Ιταλία Cinque terre

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.599
Likes
12.420
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Μόνο σε μία από τις 5 Γαιες δε μας έδιωξαν και δε θυμάμαι σε ποιά. Στις υπόλοιπες, κάποιος έβγαινε να μας πει πως η παραλία είναι ιδιωτική και να φύγουμε. Δε ξέρω αν κάναμε κάτι λάθος, αλλά μπάνιο δεν κάναμε.
Στις μεγάλες παραλίες που αναφέρω παραπάνω το μεγαλύτερο κομμάτι είναι οργανωμένο και άρα κλειστό στους υπόλοιπους. Υπάρχει όμως πάντα και το φρι που βάζεις πετσέτα όπου γουστάρεις. Αυτά τα φρι κομμάτια εντοπίζονται εύκολα και στο Google maps. Είναι εκεί που βασιλεύει η αναρχία της πετσετας :bleh:.
@Sassenach77 αν προχωρήσεις προς Genova θα βρεις σίγουρα και άλλες παραλίες. Να πας και Portofino, όχι για μπάνιο, αλλά γιατί φαίνεται όμορφο. Εγώ το έχω στα απωθημένα.
 

Joan02

Member
Μηνύματα
24
Likes
3
Καλησπέρα!! Σε λίγες μέρες ταξιδεύουμε για Μιλάνο στο οποίο θα φτάσουμε κατά τις 11πμ και λέμε να πάρουμε τρένο προς cinque terre όπου θα φτάσουμε το αργότερο κατά τις 5. Έχουμε κλείσει μια διανυκτέρευση στη vernazza και αργά το επόμενο απόγευμα θα επιστρέψουμε Μιλάνο όπου θα μείνουμε για άλλα 3 βραδιά. Θέλω τη βοήθεια σας για το πώς να οργανώσω αυτές τις ώρες στα cinque και τι δεν πρέπει να χάσουμε. (Θέλουμε να παμε και στα 5 αν αυτό είναι εφικτό, έστω να πάρουμε μια γεύση). Επίσης, τι μας συμφέρει για τα τρένα? Να πάρουμε ημερήσια εισιτήρια (2 στην προκειμένη περίπτωση) ή να έχουμε ένα ανά διαδρομή?
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.128
Likes
20.371
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Καλησπέρα!! Σε λίγες μέρες ταξιδεύουμε για Μιλάνο στο οποίο θα φτάσουμε κατά τις 11πμ και λέμε να πάρουμε τρένο προς cinque terre όπου θα φτάσουμε το αργότερο κατά τις 5. Έχουμε κλείσει μια διανυκτέρευση στη vernazza και αργά το επόμενο απόγευμα θα επιστρέψουμε Μιλάνο όπου θα μείνουμε για άλλα 3 βραδιά. Θέλω τη βοήθεια σας για το πώς να οργανώσω αυτές τις ώρες στα cinque και τι δεν πρέπει να χάσουμε. (Θέλουμε να παμε και στα 5 αν αυτό είναι εφικτό, έστω να πάρουμε μια γεύση). Επίσης, τι μας συμφέρει για τα τρένα? Να πάρουμε ημερήσια εισιτήρια (2 στην προκειμένη περίπτωση) ή να έχουμε ένα ανά διαδρομή?
Καλησπέρα και σε σένα. Η κάθε μονή διαδρομή του τρένου στα χωριά είναι 4€. Η 24ωρη κάρτα κοστίζει 16€/άτομο, είναι ονομαστική και έχει απεριόριστες διαδρομές, ελεύθερη χρήση τουαλέτας και wifi (χάλια ήταν το wifi), αν δεν έχουν αυξηθεί τώρα αυτές οι τιμές, οπότε κρατώ μια επιφύλαξη....
Έτσι όπως το έχετε κάνει όμως το πρόγραμμα σας δεν συμφέρει να βγάλετε την 24ωρη κάρτα την ημέρα της άφιξης σας, γιατί φτάνετε αργά το απόγευμα. Την πρώτη μέρα μπορείτε να δείτε τη Vernazza και ίσως ένα ακόμα χωριό όπως το Monterosso. Την άλλη μέρα σίγουρα θα πάρετε 4 φορές τουλάχιστον το τρένο για να μεταβείτε στα άλλα χωριά και να γυρίσετε μετά στο κατάλυμα σας, οπότε μπορείτε να βγάλετε την 24ωρη κάρτα και να κάνετε όλες τις μετακινήσεις σας στα υπόλοιπα χωριά χωρίς να χρειάζεται κάθε φορά που θα παίρνετε το τρένο να βγάζετε εισιτήριο.
Η δική μου κατάταξη ομορφιάς των χωριών είναι:
1) Riomaggiore
2) Manarola
3) Corniglia
4) Monterosso al Mare
5) Vernazza....
 

Joan02

Member
Μηνύματα
24
Likes
3
Ευχαριστώ πολυ!! Εισητήρια να κλείσω από trainitalia? Και κάτι τελευταίο, με την 24ωρη κάρτα μπορώ να επιστρέψω και Μιλάνο ή θα πρέπει να εκδώσω διαφορετικό εισητήριο?
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.128
Likes
20.371
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Εισητήρια να κλείσω από trainitalia?
Ναι, για τη διαδρομή Μιλάνο - Λα Σπέτσια
με την 24ωρη κάρτα μπορώ να επιστρέψω και Μιλάνο ή θα πρέπει να εκδώσω διαφορετικό εισητήριο?
Με την 24ωρη κάρτα μπορείς να κινηθείς μόνο εντός του πάρκου των 5 χωριών και μέχρι τη La Spezia. απο τη La Spezia και μετά θα πρέπει να βγάλεις άλλα εισιτήρια για Μιλάνο. Τη κάρτα αυτή τη βγάζεις σε οποιοδήποτε εκδοτήριο μέσα στο πάρκο ή ιντερνετικά και την παραλαμβάνεις απο κάποιο εκδοτήριο συμπεριλαμβανομένου και της Λα Σπέτσια.
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.726
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom