Σιγκαπούρη Ταϊλάνδη Singapore και Phuket

Μηνύματα
23
Likes
2
Καλημέρα σας
Τέλη Γενάρη πάω πουκετ για έξι βραδιές και μετά Σιγκαπούρη 4 βραδιές
Πουκετ θα μένω sea pearl villas και Σιγκαπούρη 2 μέρες holiday inn και δυο μέρες marina bay sands
Θέλω να ρωτήσω αν έχει κανείς άποψη για αυτά τα ξενοδοχεία;
Καιρός αυτή την εποχή;;τι ρούχα να κρατάμε ?
Τι να μην χάσω στο πουκετ;
Τι να δώ SOS στην σιγκαπουρη(εκτός ψώνια και σεντοζα)
Επίσης εστιατόρια.?
Και τις πιο όμορφες παραλίες στο Phuket

Κάθε βοήθεια θα είναι χρήσιμη
 

katia1981

Member
Μηνύματα
93
Likes
28
Επόμενο Ταξίδι
Εδιμβούργο - Δουβλίνο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κούβα, Νορβηγικά φιορδ
καλησπέρα αν κάνεις μια αναζήτηση στις ταξιδιωτικές ιστορίες και στο φορουμ γενικά όλο και κάτι θα βρεις... προσωπικά αυτό θα έκανα !!!
 

mchrisober

Member
Μηνύματα
71
Likes
6
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μπορα Μπορα
Το marina sands bay είναι κορυφή, για το άλλο δεν ξέρω, αλλα holiday inn λογικά καλο θα είναι.
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.950
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
σιγκαπουρη-ξενοδοχεια κλεισατε.ωραια.
ρωτας για την σεντόζα-πιστευω οτι θα μαθεις τα παντα αν το γκουγκλάρεις..προσωπικα μου φανηκε χλιαρο κατασκευασμα
η ινδικη συνοικια έχει χρώμα να πάτε.
οι τιμες στην σιγκαπουρη ειναι ακριβες πολυ περισσοτερο απ οτι εδω -ξεχναμε ψωνια στην πολυδιαφημισμένη orhid road..
απο ρουχα καλοκαιρινα για το ειδος δεν μπορω να σε διαφωτισω -ταξιδευω με ελαχιστα ρουχα και απλά.
τώρα για το πουκετ..ηταν καλο οταν εκανα εκει το πρωτο μου ταξίδι πριν 25 χρονια μετα μου ειπαν να μην ξαναπάω.
ομως εσυ να πας να δεις και να εκτιμησεις μονος σου.μην ακους τις παπαριες που λέει ο καθένας.
να περασετε τέλεια και περιμένομε ιστορία!!
 

xenos

Member
Μηνύματα
2.414
Likes
804
Επόμενο Ταξίδι
Ν.Α Ασια
Ονειρεμένο Ταξίδι
Bανουατου/Tαιλανδη
Τα ξενοδοχεια που κλεισατε φαινονται και πρεπει να ειναι τελεια!!!

Στο πουκετ εκτος απο την παραλια πατονγκ που ανηκει το ξενοδοχειο σου κανε και μια βολτα για μπανιο στην karon και kata ειναι καλυτερες παραλιες απο την πατονγκ που μαζευει τον περισσοτερο κοσμο.
Η πατονγκ ενδεικνυτε για διασκεδαση και ψωνια,(mall κλπ)

Καντε και μια κρουαζιερα στα νησακια πι-πι που θα την κλεισετε οταν φτασετε εκει.
Οταν φτασετε εκει θα τα βρειτε ολα μπροστα σας μην ανησυχειτε για τιποτα.
Θα σας δωσουν φυλλαδια με τις δραστηριοτητες που γινονται στο νησι και οτι θελετε καντε...πχ βολτα με ελεφαντα.

Να παρετε μονο καλοκαιρινα ρουχα μαζι σας γιατι θα κανει πολυ ζεστη.

Μπά δεν βρήκα και πολλά
Διαβασε και μια προσφατη ιστορια απο τους προορισμους που πας αν δεν την εχεις δει...υπαρχουν κι`αλλες αν ψαξεις.

http://www.travelstories.gr/%F4%E1%...F2-%E1%F3%DF%E1/38349-singapore-thailand.html
 

giannoula

Member
Μηνύματα
1.299
Likes
2.429
Επόμενο Ταξίδι
who knows???
Aπό παραλίες στο Πούκετ επίσης πολύ ωραία είναι η Νai Harn και η Βang Tao, εκτός από την Κaron που προαναφέρθηκε.. Γενικώς μέσα στο forum έχει άπειρα πράγματα για το Πούκετ αν ψάξεις και δε βαριέσαι! Όσο για την Σιγκαπούρη πάνε στην Chinatown και στην Ινδική συνοικία εκτός από το Sentosa.... και αν σ'ενδιαφέρει και ένα πέρασμα από τον ζωολογικό κήπο!!!
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Καλημέρα σας
Τέλη Γενάρη πάω πουκετ για έξι βραδιές και μετά Σιγκαπούρη 4 βραδιές
Πουκετ θα μένω sea pearl villas και Σιγκαπούρη 2 μέρες holiday inn και δυο μέρες marina bay sands
Θέλω να ρωτήσω αν έχει κανείς άποψη για αυτά τα ξενοδοχεία;
Marina Bay Sands -> Εξαιρετικές φωτογραφίες. Δεν έχω ιδέα τι λέει ως ξενοδοχείο, αλλά αν είναι σαν τα άλλα της αλυσίδας, πρέπει να είναι απλώς ικανοποιητικό (μιλώντας πάντα για τις απαιτήσεις που έχει κανείς από ξενοδοχεία σε αυτή την κατηγορία τιμής, προφανώς θα είναι καλύτερο από οτιδήποτε άλλο έχετε στο πρόγραμμα).
Holiday Inn -> Δεν ξέρω σε ποιο από τα 2 holiday inn της Σιγκαπούρης έχετε κλείσει, αλλά και τα 2 είναι τυπικά ξενοδοχεία αλυσίδας δεύτερης κατηγορίας. Αν το βρήκες σε καλή τιμή, ΟΚ. Προσοχή, η στάση του MRT δεν είναι κοντά στο Holiday Inn Atrium Singapore.

Καιρός αυτή την εποχή;;τι ρούχα να κρατάμε ?
Σιγκαπούρη -> Πολλά και στεγνά. Ζέστη και πάρα πολύ υψηλή υγρασία, ενδεχομένως τα απογεύματα να βρέχει.

Τι να μην χάσω στο πουκετ;
Το αεροπλάνο για να φύγεις...

Τι να δώ SOS στην σιγκαπουρη(εκτός ψώνια και σεντοζα)
Αυτό που μπορώ σίγουρα να μη δείς είναι τα ψώνια και το Σεντόζα... (αλλά μάλλον τα γούστα μας διαφέρουν, από τη στιγμή που θες να πας στο Πουκέτ...)
- Η chinatown είναι ενδιαφέρουσα, ειδικά αν δεν έχεις πάει Κίνα.
- Στο κέντρο βρίσκεται ένα εκπληκτικό μουσείο Ασιατικών πολιτισμών
- Τσάι στο Fullerton, Singapore Sling στο long bar του Raffles Hotel
- Το πεντακάθαρο κέντρο της πόλης...

Επίσης εστιατόρια.?
Τα τουριστικά δίπλα στο Singapore river δεν είναι κακά, και οι τιμές τους είναι σε λογικά πλαίσια. Μπορεί να φαίνονται tourist traps, αλλά ελέγχονται.
Εκπληκτικό κινέζικο (ταιβανέζικο) στο Din Tai Fung (έχω ξαναγράψει), στο Paragon Mall στην Orchard.
Ταιλάνδη δεν έχω ιδέα (και για Πουκέτ, δε θέλω και να αποκτήσω).
 
Μηνύματα
23
Likes
2
Taver βγαλε μου ενα διημερο, αν μπορεις και εχεις χρονο αξιοθεατα να επισκεφτω με την σειρα που νομιζεις ωστε να μην καθυστερησω στο πηγαινε ελα!

:) (κινα δεν εχω παει μια και θεωρω οτι το χονγκ κονγκ που πηγα δεν θεωρειται κινα)

Taver φοβερος!!σε ευχαριστω ρε φιλε!αν ερθεις χανια κερναω ρακακια!
Με κατατοπισες πολυ!πουκετ εχω ξανα παει και οντως δεν μου αρεσε (οι εκδρομες του ομως ηταν καλες)!αν ηταν στο χερι μου θα ξαναπηγαινα οπως περυσι κο ταο και σαμουι(εκατσα 37 μερες) αλλα η γυναικα δεν εχει παει ποτε ασια και σαν αρχικος προορισμος ειναι οτι πρεπει νομιζω
Σιγκαπουρη εχω παει αλλη μια φορα πριν 8 χρονια και δεν θυμαμαι και πολλα!οποτε να ξερεις με βοηθησες πολυ
Chinatown ειχα παει και θα ξαναπαω σιγουρα και στο μουσειο που ειπες!
Ευχαριστω για το χρονο σου

Σεντοζα απο οτι θυμαμαι ειναι το ενυδρειο η κανω λαθος;;για αυτο θελω να παω!
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ονειρεμένο Ταξίδι
γύρος του κόσμου
Σεντοζα απο οτι θυμαμαι ειναι το ενυδρειο η κανω λαθος;;για αυτο θελω να παω!
Πράγματι, εκεί είναι το ενυδρείο, αλλά μην περιμένεις τίποτα εντυπωσιακό.
Πριν 21 χρόνια που πρωτοπήγα μου είχε αρέσει πολύ γιατί δεν είχα δει και κάτι καλύτερο. Όταν ξαναπήγα πριν λίγα χρόνια, μου φάνηκε πολύ "λίγο".

Σήμερα, υπάρχουν μεγαλύτερα, πιο "πλούσια" και εντυπωσιακά ενυδρεία και μάλιστα δίπλα μας, στην Ευρώπη.

Αν σε ενδιαφέρουν γενικά τα ενυδρεία, πέρνα μια βόλτα από τα παρακάτω θέματα:
http://www.travelstories.gr/%E3%E5%...9%E1-%F0%F1%EF%EF%F1%E9%F3%EC%FC%F2-must.html
http://www.travelstories.gr/%E3%E5%...F%E1-%E1%ED%DC-%F4%EF%ED-%EA%FC%F3%EC%EF.html
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.115
Μηνύματα
880.703
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom