Μπαχάμες Mπαχάμες - Μαιάμι - Νέα Ορλεάνη

AERIKO

Member
Μηνύματα
423
Likes
205
Επόμενο Ταξίδι
χωρίς χάρτη...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Παταγονία ,Γαλ. Πολυνησία
Καλησπέρα σε όλους..!!!!

Είχαμε ανοίξει κι' άλλο θέμα σχετικά..(Aθήνα-Χιούστον-Μαιάμι-Νέα Υόρκη-Αθήνα)...και ομολογώ πως μας καλύψατε με το παραπάνω:clap:
Το ταξίδι στις Ηπα ....είναι για ένα μήνα και θα γίνει στις 12 Ιουνίου...

Έλα όμως που εν τω μεταξύ άλλαξαν κάποια πλάνα ..:D και πάμε πάλι απο την αρχή (..ως προς το ενδιάμεσο κομμάτι του:mad: )

Υπολογίζαμε λοιπόν να καλύψουμε οδικώς το κομμάτι απο το Χιούστον μέχρι το Μαιάμι.. Τα σχέδια όμως άλλαξαν γιατί οι φίλοι μας δεν ακολουθούν και εμείς βαριόμαστε να οδηγούμε τόσες ''χιλιάδες'' ώρες:mad:
Έτσι θα καλυφθεί αεροπορικά.

Το μπέρδεμα όμως έχει να κάνει με το πόσες ημέρες θα μείνουμε και που.
Λοιπόν...Για να καλύψουμε το θέμα..:p για Μαιάμι, Μπαχάμες, Νέα Ορλεάνη, εμείς υπολογίσαμε 12 ημέρες συν- πλην. Και λέμε... Μαιάμι 5 ημέρες (χωρίς αυτοκίνητο όμως.) - που να τρέχεις για πάρκινγκ τώρα...:mad:..και καλοκαιριάτικα..!!!
Έτσι λοιπόν με οργανωμένα tours
1η ημέρα: Key West
2η ημέρα: South Beach & Historic City
3η ημέρα: Everglades, Airboat Ride
4η ημέρα: Hop on - Hop off για να δούμε την υπόλοιπη πόλη.
ά ..και μια ημέρα Ft Lauderdale
.
Λέμε να μείνουμε . Booking.com: Crest Hotel Suites, Miami Beach, Ηνωμένες Πολιτείες της Αμερικής - 298 Σχόλια πελατών. Κάντε κράτηση σε ξενοδοχείο τώρα!
που είναι κοντά στη Lincoln Road στο South Beach(γνώμες ??)

Στη συνέχεια κρουαζιέρα 3 ημέρες στις Μπαχάμες με 2 διανυκτερεύσεις στο Our Lucaya Reef Village in Grand Bahama Island, The Bahamas » Our Lucaya.
Ξέρει κανένας για το συγκεκριμένο ξενοδοχείο??? Υπάρχει κάτι να κάνουμε τριγύρω ή θα λιώσουμε στις ξαπλώστρες??? :bleh:

Τέλος λοιπόν υπολογίσαμε 3 έως 4 ημέρες στη Νέα Ορλεάνη στο Chateau Hotel (New Orleans, LA) - Hotel Reviews - TripAdvisor που είναι στο French Quarter. Λατρεύουμε τη Jazz και θεωρούμε ότι η Νέα Ορλεάνη είναι το ιδανικό μέρος για εμάς:clap:
Πέρα λοιπόν από το καθιερωμένο πια City Tour ..., και όλα τα Voodoo:haha: εκεί, τι άλλο θα προτείνατε???:rolleyes:
 

mariagl

Member
Μηνύματα
844
Likes
648
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αυστραλία
Εγω θα ειμαι στη Φλοριντα απο 2 εως περιπου 12 ιουνιου δεν ξερω ακριβως ποτε θα φυγω για Τοροντο. Αρχικα θα προτεινα κρουαζιερα στις Μπαχαμες για να πατε και σε αλλο νησι όχι μονο το Grand Bahama, πχ Search Results - Royal Caribbean International

Επισης ενω αρχικα σκεφτομουν μια βολτα στα Keys, τωρα δεν ειμαι σιγουρη αν αξιζει... θα σου προτεινα το Kennedy Space Center ειναι κατι που σιγουρα δεν ειναι ευκολο να επισκεφτεις ξανα... Οσο για τα οργανωμενα τουρ ριξε μια ματια εδω
The Original Miami Tour :: Miami Tour Company
Miami City & Boat Tour | MiamiLocalTours.com

ειδικα΄το boat tour θα ειναι ενδιαφερον νομιζω.

Για Νεα Ορλεανη δεν εχω ιδεα. Ελπιζω να περασετε καλα!!
 

AERIKO

Member
Μηνύματα
423
Likes
205
Επόμενο Ταξίδι
χωρίς χάρτη...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Παταγονία ,Γαλ. Πολυνησία
'Ax τέλεια...τέλεια...
Θα κοιτάξω με ησυχία όλα αυτά που προτείνεις..μιας κι' εγώ -ως συνήθως-οργανώνω όλα τα σχετικά στις εκδρομές μας...( ο άνδρας μου συμφωνεί εκ των προτέρων ) πράγμα που όπως καταλαβαίνεις ,με γεμίζει περισσότερο άγχος γιατί δεν θέλω να χάσουμε χρόνο εκεί...

By the way...εμείς θα είμαστε στο Μαιάμι απο τις 20 Ιουνίου έως τις 2 Ιουλίου περίπου..
Τι καλά αν συμπίπταμε...

Σ' ευχαριστώ πολύ πάντως για τις χρήσιμες διευθύνσεις..!!!
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Μαιάμι 5 ημέρες (χωρίς αυτοκίνητο όμως.) - που να τρέχεις για πάρκινγκ τώρα...:mad:..και καλοκαιριάτικα..!!!
Έτσι λοιπόν με οργανωμένα tours
1η ημέρα: Key West
2η ημέρα: South Beach & Historic City
3η ημέρα: Everglades, Airboat Ride
4η ημέρα: Hop on - Hop off για να δούμε την υπόλοιπη πόλη.
ά ..και μια ημέρα Ft Lauderdale
.
Λέμε να μείνουμε . Booking.com: Crest Hotel Suites, Miami Beach, Ηνωμένες Πολιτείες της Αμερικής - 298 Σχόλια πελατών. Κάντε κράτηση σε ξενοδοχείο τώρα!που είναι κοντά στη Lincoln Road στο South Beach(γνώμες ??)
το Μαιάμι θέλει ΙΧ. έχει παντού φθηνά πάρκινγκ. κάντε τα τουρ μονοι σας με πολύ μεγαλύτερη άνεση κ πολύ πιο οικονομικά. στα Everglades δειτε τα επιτοπου.
στο συγκεκριμενο δεν έχω μεινει. η δράση ειναι αρκετα πιο κατω προς την 5η αν σας ενδιαφερει βεβαια. το αγαπημενο μου σε αυτη την κατηγορια τιμης ειναι το winterhaven δες το. 2η επιλογη value/money Nassau suites.
Επισης ενω αρχικα σκεφτομουν μια βολτα στα Keys, τωρα δεν ειμαι σιγουρη αν αξιζει... Οσο για τα οργανωμενα τουρ
θα ακουσεις διαφορετικές γνώμες. σίγουρα η διαδρομή είναι πολύ κουραστική ειδικά για ημερήσιο. και δεν αξίζει κ πολλά η διαδρομή. η πόλη όμως λέει. το δε Fort δε λεει κ πολλά. το Sawgrass mills αξίζει όμως..
τα οργανωμένα ειναι tourist traps. πάρτε ΙΧ ξαναλέω..
 

AERIKO

Member
Μηνύματα
423
Likes
205
Επόμενο Ταξίδι
χωρίς χάρτη...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Παταγονία ,Γαλ. Πολυνησία
το Μαιάμι θέλει ΙΧ. έχει παντού φθηνά πάρκινγκ. κάντε τα τουρ μονοι σας με πολύ μεγαλύτερη άνεση κ πολύ πιο οικονομικά. στα Everglades δειτε τα επιτοπου.
στο συγκεκριμενο δεν έχω μεινει. η δράση ειναι αρκετα πιο κατω προς την 5η αν σας ενδιαφερει βεβαια. το αγαπημενο μου σε αυτη την κατηγορια τιμης ειναι το winterhaven δες το. 2η επιλογη value/money Nassau suites.

θα ακουσεις διαφορετικές γνώμες. σίγουρα η διαδρομή είναι πολύ κουραστική ειδικά για ημερήσιο. και δεν αξίζει κ πολλά η διαδρομή. η πόλη όμως λέει. το δε Fort δε λεει κ πολλά. το Sawgrass mills αξίζει όμως..
τα οργανωμένα ειναι tourist traps. πάρτε ΙΧ ξαναλέω..
...Αρχιζω σιγά σιγά να επηρεάζομαι (δεν θέλω και πολύ μη νομίζεις :rolleyes:)σχετικά με το αυτοκίνητο γιατί και φίλοι που έχουν πάει μας λένε τα ίδια..για το πόσο επιβάλλεται το αυτοκίνητο...
Απλά σκέφτηκα πως χωρίς οδήγηση.. θα ήταν πιο χαλαρά...:roll:

'Αν ενοείς δράση τη νυχτερινή ζωή και τα συμπαρελκόμενα...έπεσες διάνα..!!!!!!!!!!:clap: γιατί μας ενδιαφέρει τα μέγιστα..;) !!! όπότε θα προσανατολιστούμε προς τα εκεί που προτείνεις...:clap:
 

mariagl

Member
Μηνύματα
844
Likes
648
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αυστραλία
'Ax τέλεια...τέλεια...
Θα κοιτάξω με ησυχία όλα αυτά που προτείνεις..μιας κι' εγώ -ως συνήθως-οργανώνω όλα τα σχετικά στις εκδρομές μας...( ο άνδρας μου συμφωνεί εκ των προτέρων ) πράγμα που όπως καταλαβαίνεις ,με γεμίζει περισσότερο άγχος γιατί δεν θέλω να χάσουμε χρόνο εκεί...

By the way...εμείς θα είμαστε στο Μαιάμι απο τις 20 Ιουνίου έως τις 2 Ιουλίου περίπου..
Τι καλά αν συμπίπταμε...

Σ' ευχαριστώ πολύ πάντως για τις χρήσιμες διευθύνσεις..!!!
Παρακαλώ! Εγω δυστυχως θα έχω φυγει :(. Καλα θα ήταν να συναντιομασταν! Παντως σου προτεινα το Space Center δεν ξερω αν σας ενδιαφερει, ειναι προγραμματισμενη για 28 Ιουνιου η εκτοξευση του Atlantis, θα ειναι φοβερη εμπειρια, αν καταφερετε να το δειτε!
 

mariagl

Member
Μηνύματα
844
Likes
648
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αυστραλία
το Sawgrass mills αξίζει όμως..
τα οργανωμένα ειναι tourist traps. πάρτε ΙΧ ξαναλέω..
Ναι αυτο μου το ξαναειπαν, θα επισκεφτω σιγουρα το mall!! Παντως απ' οτι ξερω το Ft Lauderdale ειναι καλύτερη περιοχη απο το Miami, απο πολλες αποψεις. Αλλα βασικα αυτο εχει λιγη σημασια ετσι κι αλλιως οι μερες θα φυγουν σαν νερο με τοσα μερη να πας και τοσο μακρια το ενα απο το αλλο... Εσυ τι μου προτεινεις για το Key West? Να παω ή οχι? Ποια ειναι η γνωμη σου?
 

AERIKO

Member
Μηνύματα
423
Likes
205
Επόμενο Ταξίδι
χωρίς χάρτη...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Παταγονία ,Γαλ. Πολυνησία
Παρακαλώ! Εγω δυστυχως θα έχω φυγει :(. Καλα θα ήταν να συναντιομασταν! Παντως σου προτεινα το Space Center δεν ξερω αν σας ενδιαφερει, ειναι προγραμματισμενη για 28 Ιουνιου η εκτοξευση του Atlantis, θα ειναι φοβερη εμπειρια, αν καταφερετε να το δειτε!
Wow...!!!! δεν ήξερα για την εκτοξευση του Atlantis που σαφέστατα θα είναι κάτι μοναδικό :clap:...έχουμε ήδη το space center στο πρόγραμμα...αλλά συγκεκριμένα για τις 28 Ιουνίου λίγο απίθανο το βλέπω :roll: γιατί θα είμαστε στο Μαιάμι
Σου εύχομαι καλά ταξίδια γιατί απ' ότι είδα συνεχίζεις για Καναδά που για μας είναι αγαπημένος προορισμός και μέσα στα μελλοντικά μας σχέδια..:clap::clap:
'Οταν επιστρέψεις ..ξέρεις εσύ..θέλουμε ιστορία και όλα τα σχετικά:p
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Ναι αυτο μου το ξαναειπαν, θα επισκεφτω σιγουρα το mall!! Παντως απ' οτι ξερω το Ft Lauderdale ειναι καλύτερη περιοχη απο το Miami, απο πολλες αποψεις. Αλλα βασικα αυτο εχει λιγη σημασια ετσι κι αλλιως οι μερες θα φυγουν σαν νερο με τοσα μερη να πας και τοσο μακρια το ενα απο το αλλο... Εσυ τι μου προτεινεις για το Key West? Να παω ή οχι? Ποια ειναι η γνωμη σου?
ναι είναι καλύτερη περιοχή αλλά δεν τη βρίσκω τόσο σημαντική για τουρίστα σε 1η επίσκεψη στη Φλόριντα. η παραλιακή είναι εντυπωσιακή με τα δεκάδες εκατομμύρια που κόστισε, το Palm Beach, το Las Olas Boulevard είναι εντυπωσιακό αλλά με απλησίαστα μαγαζιά. το Μαιάμι έχει σαφώς πιο ενδιαφέροντα αξιοθέατα. για shopping μην ψάχνεις καν αλλού. τα Avventura, Dolphin, Dadeland είναι καλά αλλα΄με νορμάλ τιμές. έχω τη φήμη του light shopper γι αυτό έχω πάει σε όλα σχεδόν. μ' άρεσε το Bal Harbour αλλά μόνο για το feeling. μαγαζιά απλησίαστα. το Coco walk επίσης μόνο για καφέ μετά τη βόλτα στη Venetian pool. για real shopping μόνο Sawgrass.
για το Key West δεν ξέρω τι να πω. εγώ πήγα την 6η ή 7η φορά που ήμουν στο Μαιάμι. θέλεις 5 ώρες να πας κ 5 να γυρίσεις. στη διαδρομή το μόνο που αξίζει είναι η 7 mile bridge. η πόλη όμως είναι πολύ ωραία, έχει την αίσθηση της Καραιβικής. αν έχετε μέρα ελεύθερη και αντοχές κάντε το ημερήσιο. πολύ πιο ενδιαφέρον ταξίδι πάντως από το Everglades.
 

ZephX

Member
Μηνύματα
401
Likes
198
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
Azerbaijan/Bhutan
1. Miami VS Ft. Lauderdale

Δεν έχει σημασία τι είναι καλύτερο. Αξίζει να τα δεις και τα δύο. Προσφέρουν εντελώς διαφορετικές εμπειρίες. Η σχέση ποιότητα-τιμής είναι σαφέστατα καλύτερη στο Lauderdale. Η μεγάλη διαφορά για εμένα είναι στη συνέπεια. Το MIA έχει καλές χρονιές που το αισθάνεσαι ότι βρίσκεται στα καλά του, αλλά έχει και περιόδους που λες τι ήρθα να κάνω εδώ (για το διάστημα και τους λόγους που βρίσκεσαι εκεί δεν έχει σημασία). Το FLL από την άλλη πλευρά είναι σταθερή αξία.

2. Αυτοκίνητο/Keys/etc

Υπάρχουν άνθρωποι πού πάνε SoFla χωρίς αυτοκίνητο και τα καταφέρνουν μία χαρά (κυρίως γιατί παραμένουν σταθεροί σε μία περιοχή). Αυτό βέβαια για εμένα χαλάει την εμπειρία. Μπορείς ας πούμε να πας με το φέρυ από το ΜΙΑ στα Keys αλλά έτσι χάνεις την εμπειρία να δεις τον US1, να κάνεις στάση για φαγητό στο Islamorada Fish Company ή στο Alabama Jacks, και γενικότερα να δεις και να αισθανθείς τι είναι αυτό που κάνει την νότια Φλόριντα αυτό που είναι. Για το ταξίδι που θέλεις να κάνεις πιστεύω ότι είναι αναγκαίο το αυτοκίνητο. Αν θέλεις να πας για ψώνια στο Sawgrass Mills ή να πας να δεις το Viscaya, κτλ τότε δεν θα μπορέσεις χωρίς αυτοκίνητο.

3. Bahamas

Πέρα από τα National Parks δεν έχει και κάτι ιδιαίτερο να δεις/κάνεις. Τα κλασσικά που θα περίμενες δηλαδή (snorkeling, etc). Αν βρίσκεστε εκεί Τετάρτη τότε μη χάσετε με τίποτα το Fish Fry στο Taino Beach Park (πολύ κοντά στη Lucya). Θα φάτε τοπικό φαγητό, θα ακούσετε/χορέψετε Rake N Scrape και θα δείτε όλους τους ντόπιους εκεί. Απολαυστικότατο.

4. Νεα Ορλεάνη

Έχει πάρα πολλά πράγματα να δείτε και να κάνετε. Αγαπημένη αισθησιακή πόλη. Επειδή θα μείνετε French Quarter θα δείτε αρκετά πράγματα γύρω σας (Jackson Square, St. Louis Cathedral, French Market, etc). Οπωσδήποτε πηγαίνετε στο Cafe du Monde και στο Napoleon House (καφέ-μπαρ αντίστοιχα). Μην ξεχάσετε να περάσετε και μια βόλτα από το Faulkner House Books (βιβλιοπωλείο όπου ήταν το σπίτι του συγγραφέα όπως λέει και το όνομα). Αλλά μην μείνετε μόνο εκεί. Η Garden District είναι εξίσου όμορφη και πολύ ενδιαφέρων. Σίγουρα κάντε μια βόλτα με το St. Charles Streetcar (καλύτερα να το πάρετε από την αρχή στην Canal Street). Αγοράστε ένα ημερήσιο εισιτήριο και δείτε αυτή την υπέροχη περιοχή (από βόλτες μπροστά στις επαύλεις μέχρι στο Lafayette Cemetery No. 1). Μπορείτε επίσης να κάνετε ένα από τα δωρεάν τουρ της περιοχής.

Επειδή είστε μουσικόφιλοι υπάρχουν πάρα πολλές επιλογές. Με τίποτα λοιπόν μην χάσετε το Preservation Hall. Αλλά υπάρχουν και άλλα τοπικά ινστιτούτα όπως το υπερκλασσικό Rock 'n' Bowl (ναι είναι ότι λέει το όνομα) κ.α.

Επίσης εαν είστε εκεί Παρασκευή σε καμία περίπτωση μην χάσετε το Friday Lunch.

Τέλος, μην ξεχάσετε να κάνετε και μια βόλτα το απόγευμα με το Algiers Ferry.
 

AERIKO

Member
Μηνύματα
423
Likes
205
Επόμενο Ταξίδι
χωρίς χάρτη...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Παταγονία ,Γαλ. Πολυνησία
1. Miami VS Ft. Lauderdale

Δεν έχει σημασία τι είναι καλύτερο. Αξίζει να τα δεις και τα δύο. Προσφέρουν εντελώς διαφορετικές εμπειρίες. Η σχέση ποιότητα-τιμής είναι σαφέστατα καλύτερη στο Lauderdale. Η μεγάλη διαφορά για εμένα είναι στη συνέπεια. Το MIA έχει καλές χρονιές που το αισθάνεσαι ότι βρίσκεται στα καλά του, αλλά έχει και περιόδους που λες τι ήρθα να κάνω εδώ (για το διάστημα και τους λόγους που βρίσκεσαι εκεί δεν έχει σημασία). Το FLL από την άλλη πλευρά είναι σταθερή αξία.

2. Αυτοκίνητο/Keys/etc

Υπάρχουν άνθρωποι πού πάνε SoFla χωρίς αυτοκίνητο και τα καταφέρνουν μία χαρά (κυρίως γιατί παραμένουν σταθεροί σε μία περιοχή). Αυτό βέβαια για εμένα χαλάει την εμπειρία. Μπορείς ας πούμε να πας με το φέρυ από το ΜΙΑ στα Keys αλλά έτσι χάνεις την εμπειρία να δεις τον US1, να κάνεις στάση για φαγητό στο Islamorada Fish Company ή στο Alabama Jacks, και γενικότερα να δεις και να αισθανθείς τι είναι αυτό που κάνει την νότια Φλόριντα αυτό που είναι. Για το ταξίδι που θέλεις να κάνεις πιστεύω ότι είναι αναγκαίο το αυτοκίνητο. Αν θέλεις να πας για ψώνια στο Sawgrass Mills ή να πας να δεις το Viscaya, κτλ τότε δεν θα μπορέσεις χωρίς αυτοκίνητο.

3. Bahamas

Πέρα από τα National Parks δεν έχει και κάτι ιδιαίτερο να δεις/κάνεις. Τα κλασσικά που θα περίμενες δηλαδή (snorkeling, etc). Αν βρίσκεστε εκεί Τετάρτη τότε μη χάσετε με τίποτα το Fish Fry στο Taino Beach Park (πολύ κοντά στη Lucya). Θα φάτε τοπικό φαγητό, θα ακούσετε/χορέψετε Rake N Scrape και θα δείτε όλους τους ντόπιους εκεί. Απολαυστικότατο.

4. Νεα Ορλεάνη

Έχει πάρα πολλά πράγματα να δείτε και να κάνετε. Αγαπημένη αισθησιακή πόλη. Επειδή θα μείνετε French Quarter θα δείτε αρκετά πράγματα γύρω σας (Jackson Square, St. Louis Cathedral, French Market, etc). Οπωσδήποτε πηγαίνετε στο Cafe du Monde και στο Napoleon House (καφέ-μπαρ αντίστοιχα). Μην ξεχάσετε να περάσετε και μια βόλτα από το Faulkner House Books (βιβλιοπωλείο όπου ήταν το σπίτι του συγγραφέα όπως λέει και το όνομα). Αλλά μην μείνετε μόνο εκεί. Η Garden District είναι εξίσου όμορφη και πολύ ενδιαφέρων. Σίγουρα κάντε μια βόλτα με το St. Charles Streetcar (καλύτερα να το πάρετε από την αρχή στην Canal Street). Αγοράστε ένα ημερήσιο εισιτήριο και δείτε αυτή την υπέροχη περιοχή (από βόλτες μπροστά στις επαύλεις μέχρι στο Lafayette Cemetery No. 1). Μπορείτε επίσης να κάνετε ένα από τα δωρεάν τουρ της περιοχής.

Επειδή είστε μουσικόφιλοι υπάρχουν πάρα πολλές επιλογές. Με τίποτα λοιπόν μην χάσετε το Preservation Hall. Αλλά υπάρχουν και άλλα τοπικά ινστιτούτα όπως το υπερκλασσικό Rock 'n' Bowl (ναι είναι ότι λέει το όνομα) κ.α.

Επίσης εαν είστε εκεί Παρασκευή σε καμία περίπτωση μην χάσετε το Friday Lunch.

Τέλος, μην ξεχάσετε να κάνετε και μια βόλτα το απόγευμα με το Algiers Ferry.
Πιό κατατοπιστικό δεν έχει..:clap::clap::clap:!!!!!!!!!!!!!!!!
Σ'ευχαριστούμε πολύ πολύ !!!!:bleh:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.553
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom