Κύπρος Kύπρος για μια εβδομαδα.Τι προτείνετε?

Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
Νομιζω πως ναι! Εμεις ειχαμε συμπεσει με την επισκεψη του Παπα στο νησι και δεν βρισκαμε φτηνα δωματια.
Λογω του οτι ειχαμε αυτοκινητο , κλεισαμε ενα χοτελ εκτος κεντρου στην περιοχη του Αγιου Δομετιου.
Δεν ειναι κατι το φοβερο , αλλα την δουλεια μας την καναμε
Hotel Crown Inn
Crown Inn Hotel
 

travel_mind

Member
Μηνύματα
52
Likes
32
Ταξίδι-Όνειρο
Νότιος Αφρική
Λετε αν φυγω απο Παφο πρωι με σταση Λαρνακα και στη συνεχεια Κακοπετρια για διανυκτερευση θα ειναι καλα? Και μετα συνεχιζω για Λευκωσια...Καμια προταση για διανυκτερευση στην περιοχη εκει υπαρχει?:roll:
Οχι αυτό δεν γίνεται.Αφού την πρώτη νύχτα θα μείνεις Λάρνακα,ξύπνα την επόμενη με την υσηχία σου και ξεκίνα για Παφο κάνοντας σταθμους σε Λεμεσό και όπου αλλου θεωρείς απαραίτητο.Πέρνα από πέτρα του Ρωμιου και πήγαινε Πάφο.Η διαδρομή δίχως σταθμό είναι περίπου 2 ώρες.Μείνε Πάφο 2 νύχτες.Συνέχισε για Τρόοδος είτε από Πάφο είτε από Λεμεσό.Αν προλάβεις να δεις όλα τα μέρη που θέλεις να δεις τότε κατέβα Λεμεσό για διανυκτέρευση αλλιως μεινε Κακοπετρια.Στην Κακοπετρια εκτος από το ΛΙΝΟς υπάρχει και το εστιατόρειο ΜΥΛΟΣ όπου μπορεις να δοκιμάσεις τη γευστικότατη πέστροφα.Πήγαινε Λευκωσία για το υπόλοιπο που σου μένει και εκεί αποφασίζεις αν θέλεις να μπεις στα κατεχόμενα.Το πρόγραμμα αυτό μπορεί να γίνει και αντίστροφα.
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
Οχι αυτό δεν γίνεται.Αφού την πρώτη νύχτα θα μείνεις Λάρνακα,ξύπνα την επόμενη με την υσηχία σου και ξεκίνα για Παφο κάνοντας σταθμους σε Λεμεσό και όπου αλλου θεωρείς απαραίτητο.Πέρνα από πέτρα του Ρωμιου και πήγαινε Πάφο.Η διαδρομή δίχως σταθμό είναι περίπου 2 ώρες.Μείνε Πάφο 2 νύχτες.Συνέχισε για Τρόοδος είτε από Πάφο είτε από Λεμεσό.Αν προλάβεις να δεις όλα τα μέρη που θέλεις να δεις τότε κατέβα Λεμεσό για διανυκτέρευση αλλιως μεινε Κακοπετρια.Στην Κακοπετρια εκτος από το ΛΙΝΟς υπάρχει και το εστιατόρειο ΜΥΛΟΣ όπου μπορεις να δοκιμάσεις τη γευστικότατη πέστροφα.Πήγαινε Λευκωσία για το υπόλοιπο που σου μένει και εκεί αποφασίζεις αν θέλεις να μπεις στα κατεχόμενα.Το πρόγραμμα αυτό μπορεί να γίνει και αντίστροφα.
Ωπα ναι ναι!! Τωρα θυμηθηκα ! Πριν διαλεξουμε τον Λινο ειχα παρει τηλεφωνο να κλεισω τραπεζι στον Μυλο και ηταν γεματο
 

road

Member
Μηνύματα
140
Likes
76
απο λάρνακα για πάφο περνάς οπωσδήποτε απο λεύκαρα.
μεταξύ πάφου και λεμεσου ειναι το αρχαιο θέατρου του κουριου, και αυτο να το δεις.
στην πάφο κάνε μια βόλτα στο λιμανάκι, δες τα ψηφιδωτα, το καστρο, τάφους των βασιλέων, εκατακόμβη Αγίας Σολομονής.....
Paphos Cyprus - Tourist information, holidays in Paphos Cyprus. Pafos Region, pathos for living
Cyprus Tourism Organisation - Home
στη κακοπετρια μπορεις να μείνεις και στο μύλο, ειναι και εστιατορειο και ξενοδοχειο.
εγω ειχα μείνει λινο, ειναι super.
δες την Εκκλησία Αγίου Νικολάου της Στέγης.
Τμήμα Αρχαιοτήτων - Μνημεία
πέρνα απο πλάτρες ομοδος, φοινι - γραφικα χωρια.
 

meli

Member
Μηνύματα
1.261
Likes
365
Επόμενο Ταξίδι
...μηπως στην αγάπη???
Ταξίδι-Όνειρο
Ολος ο κόσμος
Σας ευχαριστω πολυ!!!:clap:
 

taxidakia

Member
Μηνύματα
285
Likes
51
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Άνδεις ξανά
Αν ενδιαφέρεσε για τα κατεχόμενα,που προσωπικά δεν θα στο συνιστούσα,υπάρχει το οδόφραγμα στο Πέργαμος κοντά στην Λάρνακα.Από εκεί μπορείς να μπεις για να δεις την Αμμόχωστο.Οποιανδήποτε πληροφορία χρειαστείς, εδω είμαι να σε βοηθήσω.
Οπότε όντως μπορείς να περάσεις από εκεί για να πας Αμμόχωστο;;;

Εγώ στα κατεχόμενα πήγα με αυτοκίνητο. Ευαγγελία θυμάσαι περίπου πόσο κοστίζει να πας Κερύνεια με ταξί;
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
Οπότε όντως μπορείς να περάσεις από εκεί για να πας Αμμόχωστο;;;

Εγώ στα κατεχόμενα πήγα με αυτοκίνητο. Ευαγγελία θυμάσαι περίπου πόσο κοστίζει να πας Κερύνεια με ταξί;
Νομιζω 15 ευρω! αλλα δεν ειμαι καθολου σιγουρη, γιατι το deal με τον ταξιτζη δεν το εκανα εγω. Η γνωμη μου ειναι να μην δεσμευτει και κλεισει και την επιστροφη με το ιδιο ταξι. Υπαρχουν αφθονες πιατσες και μπορει να πετυχει καλη τιμη.
 

meli

Member
Μηνύματα
1.261
Likes
365
Επόμενο Ταξίδι
...μηπως στην αγάπη???
Ταξίδι-Όνειρο
Ολος ο κόσμος
Αν εχετε οποιαδηποτε φρεσκια πληροφορια,εστιατορια,κατι καινουργιο,κ.λ.π...ριξτε τη!!:clap:
Σε λιγες μερες φευγω!!:clap:
Υ.Γ. και οτιδηποτε για παιδια (4 χρονων),καθως η κορη μου ετοιμασε ηδη τον σακο της...:D
 

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.986
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ταξίδι-Όνειρο
yeah, whatever...
Αμ τι να σε κάνω που ο παιχνιδότοπος- υπερπαραγωγή στα Λατσιά θα είναι έτοιμος του χρόνου... να σου προτείνω μερικά για φαγητό: Λάρνακα: Hobo's, Λευκωσία: τελευταίως πήγαινα συχνά στο Sawa το Συριακό. Οπωσδήποτε να παραγγείλεις patata hara. Λεμεσό: τι να σου πω τώρα που ακόμα το κάστρο είναι σε μαύρο χάλι. καλύτερα έξω από την πόλη μετά τα αρχαία της Αμαθούς στο Blue Berrie. Πλάτρες: πρόσφατα στο "σοκαλοτοποιείο" βγάλανε σοκολατάκια με άρωμα ρίγανη, γιασεμί, βασιλικό, λεβάντα, δεντρολίβανο, κάρδαμο κλπ. κάποια είναι αδιανόητα απαίσια ενώ άλλα τέλεια. όπως κι αν έχει πρόκειται για εμπειρία! αν μου ρθουν κιάλλα θα σου πω
 

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.986
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ταξίδι-Όνειρο
yeah, whatever...
Ναι! όσο πάει βελτιώνεται η ανατολική πλευρά της Λευκωσίας. μην μείνεις λοιπόν μόνο στο κέντρο και την βαβούρα της Μακαρίου. Κινήσου λίγο και προς Παλουριώτισσα, Καϊμακλί και (βεβαίως) στην Χρυσαλινιώτισσα που μετατρέπεται σιγά σιγά στο Notting Hill της πόλης!!
 

meli

Member
Μηνύματα
1.261
Likes
365
Επόμενο Ταξίδι
...μηπως στην αγάπη???
Ταξίδι-Όνειρο
Ολος ο κόσμος
Σε ευχαριστω πολυ!!!!:clap:
Λοιπον το προγραμμα εχει 3 Λαρνακα-1 Λεμεσο-2 Παφο-1 Κακοπετρια (διανυκτερευσεις εννοω).
Μαγιω να παρω??:roll:
 

fekish

Member
Μηνύματα
215
Likes
21
Επόμενο Ταξίδι
Ισπανία
Ταξίδι-Όνειρο
Μπαλί και Μπόρα Μπόρα
Σε ευχαριστω πολυ!!!!:clap:
Λοιπον το προγραμμα εχει 3 Λαρνακα-1 Λεμεσο-2 Παφο-1 Κακοπετρια (διανυκτερευσεις εννοω).
Μαγιω να παρω??:roll:
Λοιπον θα σου γραψω λιγεσ συμβουλες (απλες) διχως να εχω διαβασει τα προηγουμενα. Θα κανω post και edit, γιατι γραφω με το τηλεφωνο και δεν θελω να κανει restart στην μεση καθως γραφω...
Ο καιρος, συνεφια, οχι ζεστη ουτε κρυο, αλλα θες μακρομανικη φανελλα την νυκτα. Πριν 2-3 μερες ειχε ηλιο και ηταν ζεστη αλλα σημερα ηταν συννεφια...
Λαρνακα δεν με ενθουσιαζει και πολυ εμενα να σου πω την αληθεια, απλα ειναι οι φοινικουδες... :)
Απο Λαρνακα προς Λεμεσο βρισκεις το Ζυγι - ενα απο τα πιο γνωστα παραθαλασσια χωρια γνωστο για τις ψαροταβερνες του. Νομιζω εχς παω στην 'καθαρη καρδιά', αλλα δεν θυμαμαι γιατι υπαρχουν τοσες πολλες ταβερνες. Αλλα μην περιμενεις τιποτα αλλο στο ζυγι εκτος απο....ταβερνες...
Αλλο χωριο ειναι τα Λευκαρα απο τα πιο παραδοσιακα χωρια και τουριστικα. Ειναι περιποθ 10' απο τον αυτοκινητοδρομο, και εχει ωραια παραδοσιακα δρομακια. Εχει και την γνωστη εκκλησια του Τιμιου Σταυρου.

Ολες οι πολεις ενωνονται με τον κεντρικο αυτοκινητοδρομο (4 λωριιδες) αλλα παραλληλα με τον δρομο ειναι και ο παλιος δρομος. Παντα μου αρεσει να χρησιμοποιω τους παλιους δρομους γιατι σε φερνουν πιο κοντα στην φυση και στα χωρια. Αλλα φυσικα το Λαρνακα-Λεμεσος, αντι για 30' μπορει να παρει 60' .... Τι θα εκανα, απο τον αυτοκινητοδρομο λιγο πριν φτασεις λεμεσο, βγεσ απο την εξοδο της Μονης, και πηγαινε προς Λεμεσο. Ετσι θα παρεις τον παραλιακο δρομο της Λεμεσου και θα δεις ολη την Λεμεσο απο την ακρη της!

Το ιδιο μπορεις να κανεις και απο την αλλη μερια οταν πας προς Παφο. Ενω η μερια προς Λαρνακα ειναι η τουριστικη, απο την αλλη μερια δεν θα δεις τιποτα τουριστικο, αλλα προς Τραχωνι και Ακρωτηρι θα σου αρεσει η διαδρομη. Μπορεις να πας απο τον παραλιακο προς Ακρωτηρι. Αλλα πριν στιψεις για Ακρωτηρι να στριψεις προσ Κουριο. Ετσι θα αποφυγεις τον αυτοκινητοδρομο και θα δεις μια πολυ ωραια διαδρομη. Μπορεις να περασεις και απο το Κολοσσι που θα ειναι στο δρομο σου και να δεις το ιστορικο καστρο εκει.

Για παιδια στην Λεμεσο: απο roundabout Γερμασογιας, βγες απο τον αυτοκινητοδρομο και πηγαινε προς Λεμεσο (αλλα οχι παραλιακο), σε 1-2 χιλιομετρα στα αριστερα θα εχει ενα τεραστιο παιχνιδοτοπο, που απεξω θα φαινεται σαν μεγαλο εργοστασιο... αλλοι τοποι (δυστυχως δεν ξερω πολλους γιατι δεν εχω παιδια) ειναι το Benigans kai Fridays στον παραλιακοπου εχουν παιχνιδοτοπους.
Στην Παφο υπαρχει το παρκο των πουλιων που αποτι εχω ακουσει ειναι πολυ ωραιο...
Για Κακοπετρια, ο Ληνος και ο Μηλος ειναι τα γνωστα. Αν θα εισαι σαββατοκυριακο εκει καλυτερα να κανεις κρατηση. Ο Μυλος εχει καλυτερο φαγητο και ο Λινος πιο γραφικος τοπος, Σιγουρα ομς περπατησε στο δρομακι προς Λινο, πολυ γραφικος δρομος.
Στην Λεμεσο ταβερνες και εστιατορια εχει 100 που θα μπορουσα να σου πω, θα σου πω 3-4 που μου ερχονται στο μυαλο, χωρις να εχω οποιαδηποτε σχεση και ουτε πως 100% πρεπει να πας εκει...
- Ταβερνα Σκουροβινος στον Αγιο Αθανασιο κυπριακη
- Ταβερνα Σαλωμη στον Αγιο Τυχωνα κυπριακη
- Ταβερνα Φορσος στην Μουταγιακα.
- μπορεις να περπατησεις παραθαλασσια στην Αμαθουντα στον πεζοδρομο και να πας στο Puesta Bar.
- Πιατακια στην Λεμεσο για ενα διαφορετικο στυλ, εστιατοριο μεταξυ ταβερνας και εστιατοριου...

Και τελευταια tips για να μην καταντησω κουραστικος, το Ομοδος ειναι πολυ ωραιο χωριο και ιδιαιτερα η ταβερνα του κυρ Γιαννη, εχει και μια καταπληκτικη εκκλησια.
Λαρνακα - λευκαρα 30'
Λαρνακα - Ζυγι 20'
Λαρνακα - Λεμεσος 30'
Λεμεσος - Παφος 40'
Λεμεσος - Κακοπετρια 40'

Sent from my Milestone using Tapatalk
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.784
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom