Aegean Airlines Νέα κ Πληροφορίες για Aegean

sofianaxos

Member
Μηνύματα
793
Likes
273
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Εχεις δικιο,αλλα εξαρταται που πετας.Οι τιμες αυτες ειναι ανα σκελος...round trip x 2 οι τιμες του καταλογου....
Αρα,εξαρταται τη διαδρομη,απο 30-60 με προπληρωμη και απο 50-90 στο αεροδρομιο,πηγαινε-ελα....
ναι έχεις δίκιο, είχα κάνει δοκιμή για Λονδίνο και μου είχε βγάλει αυτή την τιμή και υπέθεσα ότι ήταν στάνταρ
 

Inertia79

Member
Μηνύματα
53
Likes
57
Επόμενο Ταξίδι
Βαρσοβία
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία
Σήμερα που κάναμε check-in μας είπαν ότι από 15 Γενάρη 2014 για τα ταξίδια του εξωτερικού η αποσκευή χρεώνεται extra: ή 20 ευρώ μέσω πιστωτικής ή 35 ευρώ μετρητά επιτόπου στο αεροδρόμιο( τόσα πληρώσαμε γιατί δεν έχω πιστωτική κάρτα).
Σύμφωνα με τον πίνακα, όντως αυτές είναι οι τιμές. Το θέμα είναι αν έκλεισε flex ή go light.
http://el.aegeanair.com/hrisimes-pl...uon/epitrepomena-oria-aposkeuonheiraposkeuon/
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.363
Likes
9.288
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Σύμφωνα με τον πίνακα, όντως αυτές είναι οι τιμές. Το θέμα είναι αν έκλεισε flex ή go light.
http://el.aegeanair.com/hrisimes-pl...uon/epitrepomena-oria-aposkeuonheiraposkeuon/
Όχι. Δεν είναι αυτό το θέμα. Αφού ζήτησαν στο τσεκ ιν να πληρώσει την αποσκευη, προφανώς είχε κλείσει go light. Το θέμα είναι ποιος το έκλεισε κ πρεπει να μην κατηγορεί την εταιρεια αλλα τον πράκτορα που δεν ενημερωσε,.
 

Inertia79

Member
Μηνύματα
53
Likes
57
Επόμενο Ταξίδι
Βαρσοβία
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία
Samion, εννοώ τι νόμιζαν ότι πλήρωσαν...
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.363
Likes
9.288
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Samion, εννοώ τι νόμιζαν ότι πλήρωσαν...
Ειπες "αν έκλεισε". Είναι σαφές τι έκλεισε, οποιος το εκλεισε. Δεν υπάρχει κανένα θέμα με την εταιρεια και για να μην συνεχισει το οφ τοπικ σταματά εδώ η συζήτηση.
 

ΕΥΑ-ΛΙΑ

Member
Μηνύματα
16
Likes
0
Ειχα κανει κρατηση εισητηριων χωρις αποσκευη ,πριν μερικες μερες μπηκα στην κρατηση μου και προσθεσα 1 βαλιτσα συμπληρωσα και τα στοιχεια της καρτας που θα χρεωθει ,εκτυπωσα το την επιβαιβεση .σημερα μπηκα στην σελιδα της Αegean πηγα στην κρατηση μου πατησα τον κωδικο εβγαλε την κρατηση μου αλλα δεν αναφερει πουθενα την αποσκευη.κανονικα δεν θα επρεπε να την αναφερει?
 

DRAKFIREMAN

Member
Μηνύματα
272
Likes
243
Επόμενο Ταξίδι
θα δούμε
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη-Ιαπωνία
Ειπες "αν έκλεισε". Είναι σαφές τι έκλεισε, οποιος το εκλεισε. Δεν υπάρχει κανένα θέμα με την εταιρεια και για να μην συνεχισει το οφ τοπικ σταματά εδώ η συζήτηση.
Samion δεν αμφισβητώ τη γνώμη σου.πήγα και τους ξέχεσα στο ταξιδιωτικό γραφείο.Απλά το να μου λένε στην Aigean πλήρωσε 35 ευρώ την αποσκευή ενώ αν ερχόσουν 3 ώρες πριν ή και νωρίτερα θα πλήρωνες 20 ευρώ το θεωρώ εκμετάλλευση. Προσωπική μου γνώμη εκφράζω για το συγκεκριμένο θέμα της αποσκευής.

Ειχα κανει κρατηση εισητηριων χωρις αποσκευη ,πριν μερικες μερες μπηκα στην κρατηση μου και προσθεσα 1 βαλιτσα συμπληρωσα και τα στοιχεια της καρτας που θα χρεωθει ,εκτυπωσα το την επιβαιβεση .σημερα μπηκα στην σελιδα της Αegean πηγα στην κρατηση μου πατησα τον κωδικο εβγαλε την κρατηση μου αλλα δεν αναφερει πουθενα την αποσκευη.κανονικα δεν θα επρεπε να την αναφερει?
την αποσκευή την προσθέτεις και στο πήγαινε και στο έλα και όχι μια φορά.εσύ την πρόσθεσες και στο πήγαινε και στο έλα και δεν στην εμφανίζει?
 
Last edited by a moderator:

ΕΥΑ-ΛΙΑ

Member
Μηνύματα
16
Likes
0
Samion δεν αμφισβητώ τη γνώμη σου.πήγα και τους ξέχεσα στο ταξιδιωτικό γραφείο.Απλά το να μου λένε στην Aigean πλήρωσε 35 ευρώ την αποσκευή ενώ αν ερχόσουν 3 ώρες πριν ή και νωρίτερα θα πλήρωνες 20 ευρώ το θεωρώ εκμετάλλευση. Προσωπική μου γνώμη εκφράζω για το συγκεκριμένο θέμα της αποσκευής.


την αποσκευή την προσθέτεις και στο πήγαινε και στο έλα και όχι μια φορά.εσύ την πρόσθεσες και στο πήγαινε και στο έλα και δεν στην εμφανίζει?
την εκλεισα και στο να παω και στο γυρισμο .
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.363
Likes
9.288
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
μου λένε στην Aigean πλήρωσε 35 ευρώ την αποσκευή ενώ αν ερχόσουν 3 ώρες πριν ή και νωρίτερα θα πλήρωνες 20 ευρώ το θεωρώ εκμετάλλευση. Προσωπική μου γνώμη εκφράζω
Το ηξερες απο πριν. (η τουλαχιστον αυτος που το εκλεισε). πως ειναι δυνατον να αποκαλεις εκμεταλλευση κατι το οποιο ηξερες την ωρα της κρατησης και το κανουν ολες οι εταιρειες που χρεωνουν αποσκευη? Απο Air France-KLM, Alitalia εως τις low cost.σε ενημερωνουν απο πριν, αποδεχεσαι τους ορους και προχωρεις στην κρατηση. Ουτε σε κοροιδευουν ουτε σε εκμεταλλευονται. Αντιθετα σου προσφερουν ενα χαμηλοτερο ναυλο και αν κλεισεις αποσκευη σου δινουν κ εκπτωση επι της κανονικης τιμης του αεροδρομιου. Τιμιο και βολικο.
 

Clemence

Member
Μηνύματα
305
Likes
80
Aegean: εντυπωσιακή αύξηση κίνησης εσωτερικού

Κατά 18% αυξήθηκαν οι επιβάτες που ταξίδεψαν με την εταιρία από την Αθήνα και κατά 40%από την Θεσσαλονίκη τον μήνα που πέρασε σε σχέση με τον Ιανουάριο 2013.

06 Φεβρουάριος 2014

Από: Οικονομική Επιθεώρηση

ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ: ΝΈΑ

Σημαντική αύξηση παρουσίασε η αθροιστική κίνηση εσωτερικού των Αegean και Olympic Air, για πρώτη φορά την τελευταία τετραετία, τον Ιανουάριο ενώ αύξηση 12% παρουσίασε η συνολική επιβατική κίνηση της εταιρίας σύμφωνα με τα στοιχεία που έδωσε σήμερα στη δημοσιότητα.

Για πρώτη φορά από το 2010, η αθροιστική κίνηση εσωτερικού της AEGEAN και της Olympic Air παρουσίασε αύξηση 18% από την βάση της Αθήνας με 271 χιλιάδες επιβάτες και κατά 41% με 23 χιλιάδες επιβάτες από τη βάση της Θεσσαλονίκης προς τα νησιά.

Συνολικά, για το μήνα Ιανουάριο η επιβατική κίνηση εσωτερικού για τις δυο εταιρείες ανήλθε στους 294 χιλιάδες επιβάτες από 246 χιλιάδες. Σύμφωνα με την Aegean, η αύξηση οφείλεται στη νέα τιμολογιακή πολιτική της μετά την συνένωση των δυο εταιρειών -η οποία ισχύει από το Νοέμβριο και το Δεκέμβριο του 2013.

«Οι συνέργιες του δικτύου αλλά και η νέα πολιτική χαμηλότερων τιμών εσωτερικού που εισάγαμε από τον Νοέμβριο του 2013 με ελάχιστο ναύλο €12 + φόρους αεροδρομίου για απλή διαδρομή, είχαν άμεσο και σημαντικό αποτέλεσμα στην ενίσχυση της κίνησης. Ιδιαίτερα κερδισμένοι είναι, όπως πάντα οι επιβάτες, που αγοράζουν νωρίς το εισιτήριό τους. Σημειώνουμε ότι η στήριξη της Αθήνας και το χειμώνα με νέους προορισμούς εξωτερικού μπορεί να κοστίζει βραχυπρόθεσμα, αλλά ωριμάζει και συμβάλλει στην ανάκαμψη της πόλης. Είναι απαραίτητο για τη χώρα και την οικονομία να βελτιώσουμε την εποχικότητα του τουρισμού μας και χρειάζονται συλλογικές ενέργειες για τον σκοπό αυτό,» είπε ο Διευθύνων Σύμβουλος της εταιρίας, Δημήτρης Γερογιάννης.

Νησιά όπως η Μυτιλήνη, η Χίος και η Σάμος, παρουσίασαν αύξηση στην κίνηση από 12% σε 20% με χαμηλότερες τιμές και αυξημένες πληρότητες. Παράλληλα, νησιά της άγονης γραμμής όπως τα Κύθηρα, η Ικαρία και η Κάλυμνος παρουσίασαν αύξηση στα επίπεδα του 40%.

Συνολικά, οι επιβάτες εσωτερικού και εξωτερικού έφτασαν τους 522 χιλιάδες, 57 χιλιάδες περισσότερους σε σχέση με το άθροισμα των επιβατών των δύο εταιρειών κατά τον αντίστοιχο μήνα του 2013.

Στην αγορά του εξωτερικού, η εταιρεία παρουσίασε αύξηση στη δραστηριοποίησή της από την Αθήνα κατά 9% φθάνοντας τους 178 χιλιάδες επιβάτες, καθώς και κίνηση 50 χιλιάδων. επιβατών από τη Θεσσαλονίκη, παρά όπως λέει την εποχικότητα της βάσης.

Η Aegean αποδίδει την αύξηση της κίνησης της Αθήνας στους νέους προορισμούς που εγκαινίασε η εταιρεία το 2013 και συνέχισε και τη χειμερινή περίοδο -Γενεύη, Κίεβο, Βαρσοβία, Πράγα- αλλά και στην ανάκαμψη της κίνησης σε παραδοσιακούς προορισμούς, όπως η Μαδρίτη, οι Βρυξέλλες και η Μόσχα.
Η εταιρία επισημαίνει ότι οι υπόλοιπες βάσεις αεροσκαφών για πτήσεις εξωτερικού της εταιρείας (Ηράκλειο, Ρόδος, Καλαμάτα, Κως, Κέρκυρα, Χανιά) ξεκινούν δραστηριότητα σταδιακά από τον Μάρτιο/Απρίλιο όπως και ότι γίνεται προσπάθεια για το 2014 να λειτουργήσουν για μεγαλύτερη περίοδο με σκοπό την επέκταση της τουριστικής περιόδου.

http://www.economia.gr/el/article/entry/1460
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.721
Likes
14.823
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
πως μπορώ να βρω σε ποιους προορισμούς πετάει η aegean από Θεσ/νίκη ποιες μέρες και ποιες ώρες και ποιους νέους προορισμούς θα βάλει το καλοκαίρι??/
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.181
Μηνύματα
883.242
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom