1. Η αναδρομή στο παρελθόν συνεχίζεται! Ψηφίστε την Ταξιδιωτική Ιστορία του μήνα για τους μήνες Απρίλιο - Μάιο 2016! Κάντε κλικ εδώ!
Απόκρυψη ανακοίνωσης
Με την πλοήγησή σας στο Travelstories.gr αποδέχεστε τη χρήστη cookies που ενισχύουν την εμπειρία χρήσης. -- ΟΚ --

Lufthansa Lufthansa

Συζήτηση στο φόρουμ 'Αεροπορικές Εταιρείες' που ξεκίνησε από το μέλος fitziano, στις 22 Φεβρουαρίου 2011.

1. fotast

fotast Member

karfitsa and fitziano like this.
  2. chris7

chris7 Member

Επόμενο Ταξίδι:
    Ντορτμουντ
    Ονειρεμένο Ταξίδι:
    Καναδάς
  3. fotast

fotast Member

4. fotast

fotast Member

5. Political

Political Member

Καλησπέρα, έχει ταξιδέψει κανείς τελευταία με LU?
    Δεν βλέπω να γράφεται τίποτα τελευταία και με ανησυχεί επειδή έχω κλείσει για τον άλλον μήνα..
    Εάν έχει ταξιδέψει κάποιος ας μας-μου πεί τι αντιμετώπισε αναφορικά με την ποιότητα και την σχολαστικότητα με τις χειραποσκευές...

6. taver

taver Member

Ονειρεμένο Ταξίδι:
    Iles Kerguelen
    Με LU (LATAM Express) πετάω σε ένα μήνα για πρώτη φορά, αλλά μάλλον δε σε ενδιαφέρει. Με LH (Lufthansa) έχω μετρήσει κοντά 200 πτήσεις εκ των οποίων οι 8 στο 2017. Ποιότητα... τι περιμένεις ακριβώς; Αν πετάς Ελλάδα - Γερμανία, θα φας και κάτι. Το κάθισμα είναι ανεκτό απλά (καλύτερο από Ryan φυσικά), οι αεροσυνοδοί γνωρίζουν καλά τη δουλεία τους (ίσως οι πιο καλά εκπαιδευμένοι/ες που έχω συναντήσει).
    Ναι, είναι σχολαστικοί με τις χειραποσκευές, αλλά διακριτικά. Δεν θα σου πούνε κάτι αν δεν υπάρχει λόγος (π.χ. σε άδεια πτήση).

7. Political

Political Member

Για την ακρίβεια δεν είναι μόνο μια πτήση.
    Είναι τέσσερις.
    Αθήνα Παρίσι με ανταπόκριση Φρανκφούρτη και Μόναχο αντίστοιχα.
    Δεν ξέρω ειμαι λίγο ανήσυχος για την ανταπόκριση...

8. taver

taver Member

Ονειρεμένο Ταξίδι:
    Iles Kerguelen
    Εντός Σέγκεν και σε διαδρομές με υψηλή πυκνότητα πτήσεων. Μην ανησυχείς. Και στην απίθανη περίπτωση που καθυστερήσει μια πτήση, θα σε βάλουν στην επόμενη (συνήθως είναι ακριβέστατοι πάντως, αλλά κακοκαιρίες κλπ συμβαίνουν). Από τη μια πύλη στην άλλη στο Μόναχο πάς αμέσως, και στη Φρανκφούρτη πας πολύ γρήγορα στο 70% των περιπτώσεων.

Καλά να περάσεις στο Παρίσι.

Political likes this.
  9. panpan

panpan Member

Επόμενο Ταξίδι:
    Self-banned
    Ονειρεμένο Ταξίδι:
    Self-banned
    Πόση ώρα έχεις αναμονή ανάμεσα από τις πτήσεις;

10. Political

Political Member

Ευχαριστώ φίλε!
    Το Παρίσι Μόναχο Αθήνα δεν με πειράζει ας κάνουν ότι θέλουν.
    Το Αθήνα Φρανκφούρτη Παρίσι να μην πειράξουν και θα είμαστε καλά!!
    EDIT: Τώρα που κοιτάζω το Φρανφούρτη-Παρίσι έχει σχεδον τρείς ώρες.
    Η επιστροφή Μόναχο-Αθήνα είναι μία ώρα.
    Η αλήθεια είναι ότι δεν θα έλεγα όχι σε μία βόλτα στην Φρανφούρτη εάν είναι κοντά το κέντρο αλλά θα είναι αγχώδες...

11. marquis

marquis Member

Με 3 ώρες δεν θα έχεις θέμα, και ειδικά για πτήσεις εντός Σένγκεν. Μη διανοηθείς να βγεις για βόλτα εκτός αεροδρομίου καθότι δεν προλαβαίνεις, και λάβε υπόψη ότι το αεροδρόμιο είναι αρκετά περίπλοκο και δυσχρηστο (το αντίθετο του Μονάχου δηλαδή).

Το Μόναχο αρκετά βολικό, αν δεν έχετε μεγάλη καθυστέρηση μια χαρά είστε κι εκεί.

12. taver

taver Member

Ονειρεμένο Ταξίδι:
    Iles Kerguelen
    Κοντά έιναι, 10 λεπτά με το S-bahn, αλλά μην το επιχειρήσεις γιατί το μπες/βγες στο αεροδρόμιο είναι χρονοβόρο (είναι τεράστιο, μερικές φορές νιώθεις ότι πας με τα πόδια στο Παρίσι...).