Scoot Scoot Airlines - Για να μην πάθετε εγκεφαλικό - Διαδικασία επιστροφής χρημάτων

AERAS

Member
Μηνύματα
772
Likes
1.122
παίζει με τον πόνο μας η Scoot...Μας στέλνει mail να αγοράσουμε πτήσεις που δεν πραγματοποιεί....



Hi there,

Your alerts are about to expire! You're subscribed to watch prices from:

Athens to Hanoi - departing 10 Jul 2020, returning 30 Jul 2020

Book now so you don't miss your flight, or you can extend your subscription so you don't miss out on great deals!

Happy travels!
 

Alpha14

Member
Μηνύματα
119
Likes
203
Από όσο καταλαβαίνω ισχύουν οι προστασίες γι αυτό ρώτησα αν ήταν ενιαίο εισιτήριο. Επίσης είναι υποχρεωμένοι να σου πουν τα δικαιώματα σου και αν δεν το έκαναν μπορείς να τους καταγγείλλεις, μη το αφήσεις.

https://europa.eu/youreurope/citizens/travel/passenger-rights/air/index_en.htm
Το επαναφέρω αν και είναι οριακά ον/οφ-τοπικ, αλλά παιζει να είχε κανείς άλλος ζήτημα με καθυστέρηση πτήσης εκείνες τις μέρες (αφού είχε αρχίσει να εξαπλώνεται ο κοβιντ, αλλά πριν ανακηρυχθεί σε πανδημία) και να έβγαλε άκρη με καταγγελία;
(ή να μην είχε τέτοιο θέμα αλλά να ξέρει με σιγουριά αν καλύπτονται οι εταιρίες και για καθυστερήσεις μετά την εμφάνιση αλλά πριν την "αναβάθμιση" του ιού από τον ΠΟΥ)
 

Gioref

Member
Μηνύματα
163
Likes
133
Επόμενο Ταξίδι
Βουδαπέστη
Ταξίδι-Όνειρο
Καναδάς
Δεν ξέρω αν είναι το σωστό θέμα αλλά παραθέτω τον προβληματισμό μου.. Έχω κλεισμένη πτήση με scoot 20/5 για Αθήνα μέσω Σιγκαπούρης στις 16:00.. Εντελώς τυχαία μπαίνω στο app και βλέπω έχει αλλάξει απροειδοποίητα η πτήση και έχει πάει στις 08:15 το πρωί!!! Κάτι που εκτοξεύει την συνολική διάρκεια της επιστροφής στην Αθήνα στις 33 ώρες.. Τι προτείνετε;;;
 

Leftris B

Member
Μηνύματα
1.783
Likes
1.110
Επόμενο Ταξίδι
τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
japan
Δεν ξέρω αν είναι το σωστό θέμα αλλά παραθέτω τον προβληματισμό μου.. Έχω κλεισμένη πτήση με scoot 20/5 για Αθήνα μέσω Σιγκαπούρης στις 16:00.. Εντελώς τυχαία μπαίνω στο app και βλέπω έχει αλλάξει απροειδοποίητα η πτήση και έχει πάει στις 08:15 το πρωί!!! Κάτι που εκτοξεύει την συνολική διάρκεια της επιστροφής στην Αθήνα στις 33 ώρες.. Τι προτείνετε;;;
συγνώμη αλλά τι να προτείνουμε? αν αντέχεις την αναμονη στο υπέροχο αεροδρόμιο οκ , αλλιώς ακυρώνεις παίρνεις λεφτα πίσω και ψάχνεις νεα πτήση... πριν ακυρώσεις τσεκαρε φυσικά εναλλακτικές και τιμές ... μήπως οι εναλλακτικές είναι διπλάσια τιμή....
 

Gioref

Member
Μηνύματα
163
Likes
133
Επόμενο Ταξίδι
Βουδαπέστη
Ταξίδι-Όνειρο
Καναδάς
συγνώμη αλλά τι να προτείνουμε? αν αντέχεις την αναμονη στο υπέροχο αεροδρόμιο οκ , αλλιώς ακυρώνεις παίρνεις λεφτα πίσω και ψάχνεις νεα πτήση... πριν ακυρώσεις τσεκαρε φυσικά εναλλακτικές και τιμές ... μήπως οι εναλλακτικές είναι διπλάσια τιμή....
Τι να πω.. Κοιτάζω τις εναλλακτικές και όντως είναι οι τιμές διπλάσιες.. Με 15 ώρες στην Σιγκαπούρη πως θα την παλέψουμε; 😔😔
 

Gioref

Member
Μηνύματα
163
Likes
133
Επόμενο Ταξίδι
Βουδαπέστη
Ταξίδι-Όνειρο
Καναδάς
Ευκαιρία να δεις την πόλη, 12 καθαρές ώρες στην πόλη είναι εξαιρετικές για να δεις όλα τα βασικά αξιοθέατα και μετά θα ξεραθείς στο αεροπλάνο να περάσει το 12ωρο πτήσης.
Κάπως έτσι θα πάει, άλλη μελέτη και για αυτό τώρα!🤣 ( Βίζα χρειάζεται για έξοδο από το αεροδρόμιο; )
 

poised

Member
Μηνύματα
874
Likes
6.469
Όχι σου πατάνε σφραγίδα εκεί, μόνο μια κάρτα συμπληρώνεις που μπορείς να το κάνεις και online μία ή δύο μέρες νωρίτερα. Καπνικά προιόντα δε μπορείς να βγάλεις εκτός, μη το προσπαθήσεις καν, έχει βαρύ πρόστιμο. Δες για τα του κόβιντ αν ζητάνε εμβολιασμό.
 

Leftris B

Member
Μηνύματα
1.783
Likes
1.110
Επόμενο Ταξίδι
τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
japan
Κάπως έτσι θα πάει, άλλη μελέτη και για αυτό τώρα!🤣 ( Βίζα χρειάζεται για έξοδο από το αεροδρόμιο; )
είναι και από τα ποιο κοντινά αεροδρόμια σε συγκριση με πολλά άλλα καπου 20-30' είναι αν θυμαμαι καλά.... μαζι με σφραγιδα σε καπου μια μιάμιση ωρα θα εισαι κέντρο... και 10 ωρες στην πολή ειναι σούπερ και αξιζει σιγουρα να την δεις
 

Nikos1986

Member
Μηνύματα
905
Likes
4.001
Επόμενο Ταξίδι
Γενεύη - Ανεσί
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία - Καλιφόρνια
1) Με το "μέσω Σιγκαπούρης" καταλαβαίνω ότι εκεί έχεις ανταπόκριση. Αν και η προηγούμενη πτήση είναι με Scoot (ίσως και Singapore) τσέκαρε να δεις αν μπορείς να την αλλάξεις και αυτή (να την πας πιο μετά). Εγώ αντιμετώπισα το αντίστροφο σενάριο: αντί να φεύγω μεσημέρι από Αθήνα μου την άλλαξαν για πρωί, οπότε πρόλαβα την προηγούμενη πτήση για Σίδνεϊ και αντί για μεσημέρι Δευτέρας έφτασα βραδάκι Κυριακής (μου έκατσε τέλεια). Δες μήπως μπορείς να κερδίσεις μια επιπλέον τελευταία μέρα από εκεί που φεύγεις.

2) Άλλη εναλλακτική είναι να δεις την πόλη, όπως λένε και ο Lefteris B και ο poised. Εδώ πρέπει είτε να συμπληρώσεις δωρεάν την αίτηση για την "SG Arrival Card" στο MyICA Mobile app για το κινητό (max 2 μέρες πριν) είτε να το κάνεις στο αεροδρόμιο σε κάτι μηχανήματα που έχει στο ισόγειο. Παίρνει 5-10 λεπτά (στοιχεία, από πού έρχεσαι, πού πας, κωδικούς πτήσεων... τα κλασικά). Βίζα δεν χρειάζεσαι.

3) Το αεροδρόμιο είναι ωραίο για να βολτάρεις, με ανοικτά μαγαζιά και εστιατόρια όλη μέρα και νύχτα και με κόσμο, οπότε και αυτό σαν έσχατη λύση είναι ΟΚ.

Αν μπορείς να κοιμηθείς στο αεροπλάνο, και το (2) και το (3) παλεύονται. Και εγώ κάποτε δεν το μπορούσα, αλλά πλέον έχω μεταλλαχθεί (δεν θα το χαρακτήριζα απλά "προσαρμογή" :haha:) και κοιμάμαι μια χαρά.
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.164
Μηνύματα
882.615
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
Τonia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom