Ταϊλάνδη Phuket Μάιος ‘19

Vanessa tzn

Member
Μηνύματα
92
Likes
120
καλησπερα !μετά από πολυ βοήθεια από δικές σας ιστορίες του forum είπα να γράψω και γω για το ταξίδι μου στο πουκετ που γύρισα χθες μήπως και έχω κάποια πληροφορία που δεν έχει ειπωθεί μέχρι τώρα!Ειμαστε μια παρέα δυο ζευγαριών και φύγαμε 28/04 με Qatar airways για πουκετ με ενδιάμεσο σταθμό την Ντοχα σχετικά άνετο ταξίδι με πολλές ταινίες να δεις που αυτό βοηθούσε να περάσει η ώρα.Στο αεροδρόμιο στην Αθήνα βλέποντας τα τελευταία νέα του καιρού για εκεί απογοητευτικάμε έδειχνε κάθε μέρα βροχή ασταμάτητα με καταιγίδες τελικά σε 9 μέρες έβρεξε 3 φορές από μισή ώρα κ στέγνωσαν τα πάντα άμεσως λόγο της υπερβολικής ζέστης που είχε.φτανοντας εκεί μας ήρθε ένα κύμα ζέστης και υγρασίας που μετά από ένα δύσκολο χειμώνα ήταν το πρώτα πράγμα που μας έκανε να νιώσουμε ότι ξεκινάνε η διακοπές μας,είχαμε ήδη κανονίσει με το ξενοδοχείο να έρθουν να μας πάρουν όποτε μπήκαμε στο βανάκι και μας πήρε πάνω από 1,5 ώρα να φτάσουμε στην Καρον όπου και ήταν το ξενοδοχείο.Μειναμε στο Karon beach pool villas που δεν το προτείνω γιατί δεν άξιζε τόσο τα χρήματα που δώσαμε αλλά αξιζει η περιοχή που είχε πολυ ωραια θάλασσα και τοπίο
BAA05195-3056-46C9-A73E-E76E32C68C54.jpeg
(δεν έχω πολλές φωτογραφίες που να μην είμαι κ γω μέσα για αυτό να με συγχωρεσετε που δεν θα ανεβάσω πολλές )παντού έχει να σου φτιάξουν χυμούς φρούτων και παγωτά αρκετά οικονομικά και σε δροσίζουν κάτι που εμένα με έσωσε γιατί δεν μου άρεσε σαν γεύση το εμφιαλωμένο νερό που είχαν όποτε έπινα πολλούς χυμούς φρούτων.καρτα σιμ πήραμε εκεί σε μίνι μάρκετ και είχαμε Ίντερνετ στο κινητό ,οσο για φάρμακα είχαμε πάρει τα πάντα μαζί και δεν χρειαστήκαμε τίποτα εκτός από προβιοτικά που παίρναμε κάθε πρωί και δεν είχαμε κανένα θέμα παρόλο που τρώγαμε πολυ street food και βάζαμε πάγο στα ποτά μας, πολυ νόστιμο φαγητό ειδικά το phad Thai με γαρίδες είναι αυτό που έτρωγα κάθε μέρα μαζί με αστακούς που μας τους χρέωναν 15€.τα φαγητά αρκετά καυτερά όποτε να το λέτε από την αρχή να μην τα κάνουν καυτερά αν δεν θέλετε,είχε και αρκετά περίεργα φαγητά που τρώγανε (δεν τόλμησα να δοκιμάσω !)όπως κροκόδειλο ή πόδια κότας!καπως έτσι πέρασαν οι πρώτες μέρες μέχρι να ξεκουραστούμε από το ταξίδι και τη διαφορά ώρας που είναι 4 ώρες μετά από τη δίκη μας.Κανονισαμε με την Siam adventure world να πάμε εκδρομή στα phi phi Islands και ήταν μια φανταστικη εκδρομή κόστους 100€ περίπου το άτομο και τα περιλάμβανε όλα μας πήγαν maya bay να κολυμπήσουμε όχι στην άκτη γιατί είναι ακόμα κλειστή για το κοινό,σε νησάκια για snorkeling ,στα phi phi για βόλτα στο νησί και κολύμπι,στη monkey beach που πάλι δεν κατεβήκαμε γιατί μας είπαν ότι δαγκώνουν οι μαϊμούδες και χρειάζεσαι πολλές ενέσεις και παραμονή στο νοσοκομείο αν γίνει αυτό και τέλος στο φανταστικό bamboo island που μας πρόσφεραν φαγητό στη παραλία πολυ νόστιμο και ευκαιρία για ηλιοθεραπεία,μπάνιο και ύπνο κάτω από την σκιά από τους φοίνικες!κατα τη διάρκεια της εκδρομής είχαμε φρούτα αναψυκτικά νερά
Και μπισκότα στο σκάφος.πολυ αντηλιακό θέλει γενικά γιατί καίει ο ήλιος παρά πολυ και φύγαμε από εκεί με ένα τελειο μαύρισμα και πολυ ωραίες αναμνήσεις ήταν πολυ εξωτικά και πιο παραδοσιακά από το πουκετ.την επόμενη μέρα ανακαλύψαμε το cafe Del Mar στη καμαλα που κολλήσαμε κ πηγαίναμε σχεδόν κάθε μέρα είχε από τις πιο ωραίες παραλίες για μενα και τις ανέσεις του beach bar με πισίνα το απόγευμα πάρτυ με dj ,σαξόφωνο και σόου με φωτιές στη παραλία η οποία είχε φανταστικα χρώματα στη δυση του ηλίου.τα ταξί και τα τουκ τουκ ήταν αρκετά ακριβά αλλά εμείς τα προτιμούσαμε κ φοβηθήκαμε να νοικιάσουμε μηχανάκια που σίγουρα θα ήταν πιο οικονομικό,κατεβάσαμε μια εφαρμογή την grab που ερχόταν ταξί σε 2’ και πιο φθηνό από ότι τα κανονικά.Τα βραδιά πηγαίναμε στην patong (που δεν είναι για μπάνιο έχει λασπόνερα )όπου είναι η καρδιά του πουκετ για φαγητό στην αγορά και βόλτα στην bangla road που βλέπεις ότι είναι παράνομο σε όλο το πουκετ να ανθεί έκει όπως ο ναργιλές τα ping pong show και οι κοπέλες και τα lady boys βρίσκουν πελάτες μπηκαμε από περίεργια σε ένα σόου και θελω να ξεχάσω ότι είδα!! άσχετα με την Bangla road οι Ταϊλανδοί κατά τη γνώμη μου είναι πολυ ευγενικός λαός πρόθυμοι να βοηθήσουν και δεν νιώσαμε ποτε ότι πάνε να μας φάνε στα λεφτά η να μας εκμεταλλευτούν επειδή είμασταν τουρίστες .Μασαζ ειδικά ποδιών που τελικά σχεδόν παντού σου κάνουν εκτός από πλάτη είναι κάτι που σίγουρα πρέπει να κανετε και κοστίζει 6-7€ για μια ώρα εμείς κάναμε συνέχεια στο nin massage στην καρον και ήταν φανταστικα.την επόμενη μέρα κανονίσαμε κ πήγαμε στο big Buddha και chalong temple μετά βόλτα με buggy στη ζούγκλα και βόλτα με ελέφαντες που το μετάνιωσα και στεναχωριέμαι που το επέλεξα ηθελα να το ακυρώσω με το που ανέβηκα γιατί είδα τις συνθήκες και το πράγμα που ήταν σαν δρεπάνι που αν χρειαστεί τα χτυπάνε αλλά δεν μπορούσε να γυρίσει όπισθεν στο στενό δρομάκι ο ελέφαντας όποτε αναγκαστικά την έκανα τη βόλτα ο ελέφαντας πάντα ήταν μέσω μεταφοράς για εκείνους αλλά όχι με αυτές τις συνθήκες σαν τσίρκου και μεγάλο λάθος δικό μου που το ενίσχυσα αυτό αν γύριζα το χρόνο πίσω θα πήγαινα σε καταφύγιο ελεφάντων που τους έχουν διασώσει και τους προστατεύουν.Για αυτό αυτό κ δεν έχω φωτό από έκει.κλεινοντας είναι ένα ταξίδι πολυ ωραίο και αν θα ξανά πάω θα προτιμήσω τα πιο μικρά νησιά όπως κραμπι ,σιμιλαν Islands κτλ που από ότι λέγανε και οι ντόπιοι είναι πιο παρθένα ακόμα.Καλα ταξίδια σε όλους και τι πιο ωραίο πράγμα σε κάθε ταξίδι που έχουμε κάνει μέχρι τώρα σαν παρέα είναι ότι κατά τη διαρκεία του ταξιδιού πάντα κανονίζουμε το επόμενο γιατί για μας αυτό είναι η τροφή για την ψυχή μας να ανακαλύπτουμε νέα μέρη εμπειρίες ανθρώπους φαγητά και κουλτούρες!Viva la Cuba Λοιπόν
 

Attachments

AERAS

Member
Μηνύματα
759
Likes
1.118
Τέλειο το phuket ακόμη πιο τέλειες η ημερήσιες εκδρομές στα γύρω νησάκια. Παζάρι κάνατε? Πάρα πολλά μου φαίνονται τα 100€ το άτομο.Στο fantasea δεν πήγατε?
 

Vanessa tzn

Member
Μηνύματα
92
Likes
120
Τέλειο το phuket ακόμη πιο τέλειες η ημερήσιες εκδρομές στα γύρω νησάκια. Παζάρι κάνατε? Πάρα πολλά μου φαίνονται τα 100€ το άτομο.Στο fantasea δεν πήγατε?
Ναι ακριβως! Δεν κάναμε όχι ,εχεις δίκιο είχε και πιο οικονομικά απλά είχε πολλές και καλές κριτικές στο TripAdvisor και είπαμε να μην το ρισκάρουμε με άλλη εταιρία.ηταν κάτι που δεν το προλάβαμε κ θα θέλαμε εχεις πάει;ήταν ωραια;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.688
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom