British Airways Brirish Airways:΄Ερχονται αυξήσιες ναύλων λόγω πετρελαίου

fotast

Member
Μηνύματα
9.337
Likes
14.200
Νομίζω οτι δεν ειχε θέμα η BA στις αεροπορικές εταιρείες για αυτό και το άνοιξα εδώ.

*********

Για πιθανές αυξήσεις στους αεροπορικούς ναύλους εξαιτίας του πρόσφατου ράλι των τιμών πετρελαίου προειδοποιεί International Airlines Group, η εταιρεία που προέκυψε από τη συγχώνευση της British Airways με την ισπανική Iberia.
Σύμφωνα με τον διευθύνοντα σύμβουλο της εταιρείας, Γουίλι Γουόλς, οι τιμές των εισιτηρίων και οι φόροι καυσίμων βρίσκονται υπό εξέταση μετά την εκτίναξη των τιμών του πετρελαίου πάνω από τα 110 δολάρια το βαρέλι αυτή την εβδομάδα.
«Πρόσφατα, κάναμε προσαρμογές στις πρόσθετες επιβαρύνσεις», τόνισε ο Γουόλς αναφερόμενος στην απόφαση της BA να αυξήσει τον φόρο καυσίμων δύο φορές το τελευταίο δίμηνο.
«Θα συνεχίσουμε να εξετάζουμε την κατάσταση. Ρεαλιστικά, όλοι θα πρέπει να καταλάβουν ότι οι υψηλές τιμές παραγωγής στο πετρέλαιο βρίσκουν τελικά τρόπο να περάσουν στους καταναλωτές», πρόσθεσε.
Νωρίτερα αυτόν το μήνα, ο βρετανικός αερομεταφορέας αύξησε τις χρεώσεις στις μακρινές πτήσεις μετ’ επιστροφής κατά 24 στερλίνες στις θέσεις «economy» και «premium economy» και κατά 34 στερλίνες στις θέσεις «business» και «first-class».

Πηγή:ΝΑΥΤΕΜΠΟΡΙΚΗ
 

arabickostas

Member
Μηνύματα
461
Likes
1.501
Δε κοιτάνε τα χάλια τους από τα στατιστικά του 2010...

Μου θυμίζει τους βενζινοπώλες..με το που ανέβει ένα δολάριο το βαρέλι αμέσως αυξάνουν την τιμή...άμα πέσει όμως..καθυστερούν κάνα μήνα γιατί οι τιμές δεν έχουν φτάσει ακόμα...

E re low cost που τους χρειάζεται ορισμένων..να δώ μετά τι θα κάνουν...

Ή λες και όταν πήγε 150 δολάρια το βαρέλι μετά που ξανάπεσε στα 40 έπεσαν και οι τιμές που εν τω μεταξύ ανέβηκαν, αναλογικά....
 

fitziano

Member
Μηνύματα
1.934
Likes
533
Επόμενο Ταξίδι
Αθήνα
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Ζηλανδία
1) Μου εξηγείς γιατί είναι χάλια τα στατιστικά;

2) Οι loco δεν κάνουν αυξήσεις;
 

arabickostas

Member
Μηνύματα
461
Likes
1.501
1) Μου εξηγείς γιατί είναι χάλια τα στατιστικά;

2) Οι loco δεν κάνουν αυξήσεις;
Επέτρεψε μου να θεωρώ τη πτώση 10% περίπου, σαν χάλια..

Οποιαδήποτε εταιρία και αν αφορούσε το άρθρο..loco και μή, το ίδιο ακριβώς θα έλεγα..
 

fitziano

Member
Μηνύματα
1.934
Likes
533
Επόμενο Ταξίδι
Αθήνα
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Ζηλανδία
Οποιαδήποτε εταιρία και αν αφορούσε το άρθρο..loco και μή, το ίδιο ακριβώς θα έλεγα..
Άρα αν ήταν για την easyjet για παράδειγμα θα έλεγες;

"E re Regular που τους χρειάζεται ορισμένων..να δώ μετά τι θα κάνουν..."
 

arabickostas

Member
Μηνύματα
461
Likes
1.501
Ναι όντως το διατύπωσα λάθος..το γενικότερο νόημα ήταν να τους κράξω για τις αυξήσεις..κ χρησιμοποίησα τη φράση loco επειδή είναι φτηνότερα..

Ίσως στη περίπτωση που λες να έλεγα , ε ρε ethiopia airlines που τους χρειάζεται...
 

ZephX

Member
Μηνύματα
401
Likes
198
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
Azerbaijan/Bhutan
Δε κοιτάνε τα χάλια τους από τα στατιστικά του 2010...

Μου θυμίζει τους βενζινοπώλες..με το που ανέβει ένα δολάριο το βαρέλι αμέσως αυξάνουν την τιμή...άμα πέσει όμως..καθυστερούν κάνα μήνα γιατί οι τιμές δεν έχουν φτάσει ακόμα...

E re low cost που τους χρειάζεται ορισμένων..να δώ μετά τι θα κάνουν...

Ή λες και όταν πήγε 150 δολάρια το βαρέλι μετά που ξανάπεσε στα 40 έπεσαν και οι τιμές που εν τω μεταξύ ανέβηκαν, αναλογικά....
Η ΒΑ παραμένει ανταγωνιστικότατη σε τιμές σαν εταιρία. Απότι ξέρω απο φίλους κάποτε δεν ήταν. Τώρα ως αναφορά ποιοτητά/τιμή για εμένα παραμένει ίσως η καλύτερη στην Ευρώπη.

Εγώ που έρχομαι Ελλάδα κάθε δυο μήνες η ΒΑ συνήθως (σχεδόν) πάντα είναι 10-20 λίρες πιο ακριβή απο την Easy (κάποιες φορές είναι πιο φτηνή). Εαν όμως κάποιος κάνει check in βαλίτσα γίνετε αυτόματα πιο φτηνή (η OA 2η και η Aegean πιο ακριβή). Αυτά τα έχω βιώσει και πληρώσει πολλές φορές.

Εσύ εαν προτιμάς να πετάς με U2 για να γλυτώσεις 20 ευρώ εγώ θα πετάξω με ΒΑ στο 767 με δερμάτινα καθίσματα, φαγητό, ταινία, μια carry on βαλίτσα, μια σχολική τσάντα πλάτης που μου την περνάνε σαν laptop τσάντα και αν χρειάζετε κάνω και κάτι τσέκ ιν δωρεάν.

Η ΒΑ μεταξύ του ηφαιστείου, απεργιών του cabin crew, και την παράλυση του Heathrow απο το χιόνι είχε μια δύσκολη χρονία. Τα πράγματα θα φτιάξουν και ήδη η IAG δείχνει να είναι μια χαρά υγιής.
 

fitziano

Member
Μηνύματα
1.934
Likes
533
Επόμενο Ταξίδι
Αθήνα
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Ζηλανδία
ZephX όταν έχεις χρόνο αν μπορείς να μας γράψεις για one world που μας είχες πει θα μας βόλευε πολύ. ;)
 

ZephX

Member
Μηνύματα
401
Likes
198
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
Azerbaijan/Bhutan
Ναι φυσικά. Μέσα στην εβδομάδα θα το έχω έτοιμο...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.794
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom