Μεξικό Solo απ'το Cancún μέχρι το Mexico City με λεωφορεία

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.541
Likes
8.517
Ταξίδι-Όνειρο
Άβυσσος
Μιας και πήγες σε αρκετά μέρη και συχνά τα γούστα μας ταυτίζονται, πώς θα κατέτασσες τις πόλεις που είδες και πώς τους αρχαιολογικούς χώρους, ποια π.χ. θεωρείς πιο άχαστα και ποια λιγότερο; Γιατί αν π.χ. το Valladolid, η Merida και το Campeche (που λογικά δεν πρόλαβες να το εξερευνήσεις) μοιάζουν αρκετά μεταξύ τους ίσως να μην έχει νόημα να τα δω και τα τρία, αλλά να επιλέξω αυτό που είναι πιο βολικό σε σχέση με τα αξιοθέατα που θέλω να δω.
Να τονίσω ότι τα μέρη τα διάλεξα με τη λογική ότι θα ξαναπάω στο Μεξικό γι'αυτό δεν πήγα βορειότερα του Mexico city και δεν έμεινα στην chiapas όσο θα ήθελα.

Ένα ερώτημα είναι επίσης πόσο χρόνο έχεις.

Προτιμώ Valladolid από Merida, ειναι πιο μικρή πόλη και το κομμάτι που είναι όμορφο είναι ουσιαστικά ένας δρόμος αλλά 1) πόσες φορές έχεις την ευκαιρία να δεις μια πόλη με cenote μερικά μέτρα μακριά απ'το κέντρο (έχει κι άλλες που πας εύκολα με ποδήλατο λίγο πιο έξω) 2) είναι πολύ κοντά στην chichen itza που εννοείται πως δεν χάνεται. Από την περιοχή campeche είδα μόνο το calakmul, δάσος και αρχαιολογικό χώρο δηλαδή. Η πόλη που έμεινα το xpujil είναι ανάξιο λόγου. Εδώ κολλάει πόσο χρόνο έχεις. Γιατί το calakmul θέλει σίγουρα 2 διανυκτερεύσεις εκεί κοντά. Αξίζει αλλά εξαρτάται από τον χρόνο που έχεις.

Δεν θα έχανα με τίποτα το Teotihuacan. Ήταν ο πιο εντυπωσιακός αρχαιολογικός χώρος που είδα. Δεύτερο καλύτερο θα έβαζα το Palenque. Κι εδώ μπορείς να επισκεφθείς δάσος. Αναγκαστικά και εδώ πρέπει να μείνεις κάπου κοντά. Η σύγχρονη πόλη είναι ένα χάλι. Εξαρτάται πάλι πόσο σε ενδιαφέρουν οι αρχαιολογικοι χώροι κι αν θες να δώσεις μια ολόκληρη μερα+ εκεί.

Από πόλεις San Cristobal de Las Casas και Oaxaca ήταν ότι καλύτερο ειδα. San Cristobal de Las Casas είναι πολύ καλή περίπτωση και βολεύει για εκδρομές, έχει και αυτόχθονες, μαγαζιά που τα τρέχουν ζαπατιστας κλπ. Η Oaxaca επίσης εχει ωραία φυσικά τοπία όπως hierve el agua που έχω γράψει και ωραίο αρχαιολογικό χώρο το monte alban πάνω στο βουνό του πολιτισμού των zapotecas.

Το Mexico city εχει ψωμί κι είναι μεγάλες οι αποστάσεις, θέλει μέρες. Μην χάσεις το ανθρωπολογικο μουσείο! Η Puebla έχει πράγματα, εκεί κοντά είναι και η τεράστια πυραμίδα που πλέον είναι λόφος, αλλά μπορείς να βρεις πιο ενδιαφέροντα πράγματα πιστεύω. Το cancun είναι μέσα στα χειρότερα μέρη που έχω δει. Δεν το σώζουν οι παραλίες του.

Καλά να περάσεις! Γράψε εντυπώσεις όταν γυρίσεις!
 
Μηνύματα
239
Likes
2.651
Σ' ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!
Γενικά έχω μέρες, σχεδόν 4 βδομάδες, αλλά 1ον δεν έχω αποφασίσει αν θέλω να πάρω μια καλή τζούρα από Μεξικό ή να επικεντρωθώ σε χερσόνησο του Γιουκατάν με Γουατεμάλα και λίγο ίσως από Μπελίσε, και 2ον είναι πολλά τα ωραία μέρη. Τρίτον, πρέπει να έχω και κάμποσες μέρες καβάτζα σε περίπτωση που χάσω κάνα διαβατήριο. (ελπίζω σε μισό χρόνο από τώρα να μην έχει γεράσει άσχημα αυτό το αστείο :p)
Από πόλεις San Cristobal de Las Casas και Oaxaca ήταν ότι καλύτερο ειδα
Αυτά μάλλον είναι τα υψηλότερα σε προτεραιότητα μέρη που θέλω να δω (ειδικά Τσιάπας χωρά άνετα και στα δύο πλάνα), μαζί με την πρωτεύουσα, το Γκουαναχουάτο και το Τάξκο που σε πρώτη ανάγνωση με έχουν σαγηνεύσει περισσότερο.
Προτιμώ Valladolid από Merida
Ωραία, το κρατάω υπόψη.
Το cancun είναι μέσα στα χειρότερα μέρη που έχω δει.
Αυτό δεν το γλιτώνω, καθώς θα είναι το σημείο εκκίνησης κι ολοκλήρωσης του τριπ και δεν ξέρω πόσο ασφαλές θα είναι να κλείσω την ίδια μέρα κάποιο άλλο αεροπορικό (π.χ. προς ή από CDMX). Θα το επεξεργαστώ.
 

agmi

Member
Μηνύματα
503
Likes
2.448
Ολα ειναι ασφαλη, αλλα δεν βλεπω τον λογο να πετας Κανκουν και αμεσως τσακ μπαμ να φευγεις για πολη. Δεν ειπες ποτε θα πας, διοτι τελος του χρονου ανοιγει η ταχειας Γουαχακα>Πουερτο Εσκονδιδο/Χουατουλκο κλπ. Κοιταξε τα δρομολογια τα λεωφορια ειναι Αμερικανικου τυπου, οχι μαχαλαδες καλιωρα Flix η Rede κλπ απο την ado.com.mx, υπαρχει και app. Φετος εκανα διαδρομη Πουεμπλα>Παλενκε, ουτε το καταλαβα. Pre Booking on line παντα φτηνοτερο και διαλεγεις και τη θεση σου. Για Βαλαδολιδ η Μεριδα ο καθενας εχει τις προτιμησεις του, οσο για Γουναχουατο/Τασκο μονοημερα απο την πολη. Για Μεριδα πας σε αρχαιολογικους χωρους γυρω (Ουξμαλ κλπ) που τους θεωρω καλλιτερους απο την Τζιτσεν γιατι δεν εχουν πολυκοσμια. Αν δεν θελεις κοσμο Καλακμουλ, Εκ Μπαλαμ, και Ελ Ταχιν. Τα 2 πρεπει να τα οργανωσεις εσυ! Το σχεδιο ειναι το τρενο Μαγια θα αρχισει να τρεχει ισως απο το τελος του χρονου, περιορισμενες διαδρομες και δεν πιστευω να σε εξυπηρετησει. Επειδη αναφερεις Γουατεμαλα, και απο Παλενκε περνας το ποταμι η απο Κανκουν μεσω Μπελιζ. Στις πυραμιδες εκει η αναβαση ειναι περιποιημενη/πολιτισμενη με ξυλοσκαλες. Υπαρχει και μια αλλη ημερησια απο Παλενκε για Μποναμπακ και Γιατσιλαν, αλλα τοτες που πηγα φετος η τελευταια τοποθεσια ητανε γεματη απο Αμερικανους χιλιμπιληδες. Το Μεξικο αν και ο πολεμος της Ουκρανιας δεν το εχει επηριασει εχει ακριβηνει απο το 2019. Βεβαια η οικονομια με τον AMLO πηγαινει στο καλιτερο και το δολαριο οσο και το ευρω εχει υποτιμηθει. Καλο σου σχεδιαμο και ταξιδι.
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.541
Likes
8.517
Ταξίδι-Όνειρο
Άβυσσος
Ολα ειναι ασφαλη, αλλα δεν βλεπω τον λογο να πετας Κανκουν και αμεσως τσακ μπαμ να φευγεις για πολη. Δεν ειπες ποτε θα πας, διοτι τελος του χρονου ανοιγει η ταχειας Γουαχακα>Πουερτο Εσκονδιδο/Χουατουλκο κλπ. Κοιταξε τα δρομολογια τα λεωφορια ειναι Αμερικανικου τυπου, οχι μαχαλαδες καλιωρα Flix η Rede κλπ απο την ado.com.mx, υπαρχει και app. Φετος εκανα διαδρομη Πουεμπλα>Παλενκε, ουτε το καταλαβα. Pre Booking on line παντα φτηνοτερο και διαλεγεις και τη θεση σου. Για Βαλαδολιδ η Μεριδα ο καθενας εχει τις προτιμησεις του, οσο για Γουναχουατο/Τασκο μονοημερα απο την πολη. Για Μεριδα πας σε αρχαιολογικους χωρους γυρω (Ουξμαλ κλπ) που τους θεωρω καλλιτερους απο την Τζιτσεν γιατι δεν εχουν πολυκοσμια. Αν δεν θελεις κοσμο Καλακμουλ, Εκ Μπαλαμ, και Ελ Ταχιν. Τα 2 πρεπει να τα οργανωσεις εσυ! Το σχεδιο ειναι το τρενο Μαγια θα αρχισει να τρεχει ισως απο το τελος του χρονου, περιορισμενες διαδρομες και δεν πιστευω να σε εξυπηρετησει. Επειδη αναφερεις Γουατεμαλα, και απο Παλενκε περνας το ποταμι η απο Κανκουν μεσω Μπελιζ. Στις πυραμιδες εκει η αναβαση ειναι περιποιημενη/πολιτισμενη με ξυλοσκαλες. Υπαρχει και μια αλλη ημερησια απο Παλενκε για Μποναμπακ και Γιατσιλαν, αλλα τοτες που πηγα φετος η τελευταια τοποθεσια ητανε γεματη απο Αμερικανους χιλιμπιληδες. Το Μεξικο αν και ο πολεμος της Ουκρανιας δεν το εχει επηριασει εχει ακριβηνει απο το 2019. Βεβαια η οικονομια με τον AMLO πηγαινει στο καλιτερο και το δολαριο οσο και το ευρω εχει υποτιμηθει. Καλο σου σχεδιαμο και ταξιδι.
Όπως πάντα απολαυστικός! Αφού έχεις πάει πρόσφατα γράψε μας 2 λόγια! Το γυροφερνω πάλι το ταξίδι προς τα κει!
 

Taksidiwtis

Member
Μηνύματα
106
Likes
277
@Señor_Nada τώρα που ολοκλήρωσες την ιστορία σου, επετειακά θα σου δώσω τα εύσημα μου μιας που χθες ήταν και η μερα της ανεξαρτησίας του Μεξικού (
).

Η πρώτη επαφή μου με το Μesico (έτσι το λένε στην αργκό οι gringos /gueros) έγινε 38 χρόνια πριν, memorial day weekend, όταν ταξίδευα τον Ι-10 και πριν την έξοδο Porfirio Diaz, είδα στη απέναντι μεριά σπίτια στους απεναντι λόφους από κόντρα πλακέ θαλάσσης λαμαρίνες και χαρτοκουτες. Ένας ψηλός φράχτης (το tortilla curtain, όπως τον αποκάλεσε ο άλλος μέσα στο ΙΧ) και ένα ποτάμι με περικλεισμενες όχθες σε μπετόν τους χώριζε.

Τόσα χρονιά αργότερα η χωρά που μόλις επισκευάσθηκες είναι η αγαπημένη μου, δεν υπάρχουν 2, όπως αν δε κάνω λάθος το’χει αναφέρει και ο/η @go2dbeach “como Mexico no hay dos”.

Δεν πρόκειται να κάνω κριτική στο τι είδες και τι έχασες, το οδικό δικτυο σε ορισμένα μέρη είναι σκέτος πόνος, και ιδανική παραλια στο Μεξικό δεν έχω βρει. Ούτε στην Ιxtapa/Zihuataneco ούτε στο Huatulco/Puerto Escondido, Progreso, και παραλείπω πλήρες το Puerto Vallarta, που 22 χρόνια πρπ ενα σελάχι (manta raya) κέντρωσε την γυναίκα μου στο πάνω μέρος του ποδιού. Το οποίο είναι κάτι το πολύ νορμάλ στις παραλίες κοντά στην Vallarta (Stung by Stingray in Puerto Vallarta | Doctor at Home PV).
To νερό δεν είναι καθαρό και δεν βλέπεις που πατάς:(. Παρεμπιπτόντως έγινε στη παραλία της Mismaloya που γυρίστηκε το έργο Night of the Iguana. Ναι κολυμπήσαμε στην Τουλουμ το 2007 η 2008 και δεν υπήρχαν τότε στην χερσόνησο φύκια (sargazo), βέβαια εγώ είχα τους φόβους μου, γιατί πονάει πολύ! Το Μάρτη κοίταξα την καφετί θάλασσα στο Progreso, Telchac Pto περιφρονιτικα. Ίσως να έχει να κάνει και με την ηλικία ίσως και με το αλκοόλ. Στα φοιτητικά μου χρόνια κολυμπούσα στην Baja (Sta Rozalia), στο Mazatlan και στο Gaymas σε spring break& δεν νοικιαζόμουνα! Ίσως επειδή ήμουν muy pedo!
Με τα χρονιά δεν το φιλοσοφώ πια και λέω οτι οι παραλίες του νησιού μου είναι οι καλύτερες.

Όσο για το 45λεπτο στο Hierve el Agua, εγώ ειχα 1 ώρα και νόμιζα οτι θα πέθαινα ανεβαίνοντας τους βράχους γρήγορα γρήγορα για να γυρίσω στο βανακι. Βέβαια δεν θέλω να υπερβάλω αλλά ήμουνα με ένα guero και του μετέφραζα τα λεγόμενα διοτι ο κακομοίρης δεν ήξερε γρι ισπανικά και είχαμε δοκιμάσει όλες τις γεύσεις της μεσκαλ;).
Να τελειώνω να μην γίνομαι κουραστικός εκτός του οτι είναι το Μεξικό για τον τουρίστα, είναι η 15 μεγ. οικονομία παγκοσμίως, βέβαια δεν υπάρχει μεσαία τάξη! Έχει αρκετό ελληνικό στοιχείο από τον 18ο αιώνα, πήγαν λέει το wikipedia στη Σιναλοα για την καλλιέργεια της ντομάτας, εγώ έχω διαβάσει αλλού οτι πήγαν για την καλλιέργεια της ελιάς. Να μην παραλείψω οτι λόγω του FTA/NAFTA και των περιορισμένων περιβαλλοντολογικών απαγορεύσεων, καθώς και πολύ φτηνά εργατικά και αφθονία πρώτων υλων, μεγάλος αριθμός Ευρωπαϊκών βιομηχανιών & Αμερικανικών είναι εκεί. Η BMW εγκαινιασε εργοστασιο προτινος στο San Luis Potosi και θα παραγει πρπ 150,000 αυτοκίνητα το χρόνο. Χώρια τα λαχανικά, τα φρούτα, τα ρούχα, κλπ. Μια βόλτα στο λιμάνι της Βερακρουζ η Μαζατλαν είναι αρκετή να δεις τα VW που φορτώνονται για εξαγωγή, γιατι τα Αμερικάνικα πάνε με το τραίνο στις ΗΠΑ.

Να τι εχασες!
https://www.google.com/maps/place/Makedonia/@17.0604409,-96.726857,3a,75y,90t/data=!3m8!1e2!3m6!1sAF1QipObBNjrURRakUOpKX8vlHFn9bQBZYqgLebgM3s!2e10!3e12!6shttps://lh5.googleusercontent.com/p/AF1QipObBNjrURRakUOpKX8vlHFn9bQBZYqgLebgM3s=w86-h152-k-no!7i903!8i1600!4m12!1m6!3m5!1s0x85c718a17835b6e3:0xcb9d74148be7c058!2sMakedonia!8m2!3d17.0605117!4d-96.7268417!3m4!1s0x85c718a17835b6e3:0xcb9d74148be7c058!8m2!3d17.0605117!4d-96.7268417

Μια φορά και ενα καιρό ήτανε ενας δημοσιογράφος ο Δ. Παρουσης, ο μέντορας μου, (godimitris.gr) τώρα έχει πέσει και το σαιτ του, δυστυχώς. Έχει αλωνίσει την Κ. Αμερική & την Νότια, πήγε και στην Αυστραλία, δεν μάζευε likes, έγραφε ωραιες ιστοριούλες, για μένα ένας οδηγός, ούτε σπόνσορες είχε. Σταμάτησε στην Λίμα του Περού. Από αυτόν το βρήκα αυτό το μαγαζί & το επισκέφθηκα:
View attachment 281063
Να και μια επετειακή τοιχογραφία για την ανεξαρτησία, από ένα απο τους καλύτερους τοιχογραφους του 20ου, το Οροσκο, στο πολιτειακό μέγαρο (palacio de govierno) της Γκουανταλαχάρας. Δυστυχώς τότε που πήγα δεν υπήρχε ψηφιακή φωτογραφία :(.
View attachment 281064

Ευχαριστώ για την ιστορία σου & καλά σου ταξίδια, μπορεί να σε συναντήσω στον δρόμο, nunca sabes;).
Βρεθηκα περσυ και εγω στο Μεξικο και στην Οαχακα μια γωνια απο την κεντρικη πλατεια ειδα την ταμπελα Μακεδονια μπηκα μεσα αλλα ελειπε το αφεντικο , λιγα μετρα ποιο κατω εχει ενα προπατζιδικο ο οποιος ειναι ο διανομεας του λοτο σε ολη την επαρχια τις Οαχακα,μου ειπε την ιστορια του πρεπει να κατσαμε 3 ωρες για καφε στην πλατεια εχει 30 κατι χρονια στο μεξικο .
Τον godimitris τον συναντησα φετος κατα τυχη στην Λιμα περπατωντας στο Miraflores και τον βλεπω στην απεναντι πλευρα του δρομου ,ειχα να τον δω απο το πρωτο μου ταξιδι στην Ν Αμερικη το 2011 ,εγω ειχα 5 μερες που ειχα ερθει απο ελλαδα και αυτος ειχε φτασει πριν 3 μερες , Ειναι μια χαρα κ καποια στιγμη θα τον ξαναδουμεσε ταξιδια ,και εμενα ειναι π ανθρωπος που με ενεπνευσε τοτε να κανω ταξιδια και ειδικα στην Λατινικη Αμερικη.
Τελικα οντως ειναι μικρος ο κοσμος , και αλλες φορες εχω συναντηθει με ανθρωπου που ηξερα σε ταξιδια μου εκει.
 

Taksidiwtis

Member
Μηνύματα
106
Likes
277
Σ' ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!
Γενικά έχω μέρες, σχεδόν 4 βδομάδες, αλλά 1ον δεν έχω αποφασίσει αν θέλω να πάρω μια καλή τζούρα από Μεξικό ή να επικεντρωθώ σε χερσόνησο του Γιουκατάν με Γουατεμάλα και λίγο ίσως από Μπελίσε, και 2ον είναι πολλά τα ωραία μέρη. Τρίτον, πρέπει να έχω και κάμποσες μέρες καβάτζα σε περίπτωση που χάσω κάνα διαβατήριο. (ελπίζω σε μισό χρόνο από τώρα να μην έχει γεράσει άσχημα αυτό το αστείο :p)

Αυτά μάλλον είναι τα υψηλότερα σε προτεραιότητα μέρη που θέλω να δω (ειδικά Τσιάπας χωρά άνετα και στα δύο πλάνα), μαζί με την πρωτεύουσα, το Γκουαναχουάτο και το Τάξκο που σε πρώτη ανάγνωση με έχουν σαγηνεύσει περισσότερο.

Ωραία, το κρατάω υπόψη.

Αυτό δεν το γλιτώνω, καθώς θα είναι το σημείο εκκίνησης κι ολοκλήρωσης του τριπ και δεν ξέρω πόσο ασφαλές θα είναι να κλείσω την ίδια μέρα κάποιο άλλο αεροπορικό (π.χ. προς ή από CDMX). Θα το επεξεργαστώ.
Θα μπορουσες να κλεισεις εισιτηριο για κανκουν και επιστροφη απο μεξικο σιτυ η γουατεμαλα ,
με 10 μερες γρηγορα θα βγαλεις την γιουκαταν και θα εχεις αλλες εικοσι να πας γουατεμαλα.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.188
Μηνύματα
883.367
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom