Ελβετία Ιταλία Κροατία Μαυροβούνιο Moto: Άλπεις & Βαλκάνια Υπό Ιδανικές Συνθήκες!

Strats

Member
Μηνύματα
25
Likes
23
Η Επιστροφή

Φτάσαμε σώοι και αβλαβείς σπίτι Αθήνα στις 14:15, όπου μας περίμενε η πιο ζεστή αγκαλιά του κόσμου, αυτή του οχτάχρονου γιού μας :)

Το ταξίδι αυτό ήταν η όαση της χρονιάς, μας χάρισε στιγμές απόλυτης απόλαυσης, ακόμα ισχυρότερες απ ότι περιμέναμε. Όλα έγιναν όπως σχεδιάστηκαν, χωρίς απολύτως κανένα κακό απρόοπτο, καμιά κακή στιγμή, καμιά ατυχία, ούτε καν κάτι μικρό και ασήμαντο.

Βέβαια, σε αυτό συνέβαλαν οι καιρικές συνθήκες. Τη μοναδική ημέρα που για μόνο 3 ώρες έβρεχε, καταλάβαμε πολύ καλά τη διαφορά του να βλέπεις τις βουνοκορφές καθαρά σε απόσταση δεκάδων χιλιομέτρων, από το να μην μπορείς να δεις ούτε την λίμνη που περνάς από δίπλα της. Η τύχη του να διανύσουμε τόσα πάσα με λιακάδα, ήταν ομολογώ μεγάλη.

Αν υπάρχει κάτι στο οποίο θα μπορούσα να αναφερθώ αρνητικά, είναι ίσως η αυξημένη κίνηση. Ναι, αν με ρωτήσετε αν ευχαριστήθηκα στρίψιμο, θα σας πω όχι :) Αυτά που κάνουμε εδώ στην Ελλάδα, στην Ευρυτανία, στην Πίνδο, που έχουμε το δρόμο δικό μας και δε συναντάμε αυτοκίνητο για δεκάδες χιλιόμετρα, και στρίβουμε μέχρι να τερματίσουν τα λάστιχα, εκεί, Αύγουστο μήνα δεν υπάρχουν. Μόλις έπιανα παλμό, μετά από 3-4 στροφές, κόσμος μπροστά και έκοβα, αυτοκίνητα, μηχανές, ποδήλατα, κίνηση γενικά. Όλα τα υπόλοιπα όμως είναι τόσο όμορφα, που δεν ενοχλεί η κίνηση.

Θέλω να ευχαριστήσω τους συμμετέχοντες στο ταξίδι, τον αγαπημένο μου φίλο Γιώργο με τη σύζυγό του Μαρία, τους νέους μας φίλους Παντελή και Μαρία junior, για την απολαυστική παρέα τους και την άψογη συνεργασία τους στο ταξίδι. Παιδιά, σας ευχαριστώ που με ανεχτήκατε, ξέρω ότι δεν είμαι ο ευκολότερος συνταξιδευτής, ξέρω ότι σας είχα δημιουργήσει άγχος στο θέμα του ωραρίου, μην και αργήσει κανείς ένα λεπτό :) Ευχαριστώ επίσης τη γυναίκα μου, που για άλλη μια φορά άντεξε τα χιλιόμετρα (κομάντο Αντώνια) και έβγαλε εν κινήσει πάνω από 1200 φωτογραφίες :)

Είμαι ευγνώμων που μου δόθηκε αυτή η ευκαιρία, να πραγματοποιήσω αυτό το ονειρεμένο ταξίδι, κάτω από ιδανικές συνθήκες, με τέλεια παρέα, χωρίς κανένα κακό απρόοπτο, που μπόρεσα να ευχαριστηθώ κάθε λεπτό του, με τόσες μαγευτικές εικόνες που χαράζονταν στη μνήμη μου η μια μετά την άλλη συνεχόμενα και ασταμάτητα, και που επιστρέψαμε όλοι σώοι και αβλαβείς.

Με το καλό και στο επόμενο… :)


Υ.Γ.
Για όποιον ενδιαφέρετε:
Μπορείτε να κατεβάσετε τα routes όλα, με κάθε λεπτομέρεια, με όλα τα πάσα (waypoints) και πληροφορίες ξενοδοχείων από:

1. Για mapsource: http://www.sigmaweb.biz/gps/alps/alps_routeplan_mapsource.zip
2. Google Earth file: http://www.sigmaweb.biz/gps/alps/alps_routeplan_googleearth.zip
 

vickokka

Member
Μηνύματα
1.235
Likes
1.931
Ταξίδι-Όνειρο
παντου
Πολύ όμορφο ταξίδι και φανταστικές οι φωτογραφίες!!!να κάνετε πάντα τόσο όμορφες διαδρομές όσο η στροφές πριν το Μπελατζιο!!την εχω κάνει κι εγω με μηχανή και λίγη βροχή αλλα ηταν πανέμορφη!
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.728
Επόμενο Ταξίδι
?
Αν και η ιστορία είχε να κάνει με την λατρεία που έχετε για τις μηχανές κατι που είναι πολύ έξω απο μένα και η φιλοσοφία όλου του ταξιδιού πατούσε πάνω σ'αυτό,δεν βαρέθηκα στιγμή και την απόλαυσα.

Βγάλατε πανέμορφες φωτογραφίες μεταδώσατε το πόσο τέλεια περάσατε και αυτό που μου άρεσε είναι που είχατε και φωτό δικές σας κάτι που ελάχιστοι έχουν κάνει και το θεωρώ πολύ ωραίο να βλεπουμε ποιά είναι τα πρόσωπα που έκαναν το ταξίδι και που γράφουν την ιστορία.

Καλά έκανες λοιπόν και έγραψες την ιστορία σου γιατί την θεωρώ αρκετα διαφορετική απο αντίστοιχες που έχουν γραφτεί γι'αυτά τα μέρη και έβαλες το προσωπικό σου στίγμα.
 

Eftichia

Member
Μηνύματα
858
Likes
1.285
Επόμενο Ταξίδι
τοσκανη
Ταξίδι-Όνειρο
καραιβικη
πολύ όμορφες φωτογραφίες, τις ευχαριστήθηκα!!!
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.721
Likes
14.823
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
απλά..........,υπέροχα.
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.400
Likes
17.206
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Απίθανες φωτογραφίες, ευχαριστούμε πολύ!

Μ'αρέσει που το σκεφτόσουν να το γράψεις :D
 

chris7

Member
Μηνύματα
3.094
Likes
23.906
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Καναδάς
Πολύ καλά έκανες και έγραψες την ιστορία σου.
Πολύ όμορφες φωτογραφίες
Πάντα να κάνετε τέτοια ταξίδια.
 

giorgosk

Member
Μηνύματα
322
Likes
63
Επόμενο Ταξίδι
Μπέργκαμο Κόμο Λέκο
Ταξίδι-Όνειρο
Los Angeles
Tρομερό το ταξίδι σας και οι φωτογραφίες σας.
Τι όμορφο να διασχίζεις τις Άλπεις με τη μηχανή.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.182
Μηνύματα
883.256
Μέλη
38.892
Νεότερο μέλος
Petr23

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom