• Η αναδρομή στο παρελθόν συνεχίζεται! Ψηφίστε την Ταξιδιωτική Ιστορία του μήνα για τους μήνες Ιούλιο - Σεπτέμβριο 2016! Κάντε κλικ εδώ!

Lufthansa Lufthansa

chris7

Member
Επόμενο Ταξίδι
Ντορτμουντ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καναδάς

Political

Member
Καλησπέρα, έχει ταξιδέψει κανείς τελευταία με LU?
Δεν βλέπω να γράφεται τίποτα τελευταία και με ανησυχεί επειδή έχω κλείσει για τον άλλον μήνα..
Εάν έχει ταξιδέψει κάποιος ας μας-μου πεί τι αντιμετώπισε αναφορικά με την ποιότητα και την σχολαστικότητα με τις χειραποσκευές...

taver

Member
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Με LU (LATAM Express) πετάω σε ένα μήνα για πρώτη φορά, αλλά μάλλον δε σε ενδιαφέρει. Με LH (Lufthansa) έχω μετρήσει κοντά 200 πτήσεις εκ των οποίων οι 8 στο 2017. Ποιότητα... τι περιμένεις ακριβώς; Αν πετάς Ελλάδα - Γερμανία, θα φας και κάτι. Το κάθισμα είναι ανεκτό απλά (καλύτερο από Ryan φυσικά), οι αεροσυνοδοί γνωρίζουν καλά τη δουλεία τους (ίσως οι πιο καλά εκπαιδευμένοι/ες που έχω συναντήσει).
Ναι, είναι σχολαστικοί με τις χειραποσκευές, αλλά διακριτικά. Δεν θα σου πούνε κάτι αν δεν υπάρχει λόγος (π.χ. σε άδεια πτήση).

Political

Member
Για την ακρίβεια δεν είναι μόνο μια πτήση.
Είναι τέσσερις.
Αθήνα Παρίσι με ανταπόκριση Φρανκφούρτη και Μόναχο αντίστοιχα.
Δεν ξέρω ειμαι λίγο ανήσυχος για την ανταπόκριση...

taver

Member
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Για την ακρίβεια δεν είναι μόνο μια πτήση.
Είναι τέσσερις.
Αθήνα Παρίσι με ανταπόκριση Φρανκφούρτη και Μόναχο αντίστοιχα.
Δεν ξέρω ειμαι λίγο ανήσυχος για την ανταπόκριση...
Εντός Σέγκεν και σε διαδρομές με υψηλή πυκνότητα πτήσεων. Μην ανησυχείς. Και στην απίθανη περίπτωση που καθυστερήσει μια πτήση, θα σε βάλουν στην επόμενη (συνήθως είναι ακριβέστατοι πάντως, αλλά κακοκαιρίες κλπ συμβαίνουν). Από τη μια πύλη στην άλλη στο Μόναχο πάς αμέσως, και στη Φρανκφούρτη πας πολύ γρήγορα στο 70% των περιπτώσεων.

Καλά να περάσεις στο Παρίσι.

Political

Member
Εντός Σέγκεν και σε διαδρομές με υψηλή πυκνότητα πτήσεων. Μην ανησυχείς. Και στην απίθανη περίπτωση που καθυστερήσει μια πτήση, θα σε βάλουν στην επόμενη (συνήθως είναι ακριβέστατοι πάντως, αλλά κακοκαιρίες κλπ συμβαίνουν). Από τη μια πύλη στην άλλη στο Μόναχο πάς αμέσως, και στη Φρανκφούρτη πας πολύ γρήγορα στο 70% των περιπτώσεων.

Καλά να περάσεις στο Παρίσι.
Ευχαριστώ φίλε!
Το Παρίσι Μόναχο Αθήνα δεν με πειράζει ας κάνουν ότι θέλουν.
Το Αθήνα Φρανκφούρτη Παρίσι να μην πειράξουν και θα είμαστε καλά!!
EDIT: Τώρα που κοιτάζω το Φρανφούρτη-Παρίσι έχει σχεδον τρείς ώρες.
Η επιστροφή Μόναχο-Αθήνα είναι μία ώρα.
Η αλήθεια είναι ότι δεν θα έλεγα όχι σε μία βόλτα στην Φρανφούρτη εάν είναι κοντά το κέντρο αλλά θα είναι αγχώδες...

marquis

Member
Ευχαριστώ φίλε!
Το Παρίσι Μόναχο Αθήνα δεν με πειράζει ας κάνουν ότι θέλουν.
Το Αθήνα Φρανκφούρτη Παρίσι να μην πειράξουν και θα είμαστε καλά!!
EDIT: Τώρα που κοιτάζω το Φρανφούρτη-Παρίσι έχει σχεδον τρείς ώρες.
Η επιστροφή Μόναχο-Αθήνα είναι μία ώρα.
Η αλήθεια είναι ότι δεν θα έλεγα όχι σε μία βόλτα στην Φρανφούρτη εάν είναι κοντά το κέντρο αλλά θα είναι αγχώδες...
Με 3 ώρες δεν θα έχεις θέμα, και ειδικά για πτήσεις εντός Σένγκεν. Μη διανοηθείς να βγεις για βόλτα εκτός αεροδρομίου καθότι δεν προλαβαίνεις, και λάβε υπόψη ότι το αεροδρόμιο είναι αρκετά περίπλοκο και δυσχρηστο (το αντίθετο του Μονάχου δηλαδή).

Το Μόναχο αρκετά βολικό, αν δεν έχετε μεγάλη καθυστέρηση μια χαρά είστε κι εκεί.

taver

Member
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Ευχαριστώ φίλε!
Κοντά έιναι, 10 λεπτά με το S-bahn, αλλά μην το επιχειρήσεις γιατί το μπες/βγες στο αεροδρόμιο είναι χρονοβόρο (είναι τεράστιο, μερικές φορές νιώθεις ότι πας με τα πόδια στο Παρίσι...).

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
30.389
Μέλη
35.257
Νεότερο μέλος
Desp19

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom