Σουηδία Gothenburg μία πραγματική αποκάλυψη!!!!!

danaesky

New Member
Μηνύματα
1
Likes
1
Αν και συνηθίζω να προγραμματίζω το ταξίδια αρκετό καιρό πρίν, το ταξίδι στο Gothenburg προέκυψε 15 ημέρες πρίν την αναχώρησή. Μία κολλητή πηγαινοέρχεται την τελευταία δεκαπενταετία στο Gothenburg καθώς ο σύζυγός της διατηρεί ένα ελληνικό εστιατόριο εκεί μαζί με τον αδερφό του.Η πρόσκληση λοιπόν ήταν ανοιχτή εδώ και καιρό και όταν ήρθε το πλήρωμα του χρόνου άδραξα την ευκαιρία. Ξεκίνησα λοιπόν Τετάρτη μεσημέρι από Αθήνα και έφτασα στο Gothenburg, με μια στάση 3 ωρών στην Βιέννη, στις 21.45. Το αεροδρόμιο του Gothenburg είναι πολύ μικρό και δεν άργησα καθόλου να βγώ από αυτό. Με το που βγήκα έξω ξαφνιάστηκα και ξανακοίταξα το ρολόι...ήταν πράγματι βράδυ αλλά εκεί ο ήλιος ήταν ακόμα ψηλά.Νόμιζες οτι είναι μεσημέρι και έχεις όλη την ημέρα μπροστά σου να κάνεις ένα σωρό πράγματα! Αυτή η αίσθηση υπήρχε όλες τις ημέρες της παραμονής μου εκείνη και δεν μπόρεσα να το συνηθίσω!!!Τους καλοκαιρινούς μήνες ο ήλιος δύει στις 12:00 το βράδυ και ανατέλλει στις 2:00 το πρωί!!!Απίστευτο μου φαινόταν .Τον χειμώνα βέβαια ισχύει ακριβώς το αντίθετο ανατέλλει στις 9:00πμ και χάνεται στις 3:00μμ!!Αυτός είναι ο λόγος που όλοι οι βόρειοι το χειμώνα πηγαίνουν διακοπές στην Ταυλάνδη και γενικότερα κάνουν σολάριουμ.Μόλις λοιπόν βγήκα από το αεροδρόμιο πήρα ταξί της εταιρείας TAXI GOTHEBORG til 650000 ,όπως μου είχε πει η φίλη μου είναι η πιο οικονομική εταιρεία και μόλις μπήκα ζήτησα από τον ταξιτζή fast pris που σημαίνει σταθερή τιμή.Εδωσα το χαρτάκι με την διεύθυνση, την έψαξε ο οδηγός στο gps αλλά πάλι άκρη δεν έβγαλε για το που πήγαινα. Έτσι μου ζήτησε το τηλέφωνο των παιδιών και τους τηλεφώνησε και συνεννοήθηκαν. Η απόσταση του αεροδρόμιου από την πόλη είναι 20 περίπου χλμ και κάναμε 20 περίπου λεπτά να φτάσουμε. Εκεί μέσα στο ταξί δεν ένιωσα ουτε λεπτό ανασφάλειας για το που με πήγαινε. Το θεώρησα άκρως πολιτισμένο.Υπάρχει και λεωφορείο που ξεκινάει από τον σιδηροδρομικό σταθμό, στο κέντρο της πόλης και κάνει συχνές στάσεις σε εξίσου κεντρικά σημεία. Το λεωφορείο ξεκινάει κάθε μισή ώρα από και πρός το αεροδρόμιο, θέλει περίπου 45 λεπτά και η τιμή του εισητηρίου είναι 80 κορώνες δηλαδή περίπου 8ευρώ ( ισοτιμία ευρώ με κορώνα : 1Ε= 9,26 SEΚ). Έφτασα λοιπόν στο εστιατόριο των παιδιών που βρίσκεται σε μια περιοχή 15λεπτά μακριά από το κέντρο της πόλης, στην περιοχή Kalltorp.Μία ήσυχη περιοχή με μεγάλους δρόμους, ποδηλατόδρομους και ακόμα μεγαλύτερα πεζοδρόμια. Τα σπίτια είναι τύπου πολυκατοικιών 3ορόφων και διαμερίσματα στην σοφίτα με μικρά μπαλκονάκια και σκεπή και επίσης στην περιοχή υπάρχουν και πολλές δίπατες μονοκατοικίες με υπέροχους κήπους.Οι φίλοι μου είχαν ένα τριάρι διαμέρισμα στην σοφίτα της πολυκατοικίας, όπου στο ισόγειο είναι το εστιατόριο τους MORAVIA λέγεται. Όταν τους ρώτησα γιατι δεν έχει ελληνικό όνομα, μου είπαν οτι το εστιατόριο είναι χρόνια στην περιοχή και όταν το αγόρασαν διατηρησαν το όνομα.Εκείνη την μέρα δεν κάναμε τιποτα παρά να δώ λιγο τα παιδιά και να κοιμηθούμε καθώς οι μέρες που θα ακολουθούσαν θα ήταν κουραστικές.
Δεύτερη Μέρα:
Ξυπνήσαμε όλο χαρά για να αρχίσουμε τις βόλτες, αλλά για κακή μας τύχη έβρεχε πολύ δυνατα. Αυτό είναι ένα σύνηθες φαινόμενο για την περιοχή ακόμα και το καλοκαίρι, όπως μου είπε απογοητευμένη η φίλη μου. Πρότεινε όμως να επισκευτούμε το universeum ένα διαδραστικό μουσείο -ζωολογικό κήπο!! Πήραμε το τράμ και μετά από λίγες στάσεις φτάσαμε .Η αρχιτεκτονική του κτιρίου ιδιαίτερη ,ε τούβλα, τζαμαρίες και τσιμέντο.Ηταν γεμάτο κόσμο και κατάλαβα γιατι!!!Το κτίριο ήταν τετραόροφο και είχε και υπόγειο και χωρίζονταν νοητά με μία κάθετη γραμμή. Στην αριτερή του πλεύρά σε όλους τους ορόφους λειτουργούσε ζωολογικός κήπος. Στην κορυφή του κτιρίου οι συνθήκες ήταν του βόρειου πόλου ενώ κατεβαίνοντας οι συνθηκες άλλαζαν σε τροπικό κλίμα, εύκρατο κλίμα και συνθηκες υδροβιότοπων. Σε κάθε περίπτωση φιλοξενούσε ζώα που ζούν στις αντίστοιχες περιοχές!! Επίσης ένας όροφος είχε τεράστια ενυδρία με διαφορα είδη ψαριών ( από ψάρι κλοουν μέχρι τεράστιο καρχαρία, φάλαινα ή ξιφία!!!), άλλων ζωντανών οργανισμών και διαφόρων φυτών. Στους ορόφους με το τροπικό κλίμα η ζέστη ήταν έντονη, εαν φορούσες γυαλιά θόλωναν. Ο κόσμος και κυρίως τα παιδάκια ήταν πάρα πολλά. Όταν τελειώσαμε τον ζωολογικό κήπο είχε μεσημεριάσει και αρχίσαμε να πεινάμε. Καθίσαμε στο καφέ- εστιατόριο του χώρο και δοκιμάσαμε κάποια από τα γλυκά με τα φρούτα του δάσους που φαίνοταν λαχταριστά. Ήταν πράγματι καταπληκτικά και καθόλου γλυκά. Στην συνέχεια ξεκινήσαμε τους ορόφους των διαδραστικών παιχνιδιών και εκεί πραγματικά εντυπωσιάστηκα!!!Είχε απίστευτα πράγματα: από τον κύκλο του νερού και το φαινόμενο του Παναμά, το εσωτερικό διαστημόπλοιου σε πραγματικό μέγεθος, τους πλανητες και το διάστημα σε μόνιτορ, μίνι γήπεδα ποδοσφαίρου, στιβου, μπάσκετ, αυτοκίνητα, μηχανές και φορτηγά σε φυσικά μεγέθη, αίθουσα με κάτοπρτα, διαδραστικά τραπέζια και πάρα πολλά άλλα!!!!! εντυπωσιάστικα.Ηταν μοναδική εμπειρία κυρίως για τα παιδάκια. Τέλος και ενώ είχε πια περάσει η ώρα επισκευτηκαμε το μαγαζάκι για λίγα σουβενίρ και πήραμε τον δρόμο της επιστροφής πραγματικά κουρασμένες.Το υπόλοιπο εκείνης της ημέρας το περάσαμε στο σπίτι κάνοντας σχέδια για την επόμενη και ευχόμενες ο καιρός να είναι καλύτερος.
Τρίτη Μέρα:
Ξυπνήσαμε και ο καιρός μας αποζημίωσε!!!Ο ήλιος ήταν λαμπερός, ο ουρανός καταγάλανος και αναμένονταν πολύ ζέστη όπως είπαν τα παιδιά. Φάγαμε γρήγορα το πρωινό μας και ξεκινήσαμε με την φίλη μου και των 2 χρονών γιό της για την πόλη. Πήραμε το τράμ (δεν έχει η πόλη μετρό, αλλά τράμ και λεωφορεία.Τα δρομολόγια είναι πολύ συχνά) και κατεβήκαμε στο κέντρο της πόλης. Ξεκινήσαμε την βόλτα μας σε ένα μεγάλο πάρκο, που βρίσκετε δίπλα σε ένα από τα πολλά κανάλια της πόλης. Το πάρκο είναι τεράστιο πολύ περιποιημένο με πολλά θερμοκήπια, όπου κανείς μπορεί να τα επισκεπτει δωρεάν και να θαυμάσει φυτά από διάφορα μέρη του πλανήτη. Επίσης μέσα στο πάρκο υπάρχουν καφέ, εστιατόρια, παιδικές χαρές και ένας συναυλιακός χώρος. Εκεί κάτω από μία ομπρέλα ήπιαμε τον καφέ μας και φάγαμε γλυκά στο πολύ όμορφο Rosenbutiken λέγοντας χαριτολογώντας that's life!!!! Η ζέστη ήταν αφόρητη. Έβλεπες πολύ κόσμο σε διάφορα μέρη του πάρκου να κάνουν ηλιοθεραπεία και πικ- νικ.Το μεσημεράκι ξεκινήσαμε να περπατήσουμε στα τεράστια πεζοδρόμια της πόλης. Περάσαμε από το κτίριο του πανεπιστημίου και φτάσαμε στην Haga κάτι σαν να λέμε Πλάκα.Δεν καταλαμβάνει την έκταση της Πλάκας, στην ουσία είναι ένας δρόμος μόνο. Η περιοχή γύρω από αυτό τον δρόμο είναι η παλιά πόλη .Ο δρόμος είναι μεγάλος και είναι γεμάτος μαγαζάκια με είδη σουβενίρ και γενικότερα με πράγματα για το σπίτι ( η Σουηδία φημίζεται για τα αντικείμενα με ιδιαίτερο design για το σπίτι) καθώς επίσης και πολλά καφέ, ζαχαροπλαστεία. Είναι ένα από τα τουριστικά σημεία της πόλης. Εκεί καθίσαμε και φάγαμε από μία καταπληκτική σαλάτα και ήπιαμε από μία μπύρα.Ήταν μοναδικά. Όταν πλέον φύγαμε βγήκαμε κοντά στο βιομηχανικό λιμάνι της πόλης και κάναμε μια χαλαρή βόλτα θαυμάζοντας τους τεράστιους αυτοκινητόδρομους από την μιά και τα γιγαντιαία καράβια από την άλλη!!!Αργά το απόγευμα και εξουθενωμένες από την ζέστη και το περπάτημα πήραμε τον δρόμο της επιστροφής!!!
Tέταρτη Μέρα:
Ξυπνήσαμε με την ίδια υπέροχη λιακάδα, όπως και την προηγούμενη μέρα. Τα προγνωστικά έδιναν 30ο Kelsiou και τα παιδιά μου είπαν οτι αυτη η θερμοκρασία είναι καύσωνας για την Σουηδία!!!!Εντυπωσιάστηκα συγκρίνοντας τις θερμοκρασίες με την Ελλάδα, όμως γρήγορα κατάλαβα οτι η ζέστη πράγματι ήταν μεγγάλη και η ατμοσφαιρά με την υγρασία του κλιματος ήταν αποπνικτική!!! Αυτή την μέρα θα την περνούσαμε όλη στο Liseberg κάτι σαν να λέμε στο ελληνικό Alou Fan Park. Το Liseberg είναι το μεγαλυτερο πάρκο στην Σουηδία και μαζεύει καθημερινά εκατοντάδες τουρίστες και όχι μόνο. Είναι μια τεράστια έκταση μέσα στην πόλη με λόφους, κανάλια όπου εκεί υπάρχουν θεόρατες κατασκευές με παιχνίδια για όλες τις ηλικίες και όλα τα γούστα. Υπάρχουν επίσης αμέτρητα καφέ, εστιατόρια, καντίνες για γρήγορο φαγητό,περίπτερα που πουλάνε τεράστια παγωτά μηχανής διαφόρων γεύσεων σε πολύ χαμηλές τιμές. Επίσης υπάρχουν πολλά περίπτερα όπου κανείς μπορεί να ποντάρει σε αριθμούς και να κερδίσει τεράστιες συσκευασίες από σοκολάτες με δημοφιλέστερες τις Marabou,τις Kex και τις Toblerone. Στα δρομάκια υπάρχουν μεταλλικά αστέρια με τους διάσημους που κατα καιρούς έχουν επισκεφτει το συγκεκριμένο Λούνα-Πάρκ. Το εισιτήριο δεν είναι ακριβώ, η φίλη μου είχε κάρτ μέλους με την οποία μπορείς να έρχεσαι όλο τον χρόνο. Επίσης στην είσοδο αγόραζες και κουπόνια με τα οποία ανέβαινες στο κάθε παιχνίδι!!!Εκεί μείναμε όλη την ημέρα, φάγαμε, ήπιαμε καφέδες και ανεβήκαμε σε διάφορα παιχνίδια ,κυρίως μικρών ηλικιών εφόσον είχαμε μαζί μας και το μωρός της. Ανεβήκαμε όμως και στην ρόδα από την οποάι είδαμε όλη την πόλη και πράγματι η θέα ήταν μοναδική!!!!Δοκιμάσαμε την τύχη και και στις ¨ρουλέτες¨ αλλά δυστυχώς δεν κερδίσαμε καμία από τις υπερπαραγωγές συσκευασιών σοκολάτων. Μοναδική εμπειρία και αξίζει κανείς να επισκεφτει το συγκεκριμένο μέρος.Φύγαμε με την προοπτική να πηγαίναμε για καφέ απέναντι ακριβώς από το Liseberg στον γυάλινο ουρανοξύστη όπου στο τελευταιο όροφο έχει ένα καταπληκτικό καφέ ,αλλά μάλλον ήμασταν πολύ κουρασμένες για κάτι τέτοιο. Πήραμε τον δρόμο της επιστροφής για να φάμε στο εστιατόριο των παιδιών το υπέροχο ρυζότο θαλασσινών που με τόση φαντασία φτιάχνουν.
Πέμπτη Μέρα :
Ξυπνήσαμε και ο καιρός δεν μας έδινε την βεβαιότητα οτι δεν θα βρέξει. Έτσι γίνεται στην Σουηδία, είπαν τα παιδιά. Σκεφτήκαμε λοιπόν με την φίλη μου να περπατήσουμε στην γειτονιά εκείνη την ημέρα και να ξεκουραστούμε. Έτσι και έγινε όλη μέρα κάναμε βόλτες με πολλά διαλείμματα αράγματος σε συνοικιακά καφέ ή στο σπίτι. Οι μονοκατοικίες τους είναι λές και βρέθηκες σε κάποιο παραμύθι. Βαμμένες με διάφορα χρώματα, όλα τα σπίτια έχουν σοφίτες που χρησιμεύουν σε δωμάτιο, μικρά παράθυρα και πολλά μικρά μπαλκόνια. Οι κήποι είναι καταπληκτικοί, με πολλά χρωματιστά λουλούδια, γκαζόν, ξύλινα παιχνίδια για τα παιδιά. Εντυπωσιάστηκα όμως με τον ακάλυπτο κάθε πολυκατοικίας, που στην ουσία καταλάμβανε ένα τεράστιο χώρο. Παντού υπήρχε γρασίδι και δρομάκια, κούνιες και παιχνίδια για τα παιδιά ,χώρος για μπάμπεκιου και τραπεζάκια και καρέκλες για να κάθονται οι ένοικοι. Όποιος από τους ενοίκους θέλει κάνει μπάρμπεκιου με φίλους ή γείτονες και απολαμβάνουν τους υπέροχους αυτούς χώρους. Τα πεζοδρόμια και εδώ είναι τεράστια και σαφώς υπάρχουν ποδηλατόδρομοι με ειδική σήμανση και φανάρια για να αποφεύγονται τα ατυχήματα. Κάτι άλλο που παρατήρησα εκείνη την ημέρα είναι οτι όλος ο κόσμος κάνει τζοκινγκ ή τρέξιμο για γυμναστική. Αυτή η μορφή άσκησης είναι συνήθεια και βλέπεις συνέχεια κόσμο να τρέχει.Αυτό μου είπαν τα παιδιά συμβαίνει χειμώνα καλοκαίρι. Είναι παντώς καιρού και ένα από τα συνηθισμένα μότο των Σουηδών είναι οτι: δεν υπαρχει κακός καιρός αλλά ακατάλληλα ρούχα!!!!
Έκτη Μέρα:
Η έκτη μέρα ήταν αφιερωμένη στο shopping την αγαπημένη συνήθεια των κοριτσιών!!!Ξυπνήσαμε με την φίλη μου και νωρίς σχετικά ξεκινήσαμε για τα μαγαζιά. Βέβαια αυτό που μου έλεγε τόσα χρόνια η φίλη μου το αντιλήφθηκα από την αρχή της βόλτας μας...οτι δηλαδή τα μαγαζιά ένδυσης και υπόδυσης στην Σουηδία δεν είναι τίποτα το ιδιαίτερο!!!Πράγματι όλα τα μαγαζιά πέρα από εκείνα που είχαν συγκεκριμένες και απλησίαστες μάρκες μεγάλων οίκων μόδας, όλα τα υπόλοιπα δεν άξιζε τον κόπο ούτε να ρίξεις μια ματιά...Απογοητεύτηκα να πώ την αλήθεια. Εκείνο όμως για το οποίο αξίζει κανείς να πάει στην Σουηδία και να γεμίσει βαλίτσες είναι τα είδη σπιτιού!!!Μοναδικά κομμάτια ,σε πολύ μοντέρνα σχέδια για όλα τα βαλάντια. Τετοια μαγαζιά υπάρχουν παντού και είναι εντυπωσιακά.Αφού λοιπόν κάτι έπρεπε να ψωνίσω επιδόθηκα στις αγορές ειδών για το σπίτι!!!!!!το μεσημέρι φάγαμε ένα ελαφρύ γεύμα σε ένα πολύ κεντρικό και μοντέρνο καφέ-lounch bar ,με απίστευτα διακοσμημένους χώρους, τσιμπημένες τιμές αλλά και τους Σουηδούς θεούς στο διπλανό τραπέζι συνεχίσαμε την βόλτα μας στα μαγαζιά.
 

pattyyy

Member
Μηνύματα
1.565
Likes
1.271
Επόμενο Ταξίδι
χμ...
Ονειρεμένο Ταξίδι
νότια αφρική
Πολύ ενδιαφέρουσες πληροφορίες για την αγαπημένη μου Σουηδία. Περιμένω ανυπόμονα τη συνέχεια!
 
Μηνύματα
36
Likes
6
Επόμενο Ταξίδι
Σκανδιναβία!!!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
πανέμορφη η περιγραφή σου!περιμένουμε την συνέχεια!
 

afroditi

Member
Μηνύματα
145
Likes
18
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ο γύρος του κόσμου
πολύ ωραία η ιστορία σου!
όταν ήμουν στην εφηβεία το ονειρό μου ήταν να πάω στο γκέτεμποργκ γιατί από εκεί κατάγονταν οι ace of base με τους οποίους είχα τρέλλα:haha::haha:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.073
Μηνύματα
879.671
Μέλη
38.807
Νεότερο μέλος
elendim7576

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom