Κολομβία Mόνιμα στη Κολομβία

Bookie

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Θέλω σε πολύ μεγάλο βαθμό να γίνω μόνιμος κάτοικος στην Κολομβία είτε στη Σάντα Μάρτα, είτε στη Καρταχένα, αλλά έχω διαβάσει τόσα πολλά που το σκέφτομαι, δηλαδή έχω διαβάσει για περιπτώσεις όπου οι αστυνομικοί σε σταματάνε στο δρόμο κάνουν ότι σε ψάχνουν και ως δια μαγείας σου βρίσκουν πάνω σου ένα σακουλάκι με κόκα και σου λένε είτε θα πάμε σε ΑΤΜ να βγάλεις λεφτά να μας δώσεις, είτε θα σε κλείσουμε μέσα, έχω διαβάσει επίσης ότι παίζει περίπτωση να πέσεις θύμα απαγωγής και το διαβάζω από αρκετούς που πάνε στη Κολομβία ως backpackers να τραβάνε το ίδιο λούκι, τελικά πως τη βγάζεις σε αυτή τη χώρα; Τελικά δηλαδή κάθε φορά που θα βγαίνω από το σπίτι, θα με σταματάει ο αστυνομικός στο δρόμο γιατί έχει συνδυάσει το τουρισμό με τη κόκα και θα μου λέει πάμε στο ΑΤΜ να βγάλεις λεφτά για να σε αφήσω ελεύθερο;

Είναι έτσι η ζωή εκεί πέρα; Πως τα γλυτώνεις όλα αυτά;
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.593
Likes
9.769
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ονειρεμένο Ταξίδι
New Zealand
Εχουμε συμφορουμιτη που εχει ανοιξει ελληνικο σουβλατζιδικο στην Καρταχενα εδω και 3-4 χρονια.. Αυτος θα σου απαντουσε ολες τις αποριες, αλλα έχει εξαφανιστει από το φορουμ . Πατα στο fb: Grecia Cafe y Suvlaki Cartagena και επικοινωνησε με τα παιδια.
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.865
Likes
26.631
Θέλω σε πολύ μεγάλο βαθμό να γίνω μόνιμος κάτοικος στην Κολομβία
Να κάνω μια ερώτηση από απλή περιέργεια.
Πως σκέφτεσαι να γίνεις μόνιμος κάτοικος μιας χώρας που δεν έχεις πάει,αλλά και ούτε ξέρεις αν θα σ'αρέσει
στο φινάλε;
 

Bookie

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Είναι πολύ σωστό και εύλογο το ερώτημα που κάνεις. Εγώ στα 17 μου που τελείωσα το Λύκειο μπήκα στη σχολή εμποροπλοιάρχων και το πρώτο μέρος που βρέθηκα στο εξωτερικό πλην της Αμερικής που είχα πάει πιο μικρός σε κάποια θεία μου, ήταν η Αργεντινή και έχω γυρίσει αρκετά τη Λατινική Αμερική, βέβαια δεν έχω πάει Κολομβία και δεν έχω πάει ούτε στη Καρταγένα ούτε στη Σάντα Μάρτα. Έχω πάει όμως σε πολλά μέρη στη Λατινική Αμερική. Γνωρίζω από την ηλικία των 17 πως η ανθρώπινη ζωή δεν έχει αξία εκεί πέρα. Για παράδειγμα αν κάνει κάποιος το λάθος στο Ρίο ντε Τζανέιρο να κυκλοφορήσει με ένα ρόλεξ στο χέρι το λιγότερο και το πιο πιθανό που θα πάθει θα είναι να τον πλακώσουν και να του πάρουν το ρολόι, το επόμενο στάδιο και το πιο πιθανό κατ' εμέ είναι να τον απαγάγουν στη κυριολεξία, γιατί κυκλοφόρησε στο δείχνοντας ότι έχει λέφτα. Αυτά σου τα λέω για να σου πω πως γνωρίζω τι παίζει και έχουν υπάρξει στιγμές όταν ήμουν στη Αργεντινή για παράδειγμα, ή στο Ρίο ή στο Σάντος ή στο Σάο Πάολο που φοβόμουν μην πάθω κάτι.

Την απαγωγή την ψιλοπροκαλείς, σε στυλ είτε θα πας σε λάθος μέρος είτε θα σε πλησιάσουν θα σε ρωτήσουν τάχα φιλικά διάφορα για να καταλάβουν την οικονομική σου κατάσταση και θα σου προτείνουν πχ να πάτε σε κάποιο μέρος για πάρτι, που μόνο πάρτι για σένα δεν θα είναι πάρα μόνο για αυτούς.

Αυτά σου τα λέω για να σου πω πως λίγο πολύ γνωρίζω τι γίνεται εκεί κάτω. Αλλά το να έρθει αστυνομικός και επειδή θα είσαι gringo θα σε ψάξει και πολύ πιθανό να σου φορτώσει και κάτι που δεν είχες, δεν το περίμενα. Και όταν διαβάζεις κάτι τέτοιο τότε λες τι θα γίνει κάθε φορά που θα βγαίνω έξω θα έχω αυτόν τον εκβιασμό;

Αυτά τα δύο μέρη τα επιλέγω αποκλειστικά και μόνο αφενός λόγω κλίματος και αφετέρου λόγω παραλίας. Για παράδειγμα μου αρέσει υπερβολικά το Ροσάριο σαν πόλη θα έλεγα πως είναι από τις αγαπημένες μου στο πλανήτη, αλλά εκεί δεν μπορείς να πας ούτε για ένα μπάνιο. ενώ εκεί είναι διαφορετικά. Δεν μπήκα στο κόπο να ρωτήσω για την Μπογκοτά ρώτησα για αυτά τα δύο συγκεκριμένα μέρη που καλύπτουν τα στάνταρ μου συν ότι με μία βόλτα απέναντι στο Παναμά για μονοήμερη μπορείς να παραμείνεις στη χώρα για άλλους έξι μήνες και δεν έχει και τεράστια τρεχάματα με βίζες κάρτες παραμονής κτλ κτλ κτλ.
 

LULLU

Member
Μηνύματα
3.500
Likes
7.691
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νιγηρας-Μαλι
θεε μου τι διαβασαν τα ματια μου.. μα αν εχεις τετοια πληροφόρηση κατσε στη χωρα σου... θα ελεγα οτι οι πληροφοριοδοτες σου υπερβάλουν κατα πολυ...
εγω παντως πηγα περισυ κολομβια γυρισα ...
 

Bookie

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
θεε μου τι διαβασαν τα ματια μου.. μα αν εχεις τετοια πληροφόρηση κατσε στη χωρα σου... θα ελεγα οτι οι πληροφοριοδοτες σου υπερβάλουν κατα πολυ...
εγω παντως πηγα περισυ κολομβια γυρισα ...
cart1.JPG
Cart2.JPG


Δεν μπορεί να λένε όλοι ψέμματα ή να είναι όλοι υπερβολικοί... Κάτι παίζει! Αυτό που με ενδιαφέρει είανι να μάθω τι πραγματικά παίζει! Εσύ μπορεί να πήγες διακοπές και να ήταν όλα μια χαρά, υπάρχει κόσμος που δεν λέει το ίδιο. Εγώ θέλω να μάθω την αλήθεια αυτό μόνο! Τέλος εσύ μπορεί να έβγαινες έξω στις 10 το πρωί και στις 5 το απόγευμα να κλειδαμπαρωνόσουν. Δεν κάνουν όλοι την ίδια ζωή στις διακοπές ούτε πάνε όλοι στα ίδια μέρη.
 
Last edited:

North66

Member
Μηνύματα
4.297
Likes
5.032
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία
Έλληνας είσαι όχι ξανθός Σουηδός. Το πολύ πολύ να σε περάσουν για ντόπιο και να σε μπάσουν στα κόλπα.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.620
Likes
50.269
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Θέλω σε πολύ μεγάλο βαθμό να γίνω μόνιμος κάτοικος στην Κολομβία είτε στη Σάντα Μάρτα, είτε στη Καρταχένα, αλλά έχω διαβάσει τόσα πολλά που το σκέφτομαι, δηλαδή έχω διαβάσει για περιπτώσεις όπου οι αστυνομικοί σε σταματάνε στο δρόμο κάνουν ότι σε ψάχνουν και ως δια μαγείας σου βρίσκουν πάνω σου ένα σακουλάκι με κόκα και σου λένε είτε θα πάμε σε ΑΤΜ να βγάλεις λεφτά να μας δώσεις, είτε θα σε κλείσουμε μέσα, έχω διαβάσει επίσης ότι παίζει περίπτωση να πέσεις θύμα απαγωγής και το διαβάζω από αρκετούς που πάνε στη Κολομβία ως backpackers να τραβάνε το ίδιο λούκι, τελικά πως τη βγάζεις σε αυτή τη χώρα; Τελικά δηλαδή κάθε φορά που θα βγαίνω από το σπίτι, θα με σταματάει ο αστυνομικός στο δρόμο γιατί έχει συνδυάσει το τουρισμό με τη κόκα και θα μου λέει πάμε στο ΑΤΜ να βγάλεις λεφτά για να σε αφήσω ελεύθερο;

Είναι έτσι η ζωή εκεί πέρα; Πως τα γλυτώνεις όλα αυτά;
Λοιπόν να σου πω εγώ που πάω στην Κολομβία πολύ συχνά, είχα πρώην Κολομβιανές και αν όλα πάνε καλά θα μετακομίσω εκεί εντός 1,5 χρόνου.

Υπερβολικά είναι όλα αυτά. Ναι συμβαίνουν, αλλά σπάνια.

Από κει και πέρα η ΚΑρταχένα ειδικά είναι μια πόλη με μια παλιά πόλη 10-20 οικοδομικά τετράγωνα, τουριστίλα και καταπληκτική αρχιτεκτονική μαζί και η υπόλοιπη πόλη (μαζί και η παραλία της) είναι άθλια και ναι, ανασφαλής.

Η Σάντα Μάρτα είναι μια απλά άσχημη πόλη. Πιο ασφαλής από την ΚΑρταχένα, αλλά μέχρι εκεί. Τέτοιες πόλεις στη Λατινική Αμερική έχει άπειρες, τίποτε το ιδιαίτερο στη δική μου συνείδηση. Γενικώς τα παράλια της Κολομβίας (και του Ειρηνικού περισσότερο) δε συγκρίνονται με το εσωτερικό της χώρας, όπου οι άνθρωποι είναι ευγενέστατοι, τα χωριά πανέμορφα, η ασφάλεια κάπως περισσότερη και το κλίμα (για μένα) πολύ πιο ευχάριστο από την ιδρωτίλα και την υγρασία των παραλίων.

Γούστα είναι βέβαια αυτά, ενώ η εξασφάλιση κάρτας μόνιμου κατοίκου στην Κολομβία είναι σχετικά εύκολη αν έχεις τα κονέ ή το χρήμα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.589
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom