Alitalia Alitalia - Νέα, Πληροφορίες & Ερωτήσεις

Samion

Member
Μηνύματα
10.365
Likes
9.288
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Μια χαρα οι στολες αλλα οι καλοι τροποι και η ευγενειαακομα καλιτεροι . σε μακρυνη πτηση μου ετυχαν τεσσεριτ λεβεντες Ιταλοι συνοδοι που το χειλακι τους δεν εσκασε σε δεκα ωρες. Αγελαστοι και σκυθρωποι . Και ημασταν μονο 53 επιβατες. Αν ηταν γεματο και κουραζονταν θα μας εδερναν κιολας χαχαχα
Χρησιμη η εμπειρια του καθενα μας δε λεω, αλλα σε θεματα συμπεριφορας υποκειμενικη κ συχνα αντιδιαμετρικα αντιθετη με αλλων. Αλλαζει ενα προσωπο πχ κ αλλαζουν ολα. Δεν την ολοκληρωνεις με πιο "μετρησιμες" εντυπωσεις? Δηλ πες για φαι, ποτα, ανεση καθισματος, ακριβεια, καθαριοτητα, IFE..
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.697
Likes
6.676
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
Η παροχη υπηρεσιων ειναι εμφανης οταν προκειται για δυο δεκαωρες πτησεις. Η ειναι καλη η δεν ειναι.Τα αλλα που ρωτας θα τα γραψω αλλη στιγμη. Να σου αναφερω οτι δεν δινω σημασια με ποια εταιρεια πεταω. Μου φτανει να ειναι οικονομικη και με λιγες ωρες τρανζιτ.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.365
Likes
9.288
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Η παροχη υπηρεσιων ειναι εμφανης οταν προκειται για δυο δεκαωρες πτησεις. Η ειναι καλη η δεν ειναι.Τα αλλα που ρωτας θα τα γραψω αλλη στιγμη. Να σου αναφερω οτι δεν δινω σημασια με ποια εταιρεια πεταω. Μου φτανει να ειναι οικονομικη και με λιγες ωρες τρανζιτ.
Δεν αμφισβητω την εμπειρια σου, ειπα απλα οτι εχω αντιδιαμετρικα αντιθετη. Μια κ μονο χαμογελαστη συνοδος, μια αλλη χρονικη περιοδος (χωρις αβεβαιοτητα για το μελλον) κ ενα σωρο αλλοι παραγοντες μεταβαλλουν την εμπειρια μας απο το προσωπικο. Tο seat pitch, το φαι, το ife, το ποτο δεν αλλαζουν ευκολα κ ειναι πιο χρησιμα, για μενα παντα.
Σε αντιθεση με σενα μαλλον, δινω τεραστια σημασια στην εταιρεια σε πολυωρα ταξιδια. Κ συχνα κ στο αεροσκαφος. Αρνουμαι πχ να παω με τουρκικο 737 στην Αφρικη οσο νεο κ ναναι. Απο κει αρχιζει κ εκει τελειωνει το ταξιδι κ μαλιστα παμπολλες φορες ειναι κ ενα μεγαλο ποσοστο χρονικα του ταξιδιου...
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.697
Likes
6.676
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
Τωρα που βρήκα χρόνο θα σου γραψω σχετικα με τις πτησεις που είχα και την γνώμη μου .
Συνήθως είμαι αντικειμενική και περισσοτερο σε θέματα που μου ειναι αδιαφορα οπως οι αεροπορικες εταιρειες χαχαχα .
Ηδη σου ειπα οτι δεν με ενδιαφερει με τι εταιρεια πεταω και τους λογους .
Δεν εχω ιδέα για καθισματα , για οθόνες και τυπους αεροπλανων .
Επιπλεον απο παιδι πασχω απο ναυτία σε ολα τα μεσα μεταφοράς και τα τελευταια χρονια απο ίλιγγο.
Δηλαδη ταξιδι ίσον βάσανο .

Πτησεις Αθηνα - Ρώμη - Αθήνα .Ολα μια χαρά . Εφυγε στην ωρα της , στο γυρισμο ειχαμε 2 ωρες καθυστερηση μέσα στο αεροπλανο γιατι έιχε πολυ ομιχλη , αρα δεν εφταιγε η εταιρεια .
Το προσωπικο αψογο με ευγενεια και χαμόγελα , μεχρι και καλαμπουρια κάναμε με εναν συνοδό .
Δινω μεγάλη σημασια στην παροχη υπηρεσιων σε όλα τα μέρη που την συναντω. Εξ ου και το αρχικό μου σχόλιο.
Ειναι και το επαγγελμα μου , ενας λόγος παραπανω φανταζομαι .

Φαγητο . Δεν μου αρέσει το προκατ ζεσταμενο φαγητό ουτε στη καθημερινη μου ζωή.
Μπορω όμως να κρίνω , καλοφαγου γαρ , τι τρωω μέσα στα αεροπλανα .
Στις μικρης διαρκειας πτησεις δεν δίνω σημασια και αυτό και δεν σχολιαζω το σακκουλακι με τα μπισκοτακια και το αναψυκτικο στο Αθήνα - Ρώμη .

Σε 10ωρη πτηση ομως καλό να είναι να προσφερθει κάτι νόστιμο και χορταστικο αφου είναι πολλες ωρες για να μεινω με αδειο στομάχι . Θα σου βάλω φωτο απο τι μας εδωσαν . Θα κανω και σχολια . Αντικειμενικα χαχαχα
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.697
Likes
6.676
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
Τωρα το θυμηθηκα

Στις δυο μακρινες Ρώμη - Γιοχανεσμπουργκ - Ρωμη .
Καλό τρανζιτ και καμια καθυστερηση . Αδειο και στις δυο πτησεις , τι ωραια ειχα ευρυχωρια και παραθυρο .
Προσωπικο οπως ήδη ανεφερα απαραδεκτο και στις δυο πτησεις . Συμπτωση τόσοι συνοδοί να εχουν την ίδια στάση ;

Το ίδιο μου συμβαινει και με την IBERIA σε υπεραντλατικά . Αθήνα - Ισπανια ευγενεστατοι .
Μακρυνες πτησεις αγενεις , αγέλαστοι μεχρι νερό και καφε μου εχουν ρίξει επανω μου απο τη βιασυνη να σερβιρουν !!!
Χωρις αληθινή συγγνωμη και τσίπα .
Τι να πω ; Αν ξερεις γιατι γινεται αυτο θα χαρώ να μου εξηγησεις .
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.697
Likes
6.676
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
Ρωμη - Γιοχαν .
Ερωτηση κοτόπουλο ή πάστα . Διάλεξα πάστα .
IMG_20181107_011032.jpg
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.697
Likes
6.676
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
Πρωινό . Εδω σοκαριστηκα . Αυτό δεν είναι πρωινό , ειναι ξεπέτα . Εφαγα πάστα και μετά απο επτα ωρες μου δίνεις αυτο ;
IMG_20181107_083204.jpg
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.697
Likes
6.676
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
Γιοχαν - Ρώμη . Κοτοπουλο ή πάστα ; Μετά απο 15 μερες το ιδιο μενού . Για πρωτοτυπία βάλε κατι άλλο . Οι ιδιοι επιβατες είμαστε συνηθως . Είπα κοτόπουλο . Πολυ νοστιμα τα πάντα και ποσότητα.
IMG_20181119_223839.jpg

, επαθα πλάκα . Η ειρωνια ειναι η παστα που αν την ετρωγα μεσημερι σε ιταλικο σπίτι θα ηταν πολυ νόστιμη .Αλλά στη πτηση τα μακαρόνια ήταν κολλημενα μεταξυ τους και η κοκκινη σαλτσα πολυ βαριά ειδικά για νυκτερινη ώρα οσο το "πληγουρι" μη το σχολιασω . Το τιραμισου νόστιμο αλλά απο τα "βαριά" .Δεν είχαν ουτε βουτυρακι με γαλέτες . Ιταλοι σας βάλανε τα γυαλιά οι νοτιοαφρικανοι !
 
Last edited:

KIKI

Member
Μηνύματα
2.697
Likes
6.676
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
Και για να κλεισω .
Εμεινα πολυ ευχαριστημένη απο την Αλιτάλια και ειδικά με τα 460 ευρω που έδωσα , που είναι και η ουσία .


Τις λεπτομερειες τις εγραψα επειδή ξερω οτι σε ενδιαφερει το θέμα και επειδη ρωτησες .
Ελπιζω να σε κάλυψα .
 
Μηνύματα
235
Likes
926
Επόμενο Ταξίδι
Μαρόκο
Γεια σας και απο μένα . Μια απλή ερωτησούλα, Βρήκα για Τοκιο Σεπτεμβριο με alitalia στα 640 ευρω . Δεν εχω ξαναταξιδέψει με allitalia. Να το κλέισώ ?
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.697
Likes
6.676
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
Γεια σας και απο μένα . Μια απλή ερωτησούλα, Βρήκα για Τοκιο Σεπτεμβριο με alitalia στα 640 ευρω . Δεν εχω ξαναταξιδέψει με allitalia. Να το κλέισώ ?
Εννοειται ! Αν η τιμή σου κάνει γιατι να μην το κλεισεις ;
54 σελιδες εχει το τοπικ δεν πείστηκες ;
 

taver

Member
Μηνύματα
12.487
Likes
28.956
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Γεια σας και απο μένα . Μια απλή ερωτησούλα, Βρήκα για Τοκιο Σεπτεμβριο με alitalia στα 640 ευρω . Δεν εχω ξαναταξιδέψει με allitalia. Να το κλέισώ ?
640 ευρώ είναι πολλά. Αν μπορείς να παίξεις με ημερομηνίες για αργότερα, θα βρείς πολύ φτηνότερα, είτε με αυτή την εταιρία, είτε με άλλη.
Προφανώς δεν είναι και η καλύτερη εταιρία για μακρινά ταξίδια (= μια από τις χειρότερες ανάμεσα στις Ευρωπαϊκές), αλλά δεν είναι κι ότι δε θα φτάσεις ή ότι θα θες τρείς μερες να συνέλθεις...
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.394
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom