Θιβέτ Κίνα FAQ CHINA

zade

Member
Μηνύματα
160
Likes
693
Επόμενο Ταξίδι
Κάπου...
Ας ξεκινήσω λοιπόν.

Η δουλειά μου είναι καθηγητής κινεζικών. Επίσης κάνω μεταφράσεις και διερμηνείες από τις δύο γλώσσες και κάποιες φορές και στα Αγγλικά ή ακόμα και στα Γερμανικά. Προφανώς ξέρω Κινέζικα (duh) και έχω επικεφθεί τόσο λόγω δουλειάς όσο και λόγω αναψυχής πολλές φορές την χώρα (την Κίνα, όχι την Ελλάδα) . Θα μπορούσα να γράψω πολλές ταξιδιωτικές ιστορίες πάνω στο θέμα (πράγμα που σκοπέυω να κάνω κάποια στιγμή) αλλά μέχρι τότε είμαι εδώ για να απαντήσω τις απορίες σας. θα προσπαθώ να απαντήσω σε όλες τις απορίες, ακόμα και στις πιο αντισυμβατικές και μιας και έχω κάνει αρκετά πράγματα κατα πάσα πιθανότητα μπορώ να σας κατατοπίσω.

Επειδή εσείς μπορεί να ντρέπεστε, θα ρωτήσω εγώ μερικές απορίες, μερικές χρήσιμες, άλλες όχι και τόσο...


1)Μπορώ να πάω στο σινικό τείχος και να κυκλοφορώ χωρίς κοντομάνικο από πάνω, δηλαδή να είμαι ο κλασικός Έλληνας μπάρμπας που φοράει μόνο σορτσάκι;

Ναι, μπορείς.

2) Είναι αληθεια ότι στην κίνα τρώνε τα πάντα, ακόμα και σκορπιούς και κάμπιες και όλα αυτά;

Ναι αλήθεια είναι. Δεν τρώγονται βέβαια όλα, υπάρχουν συγκεκριμένα είδη από αυτά τα έντομα που τρώγονται ,αλλά σε γενικές γραμμές μπορείς να φας ό,τι τραβάει η όρεξή σου . Οι σκορπιοί που δοκίμασα εγώ ήταν δύο ειδών. Ο μεγάλος μαύρος που είναι πικρός και η υφή του είναι σαν πατέ πάπιας και οι μικροί που έχουν γεύση πατατάκι με αλάτι.

3) Πόσες μέρες χρειάζεται για να δεις όλη την Κίνα;

Συνολικά έχω περάσει ταξιδεύοντας παραπάνω από 7 μήνες στην Κίνα, άλλοτε σε ταξίδια αστραπή της μιας εβδομάδας και άλλοτε σε μεγαλύτερα χρονικά διαστήματα, με μάξιμουμ τους τρεις συνεχόμενους μήνες ταξιδού. Έχω δεί κάτι λίγο παραπάνω από το 70 % της χώρας και ακόμα μου λέιπουν πράγματα. Οι αποστάσεις είναι τεράστιες και δεν είναι πάντα εύκολο να πας από μεριά σε μεριά, ειδικά στα υψίπεδα του θιβέτ. Γενικά δεν μπορώ να πω ότι χρειάζεται "τόσες" μέρες για να το κάνεις.

4) Σε έχει τσακώσει ποτέ η κινέζικη αστυνομία;

Ναι, μια φορά, αλλά λόγω του ότι το διαβατήριο μου είχε σφραγίδα Τουρκίας με είσοδο και έξοδο στην Τουρκία την ίδια ημέρα. Για κάποιον λόγο δεν άρεσε αυτό με αποτέλεσμα να καταλήξω στο τμήμα. Μετά από τις απαραίτητες εξηγήσεις ( Η Τουρκία ήταν χώρα transit και είχα 16 ώρες αναμονή) με άφησαν, χωρίς προβλήματα. Γενικά δεν ήταν ούτε άσχημη ούτε οδυνηρή εμπειρία.

5) Είναι οκ να φτύνεις στο δρόμο, να ρεύεσαι και να κλάνεις μέσα στον κόσμο;

Απόλυτα.

6) Ποιός είναι ο καλύτερος τρόπος για να ταξιδέψεις εντός Κίνας ;

Το τρένο σίγουρα. Η Κινέζικη κυβέρνηση έχει επενδύσει πάρα πολλά σε υποδομές στον τομέα των μεταφορών, ειδικά στις σιδηροδρομικές συνδέσεις. Πέραν του συμβατικού τρένου, υπάρχει το επονομαζόμενο GaoTie (γρήγορο τρένο) που συνδέει πάρα πολλά σημεία της χώρας γρήγορα και χωρίς την ταλαιπωρία των αεροδρομίων. η ωραίοτερα διαδρομή με τρένο που έχω κάνει στην ζωή μου ήταν το τρένο από την Πόλη Xian έως την Lhasa την πρωτεύουσα του Θιβέτ. Δεν συγκρίνεται με τίποτα άλλο στον κόσμο και προφανώς είναι καλύτερη από την πολυθρύλητη αλπική διαρομή στην καρδιά της Ευρώπης.

7) Γενικά οι Κινέζοι συμπαθούν τους Έλληνες;

Γενικά ναι. Οι Κινέζοι θεωρούν εαυτόν ανώτερο από όλους σε επίπεδο πολιτισμού και κουλτούρας, πλην των Ελλήνων. Πρακτικά είμαστε οι μόνοι που θεωρούμαστε ισάξιοι με αυτούς και όταν πεις ότι είσια Έλληνας συνήθως η αντίδραση είναι συμπάθεια. μου έχει τύχει βέβαια σε κάποια χωριά να μην έχουν ακούσει ποτέ την χώρα μας , αλλά αυτό ήταν η εξαίρεση.

8) Για να πας σε λίγο πιο "ψαγμένα" μέρη ή να κάνεις πράγματα που δεν είναι "τουριστικά" χρειάζεται να ξέρεις Κινέζικα ή μπορείς και αλλιώς;

Αυτή είναι μάλλον η πιο σημαντική ερώτηση. Η απάντση είναι σίγουρα ΟΧΙ δεν χρειάζεται. Το να ξέρεις Κινέζικα σίγουρα σε γλυτώνει από χρόνο και χρήματα, αλλά δεν είναι απαραίτητο για να βγεις και λίγο από τα κλασικά τουριστικά μονοπάτια.

Αυτές ήταν οι αρχικές ερωτήσεις, τώρα περιμένω εσάς. Ακόμα και τρολ ερωτήσεις. Κι απ αυτές απαντάμε.
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.541
Likes
8.517
Ταξίδι-Όνειρο
Άβυσσος
Ωραία ιδέα για τόπικ!

5) Είναι οκ να φτύνεις στο δρόμο, να ρεύεσαι και να κλάνεις μέσα στον κόσμο;

Απόλυτα.

Είχα Κινέζους συγκάτοικους και είχα και έχω αρκετούς συνάδελφους και μπορώ να το επιβεβαιώσω.


η ωραίοτερα διαδρομή με τρένο που έχω κάνει στην ζωή μου ήταν το τρένο από την Πόλη Xian έως την Lhasa την πρωτεύουσα του Θιβέτ. Δεν συγκρίνεται με τίποτα άλλο στον κόσμο και προφανώς είναι καλύτερη από την πολυθρύλητη αλπική διαρομή στην καρδιά της Ευρώπης.

Ενδιαφέρον. Έχω κάνει την αλπική διαδρομή με τρένο και ήταν φανταστική και σίγουρα η καλύτερη διαδρομή που έχω δει. Κρατάω αυτό το σχόλιο κι ελπίζω κάποια στιγμή να έχω και προσωπική άποψη γι'αυτή την σύγκριση.




Δεν ξέρω αν αυτό το θέμα το ξεκίνησες με ερωτήσεις καθαρά ταξιδιωτικές, αλλά η ερώτηση που θέλω να κάνω αφορά το εργασιακό κομμάτι. Στην Ευρώπη τους βλέπουμε να δουλεύουν 10ώρα+, τα σκ και σε περιόδους διακοπών οικειοθελώς ακόμα και σε δουλειές που δεν χρειάζεται, θυσιάζοντας φυσικά την προσωπική ζωή. Γνωρίζεις αν ισχύει το ίδιο στην Κίνα;
 

zade

Member
Μηνύματα
160
Likes
693
Επόμενο Ταξίδι
Κάπου...
Δεν ξέρω αν αυτό το θέμα το ξεκίνησες με ερωτήσεις καθαρά ταξιδιωτικές, αλλά η ερώτηση που θέλω να κάνω αφορά το εργασιακό κομμάτι. Στην Ευρώπη τους βλέπουμε να δουλεύουν 10ώρα+, τα σκ και σε περιόδους διακοπών οικειοθελώς ακόμα και σε δουλειές που δεν χρειάζεται, θυσιάζοντας φυσικά την προσωπική ζωή. Γνωρίζεις αν ισχύει το ίδιο στην Κίνα;
Όχι μόνο ταξιδιωτικές. Όλων των ειδών ερωτήσεις απαντάμε. Στην ερώτησή σου τώρα:

Στην Κίνα γενικά λίγα πράγματα "κλείνουν". Δηλαδή εάν εδώ στην Ελλάδα η Κυριακάτικη εργασία είναι κόκκινο πανί, στην Κίνα είναι απολύτως φυσιολογική. Όλα τα εμπορικά λειτουργούν 7 ημέρες την εβδομάδα , απλώς σε κάποιες πόλεις, μικρότερες συνήθως, την Κυριακή ανοίγουν μια ώρα αργότερα (συνήθως 11 το πρωί αντί για 10 που ανοίγουν τις καθημερινές) και κλείνουν μια ώρα νωρίτερα δηλαδή 9 το βράδυ, αντί για 10.

Στις επιχειρήσεις, δηλαδή στις δουλειές γραφείου δεν ισχύει απόλυτα αυτό. Γενικά δεν δουλεύουν τα Σ/Κ αλλά εάν υπάρχει meeting ή πελάτης ή κάτι σημαντικό, εννοείται πως θα θυσιάσεις την προσωπική/οικογενειακή σου ζωή και θα βάλεις πάνω απ όλα τις ανάγκες της εταιρίας.

Αυτό έχει να κάνει κιόλας με την Κινέζικη εργασιακή ηθική, η οποία έχει βαθιά κομφουκιανιστικές ρίζες. Αυτό σημαίνει υπακοή στους ανωτέρους ακόμα και υποταγή κάποιες φορές. Η δουλειά σου είναι κομμάτι του σπιτιού σου, οπότε θεωρείται φυσικό να την τοποθετείς πολύ ψηλά.

Ο Jack Ma , ο ιδρυτής της Αlibaba συνόψισε πολύ καλά το πως είναι οι εργασιακές συνθήκες στην Κίνα, στην φράση «Jiu Jiu Liu» που όταν μεταφράζεται σημαίνει 9-9-6 . Δηλαδή δουλειά από τις εννιά ως τις εννιά, έξι ημέρες την εβδομάδα. Πάνω κάτω αυτά είναι τα ωράρια ενός μέσου κινέζου, ανεξαρτήτως εργασίας.

Τώρα το πράγμα αλλάζει τελείως εάν είσαι δυτικός. Συνήθως οι δυτικοί που δουλεύουν στην Κίνα έχουν πάει εκεί διότι τους έστειλε η Δυτική εταιρία στην οποία δουλεύουν και έχει κάποιο παράρτημα ή εργοστάσιο στην Κίνα. Αυτοί δουλεύουν με συνθήκες Ευρώπης/ Αμερικής (ανάλογα την σύμβαση) , παχυλούς μισθούς και bonus. Συνήθως δουλεύουν για ένα συγκεκριμένο χρονικό διάστημα (3-5 χρόνια) βγάζουν πολλά λεφτά και μετά είτε παίρνουν μετάθεση, είτε παραιτούνται και κάνουν κάτι δικό τους.

Γενικά αν είσια δυτικός που δουλεύει στην Κίνα, συνήθως σημαίνει ότι βγάζεις πολλά λεφτά.


Bonus ερώτηση τώρα:

Ποιά είναι μεγαλύτερη βλακεία που έχεις κάνει στην Κίνα;

Είναι πάρα πολλές , φτιάχνω ολόκληρο βιβλίο ,αλλά θα σταθώ σε μία:
Ήμουν για δουλειά σε μια πανέμορφη πόλη με λίμνες και αφότου έχουμε τελειώσει την δουλειά, λέει ένας Έλληνας της παρέας πάμε σε ένα καλό μαγαζί να φάμε. Ντάξει λέω, αυτός μένει εδώ, θα ξέρει κιόλας κάνα φοβερό Κινέζικο δίπλα στη λίμνη, θα καλοπεράσουμε. Και ενώ γενικά ξέρω ότι οι επιλογές του συγκεκριμένου είναι τουλάχιστον αυτοκτονικές, εκείνη τη βραδιά λέω πάμε. Και μας πάει σε ένα φουλ τουριστικό μέρος, σε κάτι κακοφωτισμένα στενά που συχνάζουν ΜΟΝΟ δυτικοί.

Και ήταν μεξικάνικο εστιατόριο που το είχε Ταϋλανδέζος..... Με πακιστανούς μάγειρες...
Και καταλήγουμε να τρώμε την χειρότερη τορτίγια της ζωής μας, να την πληρώνουμε ένα σκασμό λεφτά και να έχουν και τα Αγγλάκια στο διπλανό τραπέζι να έχουν πιεί τα άντερά τους και να φωνάζουν κάθε τρεις και λίγο CHEEEERS MATE! Φακ.
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.541
Likes
8.517
Ταξίδι-Όνειρο
Άβυσσος
Ευχαριστώ για την αναλυτική απάντηση.

Επανέρχομαι με ερωτήσεις με τουριστικό ενδιαφέρον.

- ομορφότερες πόλεις/χωριά που είδες;

- ομορφότερα φυσικά τοπία;

- αρχαιολογικοί χώροι που σε εντυπωσιασαν;

- πολιτιστικά δρώμενα/γιορτές με περισσότερο ενδιαφέρον;

Αυτά προς το παρόν. Είναι σίγουρο ότι θα επανέλθω με περισσότερες ερωτήσεις στο μέλλον. Είναι ένας προορισμός που με ενδιαφέρει αλλά χανομαι όταν ψάχνω πληροφορίες. Ελπίζω να μην σε κουρασω!
 

zade

Member
Μηνύματα
160
Likes
693
Επόμενο Ταξίδι
Κάπου...
Ευχαριστώ για την αναλυτική απάντηση.

Επανέρχομαι με ερωτήσεις με τουριστικό ενδιαφέρον.

- ομορφότερες πόλεις/χωριά που είδες;
Δεν είναι κάτι που μπορώ να απαντήσω μονολεκτικά, αλλά μπορώ να σου πω τα πρώτα που μου έρχονται τώρα στο νου.

Για μένα Κίνα= Πεκίνο. Εάν θέλεις να δεις μια εικόνα του παρελθόντος και να καταλάβεις πως και γιατί, δεν νοείται να μην έχεις επισκεφθεί το Πεκίνο. Είναι από τις λίγες πόλεις της Κίνας που ακόμα διατηρούν έναν χαρακτήρα. Οι περισσότερες κινέζικες πόλεις είναι απλώς τεράστιες μεγαλουπόλεις που εάν δεν κατοικούνταν από Κινέζους και έβλεπες παντού δυτικούς δεν θα καταλάβαινες καμία διαφορά. Ειδικά η Shanghai (που ορισμένοι λένε ότι είναι καλύτερη απ' το Πεκίνο - Πάναϊα βόηθα...) είναι μια οποιαδήποτε δυτική μεγαλούπολη χωρίς χρώμα και κάτι που να έστω να μαρτυράει ότι είναι Κινέζικη πόλη.

πχ μια φωτογραφία από μια τυχαία μεριά του Πεκίνου
20170730_085547.jpg


καταλαβαίνεις ότι ΝΑΙ είμαι στην Κίνα.


- ομορφότερα φυσικά τοπία;
Eδώ και αν είναι δύσκολη η απάντηση. Μπορώ να σου αραδιάσω πάρα πολλά. Πάλι σου λέω αυτά που μου έρχονται πρώτα στο μυαλό, οπότε μου άρεσε πάρα πολυ το όρος Hua (Hua Shan) που είναι ένα βουνό/φυσικό πάρκο δίπλα στην πόλη Xian και είναι κρίμα που δεν το επισκέπτονται περισσότεροι ξένοι , αλλά πηγαίνουν να δουν μόνον τον Πήλινο στρατό.
20170804_154850.jpg


20170804_163828.jpg


Επίσης πολύ ωραίο μέρος αν και τουριστικό είναι το Guilin, που είναι μάλλον η τοποθεσία που έχουμε στο μυαλό μας ως εξιδανίκευση του τι είναι Κίνα.

20170831_111151.jpg

20170831_161327.jpg


Είναι τρομέρα πολλά τα σημεία που η φυσική ομορφιά στην Κίνα είναι απαράμιλλη και μπορώ να πω ότι σε αποζημιώνει για τους όχι και τόσο εντυπωσιακούς αρχαιολογικούς χώρους..

- αρχαιολογικοί χώροι που σε εντυπωσιασαν;
Κι αυτή εδώ η απάντηση είναι σαν συνέχεια του παραπάνω. Ε λοιπόν μαντέψ' τε τι! Οι περισσότεροι αρχαιολογικοί χώροι στην Κίνα είναι απλώς συμπαθητικοί. Και όμως δεν είναι ούτε τρομεροί, ούτε φανταστικοί ούτε καν νιώθεις δέος.

Δεν το λέω επειδή είμαι Ελληνάρας και "we built civilization when you ate bananas" αλλά υπάρχει κάτι πολύ συγκεκριμένο στην Κινέζικη αντίληψη, που είναι πολύ μακριά από το δικό αίσθημα του "εντυπωσιακού". Γενικά λοιπόν στην κινέζικη αρχιτεκτονική/τέχνη/καλλιτεχνική δημιουργία ο εντυπωσιασμός προσπαθεί να προκύψει περισσότερο λόγω του όγκου και λιγότερο λόγω της λεπτομέρειεας και της λεπτοδουλειάς που έχει γίνει. Εαν το λέγαμε λίγο πιο ισωπεδωτικά θα ήταν κάτι σαν μεγάλο=εντυπωσιακό και μικρό=έτσι κι έτσι.

Είναι ακριβώς ο λόγος για τον οποίο μια χαρακτηριστική αντίδραση των κινέζων τουριστών όταν βλέπουν τον παρθενώνα είναι " μα καλά τόσο μικρός είναι". Δεν σας κάνω πλάκα, τους φαίνεται μικρός. Γιατί στην χώρα τους συνήθως τα must see σημεία αρχαιολογικού ενδιαφέροντος είναι τεράστια και πληθωρικά, σχεδόν μπαροκ.

Το αντίστροφο συνέβη σε εμένα όταν είδα τον πήλινο στρατό. Προφανώς εκτίμησα τον όγκο και το μέγεθος αυτού που έβλεπα , αλλά δεν ένιωσα ότι μου προξένησε δέος ή θαυμασμό. Ήταν απλά καλό.
Ίσως επειδή στα Ελληνικά αγάλματα μέχρι και η τελευταία φλέβα του χεριού είναι σκαλισμένη στο μάρμαρο, ενώ εδώ έβλεπα playmobil σε φυσικό μέγεθος. Ίσως απλώς τα δικά μου κριτήρια είναι διαφορετικά , τέλος πάντων για κάποιον λόγο αυτό ηταν ένα αίσθημα που με ακολούθησε σε πολλά αρχαιολογικά μουσεία και αρχαιολογικούς χώρους.

ΑΛΛΑ

Το Σινικό τείχος , τα Θερινά ανάκτορα και η λίμνη της Hangzhou δεν παίζονται . Είναι τα τρία top αξιοθέατα για εμένα σε όλη την Κίνα. Ίσως βέβαια να έχω αυτή τη γνώμη και λόγω του ότι συνδυάζουν μαγευτικά φυσικό περιβάλλον με ανθρώπινη δραστηριότητα. Ειλικρινά δεν μπορώ να προσδιορίσω απόλυτα γιατί λέω αυτά και όχι άλλα.

Επίσης, το θιβέτ είναι δικό του κεφάλαιο, κάποια στιγμή θα το γράψω πιο αναλυτικά.

- πολιτιστικά δρώμενα/γιορτές με περισσότερο ενδιαφέρον;

Αυτά προς το παρόν. Είναι σίγουρο ότι θα επανέλθω με περισσότερες ερωτήσεις στο μέλλον. Είναι ένας προορισμός που με ενδιαφέρει αλλά χανομαι όταν ψάχνω πληροφορίες. Ελπίζω να μην σε κουρασω!
Δεν έχω πάει ποτέ σε περίοδο γιορτών στην κίνα, για τον απλούστατο λόγο ότι γίνεται το αδιαχώρητο. Ο εσωτερικός τουρισμός είναι τρομακτικά πολύς με αποτέλεσμα να μην βρίσκεις εισιτήρια, να μαλώνεις για να έχεις μια θέση να κάτσεις και γενικά να βλαστημάς την ώρα και την στιγμή που βρέθηκες εκεί. Μια φορά είχε τύχει να βρίσκομαι στην Κίνα σε περιόδο zhongqiujie (mid autumn festival) που είναι μια σημαντική γιορτή τους, και ήταν τόσο ασφυκτικά γεμάτα τα πάντα, που χαλάει την όλη εμπειρία. Γενικά αποφεύγουμε Κίνα σε περιόδους τοπικών εορτών εκτός εάν είμαστε πολύ αποφασιμένοι και έχουμε τεράστια αποθέματα υπομονής.
 

Attachments


Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.298
Μέλη
38.894
Νεότερο μέλος
mikesf

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom