Ιταλία Appena arrivata da Bergamo !!!

FOTEINI D

Member
Μηνύματα
5
Likes
29
Επόμενο Ταξίδι
ΜΠΕΡΓΚΑΜΟ ΙΤΑΛΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
IMG_4973.jpg
Μετά από ένα κουραστικό καλοκαίρι και δύο αποδράσεις στην Φραγκφούρτη και το Βερολίνο ( we love Berlin), εκμεταλλευόμενη τις τελευταίες low cost πτήσεις από την νήσο , σκέφτηκα να καλύψω την ανάγκη για μια τελευταία απόδραση ενδιαφέρουσα μεν , ήπια δε. Όλοι οι δρόμοι οδηγούσαν στο Μπέργκαμο , μόλις 1 40 λεπτά , από την έδρα μου την Κεφαλλονιά, με την γνωστή εταιρεία σε όλους Ryanair με 62,00 ευρώ alle-retour, ξεκίνησε το μίνι-τριήμερο ταξίδι στην Λομβαρδία.

Σάββατο : σχετικά πρωινή πτήση στις 10 30 , έχοντας περάσει τον έλεγχο και έχοντας εφοδιαστεί τα απαραίτητα : νερό , κρακερς, ξηροί καρποί , σταυρόλεξο κτλ , καθώς στην Ryanair low cost its actually means low cost !, πετάμε για το aeroporto orio al serio ( caravvagio , εαν προτιμάτε ), μικρό άρα και εύχρηστο , παρέχοντας όλα τα απαιτούμενα. Eίναι ένα από τα αεροδρόμια που δέχεται έως και τα 5-6 εκατ επιβατών ... Απέχει σχεδόν 4χλμ από το Μπέργκαμο και 40χλμ από το well known Milano(!) . ΑΤΒ , είναι η κύρια εταιρεία μεταφορών και πλέον έχοντας τσεκάρει το app της , αρκετά αξιόπιστη στις ...καθυστερήσεις , καθώς είμαστε στον Βορρά μεν , αλλά είμαστε σε Ιταλικό έδαφος, δε ....

Αποφάσισα, να βγάλω το 72Η εισιτήριο που θα κάλυπτε όλες τις μεταφορές μου και προς-από το αεροδρόμιο , το οποίο εξέδωσα εκεί , δεν διατίθεται on l;ine. Με το biglietto ανά χείρας και παίρνοντας την Linea 1, μέσα σε 48 λεπτά βρίσκομαι στο Μπέργκαμο.

Το Μπέργκαμο είναι ένα "διχοτομημένο" κόσμημα , με την citta bassa , την πιο σύγχρονη πόλη που έχει όλα τα συν και τα πλήν μιας πόλης και την citta alta , μια βενετσιάνικης αισθητικής αναλλοίωτης στο πέρασμα του χρόνου. Επιλέγω να μείνω στην αρχή της citta alta , σε Airbnb , όπως πάντοτε, για να νιώθω ότι έχω και εγώ το "σπιτάκι" μου ... Πιστεύω ότι πέτυχα διάνα , με κόστος μόλις 35,00 ευρώ την ημέρα .... Τακτοποιούμε , παρφουμαρίζομαι και έτοιμη για περπάτημα !!!

Στην citta alta έχεις τρεις επιλογές για να φτάσεις: το λεωφορείο , τα ποδαράκια σου και φυσικά το funicolare (teleferik) , η διαδρομή μικρή μόλις με 1,30 ευρώ έχει το ενδιαφέρον της.
Στάση πρώτη ; Museo donizettiano , o Gaetano Donizetti ήταν ένας γνωστός συνθέτης κλασικής μουσικής και μόλις με 5,00 ευρώ μπορείς να πάρεις μια γέυση από την ζωή και το έργο .
Συνεχίζω στην piazza vecchia , για την οποία πολύ εύστοχα διάβασα ότι ακόμη και να μετακινήσεις μια μικρή πετρούλα , διαπράττεις έγκλημα ! Δεσπόζει η santa maria maggiore (free entance) , Palazzo della Relagione (free entance), Palazzo del Podesta -Campanone. ( entance 5 euros). Ανεβείτε οπωσδήποτε στο καμπαναριό είναι 50 μέτρα ύψος και η θέα είναι μαγική , εαν μείνετε μέχρι τις 22 00 καθημερινά χτυπά 100 φορές !!
IMG_4960.jpg
IMG_4963.jpg
 
Last edited:

FOTEINI D

Member
Μηνύματα
5
Likes
29
Επόμενο Ταξίδι
ΜΠΕΡΓΚΑΜΟ ΙΤΑΛΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Προτείνω όταν σας δίδεται η ευκαιρία να μπαίνετε στις εκκλησίες , πέραν από την αρχιτεκτονική τους σίγουρα θα πέσετε πάνω σε κάποια πρόβα χορωδίας και ειλικρινά θα αλλαξοπιστήσετε!! (αστειεύομαι).
Συνεχίστε στην Piazza Duomo , φυσικά για το Duomo (san Alessandro ) , the colleoni Chapel και φυσικά σταματήστε για έναν καφέ στο caffe del tasso , έτος ίδρυσης 1476 , ιδιαίτερα μοναδικά ! όπου και να πιεις καφέ στην Ιταλία είναι καλός καφές !!! Για αλλαγή δοκιμάστε το caffe corretto , είναι εσπρέσσο διορθωμένος με καποιο aperitivo της αρεσκείας σας grappa η sambuca ... Τέλειο!

Εφόσον , έχω πάρει αλκοολική ενέργεια προχωράμε στο Teatro sociale ( υπάρχει και το teatro donizzeti , creberg-εισιτήρια on line vivatickets.it), έχοντας την τύχη να παρακολουθήσω την Tosca , εαν δεν βρείτε παράσταση , κλείστε την ξενάγηση .

Μετά την παράσταση χρειαζόμουν φαγητό , επειγόντως , σας συστήνω το circolino , στην καρδιά της άνω πόλης διαχειρίζομαι από το πρώην αριστερό πάρτυ της περιοχής , έχει εξαιρετική σχέση ποιότητας-ποσότητας-τιμής . Προσοχή , τα ωράρια των εστιατορίων είναι αρκετά διαφορετικά , συνήθως από τις 11 00 - 14 30 και από τις 19 00 -24 00 , το συγκεκριμένο έχει συνεχόμενο ωράριο !!! good for me

The end of the 1 day : photo gallery
IMG_5004.jpg
IMG_5058.jpg
IMG_5060.jpg
IMG_5061.jpg
IMG_5003.jpg
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.166
Μηνύματα
882.742
Μέλη
38.880
Νεότερο μέλος
Adamamdia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom