Ινδονησία Μαλαισία Σιγκαπούρη Crazy Greeks in Asia (Σιγκαπούρη - Μαλαισια - Μπαλι)

ipagou

New Member
Μηνύματα
2
Likes
2
25/6
Πρωϊνό ξύπνημα κ πτήση στις 730 για Μπαλί με την malindo air..να ξαναπώ πόσο ευχαριστηθηκαμε την πτήση ,τα πιο άνετα καθίσματα που έχω ταξιδέψει ως τώρα..στις 1045 φτάσαμε Μπαλί κ ήδη από το αεροδρόμιο μας περίμενε ο λατρεμένος όπως αποδείχθηκε οδηγός putu karywan...μαζί του είχε κάνει τις εκδρομές κ ο Κωσταντίνος οπότε τον εμπιστεύτηκα κ έκανα πάρα πολύ καλά ..την συμφωνία την καναμε μέσω messenger πριν ακόμα πάω...τον χρειαζομουν 4 μέρες γεμάτες από το πρωί ως το βράδυ οπότε του έστειλα ένα γεμάτο καλά προγραμμα...με βοήθησε να το διαμορφωσουμε κ να δω όλα αυτά που θέλαμε..η τιμή που κλεισαμε στα 2.100.000 r.(130€) όλες τις μέρες,που το μοιράζεσαι με την παρέα που έχεις..εμεις ήμασταν δύο αλλά το αυτοκίνητο χωράει έξι...μας καλοσωρισε λοιπόν στο Μπαλί πήρε τις βαλίτσες μας κ πήγαμε πρώτα να κάνουμε συναλλαγμα κ να αγοράσουμε σιμ κάρτα ..εδώ η σιμ με δέκα γιγα ίντερνετ κόστιζε νομίζω 250.000r(15€)...η μέρα ξεκίνησε όμορφα με επίσκεψη στο coffee plantation...εκεί παρασκευάζεται ο καφές luwak ο οποίος είναι διεθνώς φημισμένος για τον τρόπο που παρασκευάζεται...ταιζουν τους κόκκους καφέ σε αυτό το ζωάκι το luwak και επειδή δεν το χωνεύει το βγάζει ολόκληρο στα περιττώματα του αφού έχει προηγηθεί διαδικασία πέψης στο στομάχι του.. τα πλένουν κ τα ξεφλουδίζουν ένα ενα. Στην συνεχεια τα ψήνουν κ γίνεται ο υπέροχος καφές luwak..αφού περιηγηθηκαμε κ είδαμε τα σταδια παρασκευής του καφέ κάτσαμε επάνω σε ξύλινα Σταντ επάνω στα δέντρα να απολαύσουμε τον καφέ κ μια σειρά δειγμάτων από δέκα τσάγια κ καφέδες τοπικής προέλευσης..ξεχώρισα το padang tea ..ο καφές κ όλο αυτό στα 50000r(3,10)..στην συνέχεια με το αυτοκίνητο πηγαμε στον υπέροχο ναο pura tirta empul...πηγές που τρέχουν νερό κ οι πιστοί προσεύχονται κ πλένονται...μεγάλα ψάρια μέσα στο νερό κ ο κόσμος με την σειρά περίμενε να πάρει μέρος στο τελετουργικό...υπέροχη αγορά απέξω σε χαμηλές τιμές ...φρούτα τοπικά περιεργα ... πανέμορφο μέρος που νιώθεις μια γαλήνη κ ηρεμία..κατευθυνθηκαμε στις tengalalang rice terraces...κατακόρυφοι ορυζώνες κ μια υπέροχη βλάστηση...αφού περπατήσαμε την διαδρομή ανεβήκαμε ξανά επάνω κ κάναμε τις περίφημες κούνιες πάνω από τους ορυζώνες...φαίνεται τρομαχτικό αλλά πραγματικά δεν είναι...είσαι δεμένος καλά με ασφάλεια οπότε μπορείς κ με τα χέρια ανοιχτά να κάνεις...η τιμή 150000r(9,5€)και άξιζε πάρα πολύ...ξεπερνας τους φόβους κ τα όρια σου...είχε και ζιπ λαιν νομίζω στα 20€ ..συνεχισαμε για το campuhan ridge walk. Ο putu μας άφησε στην μια άκρη και θα τον συναντήσαμε στο τέλος της διαδρομής στην άλλη άκρη. Μια υπέροχη διαδρομή ανάμεσα σε ζούγκλα ,ορυζώνες ,σπίτια οικισμού κ παραδοσιακων καφέ ...θαυμάζαμε τον οικισμό απέναντι που ήταν πάνω στο χείλος της πλαγιάς ...καθίσαμε σε ένα καφέ με εξέδρα μέσα στην βλάστηση με μαξιλαρες πουφ κ παραγγείλαμε χυμό φρέσκων φρούτων. Υπέροχο κλείσιμο της διαδρομής κ ξεκούραση...στο τέλος της διαδρομής μας περίμενε ο πουτου που μας πήγε ως το ξενοδοχείο...η ώρα 1930...το ξενοδοχείο στον δρόμο monkey forest που κόβει την Ubud central στο ύψος που είναι το παλάτι ..επιλέξαμε για φαγητό ένα πολύ ωραίο εστιατόριο το gedong sisi με ινδονησιακή επιλογή το satay with rice. .πήραμε μπρουσκετες ,σαλάτα αναψυκτικά κτλ και όλα αυτά σε πολυτελές εστιατόριο στα 10€!!!..πολύ καλή επιλογή το συγκεκριμένο εστιατόριο..ήμασταν πτώματα από την βόλτα στα μαγαζιά κ από όλη την ημέρα οπότε στις 2200 δίπλα από το χοτελ κλείσαμε την μέρα με ένα full body massage μιας ώρας στα 70000r(4,40€)...
Θάλεια να ξερεις διαβάζοντας την ιστορία σου είμαι έτοιμη για Μπαλί!
Θα μπορούσες να μου δώσεις τα στοιχεία του οδηγού που σας ξενάγησε;
 

thalia tsif

Member
Μηνύματα
592
Likes
2.090
Θάλεια να ξερεις διαβάζοντας την ιστορία σου είμαι έτοιμη για Μπαλί!
Θα μπορούσες να μου δώσεις τα στοιχεία του οδηγού που σας ξενάγησε;
Χαίρομαι που σου άρεσε.. το μπαλι ειδικά στην ubud είναι ο παράδεισος..στο στέλνω σε λινκ του fb
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.166
Μηνύματα
882.687
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom