kostasagk

Member
Μηνύματα
16
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
ΙΣΛΑΝΔΙΑ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΣΙΒΗΡΙΑ

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ

αν και δεν ειμαι πολυ καλος στην εκθεση-μας φαγανε τα αγγλικα- θα σας δωσω ενα λινκ οπου εχω γραψη την περσυνι και φετινη περιοδια με μοτο, περσυ απο Venice -aystria-germany-sweden-norway-NORDCAPP-filand-danmark,και παλι angona και πισω.
η φετινη απο bulgari-serbia-hungary-poland-estonia-letonia-lithuania-finland-norway-NORDCAPP-sweden-germany austria-ancona.
επειδη εχω βαλει παρα πολλες φωτο με το παρακατω λινκ μπορειτε να επισκευθειτε την σελιδα
NORDKAPP - Αγορά / Forum

η bmwbikers.gr ταξιδιωτικα-NORDCAPP.

ΚΩΣΤΑΣ

 
Last edited by a moderator:

kostasagk

Member
Μηνύματα
16
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
ΙΣΛΑΝΔΙΑ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΣΙΒΗΡΙΑ
περασαν δυο χρονια απο την τελευταια επισκεψη στην σκανσυναυια και ιδιαιτερα στην νορβηγια ,μια χωρα ομορφη κατα την αποψη μου, σκληρη, και ακριβη-πανακριβη,φυσικα το αρθρο το ειχα γραψη σε ενα μοτοσυκλετιστικο φορουμ αφου το μεσο μετακινησης ειναι το μοτο........προτιμω αυτο το μεσο απο οποιοδηποτε αλλο ,κανωντας βεβαι παραχωρησης στην ανεση,αλλα εχει ενα καλο οτι εισαι παντελως ανεξαρτητος...

το πρωτο ταξιδι εγενετο το 2010

Σαββατο 19/6/10 και απο Αθηνα Πατρα οπου 23¨00 μπαινω στο καραβι χωρις καμπινα μονο θεση καθισμα αεροπορικου τυπου -πολυς κοσμος
Δευτερα 21/6 πρωι αφιξη Βενετια και ειμαι εξω κατα τισ 9¨30 το πρωι με βροχουλα οχι δυνατη προς Ισμπρουκ απο εκει αρχιζει το κρυο αλλα με σποραδικες βροχες . Σταματαω μονο για βενζινη και καφε οποτε υπολογιζα να φτασω στο Ροστοκ κατα τις 10 το βραδυ για υπνο ελα ομως που 20 χιλιομετρα πριν πεφτω πανω σε μια πομπη που συνοδευαν μια νταλικα με προπελα οποτε σειμειoτων μεχρι λιγο πιο εξω απο το λιμανι και φτανω τελικα περασμενα μεσανυχτα παω στο σταθμο βαπορι ερχει το πρωι για Τελεμπορκ Σουηδια και επιβιβαση απο 5 το πρωι ετσι την πεφτω στις καρεκλες του σταθμου μεχρι της 5 οπου βγαζω εισητηριο 65 ευρω παρακαλω για 5.5 ωρες στηνωμε στην σειρα και τελικα περιμενω μεχρι 7 το πρωι πρωτα να φορτωθουνε οι νταλικες και μετα οι υπολοιποι μπαινω στο πλοιο καφε και πρωινο γιατι ειχα λυσαξη στην πεινα και υπνο μεχρι απεναντι οπου φτανη κατα της 2 καιαποβιβαζομαι.
και η συνεχεια της ιστοριας απβιβαση στο Telleborg Σουηδια ο δρομος πολυ καλος δυο με τρεις λωριδες η καθε κατευθηση πολυ καλη ασφαλτος παντου πρασινο με ορια ταχυτητας 100 με 120 παντου καμερες -δεν ξερω αν δουλευον-πολυ καλος καιρος προσεκτιοι οδηγοι και ηρεμοι σταματαω σε βενζιναδικα για ανεφοδιασμο και καφε κανενα σαντουιτσακι τα συνηθεισμενα συνανταω και ενα ζευγαρι ο καθενασ με τη δικη του μηχανη και γυριζαν την χωρα τους, καπου 50 χιλιομετρα απο την Στοκχολμη βρισκω μια πασιον αφου τα καπινκ ηταν γεμετα δωματιακι μαζι με τα σεντονια 50 ευρω εδω πληρωνης με το ατομο και τα σεντονια περιπου 10 ευρω ξεχωριστα οι περισσοτεροι τα φερνουν απο το σπιτι σημερα εκανα περιπου 600 χιλιομετρα η βενζιη στοιχιζει περιπου 12-13 κορωνες και φυσικα απαριτητη η πιστωτικη καρτα και το πιν, πολλες φορες πρεπει να βγεις απο το κεντρικο δρομο και να πας πρως τα χωριουδακια. Το καλο ειναι οτι με την ταχυτητα που διατηρω το ρεζερβουρ βγαζει 320-330 χιλ τα 17 -18 λιτρα. φαγητο τοπικο λοιπον στην πσιον μπανιο -σε κοινο -και υπνο.
Στο δρομο λοιπον και παλι φτανοντας στηνΣτοκχολμη δεν μπαινω μεσα το αφηνω για τον γυρισμο,αρκετη κινηση μια που εφτασα και ωρα που ο κοσμος παει στην δουλεια,παντως ηρεμια και ταξη επικρατη στο δρομο ουτε κορναρισματα ουτε φωνες οθτε τιποτα καθομαι και εγω στην ουρα και δεν περναω ενδιαμεσα στα αυτοκινητα καποια στιγμη ενας ντοποιος περναει ενδιαμεσα το κανω και εγω και βλεπεις τους οδηγους να σε κοιτουν περιεργα. Παντως και εδω το κινητο τηλεφωνο ειναι οπως και σε εμας ολοι το εχουν στο αυτι τους περιεργο λιγο για τετοιους πειθαρχημενους λαους. βγαινοντας εξω απο απο την πολη στην εθνικη λιγστευη και η κινηση με περισσοτερα τα φορτηγα που ειναι και μεγαλυτερα απο τα ευρωπαικα, μοτοσυκλετιστες συνταω αρκετους που παντα σε χαιρετουν και φυσικα ανταπαδιδω(ενω στην πατριδα μας κοντευει να κατηργηθει). η ταχυτητα ειναι 100-120 χιλιομετρα ευτυχως τελευταιο βραδυ πριν φυγω εβαλα και το cruizecontrol που εχει ερθει απο αμερικη και κανει καλη δουλεια κρατωντας με ξεκουραστω και με σταθερη ταχυτητα,ο δρομος εχει τρεις λωριδες και αρκετα μετα απο την Upsala γινονται δυο στο ενα ρευμα και μια στο αντιθετο το οποιο αλλαζει καθε 3-4 χιλιομετρα για να μπορεις να προσπερνας,φυσικα ο δρομος ειναι περιφραγμενος σε ολο το μηκος αλλα που και που βλεπεις σκοτωμενα ζωακια μεχρι και ενα λυγκα ειδα κριμα παντως ο δρομος ειναι πεντακαθαρος με συχνα παρκινκ με τουαλετα και παγκακια ολα στην εντελεια -σαν τα δικα μας-σε ευχαριστη να καθεσαι και να ξεκουραζεσαι Το τοπιο ειναι πολυ ωραιο ατελαιοτο δασος ομορφα σε ξεκουραζει η διαδρομη.
οσο ανεβαινω αυξανονται και τα καπινκ οπου 50 χιλιομετρα πριν την Lulea φτανω σε ενα και νοικιαζω ενα σπιτακι με 40 ευρω και φαγητο γυρω σε 15ευρω.Μενω διπλα σε δυο ολλανδους με bmw και sidecar ο ενας μαλιστα τρεχουν και σε ευρωπαικους αγωνες sidecar ηλικιας 50 περιπου χρονων κανουμε αρκετη παρεα το βραδυ.Φυσικα οσο ανεβαινω προς τα πανω τοσο αργει να σκοτεινιαση ειναι 11 η ωρα και ειναι σχεδον μερα.Σμερα εκανα περιπου 600 χιλιομετρα και επειδη καποια στιγμη κοντεψα να μεινω απο βενζινη πηρα και ενα 5λιτρο δοχειο για να μην πολυανχονομασται
επομενη μερα με πολυ καλο καιρο παλι και θερμοκρασια γυρω στους 20 βαθμους.δρομο προς Kiruna δεν ειναι μερος της διαδρομης αλλα πρεπει να περασω απο εκει για να παω στο Tronsk της Νορβηγιας οπου θα ερθει η γυναικα μου απο τη Ελλαδα εδω η διαδρομη ειναι πραγματικα η αληθινη Σουηδια οσο πανε και τα χωρια γινονται αραιοτερα το ιδιο και η κινηση πολλα χιλιομετρα χωρις να συναντησω τιποτα αλλα προσωπικα μου αρεση τρομερα, ο δρομος πολυ καλος απο μια λουριδα φυσικα χωρις ενδιαμεσο χωρισμα αλλα η ασφαλτος πολυ καλη (πως αυτοι δεν εχουν λακουβες με τοσο χιονι και παγο μυστηριο). Σε καποιο σημειο αυτης της διαδρομης μπαινω και στον αρκτικο κυκλο. Ακομα παντως ταρανδο δεν εχω δει πρ ολες τις πινακιδες που υπαρχουν απο την Στοκχολμη και μετα. οσο προχωραω προς την Kiruna ολο και περισσοτερες λιμνες και λιμνουλες και ποταμια εμφανιζονται λιγα χιλιομετρα πριν την πολη υπαρχη ενα χωριο οπου εκει φτιαχνουν το ξενοδοχειο απο παγο. Αργα απογευμα και μπανω στην πολη απο μακρια φαινεται την ζημια που κανει ο ανθρωπος στο περιβαλλον αυτη η πολη των 18000 κατοικων σχεδν ζει απο ενα τεραστιο ορυχειο σιδηρου ισως και το μεγαλυτερο στο κοσμο, σκοπευουν να μετακομοισουν ολη την πολη λογω του ορυχειου γιατι το εδαφος εχει γινει ασταθες στο κεντρο της πολης υπαρχη ενα ωραιοτατο καπινκ με τιμες 100 ευρω το δικλινο σπιτακι πολυ καλο φαγητο και πολλοι τουριστες οι περισσοτεροι με αυτοκινουμενα η τροχοσπιτα. αυτη η σημερινη διαδρομη ηταν περιπου 700 χιλιομετρα.
αφου κοιμηθηκα του καλου καιρου εχωντας κανει απο βραδυς και την σχετικη μπουγαδα μαζεψα τα μπογαλακια μου και ναμασται παλι με την συμβια μου στο δρομο,αρχιζουμε να ανεβαινουμε πιο ψηλα και η θερμοκρασια πεφτη και αλλο 10-12 βαθμοι αλλα μεχρι πριν τα συνορα με την Νορβηγια καλος καιρος με ηλιο η κινηση εχει μειωθει πολυ που και που κανενα επιβατικο νταλικες και ενα ποδηλατη με τα συμπραγκαλα του οπου πηγαινε και αυτος τις διακοπες του σε καποιο σημειο του δρομου σταματαει η ασφαλτος και εχει χωματοδρομο καλοπατημενος βεβαια καμμια δεκαρια χιλιομετρα η υποθεση, καπου εκει βλεπω και τους πρωτους ταρανδους να κυκλοφορουν στο δρομο και πιο κατω σε κοπαδι ωραιο θεαμα για μας που δν τα ξερουμε αυτα τα ζωα. Οσο ανεβαινουμε τα βουνα τοσο αγριευει ο καιρος και αρχιζουν οι πρωτες ψιχαλες ακομα στις λιμνες υπαρχη παγος και αρκετο χιονι. ο δρομος τωρα εχει γινει πιο στενος με στροφες αλλα η ασφαλτος παραμαινει εξερετικη(τι διαολο μαγικα κνουν??!!!!)περναω τα συνορα και παιρνω το δρομο προς Kirkenes μεχρι να βρω την διασταβρωση προς Tronsk.καπου στο δρομο συνανταω ενα ζωολογικο κηπο με αρκτικα ζωα, ωραιο το παρκο μεσα στο φυσικο περιβαλλον και για καθε ζωο μια μεγαλη περιφραγμενη εκταση με εισητηριο 30 ευρω περιπου, η Νορβηγια αρχιζει να δειχνη τα δοντια της στις τιμες,ειναι αρκετα τσουχτερες. Αφου τελειωσε η περιηγηση στο ζοο κατευθηνομαι προς το Tρονσκ υπο βροχη, οπου φτανω μετα απο 600 χιλαργα το απογευμα στην πολη και παω στο τοπικο καπινκ με 85 ευρω με τα σεντονια!!! διπλα σε ποταμι αρκετα μεγαλο και με πολυ κοσμο. Εδω βλεπω μια κοπελα απο την Γαλλια εχει ερθει με την μηχανη ολομοναχη και δυο παιδια απο την Σλοβενια και φθσικα ολοι με την ιδια κατευθηση. 11 το βραδυ (τροπος του λεγειν μερα μεσημερι ηταν αν δεν ειχε συνεφα θα ελαμπε ο ηλιος) παω στο αεροδρομιο να παρω την συζηγο,για να φτασης εκει περνας πανω απο την θαλασσα με αερογεφυρα η κατω με τουνελ περναω απο πανω και αμεσως μετα επειδη ειναι ψηλος λοφος με σπιτια εχουν κανει τουνελ για να βγαινης στην απεναντι μερια οπου ειναι και το αεροδρομιο μεσα στο τουνελ εχει κυκλικη πλατεια που συνεχιζει αριστερα δεξια και ευθεια μεσα στο βραχο ωραιο ηταν δεν εχω ξανασυνατηση κατι τετοιο φτανω στο αεροδρομιο οπου ερχεται η γυναικα μου χωρις τα πραγματα ευτυχως το κρανος και ενα ψιλο μπουφαν τα ειχε μαζι της της δινω την επενδυση του μπουφαν μου και μια αδιβροχη και παμε στο καπινκ τα πραγματα θα ερθουν αυρι το μεσημερι ,ατυχια γιατι χανουμε ωρες και βλεπω τον καιρο να χαλαει πολυ μα παρα πολυ!
πρωι παμε στο αεροδρομιο και ευτυχως ερχονται οι δυο τσαντες ντυνομασται καλα αδιαβροχα και ξεκιναμε για Αλτα 450 χιλ ο καιρος εχει αγριεψη αρκετα βροχη συνεχεια και κατα διαστηματα που εντονη και σημεια που ειναι σε καλυτερη κατασταση απο Τρονσκ μπορεις μετα απο 50 χιλιομετρα να παρεις καραβακι και να γλυτωσεις τα γυρω απο τα φιορδ εμεις πηγαμε απο το δρομο σε καποιο βενζιναδικο οπου σταματησα για βενζινη και καφε βλεπω ενα gs 1200 με πινακιδες Qatar πιανω κουβετα με το παιδι αυτος δουλευε εκει καταγωγη τουρκος με γιαγια απο κρητη και μενει Κανδα, ξεκινησε απο εκει διεσχεισε την Σαουδικη Αραβια 2500 σε τρεις μερες τοσες ειχε βιζα εφτασε στην Συρια και μετα περασε με πλοιο στην Ιταλια οπου ανεβηκε μεχρι εδω 35 ημερες μετα θα γυριζε Κωνσταντινουποληνα φορτωση την μηχανη σε πλοιο για Καναδα με 700 δολλαρια 2500 ζηταγαν απο Ολλανδια και θα γυριζε σπιτι του. Συνεχιζουμε προς Αλτα οπου φτανουμε απογευμα με το καιρο να χειροτερευη ολο και περισσοτερο μεχρι εδω εφτασα με τα κομμενα καλοκαιρινα γαντια απο αυριο τα χοντρα βρικαμε το καπινκ εχει 3-4 το χωριο πολυ ωραιο με 90 ευρω την βραδια σπιτι με τρια δωματια και κοινο μπανιο. μεχρι να βγαλο τα πραγματα ερχονται και οι δυο ολλανδοι που ειχα συναντηση στην Σουηδια θα μενανε εκει μια μερα ακομα περιμενοντας τις γυναικες τους απο ολλανδια. μπανιο απλωμα τα ρουχα για να στεγνωσουν,ευτυχως οι βαλιτσες κρατανε μια χαρα εχω και δυο τσαντες πανω απο αυτες με αδιαβροχα καλυματα και ειμαστε ενταξει προς το παρων
27/6/2010 υπολογιζουμε σημερα να φτασουμε στο τερμα βεβαια ο καιρος εχει γινει χαλια μαυρα και το χειροτερο δεν ειναι η βροχη και κρυο αλλα ο δυνατος πολυ δυνατος αερας,ντυνομασται και ξεκιναμαι η βροχη συνεχομενη και πολλες φορες τοσο δυνατη που δεν εβλεπες στα εκατο μετρα,αρκετος αερας που ορισμενες φορες με εβγαζε στο αντιθετο ρευμα ιδιως οταν ερχοταν νταλικα η λεωφορειο απο την απεναντι εκει χωρευαμαι κανονικα και να σκεφτηται η μηχανη με βενζινη ζυγιζει 280 κιλα γυρω στα 60 κιλα πραγματα και εργαλεια 105 εγω 55 η γυναικα μου συνολο 500κιλα πανω κατω.Σε καποιο σημειο της διαδρομης ανεβαιναμε σε κορυφογραμη γυρω στα 20 χιλιομετρα χωρις δεντρα σκετη στεπα εκει η μηχανη κυριλεκτικα χορευει απο τον δυνατο αερα, αφου ειχα γυρει με την γυναικα μου στην αριστερη μερια -πλαι αγκαλια με το φερινκ-για να κραταω την μηχανη αρχιζει να γινεται κολαση η δουλεια προχωραμαι και φτανουμε σε ενα χωριο Skaidi το ονομα του βαζω βενζινη και καθωμασται στην καφετερια-εστηατοριο να ζεσταθουμε και να πιουμε καφε,εδω βρισκουμαι αρκετους που επιστρεφουν αυτοι που ερχονται απο πανω μας λενε οτι μεχρι το Σαββατο το απογευμα 26/6 ο καιρος ηταν αρκετα καλος μετα το βραδυ χαλασε με εντονες βροχες και τρομερο αερα, και καποια παιδια γυρισαν πισω απο την μεση της διαδρομης, οποτε λεμε με την γυναικα μου να το προσπαθησουμε και οσο παει ετσι και αλλιως δεν εχουμε χρονο να κατσουμε να περιμενουμε να φτιαξη ο καιρος απο οτι ελεγε το δελτιο μετα απο τις 29 θα βελτιωνοταν ο καιρος,εκει ερχονται και δυο ποδηλατες που ειχα συναντηση στο δρομο αλλα αυτοι τουλαχιστον θελανε αλλες δυο με τρεις ημερες απο οτι λεγανε αφου στην διαδρομη που ερχομαστε απο Αλτα μολις πιασανε την κορυφογραμη το κοψανε στο ποδι δεν μπορουσαν να κρατηθουν στα ποδηλατα. Ετσι ντυνομασται παλι και ξεκιναμε πραγματικα χιλιομετρο με χιλιομετρο ολο και χειροτερευε η κατασταση μετα απο καμια 25αρια χιλιομετρα στριβουμε και παιρνουμε το δρομο για το
ακρωτηρι και μολις πιασαμε θαλασσα αρχισε ο χορος καθε φορα που ο δρομος περναγε απο ανοιγματα του βουνου εκει γινοταν χαλασμος απο αερα ασε που υπηρχαν ελαχιστα δενδρα να κοψουν τον αερα το κακο ειναι οτι συνεχεια αλλαζε η φορα του αερα αναλογα με το αναγλυφο του εδαφους μια αριστερα μια δεξια μια απο μπροστα, με περασαν καμμια 10αρια μηχανες αυτοι πηγαιναν πιο γρηγορα ισως να ηταν καλυτερα αλλα ο δρομος ειναι στενος με στροφες και αρκετη κινηση ιδιως απο αυτοκινουμενα και τροχοσπιτα για να γλιτωσω λιγο εχω παρει απο πισω ενα αυτοκινουμενο και παμε παρεα,μετα απο 40 χιλιομετρα περιπου βλεπω σε ενα πλατωμα 4-5 μηχανες σταματημενες σκεφτομουν τι να κανω και λεω ασε να συνεχισω,περναμε καποιες συραγγες καπου 3-4 χιλ πριν το τουνελ που περναει κατω ααπο την θαλασσα για το νησι -212 μετρα-και 35 πριν το τελος , ερχεται η πληρη κολαση σχεδον ειχαμε ξαπλωση στο πλαι της μηχανς για να κρατιωμασται ασε που ειχα αρηση να πονανε τα χερια και τα ποδια απο την δυναμη που εβαζα να κρατηθουμε. Βγαινοντας σε μια κατηφορικη δεξια στροφη με πεταλο πρεπει ναηταν γυρω στα δυο χιλιομετρα αυτο το πεταλο βλεπω και στην δυο λουριδες σταματημενα αυτοκινητα,τροχοσπιτα,αυτοκινουμενα,καθως εκοψα ταχυτητα μου κανει σημα ενα αυτοκινητο απο το αντιθετο ρευμα ηταν ενα Grathammαν το λεω καλα ανοιγη ο ανθρωπος το πλαστικο παραθυρο(με κουκουλα ηταν) και μου λεει μην πας παρα κατω εχουν γινη ατυχηματα με μηχανες τις παιρνει ο αερας,σημειωτεων οτι στο πεταλο υπηρχε ενα πλατωμα που κανανε αριστερα και δεξια τα βουνα και εκει ο αερας ηταν το κατι αλλο.Τι να κανω π καμμια 500αρια μετρα και φτανω στο τελευταιο αυτοκινουμενο που ηταν σταματημενο με που το προσπαιρναω βλεπω ενα gsνα το εχει πεταξει κατω ο αερας και το παιδι να προσπαθη να σταθει στα ποδια του πιο μπροστα ενα αλλο το ειχε στηση στο πλαινο και ηταν η κοπελα πανω με το που παει να ανεβει παρτον κατω και αυτον, τι να κανω παω να σταματηση και βαζω την μηχανη καθετα στο δρομο να εχει λιγοτερη επιφανεια στον αερα και προσπαθω να βαλω το νυχι για να την στησω και να βοηθησω τα παιδια με το που παω να την αφησω η μηχανη σβηστει με ταχυτητα πηγαινε πισω απο τον αερα,αλλη επιλογη δεν εχω βαζω μπροστα και την κραταω με ταχυτητα ακομα καθετα στο δρομο κοιταζοντας πιο κατω βλεπω και αλλες μηχανες ξαπλωμενες οποτε μου ερχεται στο μυαλο η φραση "του φευγατου η μανα ποτε δεν εκλαψε" γκαζωνω και πανω στο γυρισμα πα'ολιγω να βρεθω κατω γυρναω και φευγω σταματω πιο πανω απο εκει που με σταματησε το αυτοκινητο και κοιταω πισω το μονο που με στεναχωρησε και ακομα και τωρα που το γραφω βουρκωνω ειναι που δεν καταφερα να παω βοηθησω τις αλλες μηχανες ξερεται ειναι ασχημο να βλεπεις απο μακρια και να μην μπορεις να βοηθησεις δεν με ενοιαξε που δεν εφτασα στο τερμα αυτο μπορει να γινη και στο μελλον.... απλως γυριζονται πισω ειδα κανα δυο φορτηγα οδικης βοηθειας Viking την λεγανε να πηγαινε προς τα εκει ασθενοφορο δεν ειδα ελπιζω να μην χτηπησε κανενας......
-ψαχνωντας ενας φιλος στο ιντερνετ βρηκε μια σελιδα με στατιστικα στοιχεια καιρου για το NORDCAPP η συγκεκριμενη ημερα ηταν η χειροτερη απο αποψης αερα ολης της χρονιας νομιζω οτι εφτανε τα 80+χιλ την ωρα- γυριζοντας πισω πραγματικα παλευαμε με τον αερα και ιδιως μεχρι να γυρισουμε στο χωριο που ειχαμε σταματηση Skaidi οπου σταματησαμε να ξεκουραστουμε γιατι ειχαμε αλλα 100 χιλ μεχρι την Αλτα και τα 20 δυσκολα. κατσαμε πιασαμε την κουβεντα με ενα ελβετο που πηγαινε στο Kirkenes και μετα Φιλανδια και μου ελεγε οτι πηγε πριν απο 5 χρονια δεν ξαναπαω μου λεει παρομοια κατασταση με την τωρινη. αφου φαγαμε ταρανδο με πατατες και λαχανικα ξανα στην μηχανη και επιστροφη στην Αλτα οπου μειναμε στο πρωτο καπινκ που συναντας μπαινοντας στο χωριο. καμια 350 χιλιομετρα η διαδρομη 3 ζευγαρια γαντια φουλ στο νερο και φυσικα παγωμενοι αρκετα αφου η θερμοκρασια πρεπει να ηταν κοντα στους μηδεν ευτυχως τα ρουχα μας κρατησαν καλα.φωτο η γυναικα μου δεν καταφαιρε να βγαλει με τετοιο νερο που εριχνε μονο πηρε κατι βιντεακια απο την καμερα που την ειχε στα χερια της αυτη σαν την κοντουρ χωρις οθονη . Ετσι ελειξε λιγο αδοξα η διαδρομη του πηγαινε. Την επομενη φορα ισως καλα να ειμαστε.
28/6 Πρωινο ξυπνημα φορτωνουμε την μηχανη και ξεκιναμε για την Φιλανδια Ροβανιεμι,αρκετο κρυο και βροχη μεσα απο τα βουνα και πολυ ωραια διαδρομη,οσο περναμε προς Φιλανδια φτιαχνει και ο καιρος, στο δρομο συνανταμε ξαφνικα ενα ταρανδο που βγαινει στο δρομο ενα δυνατο φρεναρισμα και η μοναδικη ψιλοζημια που εβγαλε η μηχανη αρχισαν να χανουν οι τσιμουχες απο το μπροστινο!! τι να κανουμε αφου φωτογραφιζομασται με τα συμπαθητικα ζωακια συνεχιζουμε προς το Ροβανιεμι οπου φτανουμε απογευμα και παμε σε ενα καπινκ πολυ ωραιο 60 ευρω 4 χιλιομετρα απο την πολη,το βραδυ-πιο βραδυ- βολτα στην πολη-τιποτα το ιδιαιτερο- και φαγητο σε ενα ξενοδοχειο και μετα υπνο.
το πρωι ξεκινησαμε για ενα κτημα λιγο πιο εξω απο το Ροβανιεμι οπου εχουν χασκι σκυλια και τα χρησιμοποιουν για ελκυθρα το χειμωνα,το καλοκαιρι εχουν ενα τετρατοχρο με 6 θεσεις οπου κανουν βολτα μεσα στο κτημα και εκπεδευουν τα σκυλια μαλιστα καθε μαρτιο εχει αγωνα 1000χιλ με τα ελυθρα με εκκινηση απο την Αλτα,τρομερο τραβηγμα αυτα τα ζωα για το μποι τους,στον αγωνα βγαζουν απο 100-150 χιλ την ημερα αναλογα με με τον καιρο η κοπελα που φαινεται να οδηγει παιρνει και αυτη μερος. και οι περισσοτεροι απο οτι ελεγε χρησημοποιουν μονο μια πυξιδα. καναμε δυο βολτες γυρο απο το κτημα αν και λογω ζεστης 18 βαθμους!! ειχε ανθρωποι και ζωα υποφεραν απο την ζεστη!!!παντως ηταν η καλυτερη εμπειρια σκεφτομαι το χειμωνα τι ωραια θα ειναι. μερικες φοτο απο τα συμπαθεστατα τετραποδα
μετα τα χασκι κατηφοριζουμε προσ Σουηδια καιμειναμε κοντα στη Πιτεα την αλλη μερα ξεκιναμε και για 200χιλ φαγαμε μια καλη βροχη και κανοντας αρκετα χιλιομετρα 700 φτανουμε εξω απο Στοκχολμη σε ενα καπινκ 15 χιλ απο το κεντρο μεσα στο δασος,το οποιο εχει μια οικογενεια με ριζες απο ελλαδα η κυρια γενημενη στην θεσαλονικη απο σουηδεζα μητερα και ελληνα πατερα ο συζηγος της μισος περσης μισος ελληνας φιλοξενη οικογενεια και μειναμε δυο μερες εκει για να επισκευτουμε την πολη
φευγουμε και παμε προς Κοπεχαγη μεσω της γεφυρας απο Μαλμο 21 ευρω το περασμα χιλ 750 και μενουμε στο ξενοδοχειο 120 ευρω τα καπινκ ηταν ολα γεματα λογω και Σαβατοκυριακου.Επισκεψη ολη την ημερα στην πολη με τα τουριστικα πρωτα και μετα με τα καραβακια πολυ ωραια πολη και καθαρη πολυ καθαρη -οπως ειναι και η Αθηνα-
μετα την επισκεψη στο μουσειο με τα πλοια παιρνουμε τον δρομο προς το Geser απο οπου θα περασουμε στο Rostock κατα της 3 το μεσηρι φτανουμε εκει πληρωνουμε 57 ευρω για ενα περασμα 1 ωρα και 40 λεπτα
απο εκει παιρνουμε το δρομο προς Βερολινο και μενουμε σε ενα χωριο λιγο εξω απο την εθνικη-67 ευρω το δωματιο- απο το παραθυρο βλεπω το διπλανο σπιτι που εχει ολη την στεγη γεματη φωτοβολταικα σε μια χωρα που εχει πολυ-πολυ λιγοτερη ηλιοφανια απο την χωρα μας-αυτα βλεπουμε και στεναχωριομασται-
την επομενη συνεχιζουμε προς Insbrouk οπου πριν το Μοναχο μεχρι την πολη η βροχη πεφτει με το τουλουμι και εκει η εθνικη εχει 2 λουριδες και η δεξια μερια γεματη φορτηγα μια και ειναι η μοναδικη εξοδος προς το νοτο, κατλαβαινεται λοιπον το σπρευ απο τα φορτηγα ηταν και πρωτη φορα που χρησημοποιησα κορνα απο την στιγμη που ειχα κατεβη στην Βενετια. Ετσι φτανουμε στο ξενοδοχειο κοντα στο κεντρο με 65 ευρω.
το απογευμα βγαινουμε για μια βολτα στην πολη,συμπαθητικη και καθαρη και ησυχη στο κεντρο υπηρχε και ενα πολυκαταστημα και στο Intersport που υπηρχε μεσα βλεπω τα ειδη καπινκ-ορειβασιας και ολα τα συναφη ειναι σε πολυ καλυτερες απο τα δικα μας

το βραδακι πηγαμε σε ενα κεντρο με τοπικα τραγουδια και χορους μου θυμησε τους δικους μας Κονιτοπουλαιους μαζι με εμας και 4-5 πουλμαν με τουριστες παρα πολυ ωραιο μαλιστα σε μια φωτο θα δειτε εναν να παιζει μουσικη με δοξαρι βιολιου και στα γονατα κρατουσε ενα μεγαλο ξυλοπριονο οπου με τοδοξαρι επαιζε στην κοψη και κουνοντας τα γονατα αλλαζε ο ηχος, οπως και ενα αλλο τοπικο οργανο σαν το κανονακι το δικο μας. στο τελος αναλογα απο ποιες χωρες προερχονται οι θαμωνες παιζουν και ενα τραγουδι υπηρχαν απο αρκετες ευρωπαικες ελαχιστοι αμερικανοι,2 αυστραλοι, καν δυο καναδοι και 1 πακιστανος οπου ζητησαν συγνωμη επειδη δεν ειχαν τραγουδι να πουν για την Ελλαδα ειπαν τα ΠΑΙΔΙΑ ΤΟΥ ΠΕΙΡΑΙΑ οπου σας λεω οτι οι Γαλλοι που ηταν παρα πολλοι τα δωσανε ολα μολις ειπαν ΜελιναΜερκουρη!!!!
το επομενο πρωινο ειπαμε να επισκευθουμε το εργοστασιο Zwarofski λεμε και εμεις οτι θα ειναι ξεναγηση στο εργοστασιο Ωραια!! φτανουμε εκει με τεραστιο παρκινκ και καμια 10αρια πουλμαν ηταν εκει εισητηριο 10 ευρω το ατομο και εισοδο σε αυτο που φαινετι στην φοτο με την πρασιναδα και απεναντι απο το εργοστασιο! μπαινουμε μεσα και ειχε διαφορες αιθουσες με κολπα απο γυαλια και φωτα μερικα κατι λεγανε αλλα προσωπικα δεν μου αρεσαν τελικα στην εξοδο ειχει ενα μεγαλο μαγαζι απο μολυβια στολισμενα με γυαλια μεχρι κυαλια νυχτος που κανανε 2000 ευρω παντως δεν συνιστω την επισκεψη,καλυτερα να πηγαιναμε στα τραινακια της περιοχης, την επομενη φορα
τελειωνοντας την επισκεψη παιρνουμε το δρομο για Μπολονια εχει ενα πολυ ωραιο καπινκ.Στη Αυστρια πληρωνουμαι 8 ευρω διοδια και στη εξοδο της Μπολονια αλλα 23 ευρω τσαπα πραγμα αλλα τουλαχιστον εχουν δρομους, το καπινκ στοιχιζει 45 ευρω πολυ καλη τιμη για το σπιτακι

την επομενη ξεκουραση και επισκεψη στην πολη-γιατι αραγε οσο κατεβαινουμε πιο νοτια αυξανη η βρωμα?μυστηριο- παντως εχουν ωραια πιτσα.

ετσι φτανει η τελευταια μερα μαζευουμαι τα μπογαλακια και ξεκιναμε για Ανκονα στο δρομο ειναι η δευτερη φορα που χρησημοποιω την κορνα και με αυτα φτανουμε στο λιμανι. Ερχεται το πλοιο μπαινουμαι μεσα και με καθυστερη 1ωρα και 30 λεπτων ξεκιναει το ταξειδι.απο ττην ρεσεψιον παιρνουμε τα ηλεκτρονικα κλειδια που να ανοιξη η πορτα παω και ερχομαι 7 φορες και απο οτι βλεπω αυτο κανουν και οι υπολοιποι τελικα με τις καταλληλες φωνες δεινουν ενα κανονικο κλειδι,ασε που στο πλοιο γινοταν χαμος γεματο τουρκους,απλωμενες κουβερτες,ξυπολυσια,σαντουιτς αστα να πανε αφου οταν κατεβηκαν στην Ηγουμενιτσα αλλαξε η οψη του πλοιου, το πλοιο καινουργιο-παρθενικο ταξιδι- αλλα το πληρωμα μισο ελληνες και μισο ιταλοι αστα να πανε,το ενα μπαρ ιταλοι το αλλο ελληνες ,να δειτε πως ετοιμαζαν τον φραπε να φριξεται,οι τιμες ολιγον εως αρκετα τσουχτερες,πατατες φουρνου με ενα κοματι χοιρινο 16 ευρω,σαλατα 8 ευρω κλπ
ενα 24ωρο αργοτερα φτανουμε στην Πατρα και ετσι μας μενουν ατ 210 χιλ μεχρι Αθηνα υστερα απο 21 μερες και φυσικα καθε φορα που κατεβαινω απο το πλοιο παθαινω και ενα σοκ -οπως παντα που επιστρεφω-απο τους τελοιους δρομους και τους ωραιους οδηγους. Αυτα τα 210 χιλ εχουν περισσοτερες τρυπες και σαμαρκια απο τα προηγουμενα 9400χιλ που εκανα.Απο σκουπιδι τι ναπει κανεις μου θυμιζει Αλεξαδρια και Καιρο, ισως καποτε και μεις γινουμε καλυτεροι οδηγοι και ισως φτιαξουμε μια πιο καθαρη χωρα-σκεφτειται τι παθαινουν αυτοι που ερχονται πρωτη φορα-!!!!
Τρομερο ταξιδι και φυσικα θα το ξανακανω ισως απο αλλη διαδρομη την επομενη φορα.
επισης αν θελεται μερικα στοιχεια
χιλιομετρα 9600
βενζινη 900 ευρω περιπου
εισητηρια πλοιου 400 ευρω
αν εισται δυο ατομα υπολγησεται κατα μεσο ορο 80ευρω για υπνο και σιγουρα καπου στο 50 ευρω φαγητο καφε και τετοια
μετα εχουμε επισκεψεις περιπου 400 ευρω
τις φωτο θα την βαλω σε αλπουμ και ειναι αρκετες
 
Last edited by a moderator:

kostasagk

Member
Μηνύματα
16
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
ΙΣΛΑΝΔΙΑ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΣΙΒΗΡΙΑ
AΡΚΤΙΚΟΣ ΚΥΚΛΟΣ.JPG 100_1043.JPG 100_1051.JPG 100_1063.JPG 102_1099.JPG 102_1108.JPG 102_1117.JPG 102_1160.JPG 102_1163.JPG 102_1165.JPG 102_1167.JPG 102_1169.JPG 102_1171.JPG 102_1172.JPG 102_1177.JPG
 
Last edited by a moderator:

kostasagk

Member
Μηνύματα
16
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
ΙΣΛΑΝΔΙΑ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΣΙΒΗΡΙΑ
επειδη δεν μπορω να σβησω τα προηγουμενα αδεια μυνηματα οπως και τις φωτο παρακαλω ας το κανει ενας admin...
ευχαριστω
 

chris7

Member
Μηνύματα
3.080
Likes
23.584
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβούργο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καναδάς
Πολύ ωραίο ταξίδι αλλά φαντάζομαι πολύ κουραστικό.
Πολύ ωραίες φωτογραφίες.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.073
Μηνύματα
879.672
Μέλη
38.807
Νεότερο μέλος
elendim7576

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom