Erarmus-απαιτούμενη γλώσσα!

greekwolf

Member
Μηνύματα
147
Likes
26
Ταξίδι-Όνειρο
Road trip America
Κατ' αρχήν συγνώμη αν έχει τεθεί ξανά παρόμοια ερώτηση! Δεν πρόλαβαίνω να τα διαβάσω γιατί πρέπει να πάρω την απόφαση μέσα στις επόμενες μέρες αν θέλω να προλάβω να πάω στο χειμερινό!
Στο θέμα μας... Ξέρετε αν τα μαθήματα γίνονται μόνο στην γλώσσα της κάθε χώρας? Δεν μιλάω για τις μεγάλες( Ισπανία, Γαλλία, Γερμανία, Ιταλία) αναφέρομαι σε μικρότερες όπως Πορτογαλία, Πολωνία (που κυρίως με ενδιαφέρουν). Έχω μπερδευτεί διότι στο γραφείο του erasmus της σχολής μου, μου είπαν πως μόνο στις μεγάλες ζητούν να ξέρεις την γλώσσα τους στις άλλες αρκεί να ξέρεις Αγγλικά και οτι μπορώ να βρώ μαθήματα που διδάσκονται στα Αγγλικά! Πήρα όμως τηλέφωνο έναν καθηγητή ο οποίος είναι υπεύθυνος για αρκετά πανεπιστήμια (κάποια για τα οποία ενδιαφέρομαι κι εγώ) και μου είπε πως μόνο στις Σκανδιναβικές κάνουν κάποια μαθήματα στα Αγγλικά!Κάτι που σημαίνει οτι επιλογές μου μειώνονται πλέον στις 1-2!
Όποιος έχει προσωπική εμπειρία ή έστω αν ξέρει ας μου πει τι ισχύει!?!
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Υπάρχουν μαθήματα στ αγγλικά και στις "μικρότερες" χώρες, για την ακρίβεια εκεί προσφέρουν περισσότερα μαθήματα στ αγγλικά επειδή δεν είναι τόσο διαδεδομένη η γλώσσα της χώρας! Για Πολωνία συγκεκριμένα που σ ενδιαφέρει μπορώ να πω ότι είχε πολλά μαθήματα στ αγγλικα (εγώ εκεί ήμουν για εράσμους). Αυτό που πρέπει να κάνεις-αφού από τη σχολή σου δεν κατατοπίζεσαι ιδιαίτερα-είναι να ψάξεις μόνος σου στα προγράμματα των πανεπιστημίων του εξωτερικού με τα οποία υπάρχει συνεργασία και να δεις αν έχουν μαθήματα στ αγγλικά!
 

amantab

Member
Μηνύματα
133
Likes
47
Επόμενο Ταξίδι
Όπου γης και πατρίς...
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρος
Συμφωνώ με την Earth Citizen και είναι σπάνιο μικρές χώρες να ζητάνε την γλώσσα της χώρας διότι απλούστατα ποιος θα 'ξερε την γλώσσα για να πάει.Για Πολωνία, Τσεχία, Λιθουανία ξέρω σίγουρα ότι πας με αγγλικά. Για Πορτογαλία ξέρω κοπέλα που σπούδαζε στο Καποδιστριακό και πήγε επίσης με αγγλικά.
 

greekwolf

Member
Μηνύματα
147
Likes
26
Ταξίδι-Όνειρο
Road trip America
Τι να πω...λέτε να βαριόταν να μου απαντήσει οτι ίσως μπορώ να βρω κάποια μαθήματα που να γίνονται στα Αγγλικά, μήπως και τον πρήξω :mad: !?!
Θα στείλω και κάποια e-mail στις σχολές να τους ρωτήσω και βλέπουμε...
 

varis81

Member
Μηνύματα
345
Likes
79
Επόμενο Ταξίδι
California
Ταξίδι-Όνειρο
Africa overland!!
Ρωτα τον υπευθυνο για το ερασμους σε καθε πανεπιστημιο ξεχωριστα να σου στειλει μια λιστα.Συνηθως συνεννοεισαι με τον καθηγητη και γραφεις μια εργασια στα αγγλικα αφου εχετε συμφωνησει σε θεμα,μορφη κλπ..Για οσους δεν ξερουν,αυτο συμβαινει και στην ελλαδα με τους φοιτητες που ερχονται σε εμας ερασμους και ειναι αρκετα διαδεδομενη πρακτικη.
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.607
Likes
9.864
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
Οι μικρες χωρες στην πλειονοτητα τους ζητανε μονο Αγγλικα,η Ιταλια αποτι ξερω ειναι δυσκολο να βρεις σε αλλη γλωσσα εκτος απο Ιταλικα ..τωρα και Ισπανια και η Γερμανια εχουνε καποια πανεπιστημια που με τα αγγλικα εισαι κομπλε .. και βασικα μονος σου πρεπει να το ψαξεις το θεμα ετσι και αλλιως στα σάιτ των πανεπιστημιων που σε ενδιαφερουνε .. ασε απο το γραφειο ερασμους να σου λενε ο,τι θελουνε ..
 

greekwolf

Member
Μηνύματα
147
Likes
26
Ταξίδι-Όνειρο
Road trip America
Mωρέ απο το γραφείο μου τα είπαν μια χαρά! Πολύ χαλαρούς τους είδα...ο καθηγητής που είναι υπεύθυνος για αρκετά από τα πανεπιστήμια με γείωσε.
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Mωρέ απο το γραφείο μου τα είπαν μια χαρά! Πολύ χαλαρούς τους είδα...ο καθηγητής που είναι υπεύθυνος για αρκετά από τα πανεπιστήμια με γείωσε.
Βρες μόνος σου τα πανεπιστήμια του εξωτερικού και τα μαθήματα που προσφέρουν και αυτά που σ' ενδιαφέρουν πήγαινέ τα στον καθηγητή για να πάρεις την έγκρισή του...
 

taxidakia

Member
Μηνύματα
285
Likes
51
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Άνδεις ξανά
+1 κι από εμένα. Ολλανδία, Σκανδιναβικές χώρες, Πολωνία, και γενικότερα σε χώρες των οποίων η γλώσσα δεν ομιλείται από πολλούς υπάρχουν αρκετά μαθήματα στα αγγλικά
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.212
Μηνύματα
883.810
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom