Ολλανδία AMSTERDAM.....

ΡΕΒΕΚΑ

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλησπέρα σε όλους. Είμαι νέα στην παρέα, και ακόμη ψάχνομαι για το πως λειτουργεί το σάιτ.... Γι'αυτό, ζητώ προκαταβολικά συγνώμη, για τυχόν πατάτες που θα κάνω.....
Θέλουμε να πάμε στο Αμστερνταμ:D, την επόμενη χρονιά, από Μάρτη μέχρι Πάσχα κάποια στιγμή, και θα ήθελα να μου δώσετε όσες περισσότερες πληροφορίες μπορείτε, για το που να μείνουμε, πού να φάμε, τί να δούμε. Επίσης, που μπορούμε να πάμε να θαυμάσουμε τις υπέροχες τουλίπες... Πού να πάμε για τυράκια.... Ξέρετε τώρα.....
Θα πάμε αεροπορικώς. Ευχαριστούμε οικογενειακώς.:lol: Περιμένω τις πληροφορίες σας.:trekker:
 
Μηνύματα
2.490
Likes
3.197
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Ρεβέκα κατ αρχάς καλωσόρισες!κατά δεύτερον κάτσε να συνέλθουμε από το καλοκαίρι πρώτα:haha:,έχουμε καιρό μέχρι το Μάρτιο ....
κατά τρίτον το Αμστερνταμ είναι αγαπημένη πόλη,έχουμε γράψει ιστορίες και φίλες μας του φόρουμ που μένουν εκεί έχουν ανοίξει θέματα και έχουν δώσει και δίνουν πολύτιμες πληροφορίες!
Οπότε περιηγήσου στο σάιτ και θα βρείς πολλά χρήσιμα πράγματα,αν πάλι έχεις απορίες εδώ είμαστε!
 

tita

Member
Μηνύματα
732
Likes
223
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
για τυρακια: μπορείτε να βρείτε και μέσα στο Άμστερνταμ, όταν θα περπατήσετε στην αγορά λουλουδιών, στα αριστερά, περίπου στο μέσο της διαδρομής, έχει κατάστημα που πας κάτω και δοκιμάζεις και αγοράζεις. από εκεί πήρα καπνιστό με μέσα τσίλι. έχει πολλά είδη. με μπαχαρικά κλπ, καπνιστά, αγελαδινό και κατσικισιο κλπ. Δεν εισαι υποχρεωμένος να αγοράσεις, αλλά από τη μυρωδιά, ολο και κάτι θα παρεις. Έχει και ωραιες συσκευασιες δωρο, με 2-3 τυρια κλπ.

ένα άλλο που έχει νόστιμα τυριά είναι σε μια "φάρμα" κοντά στο βόλενταμ, με μεγάλη πάλι ποικιλία. από εκεί πήρα πάλι καπνιστο (μου αρεσει, φαινεται ε;;;) που εχει μεσα και κρέας (αν δεν εισαι χορτοφαγος). Αν σε ενδιαφερει, να σου στειλω δι/ση και πώς να πας, αλλά είναι εκτός πόλης φυσικά. αν το συνδιασεις με τα χωρια, με το Ενταμ κλπ, βολευει.


μετά έχει ένα καταστημα, μεσα στο Αμστερνταμ, το οποίο είναι το μόνο που φτιάχνει τυρί με το χέρι και όχι με μηχανή. Είναι ΚΟΛΑΣΗ τα τυριά του! υπερ-τέλεια!!! αυτοί τα πουλάνε σε καταστήματα, εστιατόρια κλασάτα κλπ, οπότε δεν τους νοιάζει πολύ να τα πουλήσουν στον απλό κόσμο. Έτσι μπορεις να πας και να δοκιμάσεις, και να μην αγοράσεις κάτι στο τέλος. Δεν έχουν ανάγκη.Σε αυτό το κατάστημα, στον κάτω όροφο έχει δοκιμαστήριο κανονικό. Με καθισματα και τραπεζακια ξύλινα κλπ, όπου με 10 ευρώ μπορεις να κλεισεις ραντεβου τις μερες που εχει "δοκιμαστηριο" και να δοκιμάσεις την ποικιλία του, ένα ένα, με τη συνοδία κρασιών. Δυστυχώς δεν θυμάμαι οδό (ξέρω μόνο πώς να σε πάω εκεί), αλλά αν κάποιος θυμάται, είναι ακριβώς ο δρόμος όπου βρίσκεται το πιο στενό σπίτι του Άμστερνταμ. Είναι ακριβώς στη γωνία προς τα νότια.
Από εκεί είχα πάρει ένα ψιλοκλασικό, χωρις να είναι πικάντικο ή κάτι άλλο "περίεργο", αλλά λόγω του τρόπου παραγωγής, είναι μαλακό και...αχχχ τελειο! λιώνει στο στόμα σου! ασε..μην το θυμάμαι τώρα!
 

eva kas

Member
Μηνύματα
961
Likes
225
Επόμενο Ταξίδι
οσο πιο μακρια γινεται!
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτικη + Αρκτικη
καλως ορισες!μπες στην αναζητηση και πατα αμστερνταμ και θα σου βγαλει οσες πληροφοριες εχουν γραφτει στο φορουμ.διαβασε τις και οτι απορια εχεις εδω ειμαστε παλι!
 

Sokratis

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
1.056
Επόμενο Ταξίδι
Puerto Rafti
Με την ευκαιρια, θα βρισκομαι Αμστερνταμ απο Σαββατο 21/8 μεχρι τεταρτη πρωι, αν κανενα μελος τυχει να βρισκεται εκει θα χαρω αν επικοινωνησει μαζι μου.
 

tita

Member
Μηνύματα
732
Likes
223
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
εγώ εδώ θα είμαι. δεν το κουνάω ρούπι. οπότε ό,τι χρειαστεις, σφύρα :D
 

tita

Member
Μηνύματα
732
Likes
223
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
χαχαχα! βρε amsterdam, θα φύγουν μετά οι άνθρωποι με τη φρίκη ζωγραφισμένη στο πρόσωπό τους! δεν θα θέλουν να ξαναέρθουν στην πόλη μετά από αυτό! αν έχουν και παιδιά μαζί τους...θα τα χάσουν! κυριολεκτικά και μεταφορικα!
πέρα από την πλάκα, ωραία εμπειρία ειναι, δεν λέω, αλλά προσωπικά δεν θα το συνιστούσα για 1η φορά στο αμστερνταμ τέτοια μέρα.Σε άλλη πόλη ίσως, αλλά στο Άμστερνταμ; θα κυκλοφορούν με μαντηλάκια στη μύτη μετά τις 4μμ! και με σακούλες γύρω γύρω από τα παπούτσια!
 

eva kas

Member
Μηνύματα
961
Likes
225
Επόμενο Ταξίδι
οσο πιο μακρια γινεται!
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτικη + Αρκτικη
χαχαχα! βρε amsterdam, θα φύγουν μετά οι άνθρωποι με τη φρίκη ζωγραφισμένη στο πρόσωπό τους! δεν θα θέλουν να ξαναέρθουν στην πόλη μετά από αυτό! αν έχουν και παιδιά μαζί τους...θα τα χάσουν! κυριολεκτικά και μεταφορικα!
πέρα από την πλάκα, ωραία εμπειρία ειναι, δεν λέω, αλλά προσωπικά δεν θα το συνιστούσα για 1η φορά στο αμστερνταμ τέτοια μέρα.Σε άλλη πόλη ίσως, αλλά στο Άμστερνταμ; θα κυκλοφορούν με μαντηλάκια στη μύτη μετά τις 4μμ! και με σακούλες γύρω γύρω από τα παπούτσια!

συμφωνω!το χειροτερο διημερο για να επισκεφτεις το αμστερνταμ ειναι στις 29-30 απριλιου.δεν θα δεις τιποτα αλλο απο βρωμα και μια "ευωδια" παντου......απαππα!
βρεθηκα εγω φετος την επομενη του τρελου κεφιου στο αμστερνταμ και πηρα κατευθειαν λεωφορειο για βολενταμ και ενταμ!
 

tita

Member
Μηνύματα
732
Likes
223
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
ωχ! ήσουν υπερ-άτυχη! φέτος συνέπεσε και με την απεργία των καθαριστών! οπότε....κλάφτα!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.260
Μηνύματα
885.398
Μέλη
38.936
Νεότερο μέλος
alexispi

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom