Ηνωμένο Βασίλειο My own, personal London..

elenikar

Member
Μηνύματα
26
Likes
27
Ταξίδι-Όνειρο
NEA YOPKH
Το Λονδίνο το είχα ξαναεπισκεφθεί. Για την ακρίβεια, απο τη πρώτη φορά έγινε έρωτας, ίσως και αξεπέραστος! Αυτήν τη φορά όμως τα πράγματα ήταν λίγο διαφορετικά , ήταν προσωπικό στοίχημα για μένα να επανασυστήσω στον καλό μου την πόλη αυτή, και να τον κάνω να την αγαπήσει!Συχνά μου έλεγε πως όταν πήγε δεν του άρεσε καθόλου, κουνούσα το κεφάλι θιγμένη!"Μα δεν γίνεται αυτό!" απαντούσα! Πήρα λοιπόν την απόφαση να γιορτάσουμε τα γενέθλια μου (3 μήνες αργότερα, γκουχου γκούχου!) στο στολισμένο Λονδίνο. Αφού λοιπόν με κανάκεψα πείθοντας με πως αξίζω να μου κάνω ένα τόσο μεγάλο δώρο για τα γενέθλια μου, έκλεισα τα εισιτήρια για τις 3 Δεκεμβρίου.

Φτάσαμε στο αεροδρόμιο πολύ νωρίς το πρωί, και αφού αφήσαμε το αυτοκίνητο στο parking του αεροδρομίου κατευθυνθήκαμε μέσω της αερογέφυρας στον χώρο αναχωρήσεων. Κάναμε check in, και λίγο αργότερα απολαμβάναμε τον καφέ μας πανευτυχείς που σε λίγες ώρες θα ήμασταν στο στολισμένο Λονδίνο. Μου ξέφυγε ένα πονηρό χαμόγελο!θα τον κατάφερνα!Ήμουν καλά οργανωμένη!

Λίγες ώρες αργότερα, βρισκόμασταν πια στο μουντό Λονδίνο!"london calling" σκέφτηκα και τον κοίταξα γελώντας σαν χαζό!" Είσαι παλαβό" μου είπε γελώντας κι εκείνος.Ήξερε πως είχα μαγειρέψει!Αρκετή ώρα αργότερα ήμασταν στην περιοχή του South Kensington, στο ξενοδοχείο Holiday Inn-forum hotel.
http://www.hikensingtonforumhotel.co.uk/rooms-suites/
Εξαιρετική επιλογή σκέφτηκα όταν αντίκρισα το πανύψηλο κτίριο.Να σας πω την αλήθεια δεν έχω κανέαν κόλλημα με τα πολυτελή ξενοδοχεία, αλλά εντυπωσιάζομαι με τα ψηλά κτίρια, με τα κτίρια που σου δίνουν χώρο να βλέπεις τον ουρανό!Και το holiday-inn πραγματικά στο προσφέρει!
 

Gin Tonic

Member
Μηνύματα
24
Likes
97
Επόμενο Ταξίδι
Ψήνεται
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Ήξερε πως είχα μαγειρέψει!
Παρντόν; Τι είχες μαγειρέψει; :bleh:
Για γράψε, για γράψε...Θα περιμένω να διαβάσω άμα τον τούμπαρες. (σιγουράντζα έτσι όπως σε κόβω) ;)
 

elenikar

Member
Μηνύματα
26
Likes
27
Ταξίδι-Όνειρο
NEA YOPKH
Πλησιάσαμε τη reception και η γλυκιά Ισπανιδούλα μας ρώτησε εάν έχουμε κάποια προτίμηση. "θΑ θέλαμε το δωμάτιο να είναι όσο το δυνατόν πιο ψηλά" αναφώνησα, και λες και δεν την είχα πείσει συνέχισα "Έχω γενέθλια!!". Χαμογέλασε και μας έδωσε τις κάρτες του δωματίου μας. Ανεβήκαμε σε έναν από τους τελευταίους ορόφους και άνοιξα τη πόρτα του δωματίου. ΧΑ!!Ήταν ότι έπρεπε! Το δωμάτιο ήταν καθαρό, απλό και όμορφο (όχι κάτι ιδιαίτερο από πλευράς πολυτέλειας) αλλά το παράθυρο εκτείνονταν από άκρη σε άκρη του τοίχου!Ήταν φανταστικά, ήμασταν ψηλά, πολύ ψηλά, και μπροστά μας ξεχύνονταν οι πολύβουοι δρόμοι, τα κτίρια, τα φώτα, ο μουντός ουρανός..Με λίγα λόγια, υπέροχα! Ευχαριστημένος κι εκείνος επισήμανε πως ήταν ώρα για βόλτα! Βάλαμε τα αθλητικά μας, ντυθήκαμε ζεστά και ξεκινήσαμε. Πρώτα κάναμε μια βόλτα γύρω από το ξενοδοχείο, το ξενοδοχείο απέιχε από το μετρό μόλις 3' ,και οτι άλλο επιθυμούσαμε βρισκόταν σε απόσταση αναπνοής. Περπατήσαμε στη προσωρινή μας γειτονιά χαζεύοντας τα κτίρια, χαμηλά και όμορφα.Το South Kensington είναι μία από τις εξαιρετικές γειτονιές του Λονδίνου..Σύντομα βρισκόμασταν έξω από Imperial college. Σταθήκαμε λίγο χαζεύοντας μέσα από τα τζάμια τους φοιτητές να μελετούν, να γράφουν, ζηλεύοντας λιγάκι γιατι τα δικά μας πανεπιστήμια σίγουρα δεν μοιάζουν με αυτό..!Ήταν πια ώρα να αλλάξουμε γειτονιά! Κατευθυνθήκαμε προς το μετρό με επόμενο σταθμό το Westminster...
 

elenikar

Member
Μηνύματα
26
Likes
27
Ταξίδι-Όνειρο
NEA YOPKH
Βγήκαμε από το μετρό και ανακατευτήκαμε με τον κόσμο, περπατήσαμε στην γέφυρα του Westminster βγάζοντας άφθονες φωτογραφίες..Κατευθυνθήκαμε προς το London Eye..Δείξαμε τα combo tickets μας στον ταμία και προχωρήσαμε προς τη ρόδα...Πολύ τουριστικό θα μου πείτε αυτό με τη ρόδα..Ναι είναι, αλλά κάθε φορά που βρίσκομαι στο Λονδίνο πηγαίνω..Μου αρέσει να βλέπω τη πόλη από ψηλα, πόσο μάλλον τέτοιες ημέρες που είναι και στολισμένα τα πάντα.. Ανεβήκαμε και απολαύσαμε τη θέα. Είχε πια σκοτεινιάσει αλλά το θέαμα συνέχισε να είναι όμορφο.. Κατεβήκαμε και πήραμε τη "γενναία " απόφαση να αγνοήσουμε τον ατελείωτο κόσμο που βρισκόταν στο Χριστουγεννιάτικο παζάρι ακριβώς δίπλα από τη ρόδα, και να εισχωρήσουμε!Η απόφαση μας δεν μας πρόδωσε..Η ατμοσφαιρα ήταν ζεστή παρά το κρύο, και εμείς χαζεύαμε τα περίπτερα με τα φαγητά και τα χαζολοίδια λες και ήταν χρυσός! Αρκεστήκαμε στην αγορά λίγης σοκολάτας με καυτερή πιπεριά! Ήταν ότι έπρεπε!Μας έκοψε την πείνα προς το παρόν και μας ζέστανε!Ήταν όμως πια ώρα να μπούμε λίγο πιο βαθιά στο εμπορικό κέντρο του Λονδίνου..! Επόμενη στάση Piccadilly Circus...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.799
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom