Lufthansa Lufthansa - Νέα, Πληροφορίες & Ερωτήσεις

emouli

Member
Μηνύματα
1.239
Likes
3.531
Ταξίδι-Όνειρο
Καταρράκτες Βικτώρια, ε;
Παίδες καλησπέρα!
Μήπως ξέρει κανείς αν οι ναυλοι economy L της Λουφτχάνσα αλλάζουν; Πετάμε 4 ατομα από Μπιλμπάο για Αθήνα μέσω Φρανκφούρτης στις 6/5 και θέλουμε να γυρίσουμε μια μέρα μετά δηλ. 7/5. Μας κάνουν όμως τους δύσκολους... Υπάρχει τρόπος;
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Τι σημαίνει σας κάνουν τους δύσκολους; Δεν είναι στο χέρι τους να παρακάμψουν τους όρους των L ναύλων οι οποίοι είναι κατά κανόνα εκπτωτικοί ναύλοι και ως εκ τούτου δεν επιτρέπουν αλλαγές ή αν επιτρέπουν υπάρχει ακριβό αντίτιμο. Ας αγοράζατε ακριβότερο και άρα πιο flexible ναύλο (αφού υπήρχε η πιθανότητα αλλαγής ημερομηνίας).
 

emouli

Member
Μηνύματα
1.239
Likes
3.531
Ταξίδι-Όνειρο
Καταρράκτες Βικτώρια, ε;
Τι σημαίνει σας κάνουν τους δύσκολους; Δεν είναι στο χέρι τους να παρακάμψουν τους όρους των L ναύλων οι οποίοι είναι κατά κανόνα εκπτωτικοί ναύλοι και ως εκ τούτου δεν επιτρέπουν αλλαγές ή αν επιτρέπουν υπάρχει ακριβό αντίτιμο. Ας αγοράζατε ακριβότερο και άρα πιο flexible ναύλο (αφού υπήρχε η πιθανότητα αλλαγής ημερομηνίας).
Γιατί λες πως οι L ναυλοι δεν επιτρέπουν αλλαγές; Στην Aegean επιτρέπονται αλλαγες με χρέωση 30Ευρώ.
ΥΓ. Δεν υπήρχε η πιθανότητα αλλαγής ημερομηνίας απλά είμαστε λίγο άπληστοι και θέλουμε λίγο παραπάνω!!!:)
 

taver

Member
Μηνύματα
12.487
Likes
28.954
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Παίδες καλησπέρα!
Μήπως ξέρει κανείς αν οι ναυλοι economy L της Λουφτχάνσα αλλάζουν; Πετάμε 4 ατομα από Μπιλμπάο για Αθήνα μέσω Φρανκφούρτης στις 6/5 και θέλουμε να γυρίσουμε μια μέρα μετά δηλ. 7/5. Μας κάνουν όμως τους δύσκολους... Υπάρχει τρόπος;
Όχι, δεν αλλάζουν.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.487
Likes
28.954
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Γιατί λες πως οι L ναυλοι δεν επιτρέπουν αλλαγές; Στην Aegean επιτρέπονται αλλαγες με χρέωση 30Ευρώ.
Τα ονόματα (γράμματα) των κατηγοριών ναύλων έχουν νόημα μόνο εντός της ίδιας εταιρίας. L στην Aegean είναι ένας σχετικά ακριβός ναύλος, L στη Lufthansa είναι ο φτηνότερος ναύλος προσφοράς που υπάρχει.
 

emouli

Member
Μηνύματα
1.239
Likes
3.531
Ταξίδι-Όνειρο
Καταρράκτες Βικτώρια, ε;
Ευχαριστώ taver για τα φώτα σου. Οπότε τζίφος!
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Έκπτωση €20 στην τιμή ναύλου (εξαιρουμένων φόρων και επιναύλων) για κράτηση πτήσης στη lufthansa.com. Το κουπόνι μπορεί να εξαργυρωθεί μέχρι 31/10/2013 για πτήσεις με αναχώρηση από Ελλάδα μεταξύ 01/08/2013-31/12/2013.

https://promotion.lufthansa.com/gr_facebook/
 
Last edited by a moderator:
Μηνύματα
1.620
Likes
782
Επόμενο Ταξίδι
Χονγκ Κονγκ
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Εγώ που λέτε πριν 3 βδομάδες ταξίδεψα με Austrian μέσω Βιέννης - με πτήση αγορασμένη από το site της Lufthansa, αλλά operated by Austrian & Tyrolean. Τι το'θελα να διαβάζω τυχαία αυτό το τόπικ πριν πετάξω; Πάει η βαλίτσα :) Τώρα γελάω, αλλά τότε τα νεύρα κρόσια, δεδομένου ότι α) δεν υπήρχε η δυνατότητα χειραποσκευής για συγκεκριμένους λόγους, άρα είχα μαζί μου μόνο γυναικεία τσάντα με έγγραφα, β) το ταξίδι ήταν για επαγγελματικούς λόγους και διάρκειας 8 ημερών, γ) έχω κάποιες ευαισθησίες επιδερμίδας και στη βαλίτσα είχα τις αντιαλλεργικές κρέμες, δ) έφτανα Κυριακή βραδάκι.
Η εξυπηρέτηση (από το πλήρωμα εδάφους της Brussels airlines) ήταν μετριότατη, και φυσικά δε δώσαν καν toiletries kit για την πρώτη νύχτα.
Μετά από πολλά τηλέφωνα και ένα online complaint, η Austrian παρέπεμψε το θέμα στη Lufthansa, η οποία και απολογήθηκε και μου ζήτησε να τους στείλω όσα έξοδα υποστώ όσο λείπει η βαλίτσα. Πάρα πολύ ευγενικό το εμαίλ τους - βέβαια έκτοτε έχουν περάσει και 15+ μέρες που προσπαθώ να επικοινωνήσω μαζί τους και δεν τα καταφέρνω :)

Η βαλίτσα τελικά ξαναγύρισε Θεσσαλονίκη τη μέρα που γύρισα κι εγώ..Οπότε τώρα περιμένω αποζημίωση για τα έξοδα που έκανα. Δε χάνω ελπίδες - εδώ έχω καταφέρει να πάρω αποζημίωση από τη ryanair :p
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.363
Likes
9.288
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
σε ισχύ από 1/1/14 οι νεες αλλαγες στο miles & more..
περικοπές πάλι στα μιλια στους οικονομικότερους ναυλους...
http://www.miles-and-more.com/onlin...ews/detail?nodeid=1614347629&l=en&cid=1000273
η εταιρεια περιποιειται καταλληλα, όπως αυτη νομιζει,το κοινό της..και ο μεσος frequent flyer την επιβραβευει ανάλογα...
2013
Best Earning Promotion — Air France/KLM - Flying Blue
Best Elite Level — Air France/KLM - Flying Blue
Best Redemption Ability — Air France/KLM - Flying Blue
Program of the YearAir France/KLM - Flying Blue
http://freddieawards.com/winners.php?id=19
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.783
Likes
18.174
Δυστυχώς η Λουφτβάφε συνεχίζει την απαράδεκτη στάση της απέναντι σε όσους την τιμούν και διαλέγουν (αλλά και δεν μπορούν να κάνουν κι αλλιώς δυστυχώς). Στερνή μου γνώση που λένε...
 
Μηνύματα
1.620
Likes
782
Επόμενο Ταξίδι
Χονγκ Κονγκ
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Δυστυχώς η Λουφτβάφε συνεχίζει την απαράδεκτη στάση της απέναντι σε όσους την τιμούν και διαλέγουν (αλλά και δεν μπορούν να κάνουν κι αλλιώς δυστυχώς). Στερνή μου γνώση που λένε...
Δυστυχώς και το customer service τους κονταροχτυπιέται (στην περίπτωσή μου) με των low cost. Μεγάλη απογοήτευση για star alliance. Είμαι βέβαια και λίγο γκαντέμω κι εγώ.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.305
Μέλη
38.894
Νεότερο μέλος
mikesf

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom