Πολωνία Roadtrip στην Πολωνία: 10 μέρες - 7 πόλεις

Evi_Stav

Member
Μηνύματα
258
Likes
640
Φυσικά να συνεχίσεις!



Σίγουρα έφταιξε η βροχή. Το Kielce έχει σίγουρα περισσότερα από ένα ρυάκι. Να μερικές φωτογραφίες από την παλιά πόλη:

View attachment 443722
View attachment 443723
View attachment 443724
View attachment 443725
View attachment 443726
View attachment 443727
View attachment 443728
View attachment 443729
Το googlαρα τώρα για να θυμηθώ το όνομά του και να το γράψω και είδα πολύ ωραίες φωτογραφίες. Γι'αυτό πρόσθεσα στην ιστορία μου ότι ίσως έφταιγε και η βροχή.

Τώρα βλέπω και τις δικές σου. Σίγουρα έφταιγε η βροχή που το είχε κάνει πόλη-φάντασμα!

Μας είχε κάνει μάλιστα εντύπωση να μην είναι καθόλου όμορφη μια πόλη της Πολωνίας! Γιατί οπουδήποτε αλλού πήγαμε ήταν φανταστικά!
 

cosafiv

Member
Μηνύματα
222
Likes
472
Με εχεις ξεσηκωσει για Πολωνια... αλλα επειδη εχω οδηγησει μεχρι τωρα 1.500.000 χλμ (Μοτο και αυτοκινητα...) και εχω κουραστει, λεω να παω με πρακτορειο...
περιμενω την συνεχεια...
 

Evi_Stav

Member
Μηνύματα
258
Likes
640
Με εχεις ξεσηκωσει για Πολωνια... αλλα επειδη εχω οδηγησει μεχρι τωρα 1.500.000 χλμ (Μοτο και αυτοκινητα...) και εχω κουραστει, λεω να παω με πρακτορειο...
περιμενω την συνεχεια...
Εμάς όλο το roadtrip δεν βγήκε πολλά παραπάνω από 1000-1200 χιλιόμετρα! Νομίζω αξίζει! Φυσικά μόνο αμα πας καλοκαίρι. Χειμώνα μας είπαν για πολύ πολύ χιόνι!
 

Evi_Stav

Member
Μηνύματα
258
Likes
640
Βράδυ 4ης Ημέρας: Μα καλά, που βγαίνουν;

Λόγω της μεγάλης εξάντλησης, πήραμε ταξί από το ξενοδοχείο μας για το κέντρο της Βαρσοβίας. Στη reception μας συμβούλεψαν να κατέβουμε με το ταξί στο Palace of Culture & Science και από εκεί να κάνουμε βόλτα προς την οδό Nowy Świat , όπου θα βρίσκαμε διάφορα μπαράκια, μπυραρίες κλπ.

Να σημειώσω και πάλι ότι τα ταξί στην Πολωνία είναι πάμφθηνα και σε όλες τις μεγάλες πόλεις λειτουργεί και το Freenow. Για απόσταση 25 λεπτών πληρώσαμε λιγότερο από 8 ευρώ.

Πρώτη εντύπωση από το Παλάτι Επιστημών και της ευρύτερης περιοχής; Φοβερή και μη αναμένομενη! Ουρανοξύστες, μοντέρνα κτίρια, φώτα... Σαν να βρίσκεσαι στο Canary Wharf του Λονδίνου (την business area του). Όλα τα κτίρια των μεγάλων εταιρειών, αλλά και τα κλασικά 5αστερα ξενοδοχεία βρίσκονται γύρω από το Palace of Culture. Όταν είχα ξαναβρεθεί στη Βαρσοβία το 2010, δεν ήταν έτσι και αυτό μας το επιβεβαιώσε και η Πολωνή φίλη μου που θα βγαίναμε την επόμενη μέρα.

Συνεχίσαμε, λοιπόν, περπατώντας προς τη Nowy Świat, Όσο περπατούσαμε, τόσο απογοητευόμασταν! Παντού μεθυσμένοι 18χρονοι Πολωνοί (στις 11 η ώρα το βράδυ), μπαράκια με σφηνάκια (0,50 λεπτά το σφηνάκι), μπυραρίες με τέρμα δυνατή μουσική! Μάλλον στη reception μας πέρασαν για μικρότερους από την ηλικία μας (άτιμα γονίδια) και πίστευαν πως κάτι τέτοιο αναζητούσαμε όταν τους ρωτήσαμε για "a place for a drink".

Περπατήσαμε αρκετή ώρα πάνω κάτω όλη την κεντρική οδό, αλλά και μέσα σε σοκάκια που βλέπαμε κόσμο. Ίδια κατάσταση παντού! Ψάχναμε κάτι να φάμε τουλάχιστον, αλλά μάταιο! Στα μοναδικά μαγαζιά που είχε fast food οι ουρές ήταν ατελείωτες.

Κάπου εκεί μου λέει το αγόρι μου "άμα ήμουν με φίλους ίσως και να έπινα κανένα σφηνάκι με 50 λεπτά"! Του απάντησα πως αν ήμουν με φίλες πιθανόν να χορεύαμε μεθυσμένες με κανέναν δίμετρο ξανθό Πολωνό :lol: :lol: (πειραζόμαστε έτσι μεταξύ μας συνέχεια). Εκεί ψευτονευρίασε και μου λέει "έλα θα το ζήσουμε έξαλλα σήμερα! Πάμε να πιούμε σφηνάκια!". Τι το θέλαμε; Με 2 σφηνάκια είχαμε αρχίσει ήδη να κελαηδάμε! Όχι, δεν μας πήραν τα χρόνια! Απλά τα σφηνάκια των 50 λεπτών παίζει να ήταν σκέτο οινόπνευμα.

Αποφασίσαμε σαν ώριμοι άνθρωποι (λέμε τώρα) πως δεν θέλουμε να γίνουμε χάλια (γιατί είχαμε μόνο την επόμενη μέρα να δούμε όλη τη Βαρσοβία), αλλά δεν είχαμε και όρεξη να πάμε στο ξενοδοχείο! Η ωριμότητα κράτησε για ένα λεπτό, αφού μετά, είχαμε την φαϊνή ιδέα να περπατήσουμε ως το ποτάμι (20-25 λεπτά περπάτημα) λες και δεν είχαμε ήδη κουραστεί από τις 6 ώρες οδήγηση, τη βροχή, τα ποτά, την αφαγία!

Πήραμε, λοιπόν, τα ήδη πρησμένα ποδαράκια μας για να βγούμε στο mermaid's statue και να δούμε και τη βραδινή άποψη του Βιστούλα! Τι το θέλαμε; Παντού νέοι να καπνίζουν χόρτο και να ουρλιάζουν!

Χωρίς πολλά πολλά... ταξί και γρήγορα στο δωμάτιο για όσο ύπνο μας έμενε! Στη διαδρομή συζητούσαμε "Μα που στο καλό μπορεί να βγαίνουν οι 30άρηδες στη Βαρσοβία;". Ερώτηση που έμεινε αναπάντητη :lol:
 

gkalla

Member
Μηνύματα
1.253
Likes
6.732
Επόμενο Ταξίδι
Βελιγράδι
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα, Περού, Ν. Ζηλανδία
Εμείς οι 55άρηδες νεαροί (εγώ και ο @stonerolling ) μια χαρά τα ήπιαμε, επανειλημμένως, στην περιοχή της Nowy Świat και του Pawilony Άλλο αν δεν βαστάνε τα δικά σας κότσια… :haha:
 

Evi_Stav

Member
Μηνύματα
258
Likes
640
Εμείς οι 55άρηδες νεαροί (εγώ και ο @stonerolling μια χαρά τα ήπιαμε, επανειλημμένως, στην περιοχή της Nowy Świat και του Pawilony Άλλο αν δεν βαστάνε τα δικά σας κότσια… :haha:
χαχαχα σας βρίσκω πολύ δυνατούς :lol: Ίσως δεν βρήκαμε τα σωστά μέρη, ίσως νιώθουμε πιο μεγάλοι από όσο είμαστε :lol:
 

gkalla

Member
Μηνύματα
1.253
Likes
6.732
Επόμενο Ταξίδι
Βελιγράδι
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα, Περού, Ν. Ζηλανδία

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.195
Μηνύματα
883.518
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom