Πορτογαλία Estufa Fria. Ένας τροπικός παράδεισος στο κέντρο της Λισαβόνας.

gelf

Member
Μηνύματα
659
Likes
12.737
Έχω διαβάσει πολλά για Λισαβόνα, την οποία έχω επισκεφτεί δεκάδες φορές. Είναι από τις αγαπημένες μου πόλεις και τη χρησιμοποιώ πολλές φορές ως βάση - ορμητήριο, ενός ταξιδιού. Είτε αυτό είναι στη Βραζιλία, είτε είναι στις Αζόρες, είτε είναι στο Μαρόκο κλπ. Για το σημείο της Λισαβόνας, για το οποίο δεν έχω διαβάσει ιδιαίτερα, είναι για την Estufa Fria.

1.JPG


2.JPG


Η Estufa Fria είναι ένας παράδεισος στο κέντρο της Λισαβόνας.

3.JPG


Την Estufa Fria, την είχα επισκεφτεί για πρώτη φορά το έτος 1995.
Παλιά, πολύ παλιά.

4.jpg


Τότε μου είχε κάνει μεγάλη εντύπωση.

5.jpg


6.jpg


Βέβαια από τότε τα χρόνια πέρασαν, έχω δει πιο εντυπωσιακούς κήπους, σε κλήματα τροπικά ή/και υποτροπικά, αλλά έχω πάντα στην καρδιά μου την Estufa Fria
Η Estufa Fria βρίσκεται στο κέντρο της Λισαβόνας και συγκεκριμένα ανάντη της πλατείας Marquês de Pombal, την οποία έβλεπα καθημερινά από το δωμάτιο του ξενοδοχείου μου,

7.JPG


στο βορειοδυτικό τμήμα του Parque Eduardo VII,

8.JPG


πάρκο το οποίο ονομάστηκε έτσι λόγω του βασιλιά Εδουάρδου Ζ της Αγγλίας, ο οποίος είχε επισκεφτεί τη Λισαβόνα το έτος 1902, προκειμένου να επιβεβαιώσει την Αγγλο - πορτογαλική συμμαχία.
Το Parque Eduardo VII διαθέτει όμορφη θέα προς την πόλη.

9.JPG


Την Estufa Fria, την επισκέφτηκα και πάλι, πριν από λίγες ημέρες, όταν σταμάτησα στη Λισαβόνα για ένα χαλαρωτικό τριήμερο, μετά από ένα επίσης χαλαρωτικό ταξίδι στις Azores και στη Madeira.
Παρ' όλο του ότι επέστρεφα από την αυθεντικές Azores και τους κήπους της Madeira, έκανα για ακόμα μια φορά επίσκεψη στην Estufa Fria (οι παρακάτω φωτογραφίες είναι του έτους 2019).

10.JPG


11.JPG


12.JPG


Δεν ήταν μαγικά, όπως πριν από 24 χρόνια (οι παρακάτω φωτογραφίες είναι του έτους 1995 - μήνας Ιούνιος),

13.jpg


14.jpg


15.jpg


αφού μάλιστα είχα τις εικόνες των προηγούμενων ημερών από Azores και Madeira, όμως θα συμβούλευα τον κάθε επισκέπτη της Λισαβόνας, να θυσιάσει μία με δύο ώρες για να απολαύσει αυτό τον παράδεισο, με φυτά από όλο τον πλανήτη.

16.JPG


17.JPG


ΥΓ. Το εισιτήριο εισόδου είναι 3,10 ευρώ.



ΤΕΛΟΣ
 

Nikos1986

Member
Μηνύματα
905
Likes
4.002
Επόμενο Ταξίδι
Γενεύη - Ανεσί
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία - Καλιφόρνια
Το "τέλος" πάει στην περιγραφή των κήπων, έτσι; Γιατί μένουν και τα νησιά... :innocent:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.769
Μέλη
38.882
Νεότερο μέλος
aggelostzava

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom