Bangalanes channel - Madagascar...

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.951
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
Νοέμβρης του 2004.
Βρίσκομαι σε ένα μικρό ταχύπλοο μαζί με τις δυό συνοδοιπόρες μου,διασχίζοντας το κανάλι του Bangalanes στην Μαδαγασκάρη.
Eνα ταξίδι ολοήμερο για να πάμε σε ένα φυσικό πάρκο με σπάνια ζώα και φυτά.Θα διανυκτερεύαμε στο bush house που ήταν λίγα ξύλινα λιτά bangalous,δίπλα στην θάλασσα.Mου φαινόταν οτι ήμουν στην άκρη του κόσμου. O μαυρούλης οδηγός της βάρκας μας ,χωρίς μπροστινά δόντια, όρθιος μπροστά στο τιμόνι σαν τον Soudiano,είχε ένα μόνιμο χαμόγελο στα χείλη του.Στην βάρκα χωρούσαμε ίσα ίσα εμείς οι τέσσερις,και τα σακίδια μας!!
Στην υδάτινη διαδρομή,πολλα να δείς !!! ξύλινες long tail βάρκες φορτωμένες με εμπορευματα,ξυλεία, και ένα σωρό άλλα,χιλιάδες πουλιά στο διάβα μας, ψαράδες,και γυναίκες που έπλεναν στις οχθες του καναλιού....
Μα πότε θα φτάσομε ??? Το καταλάβαμε ...είχαμε χάσει τον υδάτινο δρόμο...το κανάλι άρχισε να πλαταίνει και μείς να χάνομε τα σημεία του ορίζοντα.Ο μαυρούλης ομως μετά απο λίγα χιλιόμετρα τον ξαναβρήκε...Καθόμουνα πίσω γιατί μου άρεσε να με πιτσιλάνε τα απόνερα...η lullu μπροστά απολαμβάνοντας όσο δεν παίρνει ...με μιά ευτυχία που δεν λέγεται (lullu τώρα βουρκώνω)...
Ημουνα ευτυχισμένη στο πουθενά,με την φίλη μου,τον μαυρούλη και τα σακίδια που μου την έδιναν εκείνη την στιγμή, και θεώρησα οτι σωστό θα ήταν να τα πετάξω στο κανάλι....Μα ..η ομορφότερη στιγμή ήταν η απόλαυση ενος στριφτού drum!!Με κόπο προσπαθούσα να στρίψω το τσιγάρο που συνέχεια βρεχόταν απο τα απόνερα και βλαστημούσα...απο τα νεύρα μου...Τελικά το έστριψα.εκείνη την στιγμή ένιωθα πολύ πλούσια!!! είχα ολο τον κόσμο δικό μου και μιά μικρή απολαυση να συμπληρώνει την ευδαιμονία μου...το τσιγαράκι μου!! αλήθεια πόσα θέλει κάποιος για να είναι ευτυχισμένος??:cool:
 

xenos

Member
Μηνύματα
2.414
Likes
804
Επόμενο Ταξίδι
Ν.Α Ασια
Ταξίδι-Όνειρο
Bανουατου/Tαιλανδη
Ρενατα εντυπωσιακο και το ταξιδι και η στιγμη της απολαυσης αφου το θυμασαι απο το 2004.
Εγω θυμαμαι τον ταξιτζη στη Συρια που μας κερασε μες το ταξι Gitanes,
και τον ναργιλε στη Δαμασκο με το υπεροχο αρωμα μηλου μεσα στο εστιατοριο.
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.951
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
Εγω θυμαμαι τον ταξιτζη στη Συρια που μας κερασε μες το ταξι Gitanes,
και τον ναργιλε στη Δαμασκο με το υπεροχο αρωμα μηλου μεσα στο εστιατοριο.
Καλά στο ταξί ήταν αποθέωση ο πιτσιρικάς !!! καπνίζαμε χύμα και τα τσιγάρα στο πάτωμα έλεγε ο μικρός και δώσε να κερνάει .... ,και να λέει ο τύπος no problem!!! τι σιγκαπούρη και πράσινα άλογα!!
o δέ ναργιλές με το άρωμα μήλου και ο μουστακαλής που έφερνε το κάρβουνο,όλα τα λεφτά...και σκέψου ήταν το πιο κυριλάτο εστιατόριο της δαμασκού!! δεν ξέρω αλλα εμένα μου αρέσει και λίγο η λίγδα και το χύμα !!!:bleh: βαρέθηκα τα αποστειρωμένα!!!:haha:
 

LULLU

Member
Μηνύματα
3.525
Likes
7.785
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ταξίδι-Όνειρο
Νιγηρας-Μαλι
...αμ δε παιζω !!!!!!!! ολα πρεπει να τα γραψεις ολα!!!! ξεχνας το πυθωνα που νομιζα οτι ηταν αρρωστος και πηγα να τον φωτογραφησω απο πανω του και του πεταξα και ενα ξυλο...ακομη τρεχω γμτ. τη νυχτερινη βολτα που τα πηγες νααααααααααααααααααα...:bleh::bleh::bleh::haha::haha::haha::haha::clap::clap::clap:
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.951
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
...αμ δε παιζω !!!!!!!! ολα πρεπει να τα γραψεις ολα!!!! ξεχνας το πυθωνα που νομιζα οτι ηταν αρρωστος και πηγα να τον φωτογραφησω απο πανω του και του πεταξα και ενα ξυλο...ακομη τρεχω γμτ. τη νυχτερινη βολτα που τα πηγες νααααααααααααααααααα...:bleh::bleh::bleh::haha::haha::haha::haha::clap::clap::clap:
ελα ας τα γράφομε μαζί....:bleh: άν έχω να θυμάμαι!!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.220
Μηνύματα
884.137
Μέλη
38.912
Νεότερο μέλος
Aza

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom