ΗΠΑ California road trip...με ολίγον από Las Vegas και Grand Canyon

makisg

Member
Μηνύματα
4.712
Likes
14.779
Επόμενο Ταξίδι
Βενετία,Λουμπλιάνα,Μπλέντ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νησιά Φίτζι
δεν έχω λόγια για τις υπέροχες φωτογραφίες σου. ευχαριστούμε που μας ταξίδεψες σε τόσο υπέροχα τοπία.
 

gioske

Member
Μηνύματα
172
Likes
1.090
Ονειρεμένο Ταξίδι
Θιβετ
11η ημέρα (28/05)


Η τελευταία μέρα θα ήταν αφιερωμένη στο να ρίξουμε μερικές κλεφτές ματιές στην τρυφηλή ζωή της πόλης, αυτή που για χάρη της ταξιδεύουν από τα πέρατα του κόσμου για να καταλήξουν καταμεσής της ερήμου! Πριν από αυτό θα έπρεπε να αλλάξουμε για το τελευταίο βράδυ ξενοδοχείο και να μεταφερθούμε στο Hooters. Συμπαθητικό αν και παλιό, τουλάχιστον είχε δωρεάν parking. Αυτό που μου έκανε εντύπωση είναι πως για να πας στα δωμάτια, έπρεπε να περάσεις μέσα από την αίθουσα με τους κουλοχέρηδες και τα τραπέζια του Μπλακ Τζακ! Βέβαια οι παριστάμενοι ουδόλως ενοχλήθηκαν, σίγουρα είχαν πιο ενδιαφέροντα πράγματα να τους απασχολήσουν! Φτάνοντας στο δωμάτιο και λαμβάνοντας υπόψη την αφόρητη εξωτερική ζέστη, συμφωνήσαμε πως θα ήταν προτιμότερο να ξεκουραστούμε υπό την φροντίδα του κλιματιστικού και να ξεδιπλώσουμε τα σχέδιά μας για τις απογευματινές ώρες που θα δρόσιζε, Θεού θέλοντος.

Las Vegas-21.jpg

Η ξεκούραση αποδείχθηκε απαραίτητη μετά την χθεσινή εκδρομή στο Grand Canyon. Αργά το μεσημέρι, νωχελικά ετοιμαστήκαμε και ξεκινήσαμε τις βόλτες μας στα αξιοθέατα της πόλης. Η ζέστη ήταν ακόμη απαγορευτική οπότε έπρεπε να μετακινούμαστε με αυτοκίνητο για να απολαμβάνουμε την δροσιά του κλιματισμού. Μετά την καθιερωμένη φωτογραφία στο σήμα-κατατεθέν της πόλης και κάποιες στάσεις στα τεράστια ξενοδοχεία-καζίνο που ομολογουμένως έχαναν στο εκτυφλωτικό φως της ημέρας, σειρά είχε ένα καλαίσθητο εμπορικό κέντρο, το Boulevard Mall LasVegas.


Las Vegas-28.jpg Las Vegas-29.jpg Las Vegas-30.jpg Las Vegas-31.jpg Las Vegas-32.jpg Las Vegas-33.jpg


Το επιχείρημα της συζύγου ότι «Καλύτερα να είμαστε μέσα στο εμπορικό, παρά έξω στη ζέστη», ήξερα ότι θα κόστιζε ακριβά. Μετά από μια αγκαλιά γεμάτη ψώνια και κάποιες ώρες ορθοστασίας και θεωρώντας την δήλωση «Εδώ είναι πολύ φθηνότερα από Ελλάδα» τουλάχιστον περίεργη, επιτέλους ήταν πια ώρα να αναχωρήσουμε. Επόμενος σταθμός θα ήταν η Fremont Street, όπου θα συμμετείχαμε στην ομώνυμη εμπειρία. Έπρεπε να οδηγήσεις στο ιστορικό κέντρο του Λάς Βέγκας για να δεις πως ξεκίνησε αυτή η φρενίτιδα των καζίνο, πριν επεκταθεί στην LasVegasStrip. Ακόμα υπάρχουν εκεί αρκετά καζίνο και stripclubs αλλά και το μεγαλύτερο video wall στον κόσμο με μήκος γύρω στα 500 μέτρα. Το show διαρκεί γύρω στα 6 λεπτά και επαναλαμβάνεται περίπου κάθε ώρα, μέχρι τα μεσάνυχτα. Για την φαντασμαγορική αυτή παράσταση φροντίζουν γύρω στα 12,5 εκατομμύρια led και ηχεία που παίζουν μουσική στα 550.000 watt. Πραγματικά απίστευτη εμπειρία, αξίζει τον κόπο να την δει κάποιος.


Las Vegas.jpg Las Vegas-2.jpg Las Vegas-3.jpg Las Vegas-4.jpg Las Vegas-5.jpg Las Vegas-6.jpg Las Vegas-7.jpg Las Vegas-8.jpg Las Vegas-9.jpg Las Vegas-10.jpg Las Vegas-11.jpg


Γύρω στα μεσάνυχτα, είμαστε πάλι στην Strip, για την τελευταία νυχτερινή βόλτα. Η ζέστη έχει κοπάσει, το ίδιο και ο κόσμος που κυκλοφορεί. Η κίνηση των αυτοκινήτων δεν σταματάει αλλά δεν ενοχλεί κιόλας. Όσες φορές και να δεις αυτά τα φωτισμένα μεγαθήρια, πάντα θα τα αντικρίζεις με το ίδιο έκπληκτο βλέμμα. Ακόμα και την άλλη μέρα που πήραμε την πτήση της επιστροφής δεν τόλμησα να κοιτάξω από το παράθυρο, για να μην σβηστεί από το μυαλό μου η νυχτερινή εικόνα της πόλης.


Las Vegas-12.jpg Las Vegas-13.jpg Las Vegas-14.jpg Las Vegas-15.jpg Las Vegas-16.jpg Las Vegas-17.jpg Las Vegas-18.jpg Las Vegas-19.jpg Las Vegas-20.jpg


Αντί επιλόγου:


Ακόμα και σήμερα που γράφονται αυτές οι γραμμές, η ανάμνηση αυτού του υπερταξιδιού (κατά τη γνώμη μου) είναι ακόμα έντονη. Η προσπάθεια που καταβάλαμε στην προετοιμασία αλλά και στην υλοποίηση, απέδωσαν τα μέγιστα. Όταν ακούς από μικρό παιδί γι’ αυτά τα μέρη και όσο μεγαλώνεις άλλο τόσο μεγαλώνει και ο μύθος που τα περιβάλλει, το να τα δεις από κοντά είναι ένας άθλος και ένα προσωπικό στοίχημα που το κερδίζεις και είσαι υπερήφανος γι’ αυτό. Και το παράξενο είναι ότι ακόμα και αφού τα δεις και σχεδόν τα αγγίξεις όλα αυτά τα μέρη, ο μύθος τους δεν ξεφτίζει αλλά ενισχύεται από τον ενθουσιασμό και το δέος που νιώθεις. Θαύματα της φύσης συνεπικουρούμενα από επιτεύγματα του ανθρώπου, τι να πρωτοθυμηθεί και να θαυμάσει κανείς;


Αν έπρεπε να κρατήσω μόνο μια ανάμνηση και μια εικόνα από αυτή την σχεδόν «Χολιγουντιανή» υπερπαραγωγή θα ήταν η νυχτερινή εικόνα του LosAngelesπου αντίκρισα από τους λόφους του Hollywood. Πόσο ζήλεψα να ήμουνα έστω και για μια στιγμή ένας μαριονετίστας που θα κινούσα τα νήματα όλων αυτών των ψυχών σε αυτό τον ωκεανό από νέον φώτα; Ένας μικρός θεός που θα όριζε όλα τα ανθρώπινα ζητήματα με το απαλό σήκωμα του χεριού του; Αλήθεια, πόσο;


Αυτό που σίγουρα θα κρατήσω είναι μια χαρμόσυνη είδηση που ήρθε λίγο αργότερα από το ταξίδι και με συγκλόνισε όσο όλα τα ταξίδια μαζί. Αυτή, του επικείμενου ερχομού της κόρης μου… του μικρού λαθρεπιβάτη που εν αγνοία μας φέραμε μαζί από τα πέρατα του κόσμου…
 

skoumpi

Member
Μηνύματα
1.206
Likes
1.100
Τελεια φωτο-ιστορία!!!! Μολις γυρίσαμε και εμείς από σχεδόν το ίδιο ταξίδι και ηταν τέλεια. Οι πληροφορίες και οι φωτογραφίες σου μαγικές!
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.693
Likes
6.667
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αφρική Ναμιμπια
Ωραιο ταξιδι και περιγραφικη η ιστορια σου με πολλές χρήσιμες πληροφοριες .
Καλλιο αργά παρα ποτε , τωρα ειδα οτι ξεκινησες να γραφεις το 2014 !:lol:

Να χαιρεσαι και τη κόρη !

Μου κανει εντυπωση οτι σε οσες ιστοριες εχουν γραφει για τη Δυτικη Αμερικη κανεις δεν αναφερει πόσο ακριβο ειναι το Σαν Φρανσισκο .
Ημουν εκει προσφατα και επειδη ηταν στο τελος του ταξιδιου μπορουσα να δω τη μεγαλη διαφορά στις τιμες σε σχεση με Λος Αντζελες και επαρχια .
 

gioske

Member
Μηνύματα
172
Likes
1.090
Ονειρεμένο Ταξίδι
Θιβετ
Ωραιο ταξιδι και περιγραφικη η ιστορια σου με πολλές χρήσιμες πληροφοριες .
Καλλιο αργά παρα ποτε , τωρα ειδα οτι ξεκινησες να γραφεις το 2014 !:lol:

Να χαιρεσαι και τη κόρη !

Μου κανει εντυπωση οτι σε οσες ιστοριες εχουν γραφει για τη Δυτικη Αμερικη κανεις δεν αναφερει πόσο ακριβο ειναι το Σαν Φρανσισκο .
Ημουν εκει προσφατα και επειδη ηταν στο τελος του ταξιδιου μπορουσα να δω τη μεγαλη διαφορά στις τιμες σε σχεση με Λος Αντζελες και επαρχια .
Στην περίπτωσή μου ισχύει το "Κάλλιο αργά παρά ποτέ " :). Σε ευχαριστώ , και σε σένα εύχομαι τα καλύτερα. Όσο για τις τιμές δεν θυμάμαι και πολλά για να τα συγκρίνω. Για να το λες σε πιστεύω, άλλωστε το Σαν Φρανσίσκο έχει τη φήμη ε λιτιστικης πόλης
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.693
Likes
6.667
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αφρική Ναμιμπια
Στην περίπτωσή μου ισχύει το "Κάλλιο αργά παρά ποτέ " :). Σε ευχαριστώ , και σε σένα εύχομαι τα καλύτερα. Όσο για τις τιμές δεν θυμάμαι και πολλά για να τα συγκρίνω. Για να το λες σε πιστεύω, άλλωστε το Σαν Φρανσίσκο έχει τη φήμη ε λιτιστικης πόλης
Τόσο ελιτιστικη που μου εκατσε βαρια :lol:
Ιδια κατηγορια ξενοδοχειων -μοτελ σε 8 διαφορεικες πόλεις πληρωναμε 55-75 το τρικλινο ( στη 9η Λας βεγκας 60 δολλαρια σε πολυ καλό δωματιο ) και στο ΣΦ 200 δολλαρια στη Τσαιναταουν .
Ημερησια καρτα διαδρομων με ΜΜΜ Λος Αντζελες και λας Βεγκας 8 στο ΣΦ 23 !!!
Οσο για το φαγητο πανακριβο .
Το εισιτηριο του "τραμ" 7 δολλαρια .
Γλυκα 5-6 δολλαρια και μικρο κομματι για Αμερική που παντου ειναι τεραστια .
 

gioske

Member
Μηνύματα
172
Likes
1.090
Ονειρεμένο Ταξίδι
Θιβετ
Τόσο ελιτιστικη που μου εκατσε βαρια :lol:
Ιδια κατηγορια ξενοδοχειων -μοτελ σε 8 διαφορεικες πόλεις πληρωναμε 55-75 το τρικλινο ( στη 9η Λας βεγκας 60 δολλαρια σε πολυ καλό δωματιο ) και στο ΣΦ 200 δολλαρια στη Τσαιναταουν .
Ημερησια καρτα διαδρομων με ΜΜΜ Λος Αντζελες και λας Βεγκας 8 στο ΣΦ 23 !!!
Οσο για το φαγητο πανακριβο .
Το εισιτηριο του "τραμ" 7 δολλαρια .
Γλυκα 5-6 δολλαρια και μικρο κομματι για Αμερική που παντου ειναι τεραστια .
Wow, we have a winner. Μεγάλες διαφορές!
 

asv

Member
Μηνύματα
12
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
ΣΛΟΒΑΚΙΑ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΕΑ ΖΗΛΑΝΔΙΑ
Υπέροχο κείμενο, φοβερή αφήγηση, γράφεις πολύ ωραία!
Να είστε καλά να κάνετε πάντα ταξίδια σαν κι αυτό!
 

silentscream

Member
Μηνύματα
20
Likes
13
Απίστευτο το στύλ γραφής σου και πολύ ευκολοδιάβαστο κείμενο. Διάβασα μόνο για Σαν Φρανσίσκο που με ενδιαφέρει και το εκτίμησα πολύ.
 

gioske

Member
Μηνύματα
172
Likes
1.090
Ονειρεμένο Ταξίδι
Θιβετ
Απίστευτο το στύλ γραφής σου και πολύ ευκολοδιάβαστο κείμενο. Διάβασα μόνο για Σαν Φρανσίσκο που με ενδιαφέρει και το εκτίμησα πολύ.
Με τιμούν τα καλά σου λόγια. Ταπεινά ευχαριστώ
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.115
Μηνύματα
880.692
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom