Πολωνία Dziękuję, Poznań! (Ή αλλιώς, 5 μήνες στην Πολωνία)

alice~

Member
Μηνύματα
714
Likes
1.167
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iceland
Σκεφτόμουν να ξεκινήσω να γράφω αυτή την ιστορία αργότερα, όταν θα έχω αποστασιοποιηθεί λίγο από όλες τις όμορφες στιγμές που πέρασα εκει αλλά αναπολώ συνεχώς αυτούς τους 5 μήνες... οπότε τι καλύτερο από το να ξεκινήσω να γράφω γι'αυτή την εμπειρία...
IMG_5877.JPG

Ας πάρουμε τα πράγματα από την αρχή. Στην Πολωνία βρέθηκα μέσω του προγράμματος Erasmus. Και βρέθηκα εκεί χωρίς να το περιμένω. Το δίλημμα ήταν ανάμεσα σε Βουδαπέστη και Μιλάνο. Κεντρική Ευρώπη; Ταξίδια; Ή τουρ στην πανέμορφη (και ακριβή) Ιταλία;
Και πήρα την απόφαση... και δήλωνω πρώτα Βουδαπέστη. Και μετά Μιλάνο.
Α, μπορώ να δηλώσω τρία μέρη;
Χμμ ε και δεν βάζω μια Πολωνία.
Tι επιλογές έχουμε?
Bialystok και Poznan.
(Πού πέφτουν αυτά?)
(Το Πόζναν είναι κοντά στο Βερολίνο...)
Poznan it is,then...! (Λες και θα πάω εκεί? Ας το βάλω να βρίσκεται.)
Και περιμέναμε, και περιμέναμε, και επιτέλους ένα μήνα μετά βγαίνουν τα αποτελέσματα...
Και μαθαίνω ότι με έχουν πάρει στο Πόζναν.
(Σοκ και δέος :p )
Στο παρελθόν είχα πάει και στο Μιλανο, και στην Βουδαπέστη, οπότε αυτές οι πόλεις δεν μου ήταν εντελώς άγνωστες. Πολωνία όμως δεν είχα πάει ποτέ. Οπότε η πόλη ήταν εντελώς άγνωστη για εμένα,και αυτό ήταν που με ενθουσίαζε. Η Πολωνία με περίμενε. Εκεί θα περνούσα το εαρινό εξάμηνο, δηλαδή μια περίοδο από τον Φεβρουάριο ως τον Ιούνη. Τελικά αποδείχθηκε ότι το Πόζναν ήταν εξαιρετική επιλογή και πέρασα το Εράσμους έτσι ακριβώς όπως το ήθελα: γνωρίζοντας ανθρώπους απ'όλο τον κόσμο και κάνοντας πολλά ταξίδια, τόσο μέσα στην Πολωνία όσο και στις γύρω χώρες.
Σ'αυτό το θέμα λοιπόν, αφού πω μερικά βασικά πράγματα για το πρόγραμμα Erasmus, για τους ενδιαφερόμενους, θα μιλήσω για την Πολωνία, το Πόζναν και τις άλλες πόλεις που επισκέφθηκα στην χώρα.
IMG_68α24.jpg
 

alice~

Member
Μηνύματα
714
Likes
1.167
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iceland
Σχετικά με το πρόγραμμα Erasmus+

Τι είναι;

Το πρόγραμμα Erasmus δίνει την δυνατότητα σε προπτυχιακούς και μεταπτυχιακούς φοιτητές (αλλά και καθηγητές) να φοιτήσουν για ένα εξάμηνο σε ένα πανεπιστήμιο του εξωτερικού. Παρακολουθούν μαθήματα και δίνουν στην εξεταστική κανονικά, όπως θα γινόταν και στο τμήμα τους στην Ελλάδα. Βέβαια υπάρχουν μερικές διαφορές. Μπορεί το τμήμα στο εξωτερικό να είναι πιο εύκολο, με καθηγητές που είναι καλοί προς τους ξένους φοιτητές και δείχνουν κατανόηση, και τα μαθήματα να τελειώσουν ακόμα και κανενα μήνα νωρίτερα. Μπορεί όμως να είναι και πιο δύσκολο, με αυστηρούς καθηγητές και οι εργασίες να μην τελειώνουν ποτέ.

[Σε προσωπικο επίπεδο, οι καθηγητές στο αντίστοιχο τμήμα αρχιτεκτονικής του Πόζναν ήταν πολύ καλοι και ευγενικοί με τους ξένους φοιτητές. Είχαμε και εκεί εργασίες αλλά μιας και ήμασταν σε μια άλλη χώρα, χωρίς τις δυνατότητες και τον προσωπικό εξοπλισμό που είχαμε στις χώρες μας (προφανώς και δεν μπορούσα να γεμίσω μια βαλίτσα με πενάκια/χάρακες/μακετόχαρτα κτλ κτλ), έδειχναν κατανόηση, χωρίς βέβαια να μοιράζουν βαθμούς αβέρτα αν κάποιος δεν έκανε δουλειά. Σε άλλα τμήματα ας πούμε, τα 10αρια έπεφταν βροχή και τα μαθήματα τελείωναν από τις αρχές Μαϊου. Άδικη ζωή... :bleh: ]
IMG_4133.jpg

Χιονάκι έξω από την σχολή, αρχές Απρίλη

Γενικότερα, έτσι όπως το αντιλήφθηκα εγώ αλλά και κατά την γνώμη των περισσοτερων, το Ερασμους σε προπτυχιακό επίπεδο αποσκοπεί κυρίως στο να σε φέρει σε επαφή με διαφορετικές κουλτούρες και να σε μυήσει στην ζωή στο εξωτερικό. Οι σπουδές, κατά την ταπεινή μου άποψη, έρχονται σε δευτερη μοίρα. Σίγουρα μαθαίνεις πράγματα και σίγουρα μπορεί να είναι αυτός ο κύριος στόχος κάποιου που πάει για Erasmus. Αλλά κατα γενική ομολογία, οι περισσότεροι πάνε για να περάσουν καλά και να γνωρίσουν κάτι διαφορετικό.

Πώς δηλώνω συμμετοχή και σε ποιες χώρες μπορώ να πάω;
Κάθε πανεπιστήμιο έχει μια ιστοσελίδα σχετικά με το πρόγραμμα. Εκεί μπορεί να βρει κανείς ποια είναι τα συνεργαζόμενα τμήματα του εξωτερικού. Επίσης, για κάθε τμήμα υπάρχει και ένας υπεύθυνος καθηγητής. Μπορείτε να μιλήσετε μαζί του. Οι αιτήσεις για την συμμετοχή δεν γίνονται την ίδια περίοδο για όλα τα πανεπιστήμια, οπότε θα πρέπει να ενημερωθείτε για το δικό σας, αλλά συνήθως γίνονται τον Φεβρουάριο ή τον Μάρτιο, και τα απαραίτητα δικαιολογητικά τα βρίσκετε στην αντίστοιχη ιστοσελίδα του πανεπιστημίου σας.

Ποια είναι τα κριτήρια;
Και αυτά διαφέρουν από πανεπιστήμιο σε πανεπιστήμιο αλλά σε γενικές γραμμές είναι, αρχικά, οι ξένες γλώσσες [σε μερικά τμήματα του εξωτερικού είναι απαραίτητο να μιλάς την γλώσσα τους (συνήθως στην Ισπανία, Γαλλία, Ιταλία), σε άλλα όχι]. Όσες περισσότερες γλώσσες γνωρίζει κανείς, τόσο πιο πιθανό είναι να τον επιλέξουν. Σημαντικός είναι επίσης ο μέσος όρος που έχει, αλλά και ο αριθμός των μαθημάτων που χρωστάει (όσα λιγότερα, τόσο καλύτερα προφανως :p). Αλλά αν ένα τμήμα του εξωτερικού δεν έχει ζήτηση, τότε είναι πολύ πιθανό να επιλεγεί κάποιος, ακόμα και αν δεν εχει καλο μεσο ορο, ή χρωστάει πολλά μαθήματα.

Χρηματοδότηση;
Ο φοιτητής λαμβάνει ένα ποσό, το οποίο εξαρτάται από την χώρα που θα πάει και από το αν έχει υψηλό κόστος διαβίωσης ή οχι.

Προσωπικά, τα λεφτά που μου έδιναν για την Πολωνία ήταν υπέραρκετα!
Γενικότερα, θα συνιστούσα για Ερασμους μια χώρα της κεντρικής Ευρώπης γιατί μπορεί να ανταπεξέλθει κανείς με την υποτροφία που του δίνουν. Επίσης, είναι εύκολο (και δεν κοστίζει πολύ) να κάνει πολλά ταξίδια. Βέβαια, αν θέλετε μια διαφορετική εμπειρία και θέλετε να πάτε πχ. Σκανδιναβία ή Ισλανδία, εγώ μαζί σας, και εγώ θα το έκανα αν είχαμε συνεργαζόμενα τμήματα από εκεί :bleh: Αλλά θα πρέπει να προσέξετε τον οικονομικό σας προγραμματισμό :p

Αν έχετε κι άλλες απορίες σχετικά με το πρόγραμμα, μπορείτε να μου γράψετε κάποιο σχόλιο εδώ ή να μου στείλετε προσωπικό μήνυμα :)
 

alice~

Member
Μηνύματα
714
Likes
1.167
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iceland
Στο Πόζναν πήγα μέσα Φεβρουαρίου. Να'ναι καλά η Ryanair με τις πτήσεις της προς Πολωνία :p Πέταξα από Αθήνα και έφτασα απευθείας στο Πόζναν. Ήταν απογευματάκι και ο ήλιος είχε αρχίσει να πέφτει. Βγαίνοντας από το αεροπλάνο ένιωθα ότι η θερμοκρασία ήταν πιο χαμηλή από αυτή στην Ελλάδα, αλλά όχι και κάποια τόσο τρομερή διαφορά. Ακόμα :p Ας κάνουμε, αρχικά, μια ξενάγηση στην πόλη, και στη συνέχεια θα πω μερικά λόγια για την δικιά μου εμπειρία και τις εντυπώσεις μου.

Το αεροδρόμιο του Πόζναν είναι το Ławica Airport. Για να φτάσει κανείς στο κέντρο της πόλης από το αεροδρόμιο μπορεί
  • να πάρει ταξί: κοστίζει κάπου στα 50 zloty (1 ευρώ=4 ζλότυ περίπου) και η διαδρομή διαρκεί κάπου στα 20-25 λεπτά.
  • να καλέσει Uber: στην Πολωνία χρησιμοποιείται αρκετα το Uber. Πρόκειται για μια εφαρμογή στην οποία δηλώνεις πού θες να πας και έρχεται κάποιο όχημα να σε μεταφέρει. Είναι σαν ταξί, αλλά έχεις πληρώσει ήδη την διαδρομή, με το που καλέσεις το όχημα, και είναι καθορισμένη στον χάρτη. Επίσης (και σημαντικότερο),είναι πιο φθηνό. Και είναι ασφαλές. Κοστίζει τα μισά από το ταξί (20-25 zloty)
  • να πάρει λεωφορείο και μετά τραμ, ή δύο λεωφορεία, να κάνει κάποιον συνδυασμό τέλος πάντων. Η διαδρομή προφανώς διαρκεί περισσότερο.
Για τις μετακινήσεις με τα ΜΜΜ στην Πολωνία, μπορείτε να κατεβάσετε την εφαρμογή Jakdojade. Σας λέει με ποιο μέσο μπορειτε να πάτε στον προορισμό σας, πότε θα έρθει, πόσο διαρκεί η διαδρομή, κτλ. Χρήσιμη εφαρμογή!
Μην ξεχνάτε: το βράδυ, μετά τις 11, υπάρχει μόνο ένα τραμ στην πόλη του Πόζναν που κάνει μια αρκετά μεγάλη διαδρομή και γενικώς οι στάσεις που κάνει εξυπηρετούν. Υπάρχει επίσης ένα λεωφορειο. Πρέπει να το τσεκάρετε.

Η κεντρική πλατεία του Πόζναν είναι το πιο σημαντικό σημείο - αξιοθέατο της πόλης. Γύρω από αυτή υπάρχουν οι χαρακτηριστικές προσόψεις σπιτιών που μπορεί να συναντήσει κανείς και σε άλλες πόλεις της Πολωνίας, οι οποίες, όπως και σε άλλες πολωνικές πόλεις, ήταν προσθήκη που έγινε μετά τον πόλεμο, αφού τα αρχικά σπίτια είχαν καταστραφεί.
Στην πλατεία υπάρχουν πολλά μαγαζιά, καφετέριες, εστιατόρια, κτλ και συνήθως όταν ανοίγει ο καιρός, κάθε Κυριακή υπάρχει μια υπαιθρια αγορά και άλλες εκδηλώσεις, όπως συναυλίες.
IMG_3341.jpg

Στην κεντρική πλατεία βρίσκονται διάφορα μουσεία που μπορείτε να επισκεφθείτε αν θέλετε. Εκεί υπάρχει και το δημαρχείο. Κάθε μέρα, στις 12 το μεσημέρι, θα παρατηρήσετε ότι μαζεύεται κόσμος γύρω από αυτό. Τι περιμένουν; Μα φυσικά να δουν το θέαμα με τα μικρά γίδια που βγαίνουν από τον πύργο του δημαρχείου και χτυπούν τα κερατα τους μεταξύ τους :p
Τα γίδια είναι το σήμα του Πόζναν. Έχω ακούσει δύο εκδοχές γι'αυτά. Η μία ήταν ότι μια φορά υπήρχε μια πυρκαγιά στην πόλη και τα γίδια χτυπούσαν τα κέρατά τους μεταξύ τους ώστε να κάνουν τους ανθρώπους να καταλάβουν ότι κάτι κακό συμβαίνει και έτσι ο κόσμος σώθηκε. Makes sense, right? Η άλλη εκδοχή λέει ότι δυο γίδια το είχαν σκάσει από την κουζίνα ενός μάγειρα και στους ανθρώπους εκεί γύρω άρεσε το θέαμα, να τα βλέπουν να χτυπούν τα κέρατά τους. Οπότε είπαν να τα βάλουν και στο ρολόι, για να γελάνε καθημερινά. Εμ ναι. o_O Προτιμώ να πιστεψω την πρώτη εκδοχή :p

IMG_4817.jpg

Το δημαρχείο στο βάθος.

Ο δρόμος που μαζεύει τον περισσότερο κόσμο είναι η Wroclawska, ένας πεζόδρομος που καταλήγει από την μία στην κεντρική πλατεία, και από την άλλη σε ένα μικρό (σε σχέση με τα υπόλοιπα του Πόζναν) εμπορικό, και στην στάση του τραμ με το αντίστοιχο όνομα Wroclawska. Πάνω σε αυτόν τον δρόμο υπάρχουν παμπ, εστιατόρια, κλαμπ και όταν ανοίγει ο καιρός, ιδιαίτερα τα Σαββατοκύριακα, μαζεύονται οι νέοι. Αν ψάχνετε για δωμάτιο ή διαμέρισμα στο Πόζναν, θα σας έλεγα να προσανατολιστείτε με βάση την Wroclawska.
IMG_3661.jpg

Αρχές Μαρτίου, οι μόνοι που κυκλοφορούσαμε έξω, όπως θα γράψω και σε άλλο ποστ μου, ήμασταν οι ξένοι φοιτητές. Κάτι ήξεραν οι Πολωνοί που έμεναν στο σπιτάκι τους :p


Σε ένα στενό κάθετο στην Wroclawska, θα δείτε την ροζ Καθολική Εκκλησία. Πραγματοποιούνται λειτουργίες και είναι ανοιχτή, οπότε μπορείτε να μπείτε μέσα αν θέλετε.
IMG_4602.jpg

Προχωρόντας στο στενό, στο τέρμα του, θα συναντήσετε το νέο Δημαρχείο. Εκεί υπάρχει μια ειδικά διαμορφωμένη αυλή, με φυτά και παγκάκια και μπορείτε να καθίσετε να ξεκουραστείτε. Μερικές φορές, το καλοκαίρι, εκεί πραγματοποιούνται εκδηλώσεις, όπως συναυλίες.
IMG_32411α.jpg

IMG_3355.jpg

IMG_4608.jpg

Τι πρέπει να δοκιμάσετε από φαγητό και ποτό κοντά στην κεντρική πλατεία:
Τα πιο γνωστά εδέσματα της Πολωνίας είναι τα pierogi, δηλαδή πιτάκια που συνήθως θα τα βρείτε βραστά και η γέμισή τους ποικίλει, μπορεί να είναι αλμυρή αλλά και γλυκιά. Προσωπικά, δεν με ενθουσίασαν τόσο :haha: Μόνο σε μερικά συγκεκριμένα μαγαζιά μου άρεσαν και κυρίως εκεί που τα έβρισκα τηγανητά. Αλλά πρέπει να τα δοκιμάσετε. Η πατάτα εχει επισης την τιμητική της, υπάρχει συγκεκριμένο μαγαζί με πιάτα μόνο με πατάτα, όπως επίσης και τα διαφορα κρέαατα.
Η Πολωνία φημίζεται επίσης για την βότκα της. Η πιο γνωστή είναι η Soplica που μπορείτε να την βρείτε και στα διάφορα μινι-μαρκετ. Έχει διάφορες γεύσεις και μπορείτε να κάνετε διάφορους συνδυασμούς και να πιείτε εξαιρετικά σφηνάκια.

Για φαγητό
  • "Pierozak": στο μαγαζί αυτό θα βρείτε τα πολωνικά pierogi - dumplings. Το συγκεκριμένο μαγαζί είναι πολύ γνωστό και κάνει τα καλύτερα πιτάκια, οποτε αξίζει να τα δοκιμάσετε.
  • "Pitu Pitu": άλλο ένα μαγαζάκι πάνω στην Wroclawska. Αν θέλετε να πάρετε κάτι στο χέρι, εκεί μπορείτε να βρείτε πίτα (κάπως σαν τη δική μας την πίτα που τρώμε με το σουβλάκι), με διάφορα υλικά για γέμιση.
  • "Brovaria": στο εστιατόριο του ξενοδοχείου μπορείτε να βρείτε καλή μπύρα, όπως αυτή με το μέλι, και διάφορα πιάτα.
  • "Whiskey in the Jar": επίσης πάνω στην κεντρική πλατεία, θα βρείτε και εκεί νόστιμα πιάτα με κρέας και μπύρα
  • "The Mexican": Mεξικάνικο εστιατόριο μέσα στα στενάκια της κεντρικής πλατείας. Ίσως δεν ήρθατε στην Πολωνία για να δοκιμάσετε Μεξικάνικο, αλλά you never know (οι Πολωνοί έτσι και αλλιώς λατρεύουν ό,τι έχει σχέση με την Ισπανία και την λατινική Αμερική, όπως θα πω και σε άλλο ποστ), αν δείτε ότι το πολωνικο φαγητό δεν είναι του γούστου σας, μπορείτε να το επισκεφθείτε.
  • "Fat bob burger": δυστυχώς δεν κατάφερα να φάω εκεί, αλλά μου είπαν τα καλύτερα! Βρίσκεται επισης κοντά στην κεντρική πλατεία και μπορείτε να φάτε νόστιμα burger.
Για ποτό
  • "Kultowa": πρώτη και καλύτερη, η παμπ στην οποία περάσαμε το μισό μας Ερασμους :p Καλή μουσική, κόσμος και είναι η μοναδική παμπ στην οποία μπορείτε να καπνίσετε μέσα. Για τους καπνιστές αυτό είναι καλό, για τους υπολοιπους, οπως εγω, που δεν καπνίζουμε όχι και τόσο. Αλλά μην ανησυχείτε, η παμπ έχει και υπόγειο τμήμα στο οποίο απαγορεύεται το κάπνισμα.
  • "Pijalnia wodki i piwa": μπύρα και διαφορων ειδών σφηνάκια που επιβάλλεται να δοκιμάσετε. Na zdrowie!
  • "Czupito": ακόμα περισσότερα σφηνάκια! Μπορείτε να βρείτε ό,τι βάλετε με την φαντασία σας. Η επίσκεψη εδώ επιβάλλεται.
IMG_3494.jpg

  • "Klub Dragon": παμπ στην οποία υπάρχει και live μουσική μερικές φορές και βρίσκεται κοντά στην κεντρική πλατεία
  • "Pub Za Kulisami": μικρή παμπ στην οποία υπάρχει μια βιβλιοθήκη όπου μπορείτε να αφήσετε ένα βιβλίο και να πάρετε ένα άλλο!
  • "Piwna Stopa": παμπ στην οποία υπάρχει και μια μικρή αυλή, όπου το καλοκαίρι μπορείτε να ακούσετε και live μουσική
Για καφέ¨
  • "Weranda Caffe": όμορφο καφέ με ιδιαίτερη διακόσμηση, ό,τι πρέπει για τις κρύες μέρες του χειμώνα!
IMG_4047.jpg

  • "Costa Coffee": θα τα βρείτε παντού στην Πολωνία, είναι κάτι σαν τα Starbucks και έχουν διάφορα ροφήματα και γλυκά
  • "Un pot": χαριτωμένο καφέ με ένα όμορφο υπόγειο, ιδανικό και αυτό για τις κρύες μέρες του χειμώνα :p
 

Attachments

alice~

Member
Μηνύματα
714
Likes
1.167
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iceland
Μετακινούμαστε ανατολικά. Aν, από την κεντρική πλατεία, ανεβείτε το δρομάκι Paderewskiego, θα φτάσετε στην πλατεία Wolnosci (Γουλνόφσκι). Αν οι Πολωνοί σας πουνε "θα συναντηθούμε στο διαμάντι", ή "να δείτε το διαμάντι", εννοούν ακριβώς αυτή την πλατεία. Την λένε διαμάντι λόγω της κατασκευής που θυμίζει διαμάντι και υπάρχει μέσα στο συντριβάνι της πλατείας. Είναι μια μεγάλη πλατεία, στην οποία υπάρχουν και μερικά καφέ και μπυραρίες. Τον χειμώνα είναι άδεια, αλλά το καλοκαίρι γεμίζει κόσμο και συνήθως γίνονται διάφορες εκδηλώσεις εκεί.
IMG_6472.jpg

Το καλοκαίρι είχαν κάνει διάφορες εγκαταστάσεις στις οποίες πραγματοποιούνταν δραστηριότητες τόσο για τα παιδιά, όσο και για τους μεγάλους.

Συνεχίζοντας ευθεία τον δρόμο σας, θα δείτε ένα μεγαλο κτήριο γραφείων σε στρογγυλό σχήμα (που οι Πολωνοί αστειεύονται γι'αυτό και λένε ότι είναι ο δικός τους πύργος της Πίζας :p ) και συνεχίζοντας στον δρόμο Fredy, θα φτάσετε στη σχολή Ιατρικής και ακριβώς απέναντι βρίσκεται το Αυτοκρατορικό Κάστρο του Πόζναν.
IMG_3411.jpg

Η κατασκευή του κάστρου ολοκληρώθηκε το 1910. Κατά την διάρκεια του Β' Παγκοσμίου Πολέμου, το κάστρο χρησιμοποιήθηκε και ως κατοικία του Χίτλερ, και έγιναν αλλαγές στο εσωτερικό του, ώστε να συμφωνεί με το αρχιτεκτονικό στυλ που είχαν υιοθετήσει οι Ναζί.
Σήμερα, στο κάστρο γίνονται εκθέσεις τέχνης και διάφορες άλλες εκδηλώσεις.
IMG_3413.jpg

Περπατώντας λίγο ακόμα, ακριβώς πάνω από την Ιατρική σχολή, βρίσκεται το θέατρο/όπερα της πόλης και απέναντι υπάρχει ένα όμορφο πάρκο. Όπως και με τις πλατείες, και αυτό το πάρκο γεμίζει με κόσμο το καλοκαίρι.
IMG_5861.jpg

(Μέσα στην όπερα :p )

IMG_5864.jpg

Έξω από το θέατρο και απέναντι, το πάρκο.
Την άνοιξη και το καλοκαίρι, μου άρεσε πάρα πολύ να περπατάω όλη την πόλη και να καταλήγω σε αυτό το πάρκο. Ήταν ήσυχο και χωρίς πάρα πολύ κόσμο.

Γενικά θα έλεγα ότι τον χειμώνα η πόλη ήταν πάρα πολύ μουντή. Ομίχλη, συννεφιά, χιόνιζε συνέχεια, γιατί ειχε τόσο κρύο που η βροχή φυσικά γινόταν χιονι, και ξερά δέντρα παντού. Πραγματικά πίστευα ότι αυτά τα δέντρα είχαν καεί από το κρύο και δεν θα άνθιζαν ποτε :p Όμως την άνοιξη (και όταν λέω άνοιξη, εννοώ μετά τα μέσα Απριλίου), ξαφνικά μέσα σε 2-3 μέρες, τα πάντα έγιναν πράσινα. Θα πω περισσότερα για τις εντυπώσεις μου στο τέλος, αφού ολοκληρώσω την ξενάγηση στην πόλη.
IMG_4691.jpg

Το συγκεκριμένο πάρκο απέναντι από το θέατρο, αρχές Απρίλη.
Πίσω από αυτό το πάρκο υπάρχει ένα μνημείο, συγκεκριμένα, δύο μεγάλοι σταυροί, στην μνήμη των θυμάτων της επανάστασης εναντια στην κομμουνιστική κυβέρνηση, το 1956.
IMG_4694.jpg

Δεν περπάτησα ποτέ παραπάνω από το πάρκο, αλλά ξέρω ότι κάπου εκεί προς τα πάνω υπάρχει ένας ζωολογικός κήπος, για όσους ενδιαφέρονται. Δεν ξέρω αν αξίζει ή όχι.

Για φαγητό ή ποτό σε αυτή την περιοχή δεν έχω να προτείνω κατι, εκτός από,τι αλλο... παγωτό!
Κοντά στον πολωνικό...πύργο της Πίζας, υπάρχουν αρκετά μέρη που πουλάνε παγωτό στα οποία πραγματικά μαζεύεται παααρα πολύς κόσμος. Έχετε δει ποτέ ουρά ανθρώπων για παγωτό που να συνεχίζει και στον απέναντι δρόμο, Μάρτιο μήνα, με θερμοκρασίες ακόμα υπό των 5 βαθμών? Ε, εγώ είδα στην Πολωνία :p
 

alice~

Member
Μηνύματα
714
Likes
1.167
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iceland
Έχοντας ως κέντρο την παλιά πόλη του Πόζναν, τώρα πάμε νότια, περπατώντας στον πεζόδρομο Polwiejska. Ο πεζοδρόμος αυτός είναι ουσιαστικά ο εμπορικός δρόμος της πόλης. Δεξιά και αριστερά του θα βρείτε καταστήματα με ρούχα, αναμνηστικά αλλά και μαγαζάκια για φαγητό, είτε στο χέρι, είτε με τραπεζάκια.
IMG_5843.jpg

Ο πεζόδρομος από ψηλά, από ένα χόστελ. Είναι άδειος γιατί είναι περασμένη η ώρα (10 και κάτι).
Στο τέλος αυτού του δρόμου υπάρχει ένα μεγάλο εμπορικό, το Stary Browar. Σε όλη την Πολωνία λατρεύουν τα εμπορικά, αφού, φαντάζομαι, με τόσο χαμηλές θερμοκρασίες τον χειμώνα, είναι δύσκολο να περπατάνε στον δρόμο για να κάνουν τα ψώνια τους.
Το συγκεκριμένο εμπορικό νομίζω ότι είναι από τα πιο καλόγουστα απ'όσα είδα στην Πολωνία. Είναι μεταλλική κατασκευή, με κόκκινο τούβλο και είναι πολύ σύγχρονο κτήριο. Μέσα έχει καταστήματα με ρούχα, κοσμήματα, ηλεκτρονικά είδη, κτλ, και μερικά από αυτά είναι πιο ακριβά.
Πίσω από το εμπορικό υπάρχει ένα πάρκο όπου επίσης μου άρεσε να πηγαίνω συχνά και να χαλαρώνω στον ήλιο το καλοκαίρι!
IMG_4869.jpg

Το πάρκο πίσω από το Stary Browar

Φαγητό.. έχουμε και λέμε! Η συγκεκριμένη περιοχή νομίζω ότι έχει τις καλύτερες επιλογές για φαγητό :p

  • Μέσα στο εμπορικό προτείνω το Marche. Προσωπικά, με έσωσε όσο καιρό ήμουν στην Πολωνία :p Παίρνεις ένα πιάτο και το γεμίζεις με (καλό) φαγητό, σου το ζυγίζουν και πληρωνεις αναλόγως το βάρος. Καλές επιλογές και φθηνό.
  • Περπατώντας τον πεζόδρομο, στο δεξί σας χέρι λίγο πριν φτάσετε στο εμπορικό, θα δείτε ένα μικρό κατάστημα με πολλά ντόνατ στην βιτρινα του (ή μάλλον δεν θα δείτε. Θα τα μυρίσετε από μακριά, πριν καν τα δείτε :bleh:). Δεν μου αρέσουν τα ντόνατ, αλλά τα συγκεκριμένα ήταν υπέροχα! Έχει άλλο ένα μαγαζάκι με ντόνατ, ακριβώς απέναντι, αλλά οι περισσότεροι προτιμούν αυτό!
IMG_3469.jpg

  • Για εντυπωσιακή βάφλα με παγωτό, το Bubble Waffle. Για να τα λέμε όλα, τα γλυκά αυτά φαίνονται πιο εντυπωσιακά απ'ο,τι είναι στην γεύση τους. Τα βρήκα λίγο άνοστα. Όχι μόνο τα συγκεκριμένα, αλλά τα γλυκά στην Πολωνία γενικότερα. Η συγκεκριμένη βάφλα ας πούμε έχει συνήθως υπερβολικά πολλή σαντιγύ. Πιο πολύ ενθουσιαστηκα με την εμφάνιση παρα με την γεύση.
IMG_4044.jpg

  • Αν περπατώντας στον πεζόδρομο στρίψετε στον δρομο Kwiatowa, θα δείτε λίγο παρακάτω άλλο ένα μαγαζί με φαγητό. Είναι από τα πιο γνωστά στην Πολωνία, και είναι γνωστά για τα pancakes και τις αλμυρές κρέπες με κοτόπουλο, τυριά, κτλ. Ήταν από τα αγαπημένα μου μαγαζιά όσο καιρό ήμουν στην Πολωνία :p Πήγαινα όποτε μπορούσα και ήταν επίσης πολύ φθηνό. Ενδεικτικά, ο καφές έκανε νομίζω μόλις λίγο παραπάνω από 1 ευρώ και μια φορά, 4 άτομα,με 4 πιάτα και 3 καφέδες, είχαμε πληρώσει μόλις 12 ευρώ :eek: Το φαγητό εξαιρετικό, απλά πρέπει να πάτε αρκετά νωρίς ή καθημερινή, γιατί συνήθως γεμίζει και υπάρχει ουρά απ'εξω.
IMG_4632.jpg

  • Για φθηνό και καλό φαγητό, προτείνω επίσης το Pyra Bar. Τα πιάτα του βασίζονται κυρίως στις πατάτες, ενώ κάνουν επίσης και νόστιμες σούπες για μολις 1,5-2 ευρώ (οι σούπες ειναι απαραίτητες στην Πολωνία :p )
IMG_6565.jpg

  • Και, η τελευταία (και η καλύτερη) πρόταση για γλυκό: Fudge Filosophy. Ψάξτε τους στο Instagram. Αυτό έχω να πω μόνο. Και να ανεβάσω μια φωτογραφία :p
IMG_6285.jpg
 

alice~

Member
Μηνύματα
714
Likes
1.167
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iceland
Και για να κλεισω την ξεναγηση της πόλης, θα αναφερθώ στο ανατολικό κομμάτι της.
Ο καθεδρικός ναός του Πέτρου και Παύλου είναι ένα από τα σημαντικότερα αξιοθέατα της πόλης και αξίζει να τον επισκεφθείτε.
IMG_3327.jpg

IMG_3330.jpg

Μπορείτε επίσης να μπείτε μέσα στον ναό. Υπάρχει και μια μικρή έκθεση μέσα με μακέτες και άλλα έργα. Δεν ξέρω πότε και αν οργανώνονται ξεναγήσεις, εμάς την είχε οργανώσει το πανεπιστήμιο.
Αφού δείτε τον ναό και κάνετε μια βόλτα στην περιοχή μπορείτε να περπατήσετε προς την γέφυρα που φαίνεται στην παραπάνω φωτογραφία, η οποία (όπως κάθε ευρωπαική γεφυρα που σεβεται τον εαυτό της :p ) είναι γεμάτη λουκετάκια.
Από την γέφυρα θα δείτε απέναντι το σύγχρονο μουσείο του Πόζναν, τη Brama Poznania. Στο μουσείο υπάρχουν εκθέματα, χάρτες και οπτικοακουστικό υλικό σχετικά με την ιστορία της πόλης.
IMG_4039.jpg

IMG_4038.jpg

Από το εσωτερικό του, ένα από τα παράθυρά του έχει θέα προς τον καθεδρικό
IMG_4041.jpg

Στην ίδια περιοχή, αφού περάσετε το γεφυράκι, υπάρχει μια γειτονιά που ονομάζεται Srodka και θεωρείται αρκετά σύγχρονη και πιο "hipster". Έχει πολλά χαριτωμένα καφέ, το καλύτερο cheesecake της πόλης όπως μας είχαν ενημερώσει :p και εκεί υπάρχει ο παρακάτω τοίχος που έχει φωτογραφηθεί πολύ
IMG_3324.jpg

Κοντά σε αυτή την γειτονιά βρίσκεται και η λίμνη Μάλτα.
Η λίμνη Μάλτα δεν είναι φυσική λίμνη, αλλά τεχνητή. Ωστόσο είναι μια πραγματική όαση για την πόλη (ας μην ξεχνιόμαστε, η θάλασσα είναι πολύ, πολύ μακριά).
Τον χειμώνα η λίμνη παγώνει. Όπως φαντάζεστε, δεν χάσαμε ευκαιρία να περπατήσουμε πάνω της :p
IMG_3592.jpg

To καλοκαίρι η περιοχή είναι πολύ όμορφη. Γύρω από την λίμνη, οι κάτοικοι πηγαίνουν για περπάτημα, τρέξιμο ή ποδήλατο. Στην μια πλευρά της λίμνης υπάρχει γήπεδο βόλει, πάρκο με όργανα γυμναστικής, ακόμα και μια μικρή... παραλία o_O
IMG_3798.jpg

IMG_5794.jpg

IMG_5797.jpg

Η...παραλία :p
Παραλία (πιο μεγαλη) υπήρχε και σε μια άλλη λίμνη λίγο πιο μακριά από το κέντρο της πόλης. Και στις δύο λίμνες, έκαναν μπάνιο κανονικά. Στην Μάλτα όχι και πάρα πολλοί, αλλά και πάλι, έβλεπες άτομα να βουτάνε και να κολυμπάνε... (συγνώμη, αλλά ακόμα και να με πληρώνατε, εγώ βουτιά εκεί μέσα δεν θα έκανα... :p) Εκτός από το μπάνιο, αλλοι έκαναν κανό. Το καλοκαίρι γίνονται μαραθώνιοι γύρω από την λίμνη.
Στην απέναντι πλευρά υπάρχει ένα κολυμβητήριο και πάρκο με νεροτσουλήθρες.
IMG_6356.jpg

Σε αυτή την περιοχή λοιπόν βρίσκεται το πολυτεχνείο και οι εστίες του πανεπιστημίου, εκεί όπου έμενα και εγώ. Και τα δύο βρίσκονται ακριβώς δίπλα από τον ποταμό Warta που διασχίζει την πόλη. Το καλοκαίρι όλοι οι φοιτητές κατεβαίνουν στις όχθες του ποταμού και ψήνουν, ακούν μουσική και πίνουν. Στην Πολωνία απαγορεύεται το αλκοολ στους δημόσιους χώρους, εκτός από...τις όχθες του ποταμού. Εκεί μπορείς να πιεις ελεύθερα. :confused:
IMG_4713.jpg

Κοντά σε αυτή την περιοχή υπάρχει άλλο ένα μεγάλο εμπορικό, το Posnania, που είναι η σωτηρία των φοιτητών και όλων που μένουν σε αυτή την περιοχή, αφού έχει μέσα, εκτός από καταστήματα με ρούχα κτλ, το πιο μεγάλο Carefour που έχω δει στη ζωή μου :p

Η ξενάγηση στην πόλη νομίζω τελειώνει κάπου εδώ... Σίγουρα υπάρχουν και άλλα μέρη με ενδιαφέρον που ίσως εγώ δεν ανακάλυψα. Σε επόμενο ποστ ακολουθούν μερικές σκόρπιες σκέψεις για την πόλη και την Πολωνία γενικότερα. Επίσης, εκτός από το Πόζναν, ταξίδεψα και σε αρκετές άλλες πολωνικές πόλεις. Εκτος από την Κρακοβία και την Βαρσοβία για τις οποίες έχουν γραφτεί πολλά, θα πω δυο λόγια για το Τορουν, το Γκντανσκ και το Κατοβιτσε.
 

alice~

Member
Μηνύματα
714
Likes
1.167
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iceland
Όσο γράφω και βλέπω πάλι τις φωτογραφίες μελαγχολώ πάρα πολύ!
Το Εράσμους ήταν μια πάρα πολύ όμορφη εμπειρία, κατά την οποία γνώρισα άτομα απ'όλο τον κόσμο, με τα οποία κρατάω επαφές ακόμα και τώρα. Δεν μπορώ να πω ότι αντιμετώπισα προβλήματα κατά την παραμονή μου στην Πολωνία. Ίσα ίσα όλα μου φάνηκαν πολύ εύκολα και δεν το περίμενα να πάνε όλα τόσο καλά.
Ίσως εξαίρεση ήταν ο Μάρτιος, γιατί είχα αρρωστήσει λόγω κρύου (και επειδή πήγαινα συνεχώς ταξίδια και εκδρομές και δεν ήθελα να μένω μέσα :oops: ). Το κρύο στις αρχές του Μάρτη ήταν τρομέρό. Η θερμοκρασία την ημέρα έφτανε και τους -7 και το βράδυ τους -15. Αυτό για μια εβδομάδα τουλάχιστον. Απορώ πως δεν κατέληξα στο νοσοκομείο...

Γενικά δεν θέλω να είμαι το άτομο που λέει συνεχώς πως όλα είναι ιδανικά στο εξωτερικό. Ούτε αυτό που λέει πως σαν την Ελλάδα δεν έχει. Όταν όμως έχεις ζήσει όλη σου την ζωή στην Ελλάδα και μετά πηγαίνεις σε μια άλλη χώρα, αναπόφευκτα γίνονται κάποιες συγκρίσεις. Θεωρώ ότι πρέπει να βλέπουμε και τα θετικά και τα αρνητικά στοιχεία απ'ολες τις καταστάσεις, να υιοθετούμε τα θετικά και να προσπαθούμε να περιορίσουμε τα αρνητικά.

Υπήρχαν αρκετά πράγματα που μου έκαναν εντύπωση στην καθημερινότητά μου εκεί.

Έχω να πω πως η πρώτη εντύπωση μου για τους Πολωνούς δεν ήταν και η καλύτερη. Μόλις φτάσαμε στο αεροδρόμιο του Πόζναν και ενώ περιμέναμε τις βαλίτσες, η αστυνομία άρχισε να κόβει βόλτες γύρω μας. Εμένα δεν μου έδωσαν σημασία, αλλά σε ένα μελαχρινο φίλο μου άρχισαν να κάνουν ερωτήσεις και ζήτησαν ταυτότητα. Το ίδιο και σε έναν άλλον Τούρκο που στεκόταν εκεί κοντά μας. Εγώ μιας και είμαι ανοιχτόχρωμη και ξανθιά πέρασα απαρατήρητη. o_O
Στην καθημερινή ζωή όμως δεν αντιμετωπίσαμε κάποιο πρόβλημα. Οι Πολωνοί σε μερικούς φαίνονται αρκετά απόμακροι, ίσως και απότομοι. Η πραγματικότητα όμως είναι πως δεν είναι έτσι, τουλάχιστον όχι όλοι. Απλά σαν λαός δεν είναι τόσο ανοιχτοί όπως εμείς, και σε συνδυασμό με το ότι πολλοί από αυτούς δεν ξέρουν καλά αγγλικά, μερικές φορές διστάζουν να μιλήσουν ή να ανοίξουν κουβέντα. Κατα τ'άλλα, όποτε χρειάστηκε να ρωτήσω κάποιον περαστικό για βοήθεια ή οδηγίες, όλοι ήταν πρόθυμοι να βοηθήσουν.
Κάτι άλλο που μου έκανε πολύ εντύπωση ήταν το πόσο ευγενικοί ήταν οι άντρες, κυρίως με τις γυναίκες :p αλλά και με άτομα μεγαλύτερης ηλικίας ή με όσους κουβαλούσαν ψώνια κτλ. Κάθε φορά που ήθελα να μπω στην εστία ή σε κάποιο μαγαζί και ήταν μπροστά κάποιος άλλος, πάντα μα πάντα έκανε στην άκρη και κρατούσε την πόρτα ανοιχτή μέχρι να περάσω. Αυτό συνέβαινε πάντα (και όχι μόνο σε εμένα προφανως :p ) Aν κουβαλούσε κάποια ψώνια ή βαλίτσες, προσφέρονταν αμέσως να βοηθήσουν. Η διαφορά ήταν τόσο έντονη, μιας και είχα φίλους Πολωνούς αλλά εκανα παρέα και με κάποιους Έλληνες και άλλους νότιους... Η σύγκριση ήταν αναπόφευκτη όπως καταλαβαίνετε... :haha: Επίσης έβλεπα πάρα πολύ κόσμο, και ζευγάρια να κυκλοφορούν με λουλούδια στα χέρια, κάτι που μου είχε φανεί περίεργο γιατί στην Ελλάδα δεν το βλέπεις συχνά αυτό.
Εντύπωση επίσης μου έκανε το γεγονός ότι έβλεπα πολλά άτομα ΑΜΕΑ στους δρόμους. Γιατί...; Μα επειδή τα πεζοδρόμια εκει δεν είναι διαλυμένα όπως τα δικά μας... o_O Και όποιος μετακινείται με αμαξίδιο, μπορεί μια χαρά να κυκλοφορήσει και μόνος του...
Γενικά θεωρώ πως είναι μια ασφαλής χώρα. Ταξίδεψα αρκετά με το τρένο, και με παρέα και μόνη μου, και ποτε δεν μου έτυχε κάτι περίεργο. Στο τραμ ας πούμε, συνηθισμένη από τα ελληνικά λεωφορεία και ειδικά τον ΟΑΣΘ :rolleyes: είχα συνέχεια το μυαλό μου στην τσάντα μου. Στην πραγματικότητα, ακόμα και αν την πετούσα σε μια άκρη και πήγαινα να την πάρω μετά, κατά πάσα πιθανότητα δεν θα την πείραζε κανείς.

Αυτό που μπορώ να πω ότι δεν μου άρεσε ήταν η υπερβολική κατανάλωση αλκοόλ. Στην βόρεια Ευρώπη, για να διασκεδάσουν, θεωρούν πως πρέπει να κατεβάσουν όσο περισσότερο ποτό μπορούν και να γίνουν τύφλα. Δεν νομίζω ότι το συνηθίζουμε αυτό στην Ελλάδα, τουλάχιστον όχι σε τέτοιο βαθμό (ή τουλάχιστον όχι στις παρέες μου :confused:). Μπορεί το αλκοολ να απαγορεύεται στους δημόσιους χώρους, αλλά δεν τους πτοεί και πολύ αυτό. Ήταν σύνηθες φαινόμενο να βλέπεις μεθυσμένους να κυκλοφορούν από νωρίς το απόγευμα, μέχρι και τις πρώτες πρωινές ώρες στους δρόμους. Γι'αυτό και στον κεντρικό πεζόδρομο όπου είναι όλες οι παμπ και τα κλαμπ υπήρχε πάντα αστυνομία. Το καλοκαίρι στο ποτάμι, όπου επιτρέπεται το αλκοόλ, πολλά νέα παιδιά έπεφταν αναίσθητα από την υπερβολική κατανάλωση αλκοολ και κάθε βράδυ το ασθενοφόρο μάζευε και μερικούς. Δεν είμαι των ακραίων καταστάσεων γενικά, οπότε η εικόνα αυτή δεν μου άρεσε.

Το Πόζναν δεν ήταν η πρώτη μου επιλογή αλλά δεν θα άλλαζα τίποτα αν μου δινόταν η δυνατότητα, θα πήγαινα εκεί και πάλι. Τελικά καμιά φορά η τύχη ξέρει τι είναι καλύτερο για εμάς. Λάτρεψα το χιόνι που έριχνε κάθε φορά αντί για βροχή, μίσησα όμως το κρύο, αγάπησα τα ευρωπαικά τρένα, μου έλειψε η θάλασσα και το ελληνικό φαγητό. Ήταν μια πολύ όμορφη εμπειρία. Θεωρώ σημαντικό το Εράσμους γιατί μας δίνει την δυνατότητα, εκτός από το να έρθουμε σε επαφή με άλλους λαούς και τρόπους ζωής, να συνειδητοποιήσουμε ότι το μέλλον μας και οι ευκαιρίες μας δεν περιορίζονται μόνο εντός Ελλάδας, αφού ανήκουμε όχι μόνο στην Ελλάδα αλλά στην Ευρώπη (προς το παρόν, τουλάχιστον... :bleh: )
Και φυσικά θα εκμεταλλευτώ και την πρακτική με το Erasmus+....
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.013
Likes
6.395
Αν μπορείς και ξέρεις γράψε και κάτι για το Βροτσλαβ.
Ξέρεις που έχει τα καλά τα pancakes, καφέδες, πρωινά κτλ κτλ.
 

alice~

Member
Μηνύματα
714
Likes
1.167
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iceland
Μιας και πρόκειται να ταξιδέψω ξανά στην Πολωνία σύντομα, νομίζω ότι είναι ευκαιρία να ανατρέξω στις φωτογραφίες μου και να γράψω μερικά πράγματα και για άλλες περιοχές που επισκέφθηκα.

Θα αναφερθώ και στην Κρακοβία και στην Βαρσοβία, αλλά μιας και υπάρχουν αρκετές ιστορίες και πληροφοριες για αυτές τις πόλεις, θα τις αφήσω για πιο μετά και θα αρχίσω με Κατοβίτσε, Τορουν και Γκντανσκ :p


Katowice

Το Κατοβίτσε, όπως ξέρετε οι περισσότεροι, αποτελεί μια καλή εναλλακτική αν δεν βρείτε φθηνά αεροπορικά για Κρακοβία. Με το λεωφορείο, απέχει μόλις μιάμιση ώρα από την Κρακοβία.

Ο λόγος που βρέθηκα στο Κατοβίτσε λοιπόν, ήταν φυσικά το ότι περίμενα παρέα από την Ελλάδα :p Ακριβώς λόγω του ότι είχαν βρει φθηνά αεροπορικά για Κατοβίτσε, σκεφτήκαμε να πάω και εγώ εκεί, να μείνουμε ένα βράδυ ώστε να δούμε λίγο την πόλη, και μετά να πάμε Κρακοβία.

Έτσι λοιπόν, εγώ πήρα το τρένο από Πόζναν, το οποίο έκανε λίγο παραπάνω από 6 ώρες (για λεωφορείο δεν το συζητάω καν... ίσως να μπορούσα να πάρω αεροπλάνο εδώ που τα λέμε :p).
Όπως έχω ξαναπεί όμως, προσωπικά τα τρένα τους τα βρήκα αρκετά άνετα, οπότε δεν είχα κάποιο θέμα. Το μόνο που πρέπει να προσέχετε είναι η στάση στην οποία πρέπει να κατεβείτε, γιατί μερικές φορές δεν τις ανακοινώνουν, ή τις λενε μόνο στα πολωνικά και αρκετά σιγά με αποτέλεσμα να μην ακούγονται. Να ελέγχετε το GPS σας λοιπόν, ή να ζητάτε βοήθεια από τους συνταξιδιώτες σας.
Έφυγα λοιπόν πρωί από το Πόζναν, και αφού κατάφερα και μπήκα στο τρένο, γιατί λόγω της κίνησης στον δρόμο παρα λίγο να το χάσω, το βραδάκι ήμουν στο Κατοβιτσε.
1.jpg


Το Κατοβιτσε ανήκει στην Άνω Σιλεσία και αποτελεί το μεγαλύτερο βιομηχανικό κέντρο της περιοχής. O πληθυσμός της πόλης ανέρχεται περίπου σε 320.000 κατοίκους. Αποτελεί σιδηροδρομικό κόμβο και σημείο μετάβασης προς...την Κρακοβία, καθώς η ίδια η πόλη δεν έχει κάποιο σημαντικό αξιοθέατο. Σαν πόλη όμως έχει αρκετό ενδιαφέρον, όπως θα αναφέρω στη συνέχεια.

Ο κεντρικός σιδηροδρομικός σταθμός του Κατοβίτσε βρίσκεται δίπλα σε έναν μεγάλο πεζοδρομημένο δρόμο, με μαγαζιά κατά μήκος του. Η παρέα μου θα έφτανε αργότερα, οπότε εγώ κατευθύνθηκα προς το B&B που είχαμε κλείσει, και πιο συγκεκριμένα στο B&B Hotel Katowice Centrum, το οποίο ήταν εξαιρετικό και κοντά στον σταθμό. Ήταν Παρασκευή και στον δρόμο έβλεπα πολύ κόσμο ο οποίος πήγαινε πιθανότατα να διασκεδάσει έξω. Δεν είχα κουράγιο να ψάξω βραδιάτικα για φαγητό, οπότε πήγα στο μέρος που ήξερα ότι σίγουρα θα έβρισκα κάτι να φάω στα γρήγορα, που δεν ήταν άλλο από το εμπορικό Galeria Katowicka. Εδώ πρέπει να πω ότι δεν ήταν τόσο εντυπωσιακό ή μεγάλο όσο άλλα εμπορικά που επισκέφθηκα στην Πολωνία :p

Πήγα στο δωμάτιο, άφησα τα πράγματα και αποφάσισα να κάνω μια βόλτα μέχρι να συναντήσω την παρέα μου.
To Κατοβίτσε μπορεί να μην έχει αρκετά αξιοθέατα, έχει όμως το γνωστό στάδιο Spodek. To Spodek κατασκευάστηκε το 1971 και ήταν το μεγαλύτερο στάδιο στην Πολωνία μέχρι να κατασκευαστεί η Krakow Arena το 2014. Σκέφτηκα λοιπόν ότι θα μπορούσα να περπατήσω μέχρι εκεί και μετά να γυρίσω πίσω στον σταθμό.
Περπατώντας λοιπόν, διέσχισα πολλούς μεγάλους, πολύ μεγάλους αυτοκινητόδρομους. Ήταν ξεκάθαρο πως το Κατοβίτσε είναι μια πόλη-κόμβος. Η ώρα ήταν περασμένη και επειδή είχα απομακρυνθεί από τον πεζόδρομο, δεν υπήρχε πολύς κόσμος. Αν και στην Πολωνία δεν ένιωσα ποτέ φόβο ή ανασφάλεια, ακόμα και αυτές τις φορές που έπρεπε να περπατήσω μόνη μου αργά το βράδυ, ίσως να προτιμούσα να ήμουν με παρέα την επόμενη φορά που θα περπατούσα βράδυ μέχρι εκεί :p Τέλος πάντων, διέσχισα και μια υπόγεια διάβαση και είχα φτάσει κοντά στο στάδιο.
2.jpg

Η ώρα είχε περάσει, οπότε γύρισα πίσω στο δωμάτιό μου και ξεκουράστηκα μέχρι να συναντήσω την παρέα μου.

Η μετάβαση από το αεροδρόμιο του Κατοβίτσε στην πόλη μπορεί να γίνει εύκολα, καθώς υπάρχουν βανάκια από διάφορες εταιρείες στο αεροδρόμιο που μπορούν να σας μεταφέρουν στην πόλη. Τα περισσότερα από αυτά σας αφήνουν στον σιδηροδρομικό σταθμό, αλλά φαντάζομαι ότι μετά από συνεννόηση, μπορούν να σας μεταφέρουν και στο ξενοδοχείο σας.
Αφού λοιπόν συναντηθήκαμε στον σταθμό, πήγαμε στο δωμάτιο για ξεκούραση, γιατί το επόμενο πρωί είχε εξερεύνηση της πόλης και μετάβαση στην Κρακοβία ;)

Το επόμενο πρωί λοιπόν, αφήσαμε τα πράγματά μας στην ρεσεψιόν και πήγαμε βόλτα στην πόλη.
3.jpg


Στο Κατοβίτσε δεν υπάρχει γραφική πλατεία με πολύχρωμα σπιτάκια, όπως στις περισσότερες πολωνικές πόλεις. Η κεντρική πλατεία της πόλης, ή αλλιώς η Katowice Rynek, μέχρι πριν λίγα χρόνια ήταν απλά ένας μεγάλος κόμβος για τα αυτοκίνητα και στάση των μέσων μεταφοράς. Ο σχεδιασμός της πλατείας και η κατασκευή ξεκίνησαν το 2008 και τώρα πλέον, η πόλη έχει μια μεγάλη, σύγχρονη πλατεία.

5.jpg

4.jpg

6.jpg

Η αλήθεια είναι ότι μου έκανε εντύπωση αυτή η πλατεία και ο αστικός εξοπλισμός που υπήρχε εκεί, τα παγκάκια, τα καθίσματα κτλ. Στις φωτογραφίες βέβαια το τοπίο φαίνεται άκρως καταθλιπτικό (και ήταν λίγο tbh - ειδικά αν σκεφτούμε ότι αν και ήταν Σάββατο πρωί, δεν κυκλοφορούσε κόσμος, ήταν ερημιά)
αλλά το καλοκαίρι πιστεύω ότι θα είναι αρκετά όμορφο. Ή τουλάχιστον, θα παλεύεται :p Για να μην το αδικώ, ορίστε και μια καλύτερη φωτογραφία που βρήκα στο ίντερνετ.


Συνεχίσαμε τις βόλτες στην πόλη και σε μερικά μαγαζιά. To μεσημέρι φάγαμε burger σε ένα μαγαζί που αν θυμάμαι καλά, λεγεται Mad Mick και ήταν αρκετά καλό.
Επιστρέψαμε στο B&B, πήραμε τα πράγματά μας και πήγαμε προς τη στάση να πάρουμε το λεωφορείο για Κρακοβία.

Το Κατοβίτσε μας άφησε ανάμικτες εντυπώσεις. Συμπαθητική πόλη, αλλά η επίσκεψη εκεί αξίζει μόνο αν συνδυαστεί με κάποια άλλη κοντινή πόλη.

Θα σας πρότεινα να πάτε στο Κατοβίτσε; Ίσως.
Αν σας αρέσουν οι βιομηχανικές πόλεις και οι συνύπαρξη διαφορετικών κτηρίων, από τα σοβιετικά έως τα πιο σύγχρονα, τότε ναι, να πάτε.
Αν θέλετε να δείτε αξιοθέατα και πλατείες, τότε όχι, να μην πάτε.
Εγώ θα ξαναπήγαινα? Ανήκω στην πρώτη κατηγορία, οπότε ναι. Αλλά για λίγο, και σίγουρα όχι παραπάνω από μια μέρα.

Αν έχετε αρκετές μέρες στη διάθεσή σας, πιστεύω ότι μπορείτε να μείνετε ένα βράδυ εκεί. Θα δείτε άλλη μια πολωνική πόλη και αν μετά από το Κατοβίτσε πάτε στην Κρακοβία, well, η Κρακοβία θα σας εντυπωσιάσει ακόμα πιο πολύ :bleh:
 

10900km

Member
Μηνύματα
392
Likes
4.189
Αν σχολίαζα όσα θα μπορούσα να σχολιάσω, θα κατέληγα να γράψω ένα βαρετό ατελείωτο κατεβατό, οπότε τα σχόλια τα κρατάω για μένα. Γράφω μόνο ότι διαβάζοντας όσα έγραψες και βλέποντας τις φωτογραφίες, θυμήθηκα μερικές πολύ-πολύ ευχάριστες, μέχρι και όμορφες ημέρες, όχι μόνο σε Πόζναν-Κατοβίτσε, αλλά γενικά στην Πολωνία.

Καλά να περάσεις στο ταξίδι που θα κάνεις εκεί σύντομα.
 

alice~

Member
Μηνύματα
714
Likes
1.167
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iceland
Αν σχολίαζα όσα θα μπορούσα να σχολιάσω, θα κατέληγα να γράψω ένα βαρετό ατελείωτο κατεβατό, οπότε τα σχόλια τα κρατάω για μένα. Γράφω μόνο ότι διαβάζοντας όσα έγραψες και βλέποντας τις φωτογραφίες, θυμήθηκα μερικές πολύ-πολύ ευχάριστες, μέχρι και όμορφες ημέρες, όχι μόνο σε Πόζναν-Κατοβίτσε, αλλά γενικά στην Πολωνία.

Καλά να περάσεις στο ταξίδι που θα κάνεις εκεί σύντομα.
Θυμάμαι ότι διάβαζα την ιστορία σου για την Πολωνία πριν φύγω για το Ποζναν. Θα ήθελα πολύ να διαβάσω τα σχόλια σου, αλλά όπως και να’χει, χαίρομαι που σου έφερα στο μυαλό όμορφες αναμνήσεις! :)
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.114
Μηνύματα
880.689
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom