Βουλγαρία Snowboard στο Μπάνσκο

nmavra

Member
Μηνύματα
62
Likes
16
Ξεκινήσαμε λοιπόν 4 άτομα με ένα βαρυφορτωμένο Passat από Αθήνα στις 31 Ιανουαρίου, και προτιμήσαμε λόγω των μπλόκων των αγροτών να αποφύγουμε την κλασική διαδρομή Αθήνα Θεσ/νίκη μέσω Λαμίας, και αντ'αυτής να περάσουμε και μια βόλτα από Πελοπόνησο ώστε να πάμε από Ρίο-Αντίριο και Ιωνίας Οδού. :shock:

Λόγο του ενθουσιασμού για το ταξίδι δεν μπορώ να πω οτι κουραστήκαμε ιδιαίτερα αν και η διαδρομή μας πήρε στο σύνολό της 10 ώρες, αντί περίπου 8 που το είχαμε κάνει το 2009, και στην επιστροφή κάναμε 13!!!!!:roll:
Αν και ο Προμαχώνας της προηγούμενες μέρες έκλεινε και άνοιγε, είπαμε να το ρισκάρουμε και προς μεγάλη μας τύχη τον άνοιξαν λίγα μόλις λεπτά πριν περάσουμε εμείς. Έτσι φτανοντας προς τα εκεί προσπεράσαμε γύρω στα 3 με 3.5 χιλιόμετρα σταματημένων φορτηγών πριν τα σύνορα, και στη διαδρομή αφου τα περάσαμε συναντήσαμε μόνο 5-6 φορτηγά.. Προσπερνόντας τα στον στενό δρόμο της Βουλγαρίας είμασταν πλέον σχεδόν μόνοι στο δρόμο προς Bansko.

Φτάνοντας εκεί αρχίσαμε να ψάχνουμε ξενοδοχεία και να κάνουμε παζάρια στις τιμές. Δύσκολα πέφτουν, παρόλο που πήγαμε σχετικά αργά το βράδυ και το θέλαμε μόνο καθημερινές. Τελικά, πετύχαμε στο Guiness πολύ καλή προσφορά, 70? η νύχτα το δίκλινο αν το κλείναμε 5νύχτες, η μία νύχτα μόνη της ήταν λιγο πιο ακριβή, με πρωινό και βραδινο. Το ξενοδοχείο έλεγε ότι είναι 5*, αλλά στο Booking.com: 78000+ hotels worldwide. Book your hotel now! λέει 4*. Είτε 4* είτε 5*, το ξενοδοχείο ήταν πάρα πολύ ωραίο, πολύ καθαρό και προσεγμένο απ'όλες τις απόψεις, με την θερμενόμενη πισίνα του, το spa, τις σάουνες και τα χαμάμ αλλά και δωμάτιο φύλαξης εξοπλισμού. Εμείς τα παίρναμε μέσα στο δωμάτιο για καθαρισμό και tuning στις δέστρες, αλλά τα δωμάτια ήταν μεγάλα και πολύ άνετα οπότε δεν έπιαναν καθόλοι χώρο οι σανίδες μας. Η γόνδολα του χιονοδρομικού απέχει γύρω στα 5-7λεπτά με τα πόδια αλλά φυσικά υπάρχει πουλμανάκι που σε πηγαινοφέρνει κάθε μισή ώρα.

Για το Μπάνσκο έχουν ειπωθεί αρκετά, τόσο από σκιέρ όσο και από μη-σκιέρ εκδρομείς. Για να μην μακρυγορώ, αν δεν είστε χιονοδρόμος, είναι τσάμπα το ταξίδι για τον απλό λόγο ότι το χωριό του Μπάνσκο είναι το μισό ένα απλό παραδοσιακό Βουλγάρικο ορεινό χωριό χωρίς να έχει κάτι το σπουδαίο να δείτε (με δεδομένο και το υψηλότερο κόστος σε σχέση με τα υπόλοιπα χωριά της Βουλγαρίας), το δε άλλο μισό ειναι μονο για χιονοδρόμους αφού τα μόνα μαγαζιά που υπάρχουν είναι με είδη χιονοδρομίας (ρούχα, εξοπλισμός, αξεσουάρ κλπ). Αν και δεν έχω ταξιδέψει στην υπόλοιπη Βουλγαρία, θα πρότεινα λοιπόν όποιος δεν θέλει να πάει για σκι να αποφύγει το Μπάνσκο ώστε να αποφύγει το υπερτιμημένο κόστος σε σχέση με τα υπόλοιπα χωριά.

Σε σχέση με το 2009 εγω παρατήρησα ΠΟΛΥ περισσότερο κόσμο και έτσι χρειάζεται να πάει κάποιος από νωρίς να βγάλει εισιτήρια και να περιμένει στην ουρά να ανέβει πάνω. Εναλλακτικά, αυτό που κάναμε εμείς ήταν να αγοράζουμε εισιτήρια και να ανεβαίνουμε με το αυτοκίνητο. Η απόσταση είναι περίπου 20 λεπτά, όσο κάνει και η γόνδολα να σε ανεβάσει, οπότε γλιτώνεις την ταλαιπωρία της αναμονής στην ουρά, η οποία για εμάς όταν περιμέναμε μία φορά ήταν 50 λεπτά!!!!!! Όσο κόσμο και να έχει, με το που ανεβαίνεις πάνω ο κόσμος διασκορπίζεται οπότε σπάνια να περιμένεις πάνω από 5 λεπτά στα πιο busy lift. Οι πίστες είναι μεγάλες (καμία επαφή με τις δικές μας εδώ Ελλάδα), φαρδιές και άνετες, με μοναδικό μειονέκτημα ότι ακόμα και στις σχετικά εύκολες υπάρχουν κάποια κομμάτια με μεγάλη κλίση, στα οποία οι αρχάριοι κατεβαίνουν φρεναριστά και δημιουργούν "τούμπια" (bumps-βουναλάκια), ειδικά οι snowboarders. Η καλύτερη ώρα λοιπόν είναι από πρωί μέχρι τη 1 με 1.30 περίπου που είναι και πιο στρωμένες οι πίστες.

Για φαγητό δεν έχω να πω πολλά για φέτος γιατί όλες τις μέρες εκτός από μία φορά φάγαμε στο ξενοδοχείο. Τη φορά που φάγαμε έξω ήταν σε ένα μέρος που είχαμε πάει και πέρισι, δεν θυμάμαι το όνομα, αλλά θεωρείτο απ'τα "καλά". Όχι απ'τα πολύ ακριβά, αλλά ήταν εστιατόριο ψεύδο-ιταλικό και όχι ταβέρνα. Πήραμε 2 σούπες, 1 σαλάτα και 2 πιάτα απ'τό μενού με τα σπέσιαλ και για να πιούμε 1 μπουκάλι νερό και μισό λίτρο κρασί, και δώσαμε 15? το άτομο. Σε ταβέρνες τρως μια χαρά με 8-10?, πχ η σούπες κάνουν γύρω στο 1.5? με 2?. Γενικά το κόστος είναι φθηνό για εμάς τους Έλληνες, σίγουρα δεν είναι φθηνό στυλ Ταιλάνδη ή Μπαλί, αλλά αν το ξενοδοχείο χρεώνει έξτρα για το φαγητό προτείνω να μην πληρώσετε πάνω απο 10? στο ξενοδοχείο, υπάρχουν ωραία μέρη που τρως και φθηνά και καλά και γενικά είναι ωραίο να κάνεις και τη βόλτα σου. Κάποιοι πριν πάμε μας είχαν πει ότι δεν τους άρεσε καθόλου το φαγητό, δεν ξέρω σε τί μέρη έχουν συνηθίσει να τρώνε και γενικά ο καθένας έχει τη δική του αντίληψη πάνω στο φαγητό, πάντως τόσο πέρισι όσο και φέτος όπου και να φάγαμε ικανοποιηθήκαμε απόλυτα, ίσως βοηθούσε και η εξάντληση που είχαμε όλη μέρα πάνω στο βουνό! Περί ορέξεως βέβαια... :lol:

Για την αλλαγή Λέβα σε ? εμείς δεν το πολυψάχναμε, τα λεφτά που χαλάγαμε ήταν σχετικά λίγα, οπότε είτε 1.90 είτε 1.87, ή 1.85 πάνω κάτω το ίδιο είναι. Τα 50λεβα πχ που χρειαζόμασταν για να ανέβουμε στο χιονοδρομικό είναι 26,3? αν τα αλλάξεις με ισοτιμία 1.90, ή 27? αν αλλάξεις με 1.85. Εμείς το μόνο που θέλαμε ήταν να ανέβουμε πάνω as soon as possible οπότε αλλάζαμε στο ξενοδοχείο να τελειώνουμε. Πληρώναμε και κάνα 5? στα σαλέ για κανένα τσάι, σούπα, σοκολάτα κλπ και τέλος, μετά γυρνάγαμε και τρώγαμε βραδυνό στο ξενοδοχείο, και στο τελείωμα της ημέρας αράζαμε μπροστά στο τεράστειο τζάκι και πιναμε ένα τσάι με κόστος 0,75? ή μια μπυρίτσα 500ml με 2?... :clap:

Επίσης παρατήρησα ότι φέτος στα μαγαζάκια κάνανε ακόμα λιγότερα παζάρια και έκπτωση σε σχέση με πέρισι. Δεν ξέρω αν είναι ενδεικτικό του αυξανόμενου κόστους ζωής στο χωριό, αλλά ελπίζω να μην ανέβει πολύ τα επόμενα χρόνια, είναι πάρα πολύ καλή επιλογή για ΣΚ για οσους μένουν κοντά, για όσους ξεκινάνε από Αθηνα θα έλεγα ρεαλιστικά να υπολογίζουν 4 μέρες ώστε να μην είναι και τόσο κουραστικό αν ταξιδέψετε με αυτοκίνητο.

Τέλος, το ταξίδι μας κόστισε 240?, ένα αυτοκίνητο με 4 άτομα, βενζίνες και διόδεια από Αθήνα.

Αυτά από μένα, αν χρειαστείτε κάποια άλλη πληροφορία σχετικά με το Μπάνσκο πείτε μου μήπως μπορώ να σας βοηθήσω.

_____________________________________________________________
photo by wikipedia.org
Αυτό το αρχείο εικόνας διανέμεται με τους όρους της άδειας Creative Commons / Αναφορά - Παρόμοια Διανομή 3.0 Unported
 

Attachments

Giristroula

Member
Μηνύματα
723
Likes
348
Επόμενο Ταξίδι
κάτσε να μαζώξω κάνα χρήμ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κίνα, Ιαπωνία
Ο τουρισμός τους ξυπνάει, όπως είδες και γι' αυτό δεν κάνουν παζάρια και εκπτώσεις!Αν δεν αγοράσεις εσύ, θα αγοράσει κάποιος άλλος! Εκεί κοντά δεν υπάρχει άλλο χωριό ή τουριστικό μέρος, ώστε να μην κάθονται αυτοί που δε θέλουν να κάνουν σκι τόσες μέρες στο Μπάνσκο;
 

nmavra

Member
Μηνύματα
62
Likes
16
Η Σόφια είναι γύρω στη 1.5 ωρίτσα με αυτοκίνητο από εκεί οπότε πιστεύω μπορούν κάποιοι να πεταχτούν κατά τη διάρκεια της ημέρας όταν η μισή παρέα είναι στο χιονοδρομικό, αλλά δεν ξέρω τί έχει να δεις εκεί. Γενικά είμαι σίγουρος ότι κάτι θα υπάρχει σχετικά κοντά, αλλά δεν ξέρω αν είναι tourist-friendly τα χωριά αυτά με την έννοια να υπάρχουν 2-3 πράγματα να δεις. Δεν το έχω ψάξει, αλλά αν οι μισοί θέλουν χιονοδρομικό και οι άλλοι μισοί όχι νομίζω πως πέρα απο τις λιγοστές παροχές του χωριού δεν αξίζει να ανέβει κάποιος και καθόλου. Καλύτερα να ξοδέψει η παρέα λίγα περισσότερα χρήματα ώστε να πάνε σε κάποια άλλη χώρα με καλύτερες apres-ski δραστηριότητες!
 

skiouros82

Member
Μηνύματα
727
Likes
53
Επόμενο Ταξίδι
μας τσάκισε ο covid
Ονειρεμένο Ταξίδι
japan me cherry blossom
γεια σου nmavra!μια διευκρινηση,το οτι πηγατε μπανσκο καθημερινες ειναι πολυ σημαντικος παραγοντας!η αναμονη των 5 λεπτων στα πιο busy lift που λες μου μοιαζουν με ονειρο!!!!δεν εχω περιμενει ποτε λιγοτερο απο 20λεπτο στην ουρα!:(
 

nmavra

Member
Μηνύματα
62
Likes
16
Skioure είχα πάει και το 2009 ΠΣΚΔ και ήταν κάπως έτσι η κατάσταση και πάλι, κάνα 10λεπτο αλλά σίγουρα όχι 20λεπτο! Φέτος είχε πολύ περισσότερο κόσμο πάντως, το περίμενα σχεδόν άδειο λόγω του ότι ήταν καθημερινές, αλλά τελικά είχε αρκετό!
 

vaios

Member
Μηνύματα
25
Likes
6
Επόμενο Ταξίδι
ΙΣΛΑΝΔΙΑ
Ονειρεμένο Ταξίδι
eyjafjallajokull
Το σκέφτομαι και γω να πάω μια βόλτα με αυτοκίνητο.
Πέστε μου, υπάρχει κάποιο πρόβλημα στο δρόμο ή εκεί, για το αυτοκίνητο εννοώ.
 

JohnyE

Member
Μηνύματα
192
Likes
194
να προσεχεις με το που μπεις βουλγαρια να τιρεις τα ορια ταχυτητας..

τα βουλγαρικα αμαξια τα αφηνουν , τα ελληνικα τα σταματανε και για 1 χιλιομετρο πανω απο το οριο. Εγω δε που πηγαινα με 20 παραπανω μου ελεγαν οτι το προστιμο ειναι 150 ευρω + αφαιρεση διπλωματος για ενα μηνα. ( τελικα την γλυτωσα με ενα εικοσαρι λαδωμα :| )
 

athanasiatso

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
προσοχη!!!!!!!παιδια στο μπανσκο πηγαμε 4 ατομα απο θεσ/νικη τωρα στις 25/12/2012 μας ληστεψαν κανονικα σε ενα εστιατοριο πληρωσαμε 245 λεβα δηλ 120 ευρω!!!! τι πηραμε!!!!! 1κιλο αρνακι 1 κοτσι χοιρινο 1 σαλατα 2 κρασια!!!!!!
 

chris7

Member
Μηνύματα
3.085
Likes
23.672
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβούργο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καναδάς
Αν και δεν έχω ταξιδέψει στην υπόλοιπη Βουλγαρία, θα πρότεινα λοιπόν όποιος δεν θέλει να πάει για σκι να αποφύγει το Μπάνσκο ώστε να αποφύγει το υπερτιμημένο κόστος σε σχέση με τα υπόλοιπα χωριά.
Έχω πάει τρεις φορές στο Μπάνσκο.
Κάθε φορά το βρίσκω και πιο ακριβό.
Βέβαια το χιονοδρομικό του είναι θαυμάσιο.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.794
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom