syrianaki

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
Καλησπέρα σε όλους!!!!χαίρομαι πολύ που είμαι πλέον μέλος της παρέας σας!!!έχω ταξιδέψει άπειρες φορές με τις ιστορίες σας...Θα ήθελα τα φώτα σας για ένα ταξίδι που σκεφτόμαστε να κάνουμε αρχές Απρίλη. Με προτροπή δική μου λέμε να ξεκινήσουμε 4 άτομα από Σύρο με αυτοκίνητο κ να κάνουμε ένα roadtrip μέσω fyrom, Σερβίας, Ρουμανίας, Ουγγαρίας κ Αυστρίας!!!!υπερβολή? θα έχουμε στη διάθεση μας 10-12 μέρες max. Είναι ένα ταξίδι που θέλουμε πολύ καιρό να κάνουμε, αλλά πάντα κάτι μας σταματούσε. τώρα όμως, που ο προγραμματισμός των αδειών μας είναι λίγο αβέβαιος "πάτησα σ'αυτό" κ πρότεινα αυτό το ταξίδι, με τη λογική ότι δεν χρειάζεται να κλείσουμε εισιτήρια ή ξενοδοχεία!!!! θα φτιάξουμε απλά το δρομολόγιό μας, θα φορτώσουμε χάρτες στο gps κ όπου μας αρέσει θα μένουμε!!! κ εδώ θέλω τη βοήθειά σας!!!!! η εποχή είναι κατάλληλη γι' αυτό το ταξίδι?θα έχουμε πρόβλημα να βρούμε κατάλυμα για διανυκτέρευση? οι συνθήκες στα σύνορα πως είναι? με ταυτότητα νέου τύπου κ πράσινη κάρτα ασφάλειας είμαστε οκ ή θέλουμε κ διαβατήριο κ δίπλωμα νέου τύπου? αυτά για αρχή...περιμένω με αγωνία πληροφορίες!!!!
 

chabos

Member
Μηνύματα
7
Likes
7
........η εποχή είναι κατάλληλη γι' αυτό το ταξίδι?θα έχουμε πρόβλημα να βρούμε κατάλυμα για διανυκτέρευση? οι συνθήκες στα σύνορα πως είναι? με ταυτότητα νέου τύπου κ πράσινη κάρτα ασφάλειας είμαστε οκ ή θέλουμε κ διαβατήριο κ δίπλωμα νέου τύπου? αυτά για αρχή...περιμένω με αγωνία πληροφορίες!!!!
Ολες οι εποχες ειναι καταλληλες για ταξιδι:clap:. Καλη διαθεση και ολα ειναι οκ.
Οσο αφορα τις ταυτοτητες. Η Ρουμανια -Ουγγαρια κ Αυστρια ειναι στην ΕΕ οποτε δεν εχετε προβλημα. Ουτε στην Σερβια θα εχετε προβλημα [την οποια εχω περασει προσωπικα]. Για Fyrom απο οσο ξερω ,τους Ελληνες τους αφηνουν με ταυτοτητα, δε το εχω δοκιμασει,το εχω ακουσει. Ενα τηλεφωνημα ή mail στο υπουργειο θα σας δωσουν απαντηση.
Για το αυτοκινητο οποσδηποτε πρασινη καρτα, σηματακι "GR' εφοσον εχετε απο τις παλιες πινακιδες και φυσικα καλου-κακου να εχετε οδικη [αχριαστη βεβαια] οπου να τους ενημερωσετε οτι θα κανετε ταξιδι στο εξωτερικο. Εδω υπαρχει ενα θεματακι οπου πολλοι νομιζουν οτι η "οδικη" μεσω της ασφαλισης του αυτοκινητου σας καλυπτει και σε βλαβη. Οι περισσοτερες ασφαλιστικες καλυπτουν μεταφορα αυτοκινητου μονο σε περιπτωση ατυχηματος.Να το ξεκαθαρισετε το θεμα.

Πλην της Αυστριας, οι αλλες χωρες εχουν ακομα τα δικα τους νομισματα. Πριν ξεκινησετε να εχετε καπου γραμμενες τις ισοτιμιες για να μη σας "κλεβουν". Το Ευρω το παιρνουν παντου, αλλά πριν απο οποιαδηποτε αγορα καλο θα ειναι να ρωτατε αν δεχονται να πληρωθουν με Ευρω. Να εχετε ψιλα μαζι σας,για διοδια και wc.

Στους αυτοκινητοδρομους τωρα. Για Fyrom δε γνωριζω,δεν εχω περασει. Στην Σερβια εχει διοδια ,οταν μπαινεις περνεις το χαρτι και πληρωνεις στα επομενα αναλογα με τα χλμ που εκανες. Ρουμανια κ Ουγγαρια δε θυμαμαι [κοιμομουν:)]. Στην Αυστρια εχει την λεγομενη Βινιετα [Vignette] η οποια πριν ενα χρονο που περασα ειχε 8€ με ισχυ 10 μερες. Οποτε μολις πατησετε Αυστρια, σταματηστε σε ενα βενζιναδικο και αγοραστε μια. Για Ρουμανια κ Ουγγαρια, λογικα θα υπαρχουν ταμπελες στα συνορα που θα λενε οτι χρειαζετε βινιετα, ρωτηστε και τον υπαλληλο στα συνορα. Προσοχη ομως, θα την κολλατε στο παρμπριζ, σε αντιθετη περιπτωση ειναι μια καλη ευκαιρια για προστιμο, κατι τετοιες αφορες ψαχνουν ;).
Οσο μπορεσα βοηθησα, καλο ταξιδι να εχετε και περιμενουμε φωτο.
 

syrianaki

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
Ευχαριστώ πάρα πολύ για τις χρήσιμες πληροφορίες chabos!!!!οι μέρες μας ορίστηκαν σε 9-10 τελικά κ μετά από πολύωρη συζήτηση και πολλές γνώμες και διαφωνίες....καταλήξαμε στην εξής διαδρομή: Ελλάδα - Fyrom - Σερβία - Σλοβενία (απ όπου κ θα κάνουμε μια μονοήμερη επίσκεψη στη Graz της Αυστρίας) - Κροατία και πίσω Ελλάδα. Χρονικά δεν μας παίρνει για Ουγγαρία κ Αυστρία κ προκειμένου να δούμε κ λίγο τις χώρες που θα επισκεφτούμε κ να μην είναι απλά ένα πέρασμα καταλήξαμε σε αυτό το πρόγραμμα!!! Αν έχετε προτάσεις για ξενοδοχεία, φαγητό, αξιοθέατα καλοδεχούμενες!!!! Αναμένω με αγωνία να το ζήσω αυτό το ταξίδι κ να είστε σίγουροι ότι θα το μοιραστώ μαζί σας εγγράφως κ φωτογραφικά!!!!
 

σαιτας

Member
Μηνύματα
696
Likes
372
Ευχαριστώ πάρα πολύ για τις χρήσιμες πληροφορίες chabos!!!!οι μέρες μας ορίστηκαν σε 9-10 τελικά κ μετά από πολύωρη συζήτηση και πολλές γνώμες και διαφωνίες....καταλήξαμε στην εξής διαδρομή: Ελλάδα - Fyrom - Σερβία - Σλοβενία (απ όπου κ θα κάνουμε μια μονοήμερη επίσκεψη στη Graz της Αυστρίας) - Κροατία και πίσω Ελλάδα. Χρονικά δεν μας παίρνει για Ουγγαρία κ Αυστρία κ προκειμένου να δούμε κ λίγο τις χώρες που θα επισκεφτούμε κ να μην είναι απλά ένα πέρασμα καταλήξαμε σε αυτό το πρόγραμμα!!! Αν έχετε προτάσεις για ξενοδοχεία, φαγητό, αξιοθέατα καλοδεχούμενες!!!! Αναμένω με αγωνία να το ζήσω αυτό το ταξίδι κ να είστε σίγουροι ότι θα το μοιραστώ μαζί σας εγγράφως κ φωτογραφικά!!!!
Μην νομιζεις οτι θα δεις κατι σε 9-10 μερες. Πολλες χωρες αρκετα χιλιομετρα χωρις λογο. Στο βελιγραδι δεν θα μεινετε 2 μερες ? να υπολογισεις και καθυστερησεις στα συνορα οταν περνας. Απο σερβια -ουγγαρια καναμε 3-4 ωρες. Θα σου προτεινω να μειωσετε τις χωρες για να προλαβετε να δειτε κατι. Ειναι κριμα να ειστε συνεχεια μεσα στο αυτοκινητο. Σερβια-Κροατια- Μαυροβουνιο ειναι αρκετες.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.115
Μηνύματα
880.696
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom