Aegean Airlines Aegean Bonus Visa

Petyr

Member
Μηνύματα
24
Likes
34
Παλιά είχαν προστασία της βαθμίδας για τους νέους γονείς, θυμάμαι όμως ότι οι όροι ήταν λίγο αυστηροί για να εφαρμοστούν στους πατέρες. Ας το ψάξει μήπως τον καλύπτει.
Πρέπει να ισχύει ακόμα αλλά είχε προϋπόθεση να πάρει ο πατέρας άδεια ανατροφής για ένα ελάχιστο χρονικό διάστημα - είναι λίγο περιοριστικό.
 

giota235

Member
Μηνύματα
214
Likes
476
Επόμενο Ταξίδι
Puglia, Dubrovnik
Ταξίδι-Όνειρο
Μάτσου Πίτσου, Αργεντινή
Πρέπει να ισχύει ακόμα αλλά είχε προϋπόθεση να πάρει ο πατέρας άδεια ανατροφής για ένα ελάχιστο χρονικό διάστημα - είναι λίγο περιοριστικό.
Ισχύει ακομα η διατήρηση βαθμίδας σε νέους γονείς!
 

Zinoviap

Member
Μηνύματα
61
Likes
82
Μπορώ να χρησιμοποιήσω κουπόνι για αποσκευή απο την aegean visa για την κορη μου η οποια ταξιδευει μόνη;
Είναι στον λογαριασμο together
 
Last edited:

Porfyria

Member
Μηνύματα
115
Likes
209
Επόμενο Ταξίδι
Ελβετία
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Περού
Μπορώ να χρησιμοποιήσω κουπόνι για αποσκευή απο την aegean visa για την κορη μου η οποια ταξιδευει μόνη;
Είναι στον λογαριασμο together
Αν, όπως φαντάζομαι, η κάρτα δεν είναι στο δικό της όνομα, όχι.
 
Last edited:

Porfyria

Member
Μηνύματα
115
Likes
209
Επόμενο Ταξίδι
Ελβετία
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Περού
Πρέπει να ισχύει ακόμα αλλά είχε προϋπόθεση να πάρει ο πατέρας άδεια ανατροφής για ένα ελάχιστο χρονικό διάστημα - είναι λίγο περιοριστικό.
Ακριβώς έτσι. Ισχύει ακόμα αλλά είναι αρκετά περιοριστικό και δεν είναι και πολύ ευέλικτοι στην Aegean στο συγκεκριμένο θέμα. Για παράδειγμα, σε συγκεκριμένη χώρα όπου δεν υπήρχε, εκ του νόμου, άδεια ανατροφής (που παρεμπιπτόντως το θεωρώ διάκριση από πλευράς της Aegean καθώς από τη μητέρα ζητάει απλώς το πιστοποιητικό γέννησης κι όχι επιπλέον άδεια ανατροφής τουλάχιστον 3 μηνών που ζητάει από τον πατέρα), είπαν στο τηλεφωνικό κέντρο ότι οι όροι του προνομίου διατήρησης της βαθμίδας το απαιτούν...κι αν είναι να σταλεί ειδικό αίτημα και θα το έβλεπαν...τρέχα γύρευε.
Πέραν τούτου, οι όροι του συγκεκριμένου προνομίου θα μπορούσαν να βελτιωθούν ώστε να μπορούν να κάνουν χρήση και οι δύο γονείς...
 
Last edited:

Porfyria

Member
Μηνύματα
115
Likes
209
Επόμενο Ταξίδι
Ελβετία
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Περού
Συγχωρέστε με έαν έχει ήδη απαντηθεί σε προηγούμενες σελίδες...
Εάν και εφόσον ακυρώσω μια μια καρτα alpha bonus της Aegean, και μετά από μήνες κάνω καινούργια αίτηση/έκδοση για νέα κάρτα, ωφελούμαι ξανά των μιλίων καλωσορίσματος/αναβάθμισης?
Ναι. Δεν θυμάμαι το χρονικό όριο. Είναι μετά από 6 ή 12 μήνες.
Αν το ψάξω στο μέλλον θα επανέλθω. Εγώ ακύρωσα την Aegean Bonus Visa Debit (έχω και Premium) γιατί μου ήταν άχρηστη. Την είχα βγάλει λόγω προσφοράς 1+1 δωρεάν εισιτήριο και μια χαρά βόλεψε γι'αυτόν το λόγο. Αν στο μέλλον χρειαστώ μίλια αναβάθμισης για διατήρηση της βαθμίδας ή αν βγάλει κάποια καλή προσφορά τύπου 1+1, θα σκεφτώ να ξαναβγάλω.
 
Last edited:

Porfyria

Member
Μηνύματα
115
Likes
209
Επόμενο Ταξίδι
Ελβετία
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Περού
Ξερουμε ο,τι ειπε, οτι δεν ενδιαφερεται για εξαργυρωση bonus για να κανει ταξιδια στο μελλον παρα μονο για μιλια αναβαθμισης ωστε να διατηρησει τη βαθμιδα. Ξερουμε οτι δεν ταξιδευει πλεον συχνα. Αναλογα με ο,τι ξεραμε απαντησαμε.
Ξερω απο ατομο γνωστο που προσπαθησε να κανει το ιδιο κολπο με κοψιμο και επανεκδοση καρτας Bonus οτι εφαγε πεναλτι 6 μηνες μεχρι να του ξαναδικαιολογησουν τις παροχες εκδοσης νεας καρτας.
Για εναν συχνο ταξιδιωτη ειναι πολυ λαθος να μην μαζεψει με ταξιδια τα μιλια αναβαθμισης αλλα τρωγοντας πεναλτι υπομονης η ασκοπης ταλαιπωριας για επανεκδοση καρτας που δεν θα δωσει μιλια αναβαθμισης.
Πέρα από την πρόσφατη απόκτηση παιδιού που ήδη αναφέρθηκε, μπορεί κάποιος να κάνει πολλά επαγγελματικά ταξίδια με διάφορες εταιρείες Star Alliance, όχι μόνο με Aegean, και να τον ενδιαφέρει απλά η απόκτηση ή διατήρηση βαθμίδας Gold που θα του προσφέρει άλλη ποιότητα στις πτήσεις του. Αυτός ο επαγγελματίας μπορεί απλά να μην έχει χρόνο για προσωπικά του ταξίδια Aegean είτε με κανονικη αγορά εισιτηρίου (κι έτσι απόκτηση σημαντικού αριθμού μιλίων αναβαθμισης) είτε εξαργύρωση bonus σε πτήσεις (κι έτσι δεν ενδιαφέρεται για απόκτησή μιλίων εξαργύρωσης). Ένας επαγγελματίας μπορεί επίσης, προσωρινά και για συγκεκριμένο χρονικό διάστημα, να έχει αλλάξει θέση και να μην ταξιδεύει τόσο πολύ αλλά στο μέλλον να επανέλθει ως τακτικός επιβάτης. Κι επίσης μπορεί κάποιος να μην κατοικεί στην Ελλάδα ώστε να μαζεύει σημαντικό αριθμό μιλίων με αγορές, ούτε να μπορεί να εξαργυρώσει επίσης τα μίλια σε συνεργάτες του προγράμματος. Απλά αναφέρω ενδεικτικά αυτά τα παραδείγματα...
 

isr1000

Member
Μηνύματα
20
Likes
6
Χαίρετε επειδή έχω μήνες να μπω στο φόρουμ έχω μερικές ερωτήσεις που ίσως έχουν απαντηθεί παλιά. Έχω μία aegean bonus βίζα απλή παλιά χωρίς συνδρομή. Αν ζητήσω αντικατάσταση με καινούργια με σύνδρομή αυτό που λέει για εισιτήρια ένα συν ένα δώρο ισχύει για κάθε χρόνο ή μόνο μια φορά . Αν ισχύει κάθε χρόνο πιστεύω καλύτερα να βγάλω την premium γιατί τα λεφτά της συνδρομής τα κερδίζεις ούτως ή άλλος από τα δωρεάν αυτά εισιτήρια νομίζω και θα έχω αυτά τα διπλα μιλια που λένε αυτή την περίοδο ή επειδή είναι αντικατάσταση παλιάς δεν παίρνω τίποτα? Μπορώ επίσης να βγάλω παράλληλα και μία χρεωστική ? Ευχαριστώ.
 

pan82

Member
Μηνύματα
721
Likes
918
Χαίρετε επειδή έχω μήνες να μπω στο φόρουμ έχω μερικές ερωτήσεις που ίσως έχουν απαντηθεί παλιά. Έχω μία aegean bonus βίζα απλή παλιά χωρίς συνδρομή. Αν ζητήσω αντικατάσταση με καινούργια με σύνδρομή αυτό που λέει για εισιτήρια ένα συν ένα δώρο ισχύει για κάθε χρόνο ή μόνο μια φορά . Αν ισχύει κάθε χρόνο πιστεύω καλύτερα να βγάλω την premium γιατί τα λεφτά της συνδρομής τα κερδίζεις ούτως ή άλλος από τα δωρεάν αυτά εισιτήρια νομίζω και θα έχω αυτά τα διπλα μιλια που λένε αυτή την περίοδο ή επειδή είναι αντικατάσταση παλιάς δεν παίρνω τίποτα? Μπορώ επίσης να βγάλω παράλληλα και μία χρεωστική ? Ευχαριστώ.
Aν ζητήσεις αντικατάσταση κατά τα λεγόμενα όσων το ζήτησαν πήραν τελικά μια νέα κάρτα και κράτησαν και τη παλιά οπότε πήραν όσο πλεονεκτήματα διαφημίζει η κάρτα για νέες ενεργοποιήσεις (άρα και τα διπλά μίλια ένεργοποίησης που δίνει αυτή τη περίοδο).
Η premium δίνει κάθε χρόνο τη παροχή 1+1 εισιτήριο και ένα +25% μίλια έξτρα κατά τη μετατροπή από bonus σε μίλια αλλά κοστίζει και 80€, αν το χρησιμοποιείς κάθε χρόνο φυσικά και αξίζει.
Η χρεωστική είναι ανεξάρτητη αν θες να βγάλεις και έχει και αυτή κόστος 20€ ανά έτος
 

jpsih

Member
Μηνύματα
267
Likes
130
Επόμενο Ταξίδι
???
Εχω αυτοματη μετατροπη ποντων σε μιλια για την premium visa αλλα σκεφτομαι να την ακυρωσω ωστε να εκμεταλλευτω πιθανες μελλοντικες προσφορες για +X% μιλια κατα την μετατροπη οπως ετρεξε αρχες της χρονιας.

Πως ακυρωνω την εντολη για αυτοματη μετατροπη? Τηλεφωνο στην alpha ή γινεται και με mail?
 

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.233
Likes
4.271
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
N. Υόρκη
Εχω αυτοματη μετατροπη ποντων σε μιλια για την premium visa αλλα σκεφτομαι να την ακυρωσω ωστε να εκμεταλλευτω πιθανες μελλοντικες προσφορες για +X% μιλια κατα την μετατροπη οπως ετρεξε αρχες της χρονιας.

Πως ακυρωνω την εντολη για αυτοματη μετατροπη? Τηλεφωνο στην alpha ή γινεται και με mail?
Με τηλέφωνο στην Alpha το έκανα πρόσφατα.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.955
Likes
12.926
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Εχω αυτοματη μετατροπη ποντων σε μιλια για την premium visa αλλα σκεφτομαι να την ακυρωσω ωστε να εκμεταλλευτω πιθανες μελλοντικες προσφορες για +X% μιλια κατα την μετατροπη οπως ετρεξε αρχες της χρονιας.

Πως ακυρωνω την εντολη για αυτοματη μετατροπη? Τηλεφωνο στην alpha ή γινεται και με mail?
Και με μαιλ. Δες εδώ Aegean Airlines - Πρόγραμμα τακτικών επιβατών Miles + Bonus
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.583
Μηνύματα
902.333
Μέλη
39.323
Νεότερο μέλος
Giwrgosfox7

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom