Lufthansa Lufthansa

mourohavlos

Member
Ονειρεμένο Ταξίδι
Παταγoνία
Από τη στιγμή που έχεις αριθμό εισιτηρίου, δεν υπαρχει θέμα.
Η Lufthansa συχνά καθυστερεί να "εισπράξει" τα χρήματα από την κάρτα και υπάρχουν περιπτώσεις κατά τις οποίες έγινε "δέσμευση-πληρωμή" του ποσού, στη συνέχεια "αποδέσμευση-επιστροφή" και μετά "χρέωση-πληρωμή".
Πιθανόν σε μερικές μέρες θα δεις χρέωση στην κάρτα σου.

adiaforos

Member
Από τη στιγμή που έχεις αριθμό εισιτηρίου, δεν υπαρχει θέμα.
Η Lufthansa συχνά καθυστερεί να "εισπράξει" τα χρήματα από την κάρτα και υπάρχουν περιπτώσεις κατά τις οποίες έγινε "δέσμευση-πληρωμή" του ποσού, στη συνέχεια "αποδέσμευση-επιστροφή" και μετά "χρέωση-πληρωμή".
Πιθανόν σε μερικές μέρες θα δεις χρέωση στην κάρτα σου.
Αυτό έχει συμβεί και σε μένα, εδώ για λίγες ημέρες είχα αρχίσει να πιστεύω ότι με κέρασαν την χρέωση :xalara:. Το ποσό αποδεσμεύθηκε και εν τέλει η κάρτα χρεώθηκε, αν θυμάμαι καλά, μπορεί και μετά από 40 ημέρες!

Last edited:

angelo_kav

Member
Επόμενο Ταξίδι
ΤΑΛΙΝ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΟΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΑΕΙ
Σε λίγες μέρες θα δεις χρέωση στην κάρτα σου. Μην αγχόνεσε...

Sam-chal

Member
Επόμενο Ταξίδι
Απρογραμμάτιστο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού, Χιλή, Βολιβία

alice~

Member
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iceland
Απ’ο,τι καταλαβαινω, είναι αρκετά σχολαστικοι με τις χειραποσκευές που σημαινει πως αν πάω με ένα μικρό βαλιτσακι + μια τσάντα με λαπτοπ ως τσάντα πλάτης, τύπου Herschel, θα μου την πουν,ε; Δεν περνάνε τέτοια πράγματα από αυτούς όπως στην Ραιαν λογικα... :p Αν αγοράσω εισιτήριο χωρίς βαλίτσα και θέλω να την προσθέσω αργοτερα, μπορώ φαντάζομαι, σωστά;

Lordgenome

New Member
Κανω την ερωτηση εδω μιας και η απορια αφορα πτηση της Lufthansa αν και ειναι γενικη.
Κλεινω εισητηρια πριν μια βδομαδα με καρτα της Revolut (δε ξερω αν εχει σχεση και δε νομιζω). Η χρεωση γινεται κανονικα και τα χρηματα αφαιρουνται απο το balance. 7 μερες μετα (το οποιο απο οτι εμαθα ειναι το οριο για να γινει confirm η συναλλαγη), μου βγαινει απο τη Revolut: payment reverted.

Τα λεφτα εχουν επιστραφει στη καρτα.

Τσεκαρω τη κρατηση στο σαιτ της λουφτχανσα και μου λεει οτι ισχυει κανονικα. Παρ'ολα αυτα παιρνω και το call center και μου λενε το ιδιο. Εχει συμβει αυτο ποτε σε καποιον; Υπαρχει περιπτωση να μου ακυρωσουν τη πτηση μιση ωρα πριν πεταξω;
Καλησπέρα varis81,

Μου συνέβη ακριβώς το ίδιο με σένα. Για αυτό ήθελα να σε ρωτήσω αν είχες κάποιο θέμα ή αν τελικά απλά χρεώθηκες μετά από κάποιο χρονικό διάστημα? Πρέπει να επικοινωνήσω με τη Lufthansa ή δεν χρειάζεται να κάνω τίποτα? Ευχαριστώ πολύ.

varis81

Member
Επόμενο Ταξίδι
California
Ονειρεμένο Ταξίδι
Africa overland!!
Καλησπέρα varis81,

Μου συνέβη ακριβώς το ίδιο με σένα. Για αυτό ήθελα να σε ρωτήσω αν είχες κάποιο θέμα ή αν τελικά απλά χρεώθηκες μετά από κάποιο χρονικό διάστημα? Πρέπει να επικοινωνήσω με τη Lufthansa ή δεν χρειάζεται να κάνω τίποτα? Ευχαριστώ πολύ.
Καλησπερα, κανενα θεμα τελικα, καποιες μερες μετα, απλα ξαναχρεωθηκε η καρτα, εσυ δε χρειαζεται να κανεις κατι.

Dina Z

Member
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ονειρεύομαι ... γενικώς!
Την βοήθειά σας παρακαλώ. Μπαίνω στο σάϊτ της εταιρίας να κλείσω εισιτήρια. H Lufthansa μου δίνει επιλογή σύνδεσης είτε με Lufthansa ID ή με Miles & More. Εγώ όμως συγκεντρώνω μίλια στην Miles & Bonus της Aegean και θέλω να τα περάσω εκεί. Τι κάνω; :rolleyes-80:

Και κάτι ακόμα: Μου είπαν ότι βγάζει προσφορές τέλος Αυγούστου. Για να γίνω συγκεκριμμένη: Ψάχνω για Ρέυκιαβικ τέλος Μαΐου αρχές Ιουνίου 2020 και βλέπω πως έχει καλές πτήσεις από 810 € τα 2 άτομα με 1 βαλίτσα. Τι με συμβουλεύετε; :)

Last edited:

panlek30

Member
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού, Ν. Αφρική, Ινδία
Την βοήθειά σας παρακαλώ. Μπαίνω στο σάϊτ της εταιρίας να κλείσω εισιτήρια. H Lufthansa μου δίνει επιλογή σύνδεσης είτε με Lufthansa ID ή με Miles & More. Εγώ όμως συγκεντρώνω μίλια στην Miles & Bonus της Aegean και θέλω να τα περάσω εκεί. Τι κάνω; :rolleyes-80:
Ντίνα έχω την εντύπωση οτι αυτό που λες δεν γίνεται. Αν θες να χρησιμοποιήσεις μίλια Miles & Bonus, θα πρέπει να μπεις στο Miles & Bonus της Aegean. Εκεί σου δίνει την επιλογή να χρησιμοποιήσεις τα μίλια σου σε πτήσεις της Lufthansa αλλά και σε οποιαδήποτε πτήση εταιρίας που ανήκει στην Star Alliance.

Dina Z

Member
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ονειρεύομαι ... γενικώς!
Ντίνα έχω την εντύπωση οτι αυτό που λες δεν γίνεται. Αν θες να χρησιμοποιήσεις μίλια Miles & Bonus, θα πρέπει να μπεις στο Miles & Bonus της Aegean. Εκεί σου δίνει την επιλογή να χρησιμοποιήσεις τα μίλια σου σε πτήσεις της Lufthansa αλλά και σε οποιαδήποτε πτήση εταιρίας που ανήκει στην Star Alliance.
Δηλαδή εξαργυρώνω στην Lufthansa ως μέλος της Star Alliance αλλά δεν συγκεντρώνω από εκεί;

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
30.941
Μέλη
35.643
Νεότερο μέλος
maria_localoca

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom