1. Η αναδρομή στο παρελθόν συνεχίζεται! Ψηφίστε την Ταξιδιωτική Ιστορία του μήνα για τους μήνες Απρίλιο - Μάιο 2016! Κάντε κλικ εδώ!
Απόκρυψη ανακοίνωσης
Με την πλοήγησή σας στο Travelstories.gr αποδέχεστε τη χρήστη cookies που ενισχύουν την εμπειρία χρήσης. -- ΟΚ --

Lufthansa Lufthansa

Συζήτηση στο φόρουμ 'Αεροπορικές Εταιρείες' που ξεκίνησε από το μέλος fitziano, στις 22 Φεβρουαρίου 2011.

1. fotast

fotast Member

Yorgos likes this.
  2. Political

Political Member

Ξέρει κάνεις τι γίνεται με το check in?
    Πότε ανοίγει και σε ταξίδια με ανταπόκριση βγαίνουν 4 τέσσερα boarding pass? (Δύο πήγαινε-έλα δύο έλα)

3. taver

taver Member

Ονειρεμένο Ταξίδι:
    Iles Kerguelen
    Χωριστά check-in για το πήγαινε και χωριστά για το έλα (24 ώρες πριν το πήγαινε το ένα, και 24 ώρες πριν την επιστροφή το άλλο). Ναι, 4 boarding pass ανά άτομο συνολικά.

Yorgos likes this.
  4. fotast

fotast Member

Yorgos likes this.
  5. taver

taver Member

Ονειρεμένο Ταξίδι:
    Iles Kerguelen
    Δεν ξέρω τι νόημα έχει να μετράς κεφάλια, και να μετράς το ίδιο αυτόν που πετάει Αθήνα-Θεσσαλονίκη με αυτόν που πετάει Φρανκφούρτη - Μπουένος Άιρες....

mysteredgar and evi01 like this.
  6. fotast

fotast Member

7. mourohavlos

mourohavlos Member

Ονειρεμένο Ταξίδι:
    Παταγoνία
    Την απευθείας σύνδεση της Θεσσαλονίκης με τη Φρανκφούρτη με δύο πτήσεις την εβδομάδα προσθέτει στο χειμερινό πρόγραμμά της για το 2018 η Lufthansa.
    Το δρομολόγιο θα ξεκινήσει από τις 28 Οκτωβρίου και θα εκτελείται κάθε Παρασκευή και Κυριακή.

Πηγή: http://www.voria.gr/article/ton-oktovrio-i-sindesi-thessalonikis---franfourtis-apo-ti-lufthansa

Yorgos likes this.
  8. varis81

varis81 Member

Επόμενο Ταξίδι:
    California
    Ονειρεμένο Ταξίδι:
    Africa overland!!
    Εχει παρατηρησει κανεις οτι σε πτησεις απο το αεροδρομιο του Μοναχου για Schengen προορισμους δεν ελεγχεται ποτε το διαβατηριο/ταυτοτητα;; Μπορεις καλλιστα να ταξιδεψεις με οτι ονομα θελεις!

Αρχικα νομιζα οτι γινεται μονο στο Τερμιναλ 2 που ειναι οι πτησεις της Lufthansa και της Star Alliance γενικοτερα, αλλα χθες που πεταξα για Γενευη απο το Τερμιναλ 1, συνεβη το ιδιο. Κανενας ελεγχος για διαβατηριο η ταυτοτητα (εκτος αν περασεις απο ελεγχο διαβατηριου για πτησεις για Αγγλια/Εκτος Ευρωπης), αυτο συμβαινει εδω και τουλαχιστον 8 χρονια που πεταω απο το συγκεκριμενο αεροδρομιο.

9. alice~

alice~ Member

Ονειρεμένο Ταξίδι:
    Iceland
    Εμενα μου συνέβη το ίδιο όταν πέταξα από Βαρσοβια για Βουδαπέστη με την LOT. Κανένας έλεγχος ταυτότητας :p Όταν ήμασταν στην πυλη και γινόταν η επιβίβαση, απλά δείχναμε το τσεκ ιν μας. Δεν ζητούσαν κανένα άλλο ταξιδιωτικό εγγραφο. Μου είχε φανεί πολύ περίεργο :p

10. mourohavlos

mourohavlos Member

Ονειρεμένο Ταξίδι:
    Παταγoνία
    chris7 likes this.
  11. fotast

fotast Member

Yorgos likes this.
  12. varis81

varis81 Member

Επόμενο Ταξίδι:
    California
    Ονειρεμένο Ταξίδι:
    Africa overland!!
    Κανω την ερωτηση εδω μιας και η απορια αφορα πτηση της Lufthansa αν και ειναι γενικη.
    Κλεινω εισητηρια πριν μια βδομαδα με καρτα της Revolut (δε ξερω αν εχει σχεση και δε νομιζω). Η χρεωση γινεται κανονικα και τα χρηματα αφαιρουνται απο το balance. 7 μερες μετα (το οποιο απο οτι εμαθα ειναι το οριο για να γινει confirm η συναλλαγη), μου βγαινει απο τη Revolut: payment reverted.

Τα λεφτα εχουν επιστραφει στη καρτα.

Τσεκαρω τη κρατηση στο σαιτ της λουφτχανσα και μου λεει οτι ισχυει κανονικα. Παρ'ολα αυτα παιρνω και το call center και μου λενε το ιδιο. Εχει συμβει αυτο ποτε σε καποιον; Υπαρχει περιπτωση να μου ακυρωσουν τη πτηση μιση ωρα πριν πεταξω;