Αυστρία Roadtrip Αυστρία

blooded_shore

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλησπέρα,

Σκέφτομαι να παω στην Αυστρία οδικώς τέλος Οκτωβρίου. Διαβάζοντας τα των απαιτήσεων ενός τέτοιου ταξιδιού, ειδα ότι πολλοι (ολοι) επισημαίνουν την αναγκη χειμερινών ελαστικών. Η δε, ιστοσελίδα της αυστριακής πρεσβείας αναφέρει ότι η χρήση των συγκεκριμένων ελαστικών είναι υποχρεωτική από 1 Νοεμβρίου εως 15 Απριλίου.

Ποιο είναι το αστείο της υπόθεσης; Εγώ σκοπεύω να έχω εξέλθει της Αυστρίας την 31η Οκτωβρίου. Θα θεωρούμαι νομοτυπος αν κινουμαι εντός της αυστριακης επικράτειας μέχρι και την τελευταία ημερα του Οκτώβρη ενώ θα έχω σκοπό να αφησω την χώρα πριν αλλάξει ο μήνας;

Καταλαβαίνω ότι ίσως ακούγεται κάπως χαζή η απορία μου, αλλά οποιαδήποτε βοήθεια ίσως μου φανει χρήσιμη. Σαφώς και κανείς δεν μπορεί να προβλέψει τον καιρό απο τωρα, αλλα αυτο που με απασχολεί είναι αν πρόκειται να αντιμετωπίσω πρόβλημα σε ενδεχόμενο έλεγχο ή στα σύνορα. Αλυσιδες προφανώς θα έχω μαζί μου.

Σας ευχαριστώ πολύ, προκαταβολικά.
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.873
Likes
26.673
Εγώ σκοπεύω να έχω εξέλθει της Αυστρίας την 31η Οκτωβρίου.
Από την στιγμή που θα έχεις βγει πριν την υποχρεωτική ημέρομηνία, δεν έχεις πρόβλημα.
Η Αυστρία όπως και πολλά κράτη στην Ευρώπη έχουν θέσει πιο αυστηρούς κανόνες για τα χειμερινά λάστιχα. Δεν θέλουν μόνο τις προδιαγραφές Μ + S αλλά και ένα σηματάκι που έχει τρεις κορυφές.
pneus-hiver-obligatoires-en-france-en-2021-quelques-conseils-avant-d-y-passer-1340275302803664...jpg
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.730
Μέλη
38.880
Νεότερο μέλος
Adamamdia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom