Olympic Air olympic air και ερωτηση για check in.

giota1

Member
Μηνύματα
386
Likes
89
Ονειρεμένο Ταξίδι
αλασκα και σκανδιναβια
καλησπερα ,
σημερα το πρωι στις 6:00 πεταγε ο αδερφος μου απο αθηνα για αλεξανδρουπολη. εφτασε στο γκισε 25 λεπτα πριν την αναχωρηση (5:35), και η υπαλληλος δεν τον αφησε να κανει check in και του ελεγε οτι δε προλαβαινουν να βαλουν στο αεροπλανο την αποσκευη του, ο αδερφος μου της ειπε να μπει μονο εκεινος (την αποσκευη θα την επερνε πισω η κοπελα του και θα του την εστελνε με λεωφορειο) αλλα και παλι δεν το αφησε και του ελεγε οτι δεν προλαβαινει να επιβιβαστει. με αποτελεσμα να χασει τη πτηση του και τη δουλεια του. ειναι σωστο αυτο?
αν οχι πως μπορει να κανει αναφορα στην εταιρια για το περιστατικο?
ευχαριστω
 

SkullFlower

Member
Μηνύματα
518
Likes
97
Επόμενο Ταξίδι
Barcelona- Perpignan
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru
το λέει ξεκάθαρα η εταιρία :
Το check in μιας πτήσης κλείνει 35 (domestic) & 40 (international) λεπτά πριν την προβλεπόμενη αναχώρηση. Επιβάτες που δεν θα έχουν ολοκληρώσει το check in μέχρι αυτό το χρονικό περιθώριο, δεν θα γίνονται πλέον δεκτοί στην πτήση και η θέση τους θα είναι στην διάθεση της εταιρείας.
Δεν έχει κανένα νόημα να κάνει καμια αναφορά.
 

gyristroula

Member
Μηνύματα
96
Likes
11
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβουργο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μεξικό
Για πολλούς επιβάτες το ταξίδι ξεκινά από την μετάβαση στο αεροδρόμιο αναχώρησης. Η Olympic Air κατανοώντας τους επιβάτες έχει εκπαιδεύσει το προσωπικό της προκειμένου να παρέχεται σωστή εξυπηρέτηση, τσεκάροντας τις αποσκευές σας και παραδίδοντάς σας την κάρτα επιβίβασης άμεσα. Θα πρέπει να σημειωθεί ότι προκειμένου η διαδικασία να ολοκληρωθεί σωστά θα πρέπει οι επιβάτες να βρίσκονται στο check in 2 ώρες πριν από την πτήση τους και να προσκομίζουν τα απαραίτητα ταξιδιωτικά έγγραφα για ταυτοπροσωπία και για τον τελικό προορισμό τους.
Το check in μιας πτήσης κλείνει 35 (domestic) & 40 (international) λεπτά πριν την προβλεπόμενη αναχώρηση. Επιβάτες που δεν θα έχουν ολοκληρώσει το check in μέχρι αυτό το χρονικό περιθώριο, δεν θα γίνονται πλέον δεκτοί στην πτήση και η θέση τους θα είναι στην διάθεση της εταιρείας.


Απο το site της Ολυμπιακής...;)
 

North66

Member
Μηνύματα
4.297
Likes
5.032
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία
Στο boarding pass υπάρχει ο χρόνος boarding time που είναι το αργότερο που μπορείς να εμφανιστείς στην boarding gate αν έχεις μόνο τσάντα και τα προαπαιτούμενα έγγραφα (boarding pass)... αν είναι πχ μισή ώρα και εμφανιστείς στο check-in πέντε λεπτά αργότερα, δε νομίζω να σε περάσουν ακόμα και αν δεν έχεις αποσκευές...
 

giota1

Member
Μηνύματα
386
Likes
89
Ονειρεμένο Ταξίδι
αλασκα και σκανδιναβια
οκ.

ευχαριστω για την αμεση ανταποκριση :D
 

σαιτας

Member
Μηνύματα
696
Likes
372
καλησπερα ,
σημερα το πρωι στις 6:00 πεταγε ο αδερφος μου απο αθηνα για αλεξανδρουπολη. εφτασε στο γκισε 25 λεπτα πριν την αναχωρηση (5:35), και η υπαλληλος δεν τον αφησε να κανει check in και του ελεγε οτι δε προλαβαινουν να βαλουν στο αεροπλανο την αποσκευη του, ο αδερφος μου της ειπε να μπει μονο εκεινος (την αποσκευη θα την επερνε πισω η κοπελα του και θα του την εστελνε με λεωφορειο) αλλα και παλι δεν το αφησε και του ελεγε οτι δεν προλαβαινει να επιβιβαστει. με αποτελεσμα να χασει τη πτηση του και τη δουλεια του. ειναι σωστο αυτο?
αν οχι πως μπορει να κανει αναφορα στην εταιρια για το περιστατικο?
ευχαριστω
μου ειχε τυχει και μενα 30 λεπτα πριν και χωρις αποσκευες. αλλα ο προισταμενος δεν δεχτηκε με τιποτα. στην δε αναφορα προς την εταιρεια μου ειπαν οτι τετοιες οδηγιες εχουν, δεν προλαβαινα κ.λ.π. και θα χαρουν να με δουν σε επομενη πτηση. ελπιζω να μην βρεθω στην αναγκη να ταξιδεψω ποτε μαζι τους.
 

croce

Member
Μηνύματα
223
Likes
401
Εάν παρουσιαστεί δηλαδή κανείς έγκαιρα στο γκισέ και λόγω του γνωστού slow check in ( κυρίως σε μεγάλα αεροδρόμια ), φτάσει η σειρά του να εξυπηρετηθεί μετά τον ελάχιστο χρόνο π.χ των 40min , τι γίνεται ;
Ευθύνεται ο επιβάτης ;
 

fitziano

Member
Μηνύματα
1.934
Likes
533
Επόμενο Ταξίδι
Αθήνα
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Ζηλανδία
τότε βγαίνουν οι ντελάληδες και προλαβαίνει
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.336
Likes
14.199
Εάν παρουσιαστεί δηλαδή κανείς έγκαιρα στο γκισέ και λόγω του γνωστού slow check in ( κυρίως σε μεγάλα αεροδρόμια ), φτάσει η σειρά του να εξυπηρετηθεί μετά τον ελάχιστο χρόνο π.χ των 40min , τι γίνεται ;
Ευθύνεται ο επιβάτης ;
Αν εισαι στο χωρο του check-in θα σε βρουν.Δεν έχεις προσέξει οτι κυκλοφορούν υπάλληλοι της εταιρείας ρωτόντας για τις πτήσεις που αναχωρούν άμεσα και δίνοντας προτεραιότητα??
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.115
Μηνύματα
880.692
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom