Transavia Transavia - Νέα, Πληροφορίες & Ερωτήσεις

Μάγδα

Member
Μηνύματα
349
Likes
1.334
Επόμενο Ταξίδι
Κοπεγχάγη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Σημαίνει να έχεις προκαθορίσει μία κάρτα στη σελίδα/εφαρμογή της Volotea, ώστε όταν κάνεις κάποια αγορά, κατα τη πληρωμή να εμφανίζει αυτόματα το σύστημα ως επιλογή αυτή τη κάρτα για πληρωμή.
Ευχαριστώ τα κατάφερα αφού έβαλα τη κάρτα στο τρόπο πληρωμής ως προκαθορισμένη. Ευχαριστώ πολύ.
 

vanda

Member
Μηνύματα
875
Likes
4.171
Επόμενο Ταξίδι
Βρυξέλλες ξανά
Ονειρεμένο Ταξίδι
Βιετνάμ και Αργεντινή
Ok. Γράφτηκα κι εγώ. Ευχαριστώ @paefstra

Μόνο που θέλει προσοχή, προτείνει την αυτόματη ανανέωση και αν δεν το απενεργοποιήσει καποιος, σε ενα χρονο θα του κρατήσουν αυτόματα 50 ευρώ (κανονική συνδρομή)
 

Viaggi

Member
Μηνύματα
1.248
Likes
7.002
Διαβάσατε τα ψιλά γράμματα στους όρους; Τρέξαμε να γίνουμε Megavolotea και θα πρέπει τώρα μαζί με τη δωρεάν 10κιλη αποσκευή να παραδίδουμε στο γκισέ και ενα μπιτονάκι με 5 λίτρα καύσιμο για να γεμίζουν τα αεροπλάνα. Εμ τι περιμέναμε, προνόμια με 10€;
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.702
Likes
11.121
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ανταρκτική
Παιδιά έκανα τσεκίν για αυριανή πτήση και στα boarding passes αναφέρεται ότι δικαιούμαστε μόνο μια μικρή τσάντα (τύπου σχολική), ενώ την κράτηση την κάναμε πριν τις 8/06.
Τι κάνω; Έκανα απλά screenshot την κράτησή μας να φαίνεται ημερομηνία, καθώς και το σημείο στο νέο κανονισμό που φαίνεται η εξαίρεση για όσους επιβάτες έκλεισαν πριν τις 8/06. Αλλά έχω ένα άγχος.
(προσωπικά backpack θα πάρω ούτως ή άλλως, απλά μεγαλύτερο, η συνταξιδιώτισσά μου όμως θα πάρει σίγουρα βαλιτσάκι)
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.932
Likes
40.775
Παιδιά έκανα τσεκίν για αυριανή πτήση και στα boarding passes αναφέρεται ότι δικαιούμαστε μόνο μια μικρή τσάντα (τύπου σχολική), ενώ την κράτηση την κάναμε πριν τις 8/06.
Τι κάνω; Έκανα απλά screenshot την κράτησή μας να φαίνεται ημερομηνία, καθώς και το σημείο στο νέο κανονισμό που φαίνεται η εξαίρεση για όσους επιβάτες έκλεισαν πριν τις 8/06. Αλλά έχω ένα άγχος.
(προσωπικά backpack θα πάρω ούτως ή άλλως, απλά μεγαλύτερο, η φίλη μου όμως θα πάρει σίγουρα βαλιτσάκι)
Νομιζω οτι θα εισαι οκ. Αυτα τα screenshots θα εχω κι εγω σε μια εβδομαδα.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.932
Likes
40.775
Για καποιο λογο που δεν μπορω να εξηγησω, εδω και χρονια εχω 2 προφιλ στη volotea. Το 2ο μαλλον δημιουργηθηκε με καποιο αυτοματοποιημενο μειλ της volotea, στο οποιο δεν εχω προσβαση να μπω. Το καταλαβα οταν πριν χρονια δεν ελαβα μειλ με την κρατηση μου και τους ρωτουσα ξανα και ξανα γιατι δεν ηρθε.
Απο τον υπολογιστη μου που εχει αποθηκευσει τους κωδικους εισοδου μπορω να μπω και να δω τις κρατησεις του δευτερου προφιλ. Η κρατηση του Αυγουστου με δωρεαν βαλιτσα που εχω κανει εγινε κατα λαθος απο αυτο το "λαθος" προφιλ. Ετσι παλι δεν ελαβα μειλ κρατησης.
Επειδη δεν βασιζομαι να κανω το τσεκ ιν ενα 24ωρο πριν το ταξιδι απο το κανονικο μου προφιλ στην εφαρμογη και να σωσω το boarding pass πανικοβλητη μολις εμφανιστει, αφου δεν θα ερθει ποτε στο μειλ μου, ξερετε αν μπορω νσ προαγορασω θεση και ετσι να κανω νωριτερα το τσεκ ιν πριν το ταξιδι στο σπιτι ωστε να το εκτυπωσω και να το κατεβασω? Ειναι οπως στη Ryan αυτη η διαδικασια?
Ειτε boarding card τυπωμα στο αεροδρομιο 10 ευρω.
 
Last edited:

anonymous6

Member
Μηνύματα
66
Likes
57
Διαβάσατε τα ψιλά γράμματα στους όρους; Τρέξαμε να γίνουμε Megavolotea και θα πρέπει τώρα μαζί με τη δωρεάν 10κιλη αποσκευή να παραδίδουμε στο γκισέ και ενα μπιτονάκι με 5 λίτρα καύσιμο για να γεμίζουν τα αεροπλάνα. Εμ τι περιμέναμε, προνόμια με 10€;
Μπορείς να παραθέσεις τα ψιλά γράμματα των όρων;
 

anonymous6

Member
Μηνύματα
66
Likes
57
Τα παρέθεσα, μπιτονακι με καύσιμα. Θα το βρεις στη κατηγορία καχυποψία για τις low cost, στην υποκατηγορία χιούμορ...
Μεγάλη η κουβέντα για τις low cost.
Η αγορά ευτυχώς είναι ελεύθερη και χρησιμοποιεί ο καθένας τις υπηρσίες της εταιρείας που επιθυμεί.
 

Viaggi

Member
Μηνύματα
1.248
Likes
7.002
Μεγάλη η κουβέντα για τις low cost.
Η αγορά ευτυχώς είναι ελεύθερη και χρησιμοποιεί ο καθένας τις υπηρσίες της εταιρείας που επιθυμεί.
Επικρατεί λανθασμένη άποψη στον πολύ κόσμο για τις low cost, όσοι γράφουμε και παρακολουθούμε αυτό το φόρουμ ξέρουμε ότι αυτές οι απόψεις είναι εντελώς λάθος.
 

x7777

Member
Μηνύματα
873
Likes
3.402
Επόμενο Ταξίδι
Mexico
Αύριο έχουμε πτήση από Θεσσαλονίκη για Ρίο με ενδιαμέσο το Άμστερνταμ. Το εισιτήριο όταν το έκλεισα ανέφερε ότι η πτήση Θεσσαλονίκη-Άμστερνταμ με κωδικό KL2635 εκτελείται απο την transavia.
Τώρα μπαίνω να κάνω check-in γιατί θέλω να πρσθέσω και βαλίτσες, και στην KLM βγάζει το μήνυμα
"Unfortunately for flights operated by Transavia it is not possible to check in online via KLM. Please check in with Transavia"
Μπαίνω στην transavia και μου βγάζει
"'This booking is made via another airline and therefore you cannot log in."
Πήρα στο τηλεφωνικό κέντρο της KLM και μου είπαν ότι 1. για να προσθέσω αποσκευή πρέπει να καλέσω την transavia και στη συνέχεια ξανά αυτούς και 2. ότι θα πρέπει να παραλάβω τις αποσκευές στο Άμστερνταμ.

Ουσιαστικά εμείς πληρώσαμε για ένα ενιαίο εισιτήριο και αυτοί το αντιμετωπίζουν σαν δύο ξεχωριστά εισιτήρια χωρίς να ανφερει πουθενά στην κράτηση ότι είναι self-transfer. Και το χειρότερο ότι σε καμία απο τις δύο εταιρείες δε μπορώ να κάνω check in ενώ τηλεφωνικά έχουν απίστευτη αναμονή.

Υπάρχει κάτι που μπορώ να κάνω; ή να το ρισκάρω να κάνω check-in στο αεροδρόμιο.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.644
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom