Ιταλία Campania 5 μέρες Ιούλιος 2022...

snow

Member
Μηνύματα
50
Likes
67
Μετά από σχεδόν δυόμιση χρόνια χωρίς ταξίδι εξωτερικό λόγω covid, και με αφορμή κάποιον κακοτυχιών, ένας φίλος μου λέει κανονίζω ταξίδι Νάπολη... Δεν το σκέφτηκα καν και ούτε τον ρώτησα... Θα έρθουμε μαζί... Η παρέα μας ήταν ένα ζευγάρι με ένα κοριτσάκι οκτώ ετών και εμείς πλέον τετραμελής, με δεύτερο ταξίδι για το μικρό εξωτερικό... τεσσάρων ετών και πρώτο για τη μπέμπα μας που είναι δέκα μηνών. Τα αεροπορικά και το ξενοδοχείο κλείστηκαν αρχές Ιουνίου, για 14 με 19 Ιουλίου. Για εμάς κόστος 740 ευρώ μαζί με μια βαλίτσα 15kg με easyjet. Που τα οικονομικά με 50 ευρώ Ρώμη και 24,90 Βουκουρέστι τις παλιές καλές εποχές. Ξενοδοχείο μείναμε στο B&B Napoli Hotel που είναι πάνω στη Piazza Garibaldi. Ξέρω θα μου πείτε οτι δεν είναι στην καλύτερη περιοχή αλλά το κόστος μέρα με τη μέρα ανέβαινε δραματικά. Για πέντε βράδια 456 ευρώ. Στη περιοχή Chiaia είχαν από 900 και πάνω.

Πρώτη μέρα λοιπόν όλα καλά με την πτήση καρφί για Alibus 5 ευρώ κόστος κόσμος ορδές αλλά κάθε 5 λεπτά ερχόταν και ένα οπότε δεν καθυστερήσαμε. Πρώτο σοκ στη πλατεία Garibaldi από τα σκουπίδια, τη βρώμα, το κατούρημα που μύριζε παντού άστεγους στο δρόμο και γενικά μόνο μελαψούς έβλεπες. Τα μαγαζιά στη γύρω περιοχή τα είχαν μετανάστες οπότε δεν ήταν εύκολο να βρεις κάτι στα γούστα μας και δεν ένοιωσα όμως φόβο δεν θα με πείραζε κανένας ο καθένας κοίταγε τη δουλειά του. Το πιο κοντινό σούπερ μάρκετ ήταν το Supermercati Supero... corso Novara 36 και εκεί κοντά ήταν και το Antico Forno delle sfogliatelle calde Attanasio που έξω κάθε πρωί γινόταν το αδιαχώρητο για γλυκά. Εμένα πάντως αν και μεγάλος γλυκατζής τα γλυκά τους δε μου άρεσαν ούτε οι μπαμπάδες... Αν αποφασίσετε να μείνετε σε αυτή την περιοχή ή περάσετε από εκεί καλό καφέ έχει το MEXICO στην πλατεία Garibaldi και πιο κάτω με το που στρίψεις αριστερά στη corso Novara έχει άλλο ένα καλό μαγαζί με καφέ και γλυκά στο αριστερό σου χέρι. Δεύτερο σοκ στο ξενοδοχείο... ενώ αν και παλιό το κτήριο ήταν ανακαινισμένα τα δωμάτια τεράστια όμορφα και καθαρά δεν είχαν μέσα ψυγείο.... Καλοκαίρι με ζέστη και να μην έχεις ένα κρύο νερό;;; Δε μπορούσαμε να φυλάξουμε έστω ένα γιαούρτι για τη μπέμπα... Λάθος μας δεν το είδαμε στη βιασύνη μας να κλείσουμε δωμάτιο. Η πρώτη βόλτα μας λοιπόν κατευθείαν προς το ιστορικό κέντρο μέσα από την via dei Tribunali στάση για μια μακαρονάδα στο Cala la pasta τιμές από 6 μέχρι 9 ευρώ τις μακαρονάδες καλό φαγητό. Συνέχεια στάση στο παρεκκλήσιο Σανσεβέρο που αν και μικρό φανταστικό, ήταν το μόνο που είχα κλείσει ήδη από Ελλάδα γιατί με τα μικρά δεν ήξερα αν θα μπορούσαμε να ακολουθήσουμε αυστηρό πρόγραμμα. Στη συνέχεια βόλτες στα στενά είδαμε και κανα δυο εκκλησίες και βγήκαμε στη Via Toledo κατευθυνθήκαμε στη Pizzeria da Attilio που είχε διαβάσει ο φίλος μας οτι ήταν Νο1 απο ιταλούς μπλόγκερς αλλά εκείνη τη μέρα ήταν κλειστά για κάποιο λόγο. Θα επιστρέψω να σας πω τι πάθαμε εκεί και φυσικά δεν ήταν Νο1... Συνεχίσαμε στο κάστρο Νουόβο από έξω και στη Galeria Umberto. Μετά από τόσο περπάτημα για πρώτη μέρα, είχαμε ξυπνήσει από τις 4.30 και τα μικρά αγκαλιά στάση για καφέ και γλυκά στο Gambrinus. Οκ παλιό μαγαζί που αξίζει μόνο να περάσεις να το δεις. Ήταν όλα πανάκριβα... για ένα εσπρεσσάκι 4.50 ευρώ που σε οποιοδήποτε άλλο μαγαζί είχε 1 με 1,10 να μου πεις καθίσαμε αλλά εμένα μου φάνηκε υπερεκτιμημένο ... 6 ευρώ για έναν αμερικάνο. Πήραμε και canolo 6 ευρώ το ένα αλλά δεν ήταν κάτι το ιδιαίτερο. Τέσσερα μπισκοτάκια γεμιστά για τα παιδιά, 4 ευρώ το ένα... Γενικά γλυκά και καφέδες μέτρια για το μαγαζί.. Με τα πολλά λογαριασμός 80 ευρώ. Είπαμε να επιστρέψουμε με ταξί αλλά έκαναν απεργία εκείνη τη μέρα και γυρίσαμε με το μετρό απο τη στάση Toledo με 1,10 τη μονή διαδρομή. Πήραμε πίτσες στο χέρι και τις φάγαμε στο δωμάτιο καλές ήταν σαν πρώτη εντύπωση για Νάπολη.

Δεύτερη μέρα είχαμε κάνει κράτηση δυο αμάξια για τέσσερις μέρες. Τα είχαμε κλείσει 3 μέρες πριν πετάξουμε με 270 ευρώ συν 30 ασφάλεια κλοπής κτλ που τελικά στο ταμείο μας είπε η γυναικά ότι σε περίπτωση τρακαρίσματος κλοπής κτλ σε καλύπτει μόνο μέχρι το ποσό των 2.250 ευρώ. Πλήρωσα έξτρα και 120 ευρώ εκεί για 2 παιδικά καθίσματα. Αν το παιδί σας είναι μεγαλύτερο και θέλει μόνο μπούστερ κάνει 25 ευρώ. Φάγαμε καμιά ώρα μέχρι να τα πάρουμε και επειδή η γυναίκα μου αρρώστησε την προηγούμενη το βράδυ με πυρετό και μη νοιώθοντας καλά ακόμα έμεινε ξενοδοχείο με τη μπέμπα. Μπήκαμε οι υπόλοιποι στο ένα αμάξι και πήγαμε Bεζούβιο. Μεγάλη ΠΡΟΣΟΧΗ εδώ μη την πατήσετε σαν και εμάς... Δεν είχαμε κλείσει εισιτήρια ανεβήκαμε στο πάρκινγκ που παρκάρουν όλοι αφήσαμε το αμάξι και με βανάκια σε πάνε στο πάνω πάρκινγκ που δεν έχει χώρο να αφήσεις αμάξι με 3 ευρώ το άτομο, τα παιδιά δεν πλήρωσαν. Τα εισιτήρια μπορείς να τα κλείσεις μόνο ηλεκτρονικά από το vivaticket Στην είσοδο μόνο σκανάρουν δε βγάζουν. Σήμα στο κινητό στο κάτω πάρκινγκ δεν έχει καθόλου μας είπε η κοπέλα στα εισιτήρια για το βανάκι ή θα πάτε πίσω κανα 2 χιλιόμετρα να πιάσει το κινητό ή στην κορυφή αλλά δεν έχει και πολύ καλό σήμα... Λέμε πάμε πάνω να τα βγάλουμε εκεί... πληρώνουμε 12 ευρώ πάμε πάνω μια διαδρομή κανα 4αρι χιλιόμετρα και ενώ η ώρα ήταν 12 εισιτήρια είχε μόνο από τις 4 το απόγευμα και μετά... κάθε 10 λεπτά περνάνε 50... Την πατήσαμε... και ήταν αδύνατο να κλείσουμε πάνω γιατί το ίντερνετ σερνόταν. Τελικά φύγαμε και πήγαμε στο αρχαιολογικό χώρο του Ηρακουλάνου που ήταν φοβερό μου άρεσε περισσότερο από την Πομπηία μπορώ να πω... Κάτσαμε κανα 2ωρο εκεί φάγαμε κάτι στο pappamonte που είναι ακριβώς από έξω από την είσοδο του αρχαιολογικού πάρκου, πολύ καλό φαγητό και αφού είχαμε βγάλει εισιτήρια για Βεζούβιο στις 17.30 ανεβήκαμε πάλι το βουνό. Εντάξει δέος φοβερό βουνό πιστεύω αξίζει... προσέξτε τι παπούτσια θα φορέσετε θέλει σίγουρα κλειστά και θα σας γεμίσουν πολύ σκόνη... Η ανάβαση κανα 20 λεπτό έχει και 2 καντίνες πάνω για νερό αν δεν έχετε προμηθευτεί από πριν. Τεράστια τρύπα περπατάς στην κορυφή του πάνω από το μισό. Ακριβώς στο σημείο της πρώτης καντίνας μυρίζει θείο και αν προχωρήσετε λίγο πιο κάτω και κοιτάξετε πίσω σας θα δείτε τον καπνό που βγαίνει σε εκείνο το σημείο... Θέα φοβερή και βλέπεις όλες τις περιοχές που είχε καλύψει η λάβα... φύγαμε τελευταίοι μιας και 19.00 έκλεινε. Δυστυχώς με αυτή την καθυστέρηση δεν προλάβαμε να πάμε Πομπηία και έπρεπε να βγούμε εκτός προγράμματος να πάμε την επόμενη. Ίσως να συμφέρει για να κερδίσετε χρόνο να πάτε με οργανωμένο γκρουπ που σας πάει και στα δυο σε μια μέρα. Το βράδυ στην επιστροφή φάγαμε πίτσες στον Attanasio παιδιά η καλύτερη πίτσα στη Νάπολη... Πήραμε και τη μπίρα τα 800 ml με 13 ευρώ που είχε στον κατάλογό της τριπλής ζύμωσης... Εντυπωσιακή....

Τρίτη Μέρα ξεκινήσαμε αργά μέχρι να συνέλθει η γυναίκα και πήραμε τα αμάξια και πήγαμε Πομπηία. Αφήσαμε τα αμάξια σε πάρκινγκ κοντά στην είσοδο και δε ρωτήσαμε τιμή... είχε μπάρες αυτόματα με έκδοση εισιτηρίου... τεράστια πόλη τα γυρίσαμε όλα σχεδόν και κάτσαμε μέσα 5 ώρες... Πάρτε πολύ νερό μαζί σας γιατί εμείς ξεμείναμε και ψοφήσαμε να κουβαλάς και τα παιδιά μαζί ήταν κουραστικό. Αν δεν θέλετε να κάτσετε τόσες ώρες κάντε ένα πλάνο από πριν τι θέλετε να δείτε. Φυσικά και μην παραλείψετε να την επισκεφθείτε. Κόστος πάρκινγκ 18 ευρώ για τις 5 ώρες. Να πω εδώ ότι τα νεράκια τα μικρά τα πούλαγαν παντού από 1 έως 1,5 ευρώ. Πληρώσαμε και μεγάλο μπουκάλι στο Amalfi 4 ευρώ. Επιστροφή στο ξενοδοχείο αφού τη φάγαμε τη μέρα και για φαγητό στον Pizzeria da Attilio. Το οποίο το μετανιώσαμε γιατί πήγαμε στις 8 και επειδή είμαστε 6 δεν ένωνε η κοπέλα στην είσοδο τραπέζια, για να ξεπετάξει κόσμο έβαζε δυάδες... το μαγαζί γέμισε και άδειασε 2 φορές μέχρι να φύγει μια παρέα από τα 2 τραπέζια που είχε για περισσότερα άτομα. Η μπέμπα να κλαίει και να χτυπιέται νύσταζε και πείναγε ο μικρός μπαμπά άντε να μπούμε μέσα πεινάω και αυτή στην είσοδο ταμάμ. Μπήκαμε στις 22.30 και το φαΐ ήταν αποτυχία. Η μαργαρίτα όλο ζουμί ακόμα και όταν κρύωσε, η δική μου η attilio ήταν και η ακριβότερη του καταλόγου εμπνευσμένη από τον σεφ καμένη από κάτω. Γενικά τσάμπα την ταλαιπωρία και το χάσιμο χρόνου που δε προλάβαμε να κάνουμε και κάτι άλλο εκείνη τη μέρα... μας έπιασαν τα νεύρα.

Τέταρτη μέρα ξεκινήσαμε κατα τις 9 για την costiera Amalfitana. Εντάξει τα λόγια είναι περιττά... Παρένθεση να πω οτι θα πηγαίναμε 2 μέρες αλλά με την αλλαγή προγράμματος έγινε μια... Τα αμάξια είχαν μονά νούμερα και επιλέξαμε να πάμε στις 17 γιατί έχει και δακτύλιο για να κυκλοφορείς λόγω πολύ κόσμου αν και για Κυριακή τη βολέψαμε και εκείνη την περίοδο δεν έκανε πολλούς ελέγχους η αστυνομία μας είπαν. Το Sorento δυστυχώς το είδαμε μόνο από πάνω φανταστική ακτογραμμή καρτποσταλ όλο το τοπίο... Συνέχεια στάση Positano νομίζω το πιο ακριβό μέρος. 8 ευρώ την ώρα το πάρκινγκ με 7 στα λίγο πιο πίσω από το κέντρο. Περπατήσαμε στα σοκάκια μια βουτιά στην παραλία τα νερά μη φανταστείτε ότι είναι σαν τα δικά μας... μαύρα και πράσινα σχεδόν παντού, να έχετε μαζί σας 50 λεπτά για την ντουζιέρα μετά λειτουργεί με κέρματα αν κάτσετε στο Blue Bar που κάτσαμε εμείς. Ωραίο μαγαζί για καφεδάκι κανα αναψυκτικό ή κοκτέιλ και ξεκούραση απο τη ζέστη. Στη συνέχεια δε κάτσαμε στο la stada έλεγε ο google ότι άνοιγε στις 18.30 και περάσαμε νωρίτερα ήταν και το ότι θέλαμε να κάνουμε μπάνιο στο fiordo di furore... Εκεί δύσκολο το πάρκινγκ και γενικά σε όλο το μήκος της ακτής μόνο για μηχανάκι είναι... Μόλις το περνάς έχει ένα βενζινάδικο με αυτόματο πωλητή και ένα εγκαταλελειμμένο μαγαζί εκεί μέσα αφήσαμε τα αυτοκίνητα αλλά μπάνιο δεν κάναμε κόσμος και λαός και τα νερά πράσινα... Συνέχεια Amalfi. Πάρκινγκ ούτε με το κιάλι... Κάναμε τέρμα δεξιά και περιμέναμε κανα 20 λεπτο να μας ανοίξει η μπάρα... ένας έφευγε ένας έμπαινε φουλ και αυτό. Κάναμε μπάνιο ακριβώς εκεί από κάτω μέσα στο χώρο ξενοδοχείου κρυστάλλινα νερά ότι έπρεπε να σβήσουμε τη ζέστη και σε σκιά από τα βράχια μακρυά από τον πολύ κόσμο. Με πολύ κόσμο αλλά ωραίο τοπίο πηγαίνετε τέρμα αριστερά όπως βλέπεις την θάλασσα. Σ τη παραλία που πήγε πρώτος ο φίλος μου τους ζήτησαν είσοδο και για 3 άτομα και 2 ξαπλώστρες πλήρωσε 50 ευρώ... Τα στενά του φοβερά και η πλατεία του με την εκκλησία του Αγίου Ανδρέα μαγευτική. Εμείς κάτσαμε στο χειρότερο μαγαζί και ακριβότερο για φαγητό μακρυά από την πλατεία λάθος μας. Μου αρέσει που έγραφε και ένας Έλληνας φοβερό μαγαζί με πολύ ωραία μακαρονάδα με σάλτσα λεμονιού...Καθίστε εκεί στη πλατεία και απολαύστε το όσο περισσότερο μπορείτε. Στάση σίγουρα για παγωτό σορμπε λεμόνι μη σας το βάλουν όμως μέσα στο λεμόνι γιατί θα σας στάζει από παντού... IL PLANETA DEL GELATO. Ο τύπος πολύ ευγενικός πλακατζής και επειδή βάλαμε στο γιο μου και παγωτό με γεύση βανίλια και ήθελε μόνο σοκολάτα του έδωσε ένα κουπάκι γεμάτο με μικρά smarties... Στη συνέχεια ανεβήκαμε στο Ravello αν και είχε περάσει η ώρα μέχρι να φτάσουμε μας έπιασε η νύχτα τα μικρά τέζα στο αμάξι κατέβηκα μόνο εγώ από το αμάξι και η υπόλοιπη παρέα, κάναμε μια βόλτα στην πλατεία και είπα ότι κάποια στιγμή θα επιστρέψω για κάνα 2 διαμονές εκεί... Και από εκεί επιστροφή στη Νάπολη από τον περιφερειακό δρόμο ήταν 1 ώρα και 15 λεπτά ο χρόνος,ήταν και η ώρα 23.30... από την άλλη θέλαμε 2 ώρες και 30 λεπτά... επόμενη μέρα Capri...

Πέμπτη μέρα Capri. Από το βράδυ έβλεπα εισιτήρια τι ώρα να πάμε και τι ώρα να γυρίσουμε... Επειδή σε κάποια δεν μου έδινε ώρες και λέω μη φάμε πάλι καμιά φόλα και δεν πάμε ή μείνουμε εκεί και δε μπορούμε να γυρίσουμε έκλεισα 9.50 το πρωί και επιστροφή στις 15.25 τα επόμενα δρομολόγια είχαν ακυρωθεί και είχε βράδυ πάλι. Γιατί στις 18.00 έπρεπε να είχαμε ξεχρεώσει τα αμάξια... Για να πάρεις μια μυρωδιά νομίζω αρκεί αν και δεν προλάβαμε να κάνουμε μπάνιο. Για 4 μεγάλους και 2 μικρά από Νάπολη 260 ευρώ πήγαινε έλα, από Sorrento είναι λίγο πιο οικονομικά και κάνει 20 λεπτά ενώ από Νάπολη 50 λεπτά. Με το που κατεβήκαμε λιμάνι πήραμε το Funicolare έχει συνέχεια δρομολόγια με 2,20 ευρώ για να ανέβεις πάνω στο capri χωράει 80 άτομα κάθε φορά εισιτήρια βγάζεις πιο δίπλα δεξιά ρωτήστε αν έχει κόσμο μη πάτε και στηθείτε στην ουρά θα περιμένετε τσάμπα γιατί είναι σαν μετρό βάζεις το εισιτήριο για να ανοίξει η γυάλινη πόρτα. Ενώ από πάνω για κάτω είναι εκεί μπροστά τα εκδοτήρια. Κάναμε βόλτες σε όλα τα στενά ξεκινώντας από την πλατεία piazzeta di capri από τη via longano και με φορά προς τα δεξιά περάσαμε από όλα και βγήκαμε πίσω στους Giardini di Augusto με είσοδο 1,5 ευρώ που έχει την καλύτερη θέα για τους βράχους του capri εικόνα που την έχετε δει παντού... Κάτσαμε εκεί και τσιμπήσαμε κάτι που είχαμε πάρει μαζί μας αλλά δεν ήταν ακριβό πολύ το capri για να κάτσεις να φας περίμενα ότι θα ήταν απαγορευτικό. Ακριβότερο ήταν το Positano. Πήραμε το δρόμο της επιστροφής, δε πήγαμε στο Anacapri, κατεβήκαμε κάτω πάλι με το funicolare κάναμε τα ψώνια μας και επιστροφή στη Νάπολη. Ξεχρεώσαμε τα οχήματα ένα μπανάκι γρήγορο και με ταξί βουρ για το 50calo... Μακράν η καλύτερη πιτσαρία στο σύνολό της από χώρο εξυπηρέτηση προσωπικό και φαΐ. Αυτό το cheesecake με τα berries ή φιστίκι θα το θυμάμαι σε όλη μου τη ζωή.... Οι πίτσες του όπως έπρεπε αυτή με το πραγματικό προσούτο ήταν όλα τα λεφτά. Πήρα και μια τηγανιτή πίτσα περίεργη αλλά ωραία για το είδος της. Μη παραλείψετε και την μπίρα τους 50calo. Αν θέλετε να μη περιμένετε να πάτε πριν τις 20.00 να βρείτε τραπέζι αμέσως όταν φύγαμε από έξω είχε 50 άτομα και είναι μεγάλο μαγαζί... Το άλλο κάλο μαγαζί ήταν το sorbillo που θα μας μείνει απωθημένο γιατί δε προλάβαμε να πάμε ενώ περάσαμε κανα 2 φορές από έξω... Μετά κάναμε μια βόλτα στη γύρω περιοχή που δεν ήταν βρόμικη σαν το ιστορικό κέντρο με όμορφα κτήρια και σιντριβάνια και είπαμε να πιούμε κάπου ένα ποτό για να τελειώσει σωστά η μέρα... Κατευθείαν ταξί και στο Libreria Berisio υπέροχος χώρος με φοβερά κοκτέιλ με 5 και 6 ευρώ... Υπέροχη κατάληξη μιας υπέροχης μέρας...

Ημέρα επιστροφής. Μιας και ξυπνήσαμε σχετικά νωρίς, είχαμε κάνει μπάνιο και τα μικρά, μαζέψαμε γρήγορα τα πράγματά μας,πετάγαμε και στις 15.05, λέω δε πάμε όπως είμαστε με τα πράγματα κατακόμβες και από εκεί αεροδρόμιο; Πράγματι τα φορτώσαμε όλα και πήγαμε. Τα πράγματά μας τα φύλαξαν πίσω σε ένα δωμάτιο από τα εκδοτήρια. Έχει ξενάγηση στα αγγλικά και μπαίνεις μόνο με γκρουπ κάθε μισή ώρα ανάλογα και τον κόσμο και κρατάει 1 ώρα περίπου. Έχει 2 επίπεδα και είναι σαν 2 μεγάλες αίθουσες προσβάσιμες. Ο Άγιος Ιανουάριος είναι και προστάτης της πόλης. Και από εκεί σε 10 λεπτά με ταξί αεροδρόμιο. Αν και η ταρίφα έλεγε 15 ευρώ μας πήρε 30. Γενικά αν έχετε κέφι να τους λέτε να βάζουν ταρίφα διαφορετικά θα σας παίρνουν τα διπλάσια. Αλλά είναι εξυπηρετικότατοι.
Για τους λάτρεις των κρασιών θα σας παραθέσω σε ένα άρθρο της καθημερινής που δημοσιεύθηκε στο γαστρονόμο. Δοκιμάσαμε πολλά και πήραμε μαζί μας Lacryma Christi del vezuvio και τα Taurasi που είναι ισότιμα με τα Barolo του Βορρά... Στις φωτογραφίες έχω αυτά που βρήκα αεροδρόμιο. Αν έχετε βαλίτσα θα τα βρείτε με 10 και 18 αντίστοιχα σε σούπερ μάρκετ και όχι 15,90 και 33,50...
Η Νάπολη στα ποτήρια μας | Η ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ
Αυτά. Ότι πληροφορίες θέλετε ευχαρίστως να σας βοηθήσω αν θέλετε να κάνετε το αντίστοιχο ταξίδι. Ιδικά αν έχετε μικρά παιδιά πως τα κουβαλάς κτλ κτλ. Μάρσιπο μόνο στη Πομπηία βάλαμε γιατί καρότσι είναι αδύνατον να χρησιμοποιήσεις εκεί. Γενικά είχα κάνει πατέντα σε ένα μικρό καρότσι βόλτας και κουβαλούσα και τα 2 παιδιά μέσα. Καλά ταξίδια σε όλους.... ;)

1.Vesuvius.JPG
2.Galleria Umberto.JPG
3.Vesuvius.JPG
4.Ercolano.JPG
5.Pompeii.JPG
6.Pompeii.JPG
7.Sorrento.JPG
8.Positano.JPG
9.Positano.JPG
10.Positano.jpg
11.Fiordo di Furore.jpg
12.Fiordo di Furore.jpg
13.Amalfi.jpg
14.Amalfi.jpg
15.Amalfi.jpg
16.Ravello.JPG
17.Naples.JPG
18.Piazza Sannazaro.jpg
19.Capri.JPG
20.Capri.JPG
21.Capri.JPG
22.Capri.JPG
23.Catacombe di San Gennaro.JPG
24.Catacombe di San Gennaro.JPG
25.Catacombe di San Gennaro.JPG
26.Catacombe di San Gennaro.JPG
27.B&B Napoli Hotel.jpg
28.canolo.jpg
30.50calo.JPG
31.50calo.JPG
32.krasi aerodromio.jpg
33.krasi aerodromio.jpg
 
Last edited:

Smaragda53

Member
Μηνύματα
988
Likes
2.082
Επόμενο Ταξίδι
αχ, μακάρι νάξερα!
Ταξίδι-Όνειρο
Πολυνησία
Χαρά στο κουράγιο σας μέσα στη ζέστη με τα μικρά! Μπράβο σας όμως!
 

snow

Member
Μηνύματα
50
Likes
67
Ευχαριστούμε πολύ! Το ξέρω ότι είναι κουραστικό... Αλλά αν έχεις πάντα τα παιδιά μαζί σου μαθαίνουν να σε ακολουθούν και να χαίρονται και αυτά το ταξίδι. Αυτό θεωρώ ότι είναι και το σωστό. Φυσικά ήταν με τα αντηλιακά και τα καπέλα τους, στάσεις για την ξεκούρασή τους και οτι άλλο χρειάζονταν που αυτό απαιτεί κάποιο χρόνο απο τη μέρα που πρέπει να το υπολογίζεις.
 

Dina Z

Member
Μηνύματα
1.356
Likes
4.335
Ταξίδι-Όνειρο
Ονειρεύομαι ... γενικώς!
Τα αμάξια είχαν μονά νούμερα και επιλέξαμε να πάμε στις 17 γιατί έχει και δακτύλιο για να κυκλοφορείς λόγω πολύ κόσμου αν και για Κυριακή τη βολέψαμε και εκείνη την περίοδο δεν έκανε πολλούς ελέγχους η αστυνομία μας είπαν.
Ευχαριστούμε για τον κόπο σου να γράψεις και να παραθέσεις πληροφορίες.
Θα μπορούσες να μου πεις:
α) Τι ισχύει για τον δακτύλιο;
β) Εσείς πότε πήγατε;
γ) Μήπως έχεις κάποιο σάιτ;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.427
Μέλη
38.896
Νεότερο μέλος
η μεγάλη η ζωή

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom