New Entry

arkas

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Ταιλάνδη
Ταξίδι-Όνειρο
Ταιλάνδη
Για χαρά σε όλους , απανταχού ταξιδιώτες Έλληνες και Ξένους. Τελευταίο μου ταξίδι ήταν στην Ταϊλάνδη (Μπανκόκ,Κοράτ,Πουκέτ 3 εβδομάδες) τον Μάιο 2007.
Επειδή καθημερινά αισθάνομαι ότι απότυχα και είμαι θύμα , μόνο όταν ταξιδεύω γεμίζω ικανοποίηση , ειδικότερα όταν αφήνω πίσω ευθύνες , απαιτήσεις και καραγκιόζηδες.
Πήγα Ταϊλάνδη και κόλλησα...με τον μικρό χαμό , με τα night bazar , με τα θαλασσινά , με την εξυπηρέτηση που αποφάσισα αν πάνε όλα καλά τα Χριστούγεννα 2008 να κατέβω για ένα μήνα. Το καλοκαίρι δεν προβλέπεται άδεια , αλλά εργασία μακριά από την Αθήνα (εργοτάξιο).
Εύχομαι σε όλους τους ταξιδιώτες κάποια στιγμή να περάσουν από την Ασία.
΄
Είχα ταξιδέψει στην Ευρώπη , Γαλλία (Χάγη) , Ισπανία [Καρταγένα (ψάρεμα καρχαρία στο Γιβραλτάρ)], Ιταλία (Τρεβίζο-Βενετία),Γερμανία (Βερολίνο) , Πολωνία [Στετίνο , Βαρσοβία (καταγωγή μητέρας]

Αίγυπτο (Πέρασμα Σουέζ για δουλειά) , Ιράκ (για δουλειά).

Αυτά τα νέα μου. Τώρα όπως είπα προτεραιότητα έχει η Ταϊλάνδη.
 
Last edited by a moderator:

dk

Banned
Μηνύματα
1.397
Likes
55
Επόμενο Ταξίδι
Κρουαζιέρα Αιγαίου-Dubai
Ταξίδι-Όνειρο
Βραζιλία
:welcome:φιλε στην παρεα μας.
 

varsa

Member
Μηνύματα
1.291
Likes
128
Ταξίδι-Όνειρο
far away
welcome Αρκας! εκεινο το ...καρχαριας... γιβραλταρ θα το εξηγησεις οταν μπορέσεις??... μου αρεσε....
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.969
Likes
9.385
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
:welcome: arkas , το καλοκαιρι δεν προβλεπεται αδεια αλλα το Δεκεμβριο θα κανειs διακοπεs ενα μηνα..και που?Στην Ταυλανδη παρακαλω!
Εκτοs απο τον καρχαρια , θα ηθελα διευκρινηση για το που βρισκεται το Κορατ στην Ταυλανδη , εκτοs αν εννοειs καποιο νησι Κο Ραι μηπωs?
 

arkas

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Ταιλάνδη
Ταξίδι-Όνειρο
Ταιλάνδη
Φίλε μου , το Khorat δεν είναι κάποιο νησί της Ταϊλάνδης , βρίσκεται βόρειο κεντρικά του χάρτη.
Δεν έχω αναφέρει πώς βρέθηκα στην Ταϊλάνδη και ο λόγος που έφτασα στο Khorat.
Ο γάμος του αδερφού μου πέρσι το Μαίο ήταν η αφορμή , το Khorat είναι μεγάλη πόλη (κάτι σαν την Πάτρα για την Ελλάδα) .Δεν μπορώ να πω ότι αξίζει κάποιος να την επισκεφτεί , αλλά είναι πολύ καλό point για περιμετρικές εξορμήσεις αν θέλεις να ανακαλύψεις την χώρα εφόσον το Khorat βρίσκεται στο κέντρο.
Το Khorat είναι το μέρος καταγωγής της νύφης μου .
Τώρα πλέον υπάρχει μόνιμο σπίτι στην Pattaya και μία πολλή καλή αφορμή για πιο συχνές επισκέψεις στην Ταϊλανδή.

Σχετικά , με το shark fishing , είναι καλή φάση αλλά δεν το ξανακάνω , μιλάμε για τρελό φόβο. Στο Γιβραλτάρ υπάρχουν πάρα πολλοί (πιστεύω λόγω περάσματος , πολλά εμπορικά πλοία πετούνε τρόφιμα - κρέατα κ.λ.π). Εκεί βρέθηκα για δουλειά, το ψάρεμα ως hobby εξελίχθηκε σε sharkpoint κατεβάζοντας λάμπες . Σε μικρό χρονικό διάστημα έγινε χαμός από πτερύγια και χτυπήματα στο νερό. Την επόμενη ημέρα ήμασταν με πετονιά συρματόσχοινο .Κανένα δεν ανεβάσαμε διότι απαγορεύεται συν ότι είναι επικίνδυνο .
 

StellAnna

Member
Μηνύματα
921
Likes
362
Επόμενο Ταξίδι
Αίγυπτος επιτέλους!!!!!!!
Ταξίδι-Όνειρο
Μποτσουάνα? Γιατί όχι?
Καλώς ήρθες arkas
Επιβεβαιώνω όσα ανέφερες για το Γιβραλντάρ.
΄Εχει γέλιο το τρέξιμο πίσω από τον καρχαρία. ΄Ομως φίλε μας, έχεις απόλυτο δίκιο. Φόβος τρελός.
Η επίσκεψη στο Γιβραλντάρ, που έχει και σύνορα, αξίζει μόνο για ένα πέρασμα.
Να είσαι καλά να ταξιδεύεις πάντα
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.222
Μηνύματα
884.195
Μέλη
38.914
Νεότερο μέλος
daglas

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom