Ιρλανδία IRELAND Tour 8-9 ημερων.Προγραμμα επισκεψης & παρουσιαση αξιοθεατων.

chrgkoutz

Member
Μηνύματα
358
Likes
1.180
Ονειρεμένο Ταξίδι
Δάση Βόρειου Καναδά
IRELAND Tour 8-9 ημερων.Προγραμμα επισκεψης & παρουσιαση αξιοθεατων.

Προς επιδοξους ταξιδιωτες.

Θελοντας να βοηθησω οσους φιλους,θα επισκεφθουν τo υπεροχο νησι της Ιρλανδιας, αλλα δεν εχουν χρονο ή τις αναλογες δυνατοτητες για να το οργανωσουν,αντι καταγραφης εντυπωσεων και παρουσιασης φωτο,θα παραθεσω την δικη μου προετοιμασια και οργανωση,προς αξιοποιηση από μερους τους.
Είναι μια αναλυτικη καταγραφη των πλεον –κατά την αποψη μου- επισκεψιμων πολεων και κωμοπολεων,καθως και των αξιοθεατων που διαθετουν,με καταγραφη των ιστορικων πληροφοριων τους,φωτογραφιων.Τελος αποτυπωση τους σε χαρτες google maps,με καταγραφη αποστασεων και χρονων ταξιδιου μεταξυ τους, ώστε να καθισταται ευκολος ο προγραμματισμος σε ότι αφορα την εκαστοτε διαμονη ανα πολη επισκεψης.

Η παρουσιαση αποτελειται από ενα αρχειο pdf ,που αποτελει -κατα την δικη μου αποψη- ενα νεο τροπο ενημερωσης νεων προορισμων και η συγκεκριμμενη παρουσιαση είναι στην ελληνικη και αγγλικη ,καθως η ερευνα που εκανα σε ιστοσελιδες του εσωτερικου,αλλα και εξωτερικου ηταν και στις δυο γλωσσες.

IRELAND 8-9 Days Tour programm

Το αρχειο ξεκινα με χαρτη google maps,οπου αποτυπωνονται σε σειρα οι προς επισκεψη πολεις με τις μεταξυ τους αποστασεις και χρονους ταξιδιου.Eπισης καταγραφω τις αποστασεις και τους χρονους,μεταξυ κάθε πολης και συμφωνα με τα χιλιομετρα και τις ωρες ταξιδιου, υπολογιζω τα καταλληλα σημεια διανυκτερευσεων. Οι προς επισκεψη πολεις συμφωνα με τον δικο μου προγραμματισμο είναι Dublin-Wexford-Kilkenny-Cobh Cork-Kenmare-Killarney-Dingle-Limerick-Cliffs of Moher- Galway and daily trip to Aran Islands- Westport-Achill Island-Donegal-Derry-Gaints Causeway-Belfast. Συνολικη υπολογιζομενη διαδρομη ταξιδιου 1675 Κm,που υπολογιζω να πραγματοποιηθουν σε 25 ωρες.

Διαρκεια ταξιδιου 8 ημερες (7 διανυκτερευσεις) υπολογιζοντας μονο μια διανυκτερευση στο Δουβλινο (εφοσον η πτηση αφιξης είναι πρωινη, οποτε θα υπαρχει χρονος για μια ολοημερη περιηγηση) και για δυο διανυκτερευσεις στο Galway για πραγματοποιηση και μιας ημερησιας θαλασσιας εκδρομης στα Cliffs of Moher και Aran Islands.Αν όμως η πτηση αφιξης στο Δουβλινο είναι μεσημεριανη ή βραδυνη,τοτε ο χρονος περιηγησης της πολης δεν επαρκει και οι διανυκτερευσεις στο Δουβλινο θα πρεπει να γινουν δυο, συνεπως και η διαρκεια ταξιδιου 9 ημερες. Φυσικα το ταξιδι προσαρμοζεται χρονικα με τυχον προσθαφαιρεσεις προορισμων,αναλογως των αεροπορικων εισιτηριων και κυριως του οικονομικου προυπολογισμου που διαθετουμε.

Στην συνεχεια παραθέτω για κάθε επισκεψιμη πολη τα αξιοθεατα,αμεσα συνδεδεμενα με φωτο και καταγραφη πληροφοριων, που συνελεξα από διαφορα links του διαδικτυου,με σκοπο την οργανωση και τον καλυτερο -χρονικα-προγραμματισμο επισκεψης των περισσοτερων και πλεον ελκυστικων αξιοθεατων, στο διαστημα, που διαθετουμε για επισκεψη καθε πολης.

Εννοειται,οτι καθε προταση βελτιωσης των προτασεων μου ειναι ευπροσδεκτη. Αν σας βοηθησα, καντε Like για να γινω και πλουσιος (καλο;;;)
Καλο ταξιδι και καλα να περασετε!
 

Attachments

Dina Z

Member
Μηνύματα
1.354
Likes
4.331
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ονειρεύομαι ... γενικώς!
Σε ευχαριστούμε chrgkoutz για τις πληροφορίες σου.
Αλλά τώρα εγώ τι σου φταίω; Προετοιμάζομαι για το επόμενο ταξίδι, έχω στο μυαλό μου δυό, τρεις προορισμούς ακόμα, έρχεσαι και συ και μου προσθέτεις και την Ιρλανδία!!! Ααααχ τι βάσανα!:(
 

chrgkoutz

Member
Μηνύματα
358
Likes
1.180
Ονειρεμένο Ταξίδι
Δάση Βόρειου Καναδά
Σε ευχαριστούμε chrgkoutz για τις πληροφορίες σου.
Αλλά τώρα εγώ τι σου φταίω; Προετοιμάζομαι για το επόμενο ταξίδι, έχω στο μυαλό μου δυό, τρεις προορισμούς ακόμα, έρχεσαι και συ και μου προσθέτεις και την Ιρλανδία!!! Ααααχ τι βάσανα!:(
Μακαρι να εχουμε την δυνατοτητα ταξιδιων κι ας προβληματιζομαστε.Παντως αν ειστε φιλοι της φυσης κι οχι -τοσο- των πολεων,η προταση μου προτασεται.
 

skoumpi

Member
Μηνύματα
1.206
Likes
1.100
@chrgkoutz θα ήθελα να σε ευχαριστήσω και δημόσια για τις πληροφορίες που μου εδωσες και φυσικά για το ενδιαφέρον σου !!! Καλά ταξίδια σου ευχομαι..
 

chrgkoutz

Member
Μηνύματα
358
Likes
1.180
Ονειρεμένο Ταξίδι
Δάση Βόρειου Καναδά
Χαίρομαι που περάσατε καλά κι όταν μπορέσεις κι έχεις χρόνο, θά θελα την άποψη σου για τά καλύτερα μέρη, πού επισκεφτηκατε
 

tasos geo

Member
Μηνύματα
22
Likes
23
Καλησπερα σε ενα μηνα προκειται να παω ιρλανδια για 7βραδια.θα ξεκινησω απο δουβλινο αλλα η παρεα επιμενει να παμε 2 βραδια σκωτια εδιμβουργο και 5 βραδια ιρλανδια.με 5 βραδια ποια μερη θεωρεις τα πιο ωραια για να δουμε και αν αξιζει να γινει ετσι...θα ειναι roadtrip με αμαξι αλλα θα ηθελα να μ πεις περιοχες γτ μπαινω ψαχνω και συνεχεια βλεπω τελεια μερη και εχω καει λιγο..επισης για 5-6 διαμονες ποιες πολεις θεωρεις πρεπει να μεινω???
 

chrgkoutz

Member
Μηνύματα
358
Likes
1.180
Ονειρεμένο Ταξίδι
Δάση Βόρειου Καναδά
tasos geo,πολύ αοριστη η ερωτηση σου, χωρις λεπτομερειες και κυριως χωρις να αναφερεις, τα αεροδρομια αφιξης & αναχωρησης σας.
Παντως εγω θα σου πω μια αποψη μου ως υποθεση εργασιας για να σκεφτεις.
Προσωπικα λοιπον, ΑΝ επρεπε να διαλεξω, θα προτιμουσα να τριγυρνω στην φυση της Ιρλανδιας κι όχι στις πολεις της.
Αρα τα δυτικα παραλια θα ηταν στους προορισμους μου, όπως και τα βορεια για τα Giants Causeway.
Οσο για διαμονη θα σου προτεινα να μην προτιμησεις την σταθερη λυση κρατησης σε ξενοδοχεια, αλλα την περιπετειωδη, του πιο «βολικου» Β & Β καταλυμάτος (που θα βρισκεις διασπαρτα σε ολα τα σημεια στον δρομο σου), όταν αρχιζει να νυχτωνει.
Πιστεψε με, Β & Β υπαρχουν παντου και μπορεις να «βολευτεις» οποια ωρα αποφασισεις οτι, κουραστηκες από την ημερησια περιηγηση και θελεις ξεκουραση. Απλα δεν θα εχεις συγκεκριμμενο κοστος κάθε καταλυμάτος, αν και όλα κινουνται στις ιδιες περιπου τιμες, που φυσικα θα κανεις έναν ελεγχο για να γνωριζεις εκ των προτερων, για τον προγραμματισμο σου.
Με τον τροπο αυτό,θα εχετε την ευκαιρια να περιηγηθειτε και να απολαυσετε τις πανεμορφες και αγριες ακτες της Ιρλανδιας, αλλα ταυτοχρονα και τις μοναδικες διαδρομες, που συνδεουν την μια ακτη, με την άλλη, χωρις να εχετε τους χρονικους περιορισμους να σας απασχολουν, για το ποτε να φτασετε από το ένα σημειο στο άλλο και να «χανετε» με τον τροπο αυτό, ολοκληρο το νοημα του ταξιδιου και των αξιοθεατων, που σας προσφερει.
Τελος με την προταση αυτή, μπορειτε να κινηθειτε όπως θελετε.πχ αν «τρελαθειτε» με ένα μερος, μπορειτε να μεινετε εκει οσο θελετε, χωρις περιορισμους της επομενης μερας και να φυγετε απευθειας για το αεροδρομιο.
Ελπιζω να βοηθησα τις σκεψεις σας για το ταξιδι της Ιρλανδιας και προτεινω να δεις και τις δικες μου προτασεις αξιοθεατων για το Εδιμβουργο, αλλα κι εκδρομων, αν υπαρξει χρονος.
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.661
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom