παραθέτω γιατί ίσως μπορεί να τα βρείτε στο δρόμο σας. Julia's Restaurant & Bar, ένα ιταλικό με κουκλίστικη αυλή πάνω στο δρόμο που ο καιρός επέτρεπε ν' αράξεις και να χαζεύεις και Relais de l' Entrecote, γαλλική κουζίνα μου το είχαν συστήσει. Πηγαίνετε, μου άρεσε πολύ το περιβάλλον σ' αυτά τα δύο καθώς και στο Al-Sultan Brahim στο Downton.
Ωραία κρασιά (Ksara, Kesfraya), ωραία γλυκά (αγόρασα για εδώ από ένα ζαχαροπλαστείο σαν κοσμηματοπολείο (θα τη ψάξω τη διεύθυνση). Δεν ξέρω τί άλλο να γράψω. Οτιδήποτε ρωτήστε με. Πρέπει ήδη να έχω γράψει σεντόνι..
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
τι δηλαδη να μην παρουμε μπουφανακι Sugar???? Aντε βρες το ονομα του ζαχαροπλαστειου καιγομαστε!!!
 

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.498
το τελευταιο με τα γλυκα ............ την διευθυνση επειγόντως
απλα ομορφα και ωραια μας τα ειπες

ε ρε χαρες που κανει η ευαγγελία
 

Lyda

Member
Μηνύματα
723
Likes
241
Επόμενο Ταξίδι
ΚΑΛΜΥΚΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ
Ευχαριστουμε πολυ για τις χρησιμες πηροφοριες
 

eleni70

Member
Μηνύματα
341
Likes
132
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική
πολύ ωραία τα είπες sugar... να ανοίξεις την όρεξη και σε άλλους να επισκεφτούν αυτήν την πανέμορφη και φιλόξενη χώρα...

δεν σου άρεσε η Τρίπολη???γιατί?? ανεβήκατε στο κάστρο?? πήγατε στην παλιά πόλη και στα σούκ με το περίφημο παζάρι?
 

Sugar

Member
Μηνύματα
204
Likes
124
Επόμενο Ταξίδι
Ψάχνεται....
Ταξίδι-Όνειρο
Απ' άκρη σ' άκρη
Kαλημέρα!! Καθ' ότι καινούργια εδώ και οι περιγραφές μου είναι συνήθως πολύ ποιητικές και ατελείωτες είπα να μη γράψω ταξιδιωτική ιστορία και να σας πω τηλεγραφικά όλα τα στοιχεία. Και γελάω ήδη με το κατεβατό που έχω γράψει. Κι όχι τίποτα άλλο έχει και συνέχεια..
Ευαγγελία, αν ο καιρός είναι σαν σήμερα εγώ θα παιρνα και το μαγιώ μου (που λέει ο λόγος). Πραγματικά είχε πολύ γλυκό καιρό με 28 βαθμούς. Πάρε το μπουφάν αλλά τίποτα παραπάνω. Εγώ ακόμα και στα βόρεια που πήγα, στη Brummana πραγματικά δεν κρύωνα.
Μιά άλλη βόλτα επίσης πολύ ωραία είναι στη Παναγία την Χαρίσα (χριστιανική καθολική εκκλησία).Εκεί είναι και το τελεφερίκ εγώ όμως δεν το πήρα. Εκπληκτική εκκλησία σε φοβερή τοποθεσία με απίστευτη θέα σ' όλο skyline της Βηρυτού και τη Μεσόγειο. Η Βηρυτός έχει πολλά ψηλά κτίρια και ουρανοξύστες. Δεν ξέρω πώς πας εκεί (μάλλον με ταξί) γιατί εμάς μας πήρε ο γνωστός μας από το σπήλαιο Grotto. To σπήλαιο είναι ενδιαφέρον αλλά 1) δεν θα το ψήφιζα για το 8ο νεώτερο θαύμα του κόσμου για το οποίο είναι υποψήφιο και 2) σε σχέση με τα σπήλαια του Δηρού που είχα επισκεφτεί πολύ παλαιότερα νομίζω ότι είναι αρκετά υποδεέστερο.
Τελειώνοντας θα ήθελα να πώ ότι στη Βηρητό φοβάσαι 2 πράγματα: 1) Μην σε πατήσει αυτοκίνητο (αν και νομίζω ότι στην Αίγυπτο τα πράγματα είναι ακόμα πιο άγρια) και 2) μη πέσει στο κεφάλι σου γερανός ή σκαλωσιά καθώς η ανοικοδόμηση είναι ασυγκράτητη. Αυτά λοιπόν.
Το ζαχαροπλαστείο το Σκ γιατί το έχω σπίτι
 

Sugar

Member
Μηνύματα
204
Likes
124
Επόμενο Ταξίδι
Ψάχνεται....
Ταξίδι-Όνειρο
Απ' άκρη σ' άκρη
Μάλλον έχω κάνει τη μεγαλειώδη βλακεία να βάλω το θέμα στην Αφρική. Ας το μετακινήσουν οι υπεύθυνοι γιατί και μόνο που το βλέπω ντρέπομαι. Μ' αρέσει που υπερηφανεύομαι για τις γνώσεις μου στη γεωγραφία.
 

sapienza

Member
Μηνύματα
1.245
Likes
426
Επόμενο Ταξίδι
Roma
Ταξίδι-Όνειρο
Costiera Amalfitana
Σ ευχαριστούμε Sugar για τις πληροφορίες..Είμαι σίγουρη ότι θα περάσουμε υπέροχα...

ΥΓ: Οι υπόλοιποι της παρέας να τ ακούτε-μαγιουδάκι μαζί!!!Ευαγγελία λες να κάνω και windsurf αν βγάλει αεράκι??χαχαχα..
 

chrikky

Member
Μηνύματα
1.122
Likes
274
Επόμενο Ταξίδι
Στη Μόσχα αδερφές μου...
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη ξανά...
sugar εννοείται ότι καιγόμαστε για το ζαχαροπλαστείο.. (τι ξόφλες θα είμασταν αλλιώς :cool:)

άλλωστε με το νικ που έχεις, οφείλεις μια τέτοια ανταπόκριση!:bleh:

ευχαριστούμε για τα φρέσκα νέα.. πολύ!!!:p

(πάω να ξεθάψω αντηλιακά και μαγιό...)
 

Sugar

Member
Μηνύματα
204
Likes
124
Επόμενο Ταξίδι
Ψάχνεται....
Ταξίδι-Όνειρο
Απ' άκρη σ' άκρη
Καλημέρα.. Λοιπόν το ζαχαροπλαστείο που σας χρωστούσα είναι Maison Sibon cree, περιοχή Dekwaneh, Sin El Fil Blvd. Ελπίζω να καταφέρετε να το βρείτε. Yπέροχα τα γλυκά του. Ξετρελάθηκαν όλοι εδώ. Δεν ξέρω γιατί αλλά δεν βρήκα μπροστά μου ζαχαροπλαστείο στο downtown. Υπήρχε ένα στη Hamra str. και είδα κι ένα La Cigale στην περιοχή Ashrafieh. Δεν τα δοκίμασα όμως. Γλυκές ευχές για όμορφο ταξίδι:clap:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.785
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom