Transavia Transavia - Νέα, Πληροφορίες & Ερωτήσεις

ribo7

Member
Μηνύματα
176
Likes
169
Θέλω να κλείσω εισιτήρια για δικούς μου με παιδί 9 ετών με Transavia. Το Plus fare έχει τη δωρεάν 20kg βαλίτσα και δωρεάν επιλογή θέσης. Αλλά μου προσθέτει τη βαλίτσα σε όλους τους επιβάτες που δε θέλω. Θέλω μόνος ο ένας να έχει 20kg βαλίτσα.
Οπότε επιλέγω το Basic fare και διαλέγω βαλίτσα ανά επιβάτη σε επόμενο βήμα. Αλλά η κράτηση θέσης είναι 10€ η φθηνότερη. Επειδή θέλω να τα γλιτώσω, μπορώ να κάνω skip.
Αλλά πως θα εγγυηθω αργότερα στο check-in ότι το παιδί θα κάτσει δίπλα σε ενήλικα? Ή μηπως και στο check-in θα μου ζητάει το 10ευρω?

Edit: Από το FAQ της Transavia:
When you are checking in online you can choose your own seats from those available at the time. However, there may not be sufficient seats next to each other for you and your family. That is why you can reserve seats up to 48 hours before departure. The price starts from €4 per seat.

Άρα φαντάζομαι κλείνω τώρα το Basic, μετά μέσω Manage Booking κάνω κράτηση θέσεων, ευελπιστώντας ότι θα έχουν μείνει με τα 4€, αλλιώς θα σκάσω τα 10ευρα.
 
Last edited:

ribo7

Member
Μηνύματα
176
Likes
169
Είχα κλείσει με Transavia εισιτήριο με βαλίτσα, το Plus fare, που έχει δωρεαν αλλαγή εισιτηρίων μέχρι 14 μέρες πριν την πτήση. Προσπαθώ να το αλλάξω και ενώ στο απλό search βλέπω τα εισιτήρια πολυ φθηνότερα απ' ότι είχα πληρώσει εγώ (κοιτάω το Plus fare), στην αλλαγή μου ζητάει 7€. Οτι ημερομηνίες κοιτάω με φθηνότερα στο search, 7€ μου βγάζει! Τι φάση? Βάζουν άλλες τιμές όταν κάνεις την αλλαγή? Είναι κάποια στάνταρ ταρίφα στα ψιλά γράμματα που χάνω?

Edit: Και στη φόρμα που συμπλήρωσα και μου απάντησαν, αλλά και στη συνομιλία μέσω Whatsapp, δε μου λένε ξεκάθαρα πως γίνεται να βγάζει πιο ψηλή τιμή κατά το re-booking σε σχέση με τις τιμές που δείχνει μια συνηθισμένη αναζήτηση στο site. Ψάχνοντας λίγο, βρήκα εδώ https://www.transavia.com/en-NL/faq/change-flight/ αυτό:

1660983445866.png

Τώρα γιατί στο customer service δε μου το είπε κανένας, δε θα το σχολιάσω. Τους έχω απαντήσει με αυτό το screenshot και περιμένω να βρω λύση. Απλά ενημερώνω ώστε να το έχει κάποιος στο νου του σε αντίστοιχη περίπτωση.
 
Last edited:

ribo7

Member
Μηνύματα
176
Likes
169
Τραγικοί της Transavia. Από το support στο Whatsapp μου απάντησαν ότι χρησιμοποιούν διαφορετικές τιμές κατά το re-booking σε σχέση με τη νέα κράτηση. Τώρα για το screenshot που λέει για "λάθος στις τιμές" ή είναι άσχετοι αυτοί οι 2/3 που μου απάντησαν ή όντως έκαναν αβαβά ή το έχουν γράψει επίτηδες τόσο ασαφές και αποφασίζουν κατά το δοκούν πότε το σύστημα βγάζει σωστές ή λάθος τιμές.
Τεσπα, επειδή περνάνε οι μέρες, θα πληρώσω τα 7€ για αλλαγή και την επόμενη φορά θα δοκιμάσω το Flex των 10€ (ελπίζοντας να είναι αχρείαστο ή να έχει καλύτερους όρους).
 

dmtrs

Member
Μηνύματα
10
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
Νυρεμβέργη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μακριά απο εδώ!
Κάποιος που να έχει πετάξει με την συγκεκριμένη και ξέρει...

Σε βήμα για να κλείσω εισιτήρια για schiphol, δείχνει το εξής για τις αποσκευές:

Hand luggage
1 piece of hand luggage + 1 accessory per adult/child (total of max. 10 kg)

Δδλ εάν καταλαβαίνω καλά, 1 cabin bag και ένα backpack ή τσάντα χειρός, συνολικού βάρους 10kg?!

Τα ζυγίζουν αυτά κάπου;
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.956
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Δδλ εάν καταλαβαίνω καλά, 1 cabin bag και ένα backpack ή τσάντα χειρός, συνολικού βάρους 10kg?!
Ακριβώς, αλλά πρόσεξε να είσαι εντάξει σε κιλά και διαστάσεις.
Ακριβώς θα τα δεις εδώ:

https://www.transavia.com/help/en-eu/luggage/hand-luggage/space-reservation

Τα ζυγίζουν αυτά κάπου;
Υπάρχει περίπτωση να τα ζυγίσουν στην πύλη πριν την αναχώρηση.
 

MVSylvia

Member
Μηνύματα
530
Likes
2.284
Δεν ειχα ιδεα για την υπαρξη αυτης της αεροπορικης κ μπηκα να βρω τικετ για Αμστερνταμ και μου την εβγαλε στην αναζητηση. Εχει αρκετη διαφορα απο aegean. Να την προτιμησω;
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.337
Likes
14.200
Δεν ειχα ιδεα για την υπαρξη αυτης της αεροπορικης κ μπηκα να βρω τικετ για Αμστερνταμ και μου την εβγαλε στην αναζητηση. Εχει αρκετη διαφορα απο aegean. Να την προτιμησω;
Γιατί όχι;Θυγατρική των KLM/Air France.Σε γενικές γραμμές καλή είναι.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Δεν ειχα ιδεα για την υπαρξη αυτης της αεροπορικης κ μπηκα να βρω τικετ για Αμστερνταμ και μου την εβγαλε στην αναζητηση. Εχει αρκετη διαφορα απο aegean. Να την προτιμησω;
Την ώρα που το έγραφες εγώ έκλεινα ένα ακόμα εισιτήριο μαζί τους...
Εντελώς no-frills, σε επίπεδα easyjet. Ούτε μίλια ούτε τίποτα. Αν τα δρομολόγια και οι ώρες σε εξυπηρετούν, και οι τιμές είναι ΟΚ, γιατί όχι;
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.956
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Δεν ειχα ιδεα για την υπαρξη αυτης της αεροπορικης κ μπηκα να βρω τικετ για Αμστερνταμ και μου την εβγαλε στην αναζητηση. Εχει αρκετη διαφορα απο aegean. Να την προτιμησω;
Αξιοπρεπέστατη και συνεπής σε πτήσεις που έκανα προς Άμστερνταμ και Παρίσι. Μέχρι πέρυσι έδινε και χειραποσκευή, μαζί με προσωπικό αντικείμενο. ;)
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Αξιοπρεπέστατη και συνεπής σε πτήσεις που έκανα προς Άμστερνταμ και Παρίσι. Μέχρι πέρυσι έδινε και χειραποσκευή, μαζί με προσωπικό αντικείμενο. ;)
Και σήμερα δίνει. Απλά αν δεν πάρεις priority, δεν εγγυάται ότι θα έχει χώρο στην καμπίνα, και μπορεί να σου ζητήσουν να τη βάλεις κάτω (δωρεάν).
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.678
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom