Air Baltic Air Baltic - Πληροφορίες & Ερωτήσεις

petroskosmas

Member
Μηνύματα
28
Likes
9
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσι, Βουδαπέστη
ΚΑΛΗΜΕΡΑ
θα ήθελα να ρωτήσω σχετικά με ένα θεμα που εχει προκύψει και αν κάποιος γνωρίζει να μου πει..
είχα κλείσει το φεβρουάριο μια προσφορά με την air baltic για Ρίγα δυο εισιτήρια για 8 με 14 οκτωβρίου. και χτες ανακάλυψα οτι έχουν αλλάξει τα δρομολόγια κατά τύχει απευθύνθηκα στην στα γραφεία της εδώ στην Αθήνα να μου αλλάξου τα εισιτήρια καιθώςε δσεν ευθύνομαι εγώ γι αυτό το λάθος. Δεν είναι υποχρεωμένοι να μου κλείσουν άλλες ημερομηνίες με τα ίδια χρήματα? (να σημειωθεί οτι από μόνοι τους είχαν αλλάξει τα εισιτήρια και να πάω και να γυρίσω στις 11 Οκτωβρίου....
 

villi

Member
Μηνύματα
1.088
Likes
2.789
Tι σου είπαν δηλαδη στα γραφεία τους που πήγες?
Μου συνέβει το ίδιο πέρισυ όπως και σε άλλους εκείνη την περίοδο στο φόρουμ και στους περισσότερους απλά μας έδωσαν τα χρήματα πίσω.
 

petroskosmas

Member
Μηνύματα
28
Likes
9
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσι, Βουδαπέστη
Tι σου είπαν δηλαδη στα γραφεία τους που πήγες?
Μου συνέβει το ίδιο πέρισυ όπως και σε άλλους εκείνη την περίοδο στο φόρουμ και στους περισσότερους απλά μας έδωσαν τα χρήματα πίσω.
Τους ζητησα να μου αλλάξουν το εισητήριο χωρίς καμία επιβάρυνση και μου είπαν στα εδώ γραφεία για εναλλακτικές ημερομηνίες και τους έδωσα...βασικά πρέπει να αλλάξουν μόνο και στα δυο εισιτήρια την ημέρα αναχώρησης. Αφού έστειλα όλα αυτά που μου ζήτησε μου είπε θα τα στείλει στα κεντρικα στη λετονία και πιστεύει οτι θα γίνει η αλλαγή. το θέμα είναι οτι έχω κλείσει και άλλα πράγματα εκεί..όπως μη επιστρέψιμη τιμή στο ξενοδοχείο που μετα από επικοινωνία δέχτηκε ο κύριοσ να μου αλλάξει την ημερομηνία, εισιτήρια για όπερα και εκδρομές εκει...δεν ξέρω τι θα γίνει και δε θέλω να χάσω το ταξίδι αυτό...
 

villi

Member
Μηνύματα
1.088
Likes
2.789
Σε καταλαβαίνω απόλυτα αλλά δυστυχώς η air Baltic που την παρακολουθω εδω κι ένα χρόνο που την πάτησα κι εγώ αλλάζει συχνά τα δρομολόγια της.Αν δεις την σελίδα της στο faceb... είναι γεμάτη παράπονα για ακυρώσεις και αλλαγές δρομολογίων.Εμένα δεν μου έδωσε καν το δικαίωμα αλλαγής,μου έδωσε τα χρήματα πίσω και πήγα με άλλη αεροπορική.Δες και αυτή την επιλογή.Δηλαδή αν η διαφορά δεν είναι μεγάλη καλύτερα να πάρεις τα χρήματα σου πίσω και να κλείσεις με άλλη για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.
 

petroskosmas

Member
Μηνύματα
28
Likes
9
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσι, Βουδαπέστη
καταλαβαίνω τι λες....θα περιμένω μέχρι τη Δευτέρα που μου είπαν πως θα μου έχουν απάντηση για τα εισιτήρια καθώς η κυρία που απευθύνθηκα μου φάνηκε να θεωρεί σίγουρο το οτι θα κάνουν την αλλαγή. επειδή είναι μόνο το να πάς που αλλάζει...
εσύ συννενοήθηκες με το εδώ παράρτημα της εταιρείας?
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.038
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
είχα κλείσει το φεβρουάριο μια προσφορά με την air baltic για Ρίγα δυο εισιτήρια για 8 με 14 οκτωβρίου.
Eίναι λάθος σου που στηρίχτηκες σε ένα seasonal δρομολόγιο μικρής εβδομαδιαίας συχνότητας στο τέλος της καλοκαιρινής περιόδου (το Αθήνα-Ρίγα σταματά στις 25.10.14) και έκλεισες ξενοδοχεία, εισιτήρια και άλλες κρατήσεις.
Η Αir Baltic έχει το δικαίωμα τόσο νωρίς πριν ακόμα και να καταργήσει το δρομολόγιο και απλά να σου επιστρέψει πίσω τα χρήματα.

http://europa.eu/youreurope/citizens/travel/passenger-rights/air/index_el.htm
Σε περίπτωση ακύρωσης πτήσης, δεν θα λάβετε αποζημίωση αν:
  • η ακύρωση οφειλόταν σε έκτακτες συνθήκες π.χ. σε κακές καιρικές συνθήκες, ή
  • είχατε ενημερωθεί για την ακύρωση 2 εβδομάδες πριν από την προγραμματισμένη ημερομηνία πτήσης, ή
  • σας προσφέρθηκε εναλλακτική πτήση για την ίδια διαδρομή και με παρεμφερή ώρα άφιξης.
 
Last edited:

petroskosmas

Member
Μηνύματα
28
Likes
9
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσι, Βουδαπέστη
κοίταξα τα δρομολόγια και προχώρησα στην κρατηση αυτη..το έχω ξανακάνει και με άλλες αεροπορικές εταιρείες και δεν είχα κανένα πρόβλημα...οπότε δε θεωρώ οτι είναι δικό μου λάθος βλέποντας τα δρομολόγια.., και πράτοντας αναλόγως...
 

villi

Member
Μηνύματα
1.088
Likes
2.789
Απλά φοβάμαι ότι και να σου τα αλλάξουν τώρα υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να ακυρώσουν το δρομολόγιο ακόμη και αρχές Οκτώβρη.Καλώς ή κακώς έχει δίκιο ο North γιατί η air Baltic δεν είναι ούτε Lufthansa,ούτε Swiss που έχουν συχνές πτήσεις όλο το χρόνο μέσω των εδρών τους.Οπότε αν οι πτήσεις που θες εσύ δεν έχουν καλή πληρότητα απλά θα τις ακυρώσει και βέβαια οι εναλλακτικές εκείνη την περίοδο θα είναι ελάχιστες και πανάκριβες!
Το ξενοδοχείο θα ακυρώνεται σε αυτή την περίπτωση?Ποιες εκδρομές έχεις κλείσει?
 

billvar

Member
Μηνύματα
132
Likes
166
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Νέο εποχικό δρομολόγιο για την Air Baltic, από Ρίγα για Θεσσαλονίκη 2 φορες την εβδομάδα. Ξεκινάει απο τις 5 Ιουνίου.
(Νομίζω είναι πρώτη φορά που έρχεται η Air Baltic στο "Μακεδονία")
 

duty_free

Member
Μηνύματα
903
Likes
3.219
Προσοχή σε οσες φιλες και οσους φιλους χρησιμοποιησουν airbaltic.

Εκλεισα προ ολιγου για ριγα προς βιλνιους, δεν εδωσα πολλη σημασια στο να αγοραζα (κατα την αγορα του εισιτηριου) και αποσκευη (αναφερομαι στην 20κιλη) η οποια κοστιζε 10 ευρω.

Μολις ολοκληρωσα, μου ειπα να παω να δω ποσο ευκολα η δυσκολα προσθετεις αποσκευη δια του “manage my flight”.

Κι εκει, απλα, μα πολυ απλα, τα 10 ευρω, γινηκανε 34,90.

επαθα ενα μινι εγκεφαλικο, wtf εσκεφθην, διοτι ειχα κατα νου την πολιτικη της ετζηαν η οποια σου επιτρεπει οποτε θες, να προσθεσεις ονλαιν αποσκευη με το ιδιο απαραλλακτο κοστος – θυμαμαι ενα βουκουρεστι πχ 35 ευρω στο γκισε, 20 ηλεκτρονικως.

Εν παση περιπτωσει, μη σας ζαλιζω, εχετε το κατα νου οσοι θα χρησιμοποιησετε την airbaltic.
 

malysa

Member
Μηνύματα
1.047
Likes
1.827
Επόμενο Ταξίδι
έλα μου ντε...
Ταξίδι-Όνειρο
3η βραχονησίδα αριστερά
προ λίγου, έκανα check-in με Air Baltic και δεν ζήτησε να βάλω στοιχεία διαβατηρίου (δεν μου είχε ξανατύχει.... )
Έτσι λειτουργεί ή κάπου έκανα βλακεία? δεν βρήκα κάτι αλλού στο site της... είμαι με χειραποσκευή...
είμαι οκ ή να πάω στο γκισέ της στο αεροδρόμιο?
 

angelo_kav

Member
Μηνύματα
384
Likes
419
Επόμενο Ταξίδι
ΤΑΛΙΝ
Ταξίδι-Όνειρο
ΟΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΑΕΙ
Ταξιδευω με air Baltic σε λιγες μερες απο Ελσίνκι - Ρίγα - Θεσσαλονίκη. Μου εβγαλε οτι δικαιουμε μια 8 kg χειραποσκευή. Θα έχω κάποια επιπλέον χρέωση???
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.724
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom