erasmus γαλλία ή βέλγιο

marina_cfu

Member
Μηνύματα
6
Likes
0
Καλησπέρα σε όλους!Πήρα και εγώ την απόφαση να πάω erasmus και είμαι στην αναζήτηση τελικού προορισμού!Απο τα ιδρύματα με τα οποία συνεργάζεται η σχολή έχω καταλήξει σε δύο προορισμούς.Γαλλία(Μπορντώ) και Βέλγιο(Γάνδη).Τι μου προτίνετε?Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Καλησπέρα σε όλους!Πήρα και εγώ την απόφαση να πάω erasmus και είμαι στην αναζήτηση τελικού προορισμού!Απο τα ιδρύματα με τα οποία συνεργάζεται η σχολή έχω καταλήξει σε δύο προορισμούς.Γαλλία(Μπορντώ) και Βέλγιο(Γάνδη).Τι μου προτίνετε?Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
Και οι 2 πόλεις είναι σούπερ. Θα έλεγα ότι το Μπορντώ είναι πιο "καλοκαιρινή" πόλη και η Γάνδη πιο "χειμωνιάτικη", αλλά κι αυτά είναι λεπτομέρειες...

Μάλλον πιο φτηνές είναι οι μετακινήσεις από/προς Ελλάδα από το Βέλγιο, αλλά και από το Μπορντώ παλεύεται.

Υπόψη, στη Γάνδη η τοπική γλώσσα είναι τα Ολλανδικά (όχι τα Γαλλικά), αλλά οι πάντες μιλάνε και Αγγλικά.
 

marina_cfu

Member
Μηνύματα
6
Likes
0
Καταρχήν ευχαριστώ για την απάντηση.Με τη γλώσσα δεν νομίζω να υπάρχει πρόβλημα.¨Αλλωστε τα μαθήματα είναι στα αγγλικά και απο τη στιγμή που μιλάνε και αγγλικά θα είμαι οκ πιστευώ.Αν χρειαστεί να μάθω φλαμανδικά για να έχω πιο άνετες συννενοήσεις υπάρχουν courses του πανεπιστημίου.΄¨Εχεις καμιά ιδέα για το κόστοσ ζωής στις πόλεις αυτές?Τι θα μου πρότινες?
 

evi01

Member
Μηνύματα
1.083
Likes
1.644
Ονειρεμένο Ταξίδι
Η γη ολάκερη!
Έχω φιλοξενηθεί σε εστία του πανεπιστημίου στη Γάνδη στα πλαίσια μιας ανταλλαγής. Τα δωμάτια ήταν άνετα και γενικά όλος ο χώρος ήταν πολύ προσεγμένος. Το κόστος ζωής ήταν περίπου ίδιο με εδώ.
 

marina_cfu

Member
Μηνύματα
6
Likes
0
Έχω φιλοξενηθεί σε εστία του πανεπιστημίου στη Γάνδη στα πλαίσια μιας ανταλλαγής. Τα δωμάτια ήταν άνετα και γενικά όλος ο χώρος ήταν πολύ προσεγμένος. Το κόστος ζωής ήταν περίπου ίδιο με εδώ.
Στην εστία έμενες με συγκάτοικο?Τα μαθήματα γίνονται στα αγγλικά έτσι?
 

evi01

Member
Μηνύματα
1.083
Likes
1.644
Ονειρεμένο Ταξίδι
Η γη ολάκερη!
Δεν πήγα σα φοιτήτρια στο Erasmus και δε γνωρίζω τίποτα για τη λειτουργία των πανεπιστημίων στη Γάνδη. Ήμουν σε πρόγραμμα ανταλλαγής εργαζομένων και με φιλοξένησαν σε δωμάτιο της εστίας. Τα δωμάτια ήταν όλα πολύ μεγάλα, μονόκλινα με δική τους κουζίνα (είχε και ψυγείο) και μπάνιο. Σε κάθε όροφο υπήρχε ένα μεγάλο σαλόνι όπου υπήρχε και wifi.
 

marina_cfu

Member
Μηνύματα
6
Likes
0
Δεν πήγα σα φοιτήτρια στο Erasmus και δε γνωρίζω τίποτα για τη λειτουργία των πανεπιστημίων στη Γάνδη. Ήμουν σε πρόγραμμα ανταλλαγής εργαζομένων και με φιλοξένησαν σε δωμάτιο της εστίας. Τα δωμάτια ήταν όλα πολύ μεγάλα, μονόκλινα με δική τους κουζίνα (είχε και ψυγείο) και μπάνιο. Σε κάθε όροφο υπήρχε ένα μεγάλο σαλόνι όπου υπήρχε και wifi.
Σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες!Κάτι τελευταίο.Είχες πρόβλημα στις συννενοήσεις σου στα αγγλικά?
 

evi01

Member
Μηνύματα
1.083
Likes
1.644
Ονειρεμένο Ταξίδι
Η γη ολάκερη!
Η φοιτητική εστία στη Γάνδη.
 

Attachments

evi01

Member
Μηνύματα
1.083
Likes
1.644
Ονειρεμένο Ταξίδι
Η γη ολάκερη!
Δεν αντιμετώπισα κανένα πρόβλημα στην επικοινωνία μαζί τους με Αγγλικά.
 

ViliaK

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλησπέρα σας, κι εγώ λοιπόν, φέτος πήρα την απόφαση να κάνω erasmus. Η χώρα που σκέφτομαι να επιλέξω είναι η αγαπημένη Γαλλία. Θέλω τη βοήθεια σας! Οι προτεινόμενες πόλεις είναι η Μασσαλία, η πόλη Νανσί, η Βρέστη, η πόλη Le mans και η πόλη Cergy. Δεν ξέρω ποιά πόλη να επιλέξω και τι φοιτητική ζωή θα έχουν αυτές οι πόλεις. Ξέρει μήπως να με βοηθήσει κάποιος?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.678
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom