Transavia Transavia - Νέα, Πληροφορίες & Ερωτήσεις

gioannis13

Member
Μηνύματα
1.227
Likes
7.618
Επόμενο Ταξίδι
Όπου πετάει αεροπλάνο...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Χωρίς ρολόι στο χέρι !!!
Είναι κάτι σύνηθες να πηγαίνουν κάποιες αποσκευές κάτω κατά την ώρα της επιβίβασης , προφανώς και είναι οι 70 πρώτοι που θα μπουν στο αεροσκάφος , preiority , οικογένειες με μικρά παιδιά ή δεν ξέρω ποιοι άλλοι μπαίνουν πρώτοι στην συγκεκριμένη εταιρεία ! Καλό ταξίδι χωρίς άγχος !
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.529
Likes
8.465
Ονειρεμένο Ταξίδι
Άβυσσος
Θα πετάξω πρώτη φορά με Transavia προς Παρίσι. Επιτρέπεται μια χειραποσκευή και ένα προσωπικό αντικείμενο. Λέει λοιπόν στις οδηγίες, ότι μόνο οι 70 πρώτες χειραποσκευές μπορούν να μπουν στο αεροσκάφος και οι υπόλοιπες θα πρέπει να παραδοθούν δωρεάν σαν κλασικές αποσκευές.

Το ερώτημά μου είναι λοιπόν ποιες πρώτες 70; Οι 70 των πρώτων που θα κάνουν checkin ή 70 πρώτες που θα μπουν στο αεροπλάνο; Και των υπολοίπων; Θα τις πάρουν με κάποιο τρόπο από το Gate και θα τις τσεκάρουν ή θα πρέπει οι επιβάτες να πάνε στο desk, να ξαναπεράσουν ελέγχους κλπ.;

Επειδή έκανα τσεκ ιν πριν λίγο. Η πρώτη ερώτηση που σου κάνει είναι αν θες να σιγουρευτείς ότι η χειραποσκευή σου θα μπει στην καμπίνα και ζητάει να πληρώσεις 10ε την διαδρομή. Δεν θυμάμαι πότε πέταξα τελευταία φορά με transavia πάντως σίγουρα δεν θυμάμαι τέτοιο ανέκδοτο.
 

iAkis

Member
Μηνύματα
127
Likes
275
Επόμενο Ταξίδι
Ιταλία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κούβα
Για δώστε μου λίγο τα φώτα σας. Πετάω σήμερα με βαλίτσα καμπίνας, έχω κάνει check-in κι έχω εισιτήριο με priority. Πηγαίνω κατ' ευθείαν στην πύλη ή πρέπει για κάποιο λόγο να περάσω από τον γκισέ; Δυστυχώς στο chat της εταιρείας με έχουν συνδέσει με Κάιρο.
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.529
Likes
8.465
Ονειρεμένο Ταξίδι
Άβυσσος
Για δώστε μου λίγο τα φώτα σας. Πετάω σήμερα με βαλίτσα καμπίνας, έχω κάνει check-in κι έχω εισιτήριο με priority. Πηγαίνω κατ' ευθείαν στην πύλη ή πρέπει για κάποιο λόγο να περάσω από τον γκισέ; Δυστυχώς στο chat της εταιρείας με έχουν συνδέσει με Κάιρο.
Κατ' ευθείαν στην πύλη. Εκεί θα μοιράσουν ταμπελάκια στις αποσκευές που θα μπουν τελικά στην καμπίνα.

Με την ευκαιρία να πω ότι είναι από εταιρείες που όσοι έχουν priority μπορεί να περιμένουν στην ουρά μαζί με τους υπόλοιπους. Δεν λέω ότι σίγουρα θα γίνει έτσι αλλά είναι πιθανό, το έχω δει να συμβαίνει.
 

thrykika

Member
Μηνύματα
102
Likes
304
Επόμενο Ταξίδι
Αίγυπτος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ανταρκτική
η χειρότερη εταιρεία που έχω ταξιδέψει... έχω ορκιστεί στον εαυτό μου και τσάμπα να μου τα δώσουν δεν θα ξαναπετάξω με transavia..

Με την ευκαιρία να πω ότι είναι από εταιρείες που όσοι έχουν priority μπορεί να περιμένουν στην ουρά μαζί με τους υπόλοιπους. Δεν λέω ότι σίγουρα θα γίνει έτσι αλλά είναι πιθανό, το έχω δει να συμβαίνει.
εδώ δεν είχαν δείξει σωστικά, στο priority θα κολλήσουν!
 

iAkis

Member
Μηνύματα
127
Likes
275
Επόμενο Ταξίδι
Ιταλία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κούβα
Ωχ τέτοια να μου λέτε! Δεν έχω ξαναπετάξει μαζί τους!
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.088
Likes
44.923
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
που όσοι έχουν priority μπορεί να περιμένουν στην ουρά μαζί με τους υπόλοιπους.
Συνέβη σε μένα αυτό στο αεροδρόμιο του Orly. Τα πιο άσκοπα 7 ευρώ που έχω ξοδέψει ποτέ.
Ωχ τέτοια να μου λέτε! Δεν έχω ξαναπετάξει μαζί τους!
Έχω ακριβώς την αντίθετη εμπειρία τις δύο φορές που πέταξα με Transavia. Πολύ καλές εντυπώσεις σε όλα.
 

iAkis

Member
Μηνύματα
127
Likes
275
Επόμενο Ταξίδι
Ιταλία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κούβα
Μου απάντησαν στο chat ότι πάω κατ' ευθείαν στο Gate και ότι στη συγκεκριμένη πτήση δεν υπάρχει priority. Άρα ουσιαστικά το δεκάρικο/άτομο που σκάσαμε για priority είναι για να είμαστε σίγουροι ότι οι βαλίτσες θα ανέβουν στην καμπίνα.
 

vasiliss

Member
Μηνύματα
915
Likes
8.341
Επόμενο Ταξίδι
Οδικό στην ;;;;;
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ρωσία -Ισλανδία - Περού
Τα φώτα σας παρακαλώ. Πετάω την Κυριακή για Ορλύ. Θα έχουμε μαζί μας μόνο τις δύο προβλεπόμενες χειραποσκευές κατά άτομο και δεν θα πάρουμε priority. Κάνουμε online check in και μετά πού πάμε; Κατευθείαν στην πύλη ή στο γκισέ να παραδώσουμε τις χειραποσκευές επειδή δεν έχουμε priority;
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.075
Likes
20.112
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
Τα φώτα σας παρακαλώ. Πετάω την Κυριακή για Ορλύ. Θα έχουμε μαζί μας μόνο τις δύο προβλεπόμενες χειραποσκευές κατά άτομο και δεν θα πάρουμε priority. Κάνουμε online check in και μετά πού πάμε; Κατευθείαν στην πύλη ή στο γκισέ να παραδώσουμε τις χειραποσκευές επειδή δεν έχουμε priority;
Έχοντας κάνει τσεκ ιν, όταν πάτε στο αεροδρόμιο περνάτε τον έλεγχο και μετά κατευθείαν στη πύλη. Το priority είναι για να επιβιβαστείς πιο γρήγορα στο αεροπλάνο. Η προβλεπομενη αποσκευή δεν παραδίδεται στο γκισέ, την παίρνετε μαζί σας στο αεροσκάφος.
Καλό ταξίδι και καλά να περάσετε!!
 

vasiliss

Member
Μηνύματα
915
Likes
8.341
Επόμενο Ταξίδι
Οδικό στην ;;;;;
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ρωσία -Ισλανδία - Περού
Καλό ταξίδι και καλά να περάσετε!!
Ευχαριστώ πολύ @Sassenach77
Η προβλεπομενη αποσκευή δεν παραδίδεται στο γκισέ, την παίρνετε μαζί σας στο αεροσκάφος.
Όμως λέει ότι μόνο 70; αποσκευές θα μπουν στο αεροπλάνο για τα ντουλάπια πάνω από τα καθίσματα. Άρα όσες δεν μπουν θα παραδοθούν στην πύλη;
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.075
Likes
20.112
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
Όμως λέει ότι μόνο 70; αποσκευές θα μπουν στο αεροπλάνο για τα ντουλάπια πάνω από τα καθίσματα. Άρα όσες δεν μπουν θα παραδοθούν στην πύλη;
Ναι
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.572
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom